• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » كودكان و مادران » نوزادان هم اعتمادبه نفس می خواهند
  کد خبر : 807265

  نوزادان هم اعتمادبه نفس می خواهند

  نوزادان هم اعتمادبه نفس می خواهند Reviewed by Farnaz on Sep 23Rating: توجه، توجه: به من توجه کنید! وقتی نوزادی متولد می شود خود را در دنیایی غریبه می بیند که در آن جز مادرش کسی را نمی شناسد. فانوسی که جهان تاریک را برای او روشن می کند، مادر است و او از دریچه…

  نوزادان هم اعتمادبه نفس می خواهند Reviewed by Farnaz on Sep 23Rating:

  توجه، توجه: به من توجه کنید!

  وقتی نوزادی متولد می شود خود را در دنیایی غریبه می بیند که در آن جز مادرش کسی را نمی شناسد. فانوسی که جهان تاریک را برای او روشن می کند، مادر است و او از دریچه چشمان مادر با دنیا آشنا می شود و اعتماد را می آموزد…

  وقتی به زحمت برای اولین بار چشم می گشاید، در جستجوی چشمان مادر است تا در نگاه او امنیت را بیابد. در ماه اول تولد نوزاد به شدت به مادرش وابسته است. حضور همیشگی و مستمر مادر و شنیدن صدای او به نوزاد آرامش می دهد.

  به کمک همین رابطه عمیق است که در نهایت سال ها بعد کودک توانایی مستقل شدن را می یابد و به فردی با اعتمادبه نفس بالا تبدیل می شود. اگر می خواهید فرزند شما هم پله ها را یکی یکی طی کند و در نهایت فردی صبور و با اعتمادبه نفس شود، در سال اول تولد این نکته ها را جدی بگیرید.

  ● با آرامش نوزادتان را بغل کنید

  نوزاد قبل از تولد در رحم مادر در فضایی گرم و ایمن زندگی می کند. حرکت های بدن مادر و صدای او برایش آرام بخش است. با تولد او وارد دنیایی کاملا متفاوت می شود. بهترین کار این است که نوزادتان را در فضایی شبیه فضای قبل از تولد نگه دارید. لباس گرم تنش کنید و تا جای ممکن در آغوش خود و حتی در تماس پوست به پوست نگهش دارید تا گرمای بدن شما را حس کند.

  به محض اینکه شیر خواست به او شیر دهید و برایش شعر بخوانید. یکی از لباس هایتان را درون تختخوابش بگذارید که بوی بدنتان را می دهد. این آرامش اولیه، حس امنیت را به او القا می کند و به آرام ماندن او کمک خواهد کرد.

  ● اجازه ندهید گریه کند

  در هفته های اول تولد، شما تنها آشنای نوزادتان هستید. او برای تغذیه، گرم شدن، لمس شدن و حتی حس کردن احساس امنیت به صدا، نگاه و حضورتان احتیاج دارد. پس معطلش نگذارید، حتی اگر به سرعت نمی توانید به سمت او بشتابید، صدایش کنید، با شنیدن صدایتان می تواند کمی بیشتر صبر کند.

  ● با او حرف بزنید

  شیرخوردن، تعویض پوشک، خوابیدن و…، در زندگی یک نوزاد فعالیت هایی هستند که روزانه تکرار می شوند. به کمک همین فعالیت ها او به تدریج دنیای اطراف خود را می شناسد و اعتماد می کند. بهتر است هنگام انجام کارهای روزانه با او صحبت و او را از تمام امور مطلع کنید. مثلا با جمله های کوتاه بگویید «مامان داره پوشکتو عوض می کنه»، «بابا داره آب می ریزه روی تنت تا حمومت کنه»، «می ذارمت تو تخت تا بخوابی». گرچه نوزاد متوجه منظورتان نمی شود، اما به مرور رابطه میان کلمات و اتفاق ها را می فهمد. این کار کودک را آماده می کند تا سریع تر مستقل شود.

  ● دروغ نگویید

  بپذیریم که انسان هستیم. گاهی خسته ایم یا ناراحتیم. نوزاد شما می تواند از نگاه هایتان، حالت صورتتان و حتی لحن صدایتان درک کند در چه وضعیتی هستید. در برقراری ارتباط با نوزاد تقلب نکنید. اگر ناراحتید و گریه می کنید به صورت او نخندید. چون همین دوگانگی او را مضطرب و ناآرام می کند. با فرزندتان روراست باشید. به او بگویید: «عزیزم! مامان امروز خسته است»، به این ترتیب کودک دچار حس دوگانگی نمی شود و مسایل را راحت تر می فهمد.

  ● هنگام جدایی مساله را توضیح دهید

  هیچ کودکی جدایی از مادر را دوست ندارد اما برخی مادران مجبورند برای چند ساعت در روز از فرزندشان جدا شوند. کودکی اعتمادبه نفس بالا دارد که ببیند مادر از او جدا می شود اما حس امنیت خود را از دست ندهد. برای ایجاد این حس، بهترین کار توضیح جدایی است. برای کودک در هر سنی که است بگویید چرا تنهایش می گذارید، کی برمی گردید و در این مدت چه کسی جایگزین شما خواهد بود.

  قبل از رفتن و پس از بازگشتن، چند دقیقه ای را به فرزندتان و فردی که از او مراقبت می کند، اختصاص دهید. این ارتباط باعث ایجاد حس اعتماد در کودک می شود. دو چیز مانع ایجاد حس اعتماد در کودک می شود؛ گریه مادر حین جدایی و غیب شدن ناگهانی او. بازی دالی موشه هم به شما کمک خواهد کرد و به او می آموزد هر رفتنی دائمی نیست.

  ● به تمایلات او احترام بگذارید

  وقتی کودک ۶ ماهه ای به راحتی بغل دیگران می رود، یعنی با اعتمادبه نفس بالا و اجتماعی است اما گاهی همه چیز در مورد این کودک تغییر می کند. دوست دارد مدام در بغل شما باشد، تنها نمی خوابد و با دیدن غریبه ها گریه می کند. اشکالی ندارد ،او را مجبور به انجام کاری نکنید وبه تمایلات او احترام بگذارید و مجبورش نکنید با غریبه ها ارتباط برقرار کند.

  ● به او اعتماد کنید

  کودکان براساس ریتم درونی خود، دنیا را کشف می کنند. اگر هر بار کودک از خواب برمی خیزد سراغش بروید تا دوباره بخوابانیدش یا هر بار که زمین خورد او را بلند کنید، یاد نمی گیرد تنها بخوابد یا بلند شود. نباید بیش از حد به او کمک کنید . اجازه دهید کودکتان بزرگ شود و خودش فرصت انجام کارهایش را داشته باشد.

  ● خودتان بااعتماد به نفس باشید

  کودک به راحتی از والدین خود الگو می گیرد پس بهترین کار این است که الگوی خوبی برای او باشید. به خودتان به عنوان یک مادر اعتماد داشته باشید. بهترین هدیه شما به فرزندتان در سال اول تولد، مادری با اعتمادبه نفس است.
          
      
      
  ترجمه: سمیه مقصودعلی
  منبع: parents     
  روزنامه سلامت

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲)  • elena

   خوب بود مرسی

  • elahe

   عالی بود

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.