• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » يارانه نقدي 90 هزار تومان مي شود! / واکنش مجلس: غيرقانوني است
  کد خبر : 806329

  يارانه نقدي 90 هزار تومان مي شود! / واکنش مجلس: غيرقانوني است

  يارانه نقدي 90 هزار تومان مي شود! / واکنش مجلس: غيرقانوني استReviewed by Aryan on Sep 23Rating: ایده‌ای “اقتصادی-سیاسی” در برخی زیرمجموعه‌های دولت مطرح است که درصورت نهایی شدن آن، یارانه ماهانه نقدی 90 هزار تومانی به ازای هر ایرانی از محل آزادسازی نرخ ارز اختصاص خواهد یافت. این روزها که آشفته بازار ارز خبرساز…

  يارانه نقدي 90 هزار تومان مي شود! / واکنش مجلس: غيرقانوني استReviewed by Aryan on Sep 23Rating:

  ایده‌ای “اقتصادی-سیاسی” در برخی زیرمجموعه‌های دولت مطرح است که درصورت نهایی شدن آن، یارانه ماهانه نقدی 90 هزار تومانی به ازای هر ایرانی از محل آزادسازی نرخ ارز اختصاص خواهد یافت.

  این روزها که آشفته بازار ارز خبرساز شده است، از برخی محافل دولتی خبر می‌رسد که ایده‌هایی برای چند برابر کردن یارانه نقدی مطرح است.

  یکی از این ایده‌ها که حتی بالاترین مقامات اقتصادی دولت نیز آن را آنالیز کرده‌‌اند، نسخه جدید ارزی یارانه نقدی است. براساس این ایده و درصورت نهایی شدن، مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع – 1226 تومان- و نرخ بازار آزاد (حدود 2400 تومان) از محل آزادسازی نرخ ارز به مردم پرداخت خواهد شد.

   

  یارانه

  یارانه

  برهمین اساس، برخی مقامات اقتصادی دولت محاسبه کرده‌اند که از محل آزادسازی نرخ ارز ( ارز تک نرخی بالای 2226 تومان)، سهم هر ایرانی از این محل سالیانه بیش از یک میلیون تومان و ماهیانه حدود 90 هزار تومان خواهد بود.

  حال، اگر یارانه نقدی موجود (45 هزار و 500 تومان) را با این یارانه جدید ارزی (90 هزار تومان ) جمع کنیم، بیش از 140 هزار تومان می‌شود. در واقع وعده محمود احمدی نژاد رئیس جمهور برای سه برابر کردن یارانه نقدی با این ایده “اقتصادی-سیاسی” نیز محقق خواهد شد.

  برخی مقامات اقتصادی کشور اخیرا در برخی نشست‌هایشان برای آماده سازی افکار عمومی، این ایده “اقتصادی-سیاسی” را به صورت پرسش مطرح کرده‌اند: چرا نباید مابه التفاوت نرخ ارز 1226 تومان و بازار (حدود 2400 تومان) را به بیت‌المال برگردانیم و آن را به مردم ندهیم؟

  این مقامات اقتصادی گفته‌اند: حساب سرانگشتی ما نشان می‌دهد که اگر از فروش هر ارز 1226 تومانی با نرخ آزاد فقط 1000 تومان به خزانه واریز شود، سالیانه بیش از 1 میلیون تومان و ماهیانه حدود 90 هزار تومان نصیب هر ایرانی می‌شود.

  گفته می شود رئیس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و برخی اعضای سیاسی دولت در جریان این ایده “اقتصادی-سیاسی” قرار دارند.

  واکنش مجلس: غيرقانوني است

  به گزارش البرز نيوز در همين حال عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در واکنش به تلاش دولت برای 3 برابر کردن یارانه های نقدی از محل مابه‌ التفاوت قیمت ارز دولتی و بازار آزاد گفت: طبق قانون یارانه های نقدی تنها باید از محل در آمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها پرداخت شود.

  جعفر قادری در گفتگو با مهر، با بیان اینکه دولت پیش از این نیز زمزمه هایی را مبنی بر سه برابر کردن یارانه های نقدی مطرح کرده بود، اظهار داشت: اقدام دولت در این زمینه با واکنش شدید مجلس مواجه خواهد شد.

  نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایطی که باید سرمایه های کشور به سمت حمایت از تولید و صنعت سوق داده شود افزایش یارانه های نقدی خلاف قانون است.

  قادری تاکید کرد: بر اساس قانون دولت باید مابه التفاوت قیمت دولتی و آزاد ارز را به خزانه واریز کند تا کسری بودجه طرح های عمرانی جبران شود.

  سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی تصریح کرد: طبق قانون بودجه تنها درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می تواند به صورت یارانه مستقیم در میان مردم توزیع شود البته در حال حاضر نیز دولت بخشی از یارانه های نقدی را از درآمد های بودجه می پردازد که خلاف قانون است.

  وی تاکید کرد: سه برابر کردن یارانه های نقدی از محل ما به تفاوت نرخ دولتی و آزاد ارز بر خلاف قانون است و مجلس در برابر این قانون شکنی واکنش نشان خواهد داد.

  مهر

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.