• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » حریف احمدی نژادی ها در راند یازدهم کیست؟
  کد خبر : 811165

  حریف احمدی نژادی ها در راند یازدهم کیست؟

  حریف احمدی نژادی ها در راند یازدهم کیست؟ Reviewed by Farnaz on Sep 24Rating:  آريا در تحليلي اين موضوع را بررسي کرده است: انتخابات رياست جمهوري در دو دهه اخير فرمول واحدي داشته است.يک عنصر مدافع که معمولاً دولت پيشين است و يک عنصر مهاجم. اين بار مدافع احمداي‌نژاد است ولي مهاجم موثر کيست؟ترديدي نيست که…

  حریف احمدی نژادی ها در راند یازدهم کیست؟ Reviewed by Farnaz on Sep 24Rating:

   آريا در تحليلي اين موضوع را بررسي کرده است: 
  انتخابات رياست جمهوري در دو دهه اخير فرمول واحدي داشته است.يک عنصر مدافع که معمولاً دولت پيشين است و يک عنصر مهاجم. اين بار مدافع احمداي‌نژاد است ولي مهاجم موثر کيست؟ترديدي نيست که انتخابات در دو دهه اخير دوقطبي شده و قطب مهاجم با بهره‌گيري از اشکالات دولت قبل به‌عنوان سکوي پرش به‌سوي قدرت پر گشوده است.در سال ۷۶، اصلاح‌طلبان با حمله به اصولگرايان و بزرگنمايي خطر آن‌ها به‌عنوان حاميان هاشمي به‌سوي قدرت حمله بردند و البته پس از پيروزي رسماً شمشير از نيام کشيدند و با دست امثال اکبر گنجي، هاشمي را مورد حمله قرار دادند.در سال ۸۴، احمدي‌نژاد نيز که از پيکره اصولگرايان روئيده بود، باز علت‌العلل اشتباهات اصلاح‌طلبان را در هاشمي ديده به او هجوم برد.نقد شديد هاشمي و دولت خاتمي به‌عنوان نتيجه منطقي ايده‌هاي هاشمي، فضا را چنان دوقطبي کرد که همه مسامحه‌کاران را در اين ميان از ميدان بيرون راند، لاريجاني، ولايتي، محسن رضايي و… همه در برابر فضاي دوقطبي شده از مقابله با هاشمي بازماندند و احمدي‌نژاد از دورها با شعار مقابله با هاشمي و هرآنچه از اوست، سررسيد و رأي‌ها را جمع کرد.در سال ۸۸ باز هم هاشمي سکوي پرش احمدي‌نژاد شد، اين بار احمدي‌نژاد با مهارت هر سه کانديداي رقيب را آلت دست‌ هاشمي دانست و باز فضا دوقطبي شد و احمدي‌نژاد در يک فضاي پُرتنش پيروز گشت.امّا اين بار هرچند به ظاهر بازيگران فرق مي‌کنند، امّا فضا همان است. اين بار مدافع آن کسي است که از سوي احمدي‌نژاد معرفي شده و قصد دفاع از دستاوردهاي او را دارد، امّا مهاجم کيست؟ و چه کسي رخت نقد دولت را پوشيده و يا به اندام او برازنده خواهد بود؟

  ولايتي يا محسن رضايي؟
  ولايتي به‌عنوان يک ديپلمات کهنه‌کار هيچ‌گاه از ادبيات تند و قاطع بهره نگرفته و احتمالاً نخواهد گرفت، محسن رضايي نيز هرچند رقيب احمدي‌نژاد بود ولي او هم ترجيح مي‌دهد که در سنگ اندازي‌هاي مرسوم، شيشه آبروي خود را در خطر قرار ندهد و نهايتاً به انتقادات علمي با ادبيات فاخر که البته در نظر توده جلب‌نظر نخواهد کرد، اکتفا خواهد نمود.

  قاليباف يا پورمحمدي؟
  اين دو نفر، هر دو آمادگي ورود به ميدان به‌عنوان منتقد جدي را دارند؛ قاليباف با انگيزه‌اي بالا خواهد کوشيد بر دستاوردهاي دولت احمدي‌نژاد نقدهاي جدي وارد کند. البته مسلماً دولتي‌ها هم بيکار ننشسته و براي او پرونده‌هايي را روخواهند نمود. خبرهايي که از احتمال جايگزيني قاليباف با فتاح در شهرداري تهران در محافل پيچيده مي‌تواند هواداران دولت را براي حمله به قاليباف از طريق نقد عملکرد دوران شهرداري البته با اسنادي که به‌دست خواهند آورد؛ تشجيع کند. طبيعي است قاليباف احتمالاً با علم به اين خطرات از شهرداري خواهد رفت تا پيروزيش تابعي از تصادف دو قطار مترو يا ريزش زميني در تهران و… نباشد ولي بايد سپري بزرگ براي حملات طيف احمدي‌نژاد همراه داشته باشد.از سوي ديگر مصطفي پورمحمدي که ظاهراً عزمش براي حضور جزم شده است. در نبردهاي تبليغي و افشاگري‌ها سابقه‌اي طولاني دارد. موقعيت برتر او در سازمان بازرسي که او را به تمامي نقاط‌ضعف دولت احمدي‌نژاد آگاه مي‌گرداند؛ از او مهاجمي خطرناک براي طيف احمدي‌نژادي ساخت. از همين‌رو بود که در چند روزه اخير ضربه سنگيني از سوي دولتي‌ها به‌سوي او حواله شد؛ امّا او اين ضربه را ردکرد و بر انگيزه‌اش براي نقد دولتي‌ها افزود، پورمحمدي در دولت نهم از ستون‌هاي مؤثر به‌شمار مي‌رفت و روش او در افشاگري‌ها تنه به روش احمدي‌نژاد مي‌زند. پس بي دليل نيست که احمدي‌نژاد‌ي‌ها، پور‌محمدي‌ را خطرناک تلقي مي‌کنند.

  حداد عادل و ناطق‌نوري
  هرچند حاميان حدادعادل يعني طيف ايثارگران و رهپويان و چهره‌هايي چون توکلي، نادران، زاکاني و فدايي از انگيزه بسيار بالا براي انتقاد تند از دولت احمدي‌نژاد برخوردارند ولي شخصيت نرم حداد عادل و آرام‌بودن او مانع آن مي‌شود که حداد عادل بتواند در قطب مقابل احمدي‌نژادي‌ها قرار گيرد.ولي در مقابل، ناطق‌نوري، صاحب انگيزه‌اي فراوان براي قرارگرفتن در قطب مقابل دولت است. ناطق‌نوري که به هر بهانه‌اي در رقابت‌هايي پيشين ضربه‌اي از احمدي‌نژاد و طيف او دريافت کرده است، آمادگي رقابت منتقدانه جدي به احمدي‌نژاد را دارد ولي هنوز معلوم نيست که کانديداتوري او تا چه حد جدي است.

  لاريجاني و متکي
  لاريجاني رسماً در مجلس به‌عنوان رئيس قوه‌ و در صحنه سياسي به‌عنوان يک رقيب به انتقاد از دولت احمدي‌نژادي پرداخته است و انگيزه‌اي جدي در اين مورد دارد ولي او نيز معلوم نيست که کرسي نقد رياست خانه ملت را به نسيه رياست جمهوري واگذارد.امّا متکي که ضربه‌اي فراموش نشدني و عزلي پرسش‌‌برانگيز را از سوي احمدي‌نژاد شاهد بوده است؛ هرچند صاحب انگيزه است ولي او نيز چونان ولايتي معلوم نيست بتواند ادبيات صريحي را اتخاذ کرده و به احتمال زياد تربيت ديپلماتيک او مانع از قرارگرفتن به‌عنوان يک قطب مخالف براي دولتي‌ها باشد.پس به‌نظر مي‌رسد فعلاً فقط سه نفر از ميان اصولگرايان يعني ناطق‌نوري، پورمحمدي و قاليباف ظرفيت تبديل‌شدن به قطب مخالف را دارند.هرچند گردش سيب سياست در فضاي انتخابات ادامه دارد و بايد منتظر آينده بود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • narges

   salm mataleb bishtari begid manzuram bishtar agah sazi koid

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.