• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل , مطالب برگزیده سایت » از انتخابات آمریکا چه خبر؟
  کد خبر : 802464

  از انتخابات آمریکا چه خبر؟

  از انتخابات آمریکا چه خبر؟Reviewed by Aryan on Sep 21Rating: هزینه تبلیغات رامنی و اوباما چقدر است؟ فواد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا در گفتگویی با خبرآنلاین با موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دربارۀ هزینه هایی که نامزدهای ریاست جمهوری در این دور از انتخابات کردند، گفت: نکتۀ قابل توجه در خصوص این دور از انتخابات…

  از انتخابات آمریکا چه خبر؟Reviewed by Aryan on Sep 21Rating:
  اوباما و رامنی

  اوباما و رامنی

  هزینه تبلیغات رامنی و اوباما چقدر است؟

  فواد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا در گفتگویی با خبرآنلاین با موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دربارۀ هزینه هایی که نامزدهای ریاست جمهوری در این دور از انتخابات کردند، گفت: نکتۀ قابل توجه در خصوص این دور از انتخابات هزینه هایی است که در حوزۀ تبلیغات صورت گرفته است.

  کارشناسان تخمین زده اند که هزینه های این دوره بتواند رکورد دوره های قبلی را بشکند. در مقایسه با انتخابات سال 2008 و ورود اوباما به میدان تبلیغات که گفته می شد هزینه های آن 5000 میلیون دلار بوده، تخمین زده می شود که امسال بین 1000 تا 2000 میلیون دلار در هزینه های تبلیغاتی افزایش وجود داشته باشند و در مجموع برآورد کرده اند که هزینه های انتخابات امسال بین 6 تا 7 هزار میلیون دلار باشد.

  ایزدی در ادامه در تشریح دلایل افزایش هزینه های تبلیغاتی گفت: این هزینۀ بالا به تغییری باز می گردد که در قانون انتخابات آمریکا در ژانویۀ 2010 یعنی 2 سال بعد از روی کار آمدن اوباما ایجاد شد. در واقع دادگاه عالی آمریکا حضور پول در سیستم سیاسی را خیلی راحت تر کرد و خیلی از محدودیت هایی که پیشتر برای خرج کردن پول در عرصۀ سیاسی وجود داشت از میان برداشته شد.

  متعاقباً نهادها، افراد، شرکتها و… توانستند با پول رسانی و کمک مالی به شکل نامحدودی در عالم سیاست حضور پیدا کنند و نتیجه همین شد که شاهدیم حجم زیادی از پولها وارد تبلیغات انتخاباتی شده است. در واقع این افزایش 1000 تا 2000 میلیون دلار دلیلش همین بود.

  تازه ترین نظرسنجی انتخاباتی در آمريكا

  مهر به نقل از روزنامه هاآرتض نوشت: بر اساس نتایج یک نظرسنجی که از تاریخ اول جولای تا 10 سپتامبر و درمیان یهودیان آمریکا انجام شده، 70 درصد از یهودیانی که نام خود را به عنوان رای دهنده ثبت کرده اند در انتخابات ماه نوامبر به “باراک اوباما” رای می دهند.

  بر اساس این نظرسنجی، فقط 25 درصد از یهودیان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری به “میت رامنی” رای خواهند داد.

  برهمین اساس، 5 درصد باقی مانده از یهودیان آمریکا که برای شرکت در انتخابات ماه نوامبر ثبت نام کرده اند، هنوز درخصوص اینکه به کدام یک از دو نامزد رای خواهند داد تصمیم نگرفته اند.

  این در حالی است که در نظرسنجی قبلی اعلام شده بود 29 درصد از یهودیان آمریکایی که در انتخابات ماه نوامبر شرکت می کنند به میت رامنی رای می دهند.

  برهمین اساس، اگر شرکت کنندگان در این نظرسنجی با صداقت به پرسشها پاسخ داده باشند می توان پیش بینی کرد که میزان رای اوباما از یهودیان آمریکا همانند انتخابات سال 2008 خواهد بود.

  در انتخابات سال 2008 ریاست جمهوری آمریکا، 69 درصد از یهودیان این کشور به باراک اوباما و 25 درصد نیز به رقیب جمهوریخواه وی یعنی “جان مک کین” رای داده بودند.

  هاآرتض در خصوص تحلیل خود از نتیجه این نظرسنجی می نویسد : نتیجه به دست آمده نشان می دهد که نگرانی یهودیان آمریکا در خصوص برنامه های باراک اوباما بسیار کمتر از نگرانی های اسرائیل است.

  کاهش محبوبیت اوباما در جهان عرب

  به نقل از فارس، موسسه تحقیقاتی «بروکلین» در مقاله‌ای می‌نویسد: «خالد انگلدی» از اعضای مرکز «سابان» در سیاست خاورمیانه و از کارکنان ستاد پشتیبانی مذاکرات در «رام‌الله» که در گفتگو‌های صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطین فعالیت کرده است، در مصاحبه با شبکه «فرانس 24» از امیدواری اولیه اعراب به اوباما و برآورده نشدن انتظارات آنان سخن گفت.

   *انتظارات مسلمانان و اعراب از اوباما

   فرانس 24: بر اساس نتایج نظرسنجی اخیر، محبوبیت اوباما در جهان عرب به شدت کاهش یافته است. از دیدگاه شما دلایل این کاهش محبوبیت چیست؟

  انگلدی: پس از پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اعراب و مسلمانان انتظارات فراوانی از وی داشتند که برخی از آنان واقع بینانه نبود و اوباما نیز، به این انتظارات پاسخی نداد. از این رو، می‌توان کاهش محبوبیت اوباما را به دو عامل برآورده نشدن انتظارات و غیر واقع بینانه بودن آنان نسبت داد. به عنوان مثال، یکی از انتظارات جهان عرب از اوباما این بود که در موضوع فلسطین بهتر عمل کند. به عبارت دیگر، از دید اعراب، آمریکا برای حل معضل فلسطین هیچ اقدام موثری انجام نداده است. گفتنی است، موضوع فلسطین نگرانی تمام جهان عرب محسوب می‌شود. این درحالی است که اسرائیل نیز، آمریکا را به جانب داری از فلسطینیان متهم می‌کند.

  به باور اعراب، سیاست دولت اوباما در قبال فلسطینیان با سیاست دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری بوش تغییر چندانی نکرده و اوباما ذره‌ای از انتظار اعراب در این مورد را برآورده نکرده است. اعراب آمریکا را به بی‌توجهی به خواست دولت و ملت فلسطین متهم می‌کنند.

  این مسئله با سیاست آمریکا در قبال بیداری اعراب در جریان بهار عربی در تضاد است. در مصر، با وجود اینکه «محمد مرسی» از اعضای حزب «اخوان‌المسلمین» محسوب می‌شود، آمریکا موفق شده تا خود را با تغییرات دموکراتیک همراه سازد. آمریکا دیدگاه متفکرانه‌ای در قبال انقلاب مصر اتخاذ کرده و همواره سعی بر آن دارد که در تصمیمات خود، نگرانی‌ها و نظرات افکار عمومی جدید این کشور را لحاظ کند و این همان چیزی است که در مورد مسئله فلسطین هرگز دیده نشده است.

  *تفاوت بوش و اوباما از دید اعراب

  «فرانس 24»: آیا عموم مردم به اوباما امیدوار شده بودند یا اینکه این امیدواری در میان سیاست مدران و دیپلمات‌های عرب دیده می‌شد؟

  انگلدی: هر دو. من از افکار دیپلمات‌ها و سیاست مداران اطلاع چندانی ندارم. اما تصور می‌کنم که بخش اعظمی از این امیدواری از پایان دوران ریاست جمهوری بوش نشات می‌گرفت؛ چراکه اوباما کوچکترین شباهت به بوش نداشته و ادبیات سیاسی وی با بوش تفاوت دارد. از آنجایی که اعراب بوش را مسئول ناآرامی‌های عراق، فلسطین و جهان عرب قلمداد می‌کردند، با پایان دوران ریاست جمهوری وی به اوباما دلخوش کردند. با گذشت زمان اعراب به این نتیجه رسیدند که با وجود تفاوت میان ادبیات سیاسی بوش و اوباما، این دو در یک مسیر گام بر می‌دارند و تفاوت چندانی با هم ندارند.

  وقتی رامنی حامیان اوباما را تحقیر می‌کند

  فارس به نقل از شبکه «الجزیره» نوشت: «میت رامنی» فرماندار سابق ایالت «ماساچوست» و  رقیب جمهوری‌خواه «باراک اوباما» در انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر 2012 آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود با تحقیر حامیان اوباما گفت که 47 درصد از حامیان «باراک اوباما» مالیات بر درآمد نمی‌پردازند و هرگز به او (رامنی) رأی نمی‌دهند.

  این اظهارات رامنی در ماه مه سال جاری میلادی ایراد شده بود اما نوار ویدئویی آن که به صورت مخفیانه تهیه شده، هم‌اکنون فاش شده است.

  این نوار ویدئویی در مراسم جمع‌آوری کمک‌های انتخاباتی برای رامنی در «فلوریدا» تهیه شده است و جزء‌ جدیدترین شکست‌های انتخاباتی نامزد جمهوری‌خواه آمریکا به حساب می‌آید.

  رامنی در این نوار ویدئویی می‌گوید: 47 درصد از مردم آمریکا از اوباما حمایت می‌کنند، وابسته به دولت هستند، فکر می‌کنند قربانی هستند و بر این باورند که دولت مسئول محافظت از آنها را دارد. کسانی که فکر می کنند باید دولت آنها را بیمه کنند، به آنها غذا بدهد، مسکن بدهد و هر چیز دیگری که شما بگویید.من هیچوقت آنها را نمی توانم متقاعد کنم که مسئولیت زندگی خود را بپردازند و مراقب زندگی خود باشند.

  بر اساس این گزارش،‌ منظور رامنی دقیقاً آندسته از آمریکایی‌هایی بوده است که به دلیل درآمد کم، مالیات بر درآمد به آنها تعلق نمی‌گیرد.

  به دنبال انتشار این نوار ویدئویی، موجی از انتقادات متوجه رامنی شد و این رقیب جمهوری‌خواه رئیس‌جمهوری آمریکا در توجیه این اظهارات خود با وجود آنکه نتوانست آنها را انکار کند، گفت که کلمات درستی را انتخاب نکرده است.

  وی در یک کنفرانس خبری که شب گذشته در کالیفرنیا برگزار کرد، گفت: بگذارید اینطور بگویم که حرف‌های من ظرافت نداشته است. من مطمئن هستم که من می‌توانستم این حرف‌ها را به وضوح بیشتر و به شیوه کارآمدتری نسبت به آنچه گفتم، بیان کنم.

  این نوار ویدئویی روز گذشته در وب‌سایت چپگرای مجله «مادر جونز» منتشر شد.

  رامنی بارها به این دلیل که آنچه در جمع‌های خصوصی می‌گوید، در مجامع عمومی از آنها حرفی به میان نمی‌آورد، مورد انتقاد قرار گرفته است.

  برخی از تحلیلگران بر این باورند که در شرایطی که کمتر از دو ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا زمان باقی مانده است، اینگونه اظهارات می‌تواند، محبوبیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را به شدت کاهش دهد.

  رامنی در نشست مطبوعاتی شب گذشته خود در پاسخ به این سوال که آیا به آنچه می‌گوید، اعتقاد دارد، گفت: این همان پیامی است که همیشه در جمع به مردم می دهم.

  مدیر انتخاباتی اوباما نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: وقتی کسی با توهین نیمی از مردم آمریکا را از خود می راند، سخت می تواند به عنوان رئیس جمهوری آمریکا انجام وظیفه کند.

  رامنی در بخش دیگری از سخنان خود درباره رأی‌دهندگان غیرحزبی که در دوره قبل به اوباما رای دادند، می گوید: آنها به دلیل آنکه به اوباما رأی دادند، دوست ندارند بشنوند که اشتباه کرده‌اند و اوباما آدم بدی است و کارهای بدی کرده و فاسد است. به جای این دسته از رأی دهندگان غیرحزبی باید به دنبال جذب کردن رأی کسانی بود که فکر می‌کنند در دوره گذشته درست رأی دادند اما باراک اوباما انتخاب درستی نبوده است.

  زنگ خطر برای اوباما به صدا درآمد

  مهر به نقل از رویترز نوشت: پیشتازی “باراک اوباما” از رقیب جمهوریخواه خود “میت رامنی” در میان مردم آمریکا کاهش یافته و فاصله این دو بر اساس نتایج جدیدترین نظرسنجی به 5 درصد رسیده است.

  بر اساس یک نظرسنجی جدید که توسط رویترز و اندیشکده تحقیقاتی آی.پی.اس.او.اس انجام شده محبوبیت اوباما در میان رای دهندگان امریکایی به 48 درصد رسیده است.

  بر همین اساس محبوبیت میت رامنی نیز به 43 درصد رسیده و این در حالی است که در نظرسنجی قبلی محبوبیت اوباما 50 درصد اعلام شده بود.

  علاوه بر این، در نظرسنجی دیگری که نتایج آن روز پنجشنبه گذشته منتشر شده بود محبیوت اوباما 48 و محبوبیت رامنی 41 درصد اعلام شده بود.

  بر اساس این گزارش، مردم امریکا در هفته های اخیر توجه زیادی به اظهارت اوباما در مورد اشتغال زایی و بهبود وضعیت اقتصادی کشور نداشته اند، اما با این وجود 37 درصد از افرادی که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ثبت نام کرده اند معتقدند که اوباما برنامه بهتری برای اقتصاد آمریکا دارد.

  برهمین اساس 34 درصد از رای دهندگان آمریکایی نیز اعتقاد دارند که برنامه های رامنی برای اقتصاد آمریکا کارآیی بهتری دارند.

  در نظرسنجی منتشر شده در روز پنجشنبه گذشته و در بخش برنامه های اقتصادی، وضعیت اوباما در برابر رامنی 36 به 35 بود.

  علاوه بر این موارد، 40 درصد از رای دهندگان آمریکایی برنامه های اوباما در بخش اشتغال زایی را قبول دارند. در حالیکه این مورد برای میت رامنی 36 درصد است.

  تفاوت‌ها و شباهت‌های اوباما و رامنی

  به نقل از فارس، «دیوید مایلِن»، مدرس ارشد در زمینه تاریخچه سیاسی آمریکا، طی مقاله‌ای تحت عنوان «آینده سیاست خارجی ایالات متحده» در اندیشکده «چتم هاوس» نوشت: «ویلیام جیمز» فیلسوف آمریکایی، در مجموعه سخنان خود معتقد است که مصلحت‌گرایی در آغاز هیچ نتیجه خاصی در پی نخواهد داشت. هیچ اصل و آموزه‌ای مبنی بر حمایت از مصلحت‌گرایی و روش‌های آن وجود ندارد. مصلحت‌گرایی یعنی روی برگرداندن از دسته بندی‌ها، ضروریات و اصول اولیه و به دنبال حقایق و پیامدهای نهایی بودن.

  * باوجود تمام تفاوت‌ها، وجه تشابه بسیاری میان مواضع اوباما و رامنی وجود دارد

  تفاوت‌های واضحی میان شیوه‌های باراک اوباما و میت رامنی در موضوع مصلحت‌گرایی وجود دارد. شیوه بیان رامنی نوعی تقلید عمدی از خوشبینی «رونالد ریگان» است. ایدئولوژی که با موافقت عمومی گسترده‌ای مواجه شد اما به نظر می‌رسد همانند دور دوم ریاست جمهوری ریگان، رامنی نیز اساساً متفاوت از آنچه که می‌گوید، عمل خواهد کرد.

  «ریچ ویلیامسِن» از مشاوران حزب جمهوری خواه در سیاست‌های خارجی، تلاش می‌کند تا از طریق شیوه‌های موثر، کاندیداهای ریاست جمهوری را متفاوت از هم نشان دهد. از دیدگاه ویلیامسِن، تفاوت‌های بنیادی میان یک اعتقاد و اعتماد ساده‌لوحانه به شورای امنیت و یک دیدگاه مبنی بر قدرتمند بودن، میل به رهبری داشتن و رابطه مستحکم با هم پیمانان و متحدان، وجود دارد. اما چه کسی می‌تواند صادقانه بگوید که اوباما میل به رهبری یا داشتن رابطه مستحکم با هم پیمانان و متحدان ندارد؟ و آیا مواضع رامنی مبنی بر انکار سازمان ملل و قصد خروج از آن، پیامدهای مثبتی به دنبال خواهد داشت؟ قطعاً مصلحت‌گرایی رامنی، همانند اوباما، عقلانی، عمیق و ریشه دار نیست و همچنین سرپوش گذاشتن بر تجاوزات ایالات متحده توسط مشاورین وی، مصلحت گرایی رامنی را تحت الشعاع قرار می‌دهد. با این حال، اوباما و رامنی، وجه تشابه بسیاری با یکدیگر دارند.

  * اصول و سیاست‌های اوباما

  همان‌گونه که از خصوصیات اوباما مشخص است، فاصله زیادی میان سخنان و روش‌های وی وجود ندارد. تعداد بسیار کمی از افراد می‌توانند از سیاست‌های خارجی وی انتقاد کرده و او را خیانت کار بنامند. یکبار از «بنیامین رودِس»، از مشاوران امنیت ملی اوباما، خواسته شده بود تا یک طرح کلی از اصول و روش های اوباما را ترسیم کند. وی در جواب اظهار داشت: «اگر بخواهید اصول و روش اوباما را در یک جمله خلاصه کنید، به این موارد خواهید رسید؛ مدیریت و آرام کردن دو جنگ عراق و افغانستان، احیای دوباره جایگاه ایالات متحده در جهان و تمرکز بر اولویت‌ها، از آسیا و اقتصاد جهانی گرفته تا سیاست‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای». واضح است که این موضوعات یک اصل و روش نیست و همچنین نمی‌توان آنها را در یک جمله خلاصه کرد. اما این دیدگاه بدین معناست که اوباما در هنگام تغییر شرایط، از توانایی اصلاح سیاست‌ها برخوردار است. به نظر می‌رسد اوباما و رامنی به دیدگاه «مِینارد کِینز» مبنی بر «هنگامی که حقایق تغییر می‌کنند، من نیز افکار خود را تغییر می‌دهم»، معتقد هستند. نبود یک روش و اصل مشخص، سیاست‌های خارجی اوباما را انعطاف پذیر کرده است.

  * اصول و سیاست های رامنی

  دیدگاه میت رامنی بر این اساس است که ایالات متحده قادر خواهد بود تا به مدت یک قرن دیگر، جهان را رهبری کند و یک منفی گرایی فراگیر وجود دارد که رهبری آمریکا را بی‌اثر کرد است. این دیدگاه، موضع وی مبنی بر توجه عمیق به ارزش‌های آمریکا را از موضع جنبش «تی پارتی»، (حزبی در آمریکا که طرفدار پایبندی به قانون اساسی، کاهش مالیات‌ها و مخارج دولت است)، در مورد غیرآمریکایی، نسبیت‌گرا و تنزل‌گرا بودن اوباما، کاملاً متمایز می‌کند. بنابراین دیدگاه‌ها و اصول رامنی در مورد سیاست‌های خارجی که مواضع اوباما را پوشالی و کم اهمیت می‌خواند، غیرقابل پیش بینی است. در واقع اوباما، «رابرت کِیگان» نویسنده و مفسر سیاست‌های خارجی در موسسه «بروکینگز» را مورد تحسین قرار داد، شخصی که یکی از خطوط حمله رامنی در مبارزات انتخاباتی را خلع سلاح کرد! قطعاً مشاهده اینکه آیا رامنی بر دیدگاه خود در حین مبارزات و مناظره‌های انتخاباتی باقی خواهد ماند یا خیر، بسیار جالب و هیجان انگیز خواهد بود. اگر وی، اوباما را محتاط و ترسو خطاب کند، آنگاه اوباما نیز جوابی دندان شکن خواهد داشت: «جورج بوش نشان داد که خیره سری، یک امتیاز محسوب نمی‌شود».

  * رامنی و اوباما از دیدگاه نومحافظه‌کاران

  «ویلیام کریستول» در مجله نومحافظه کارِ «ویکلی استاندارد» می‌نویسد: «میت رامنی، یک فرد سخت‌کوش و مصلحت‌گرا با موضعی محافظه‌کارانه است. وی نیز ممکن است خود را همین گونه معرفی کند. در واقع، این صفات راحت‌ترین راه ممکن برای معرفی‌کردن خود بوده و همچنین از یک مزیت دیگر مبنی بر آنچه که اکثریت کشور در حال حاضر خواستار آن هستند نیز برخوردار است. بنابراین ما به دوستان محافظه کار خود می‌گوییم که اجازه دهید رامنی خودش باشد». واضح است که یک نقطه کور در تحلیل‌های کریستول وجود دارد؛ اولین جمله وی، اوباما را نیز توصیف می‌کند. صفات مثبت رامنی از قبیل صلاحیت و سخت کوشی را اوباما نیز دارا است. قطعاً تفاوت‌های بسیار در زمینه سیاست‌های داخلی، کاندیداها را از یکدیگر متمایز می‌کند و کنگره نیز به طرز نگران کننده‌ای در حال تبدیل شدن به مکانی بی اثر که از دودستگی و اختلاف نظر رنج می‌برد، است. با این حال، درمورد سیاست‌های خارجی، اوباما و رامنی بر سیاست‌هایی بر اساس مصلحت‌گرایی و واقع بینی معتقد هستند. اوباما تاکنون سیاست‌ها و خصوصیات خود را آشکار ساخته است. در مورد رامنی، به نظر می‌رسد که وی مسیری مخالف با مسیر جورج بوش را دنبال می‌کند، یعنی حرکت از سمت سخنرانی‌های جنجالی در حین مبارزات انتخاباتی به سوی یک موضع میانه رو در زمان ریاست جمهوری. با توجه به سابقه رامنی و همان گونه که مشاور وی او را توصیف می‌کند، رامنی برای برنده شدن، دست به هرکاری می‌زند. برخی از کارشناسان معتقدند که وی برنامه‌های خود را با ماژیک وایت بُرد (ماژیک قابل پاک شدن) طراحی می‌کند. اما طراحی برنامه‌ها با یک ماژیک غیر وایت بُرد (ماژیک پاک نشدنی)، نیازمند تمرکز ذهن است.

  * مصلحت گرایی به عنوان شیوه‌ای مناسب برای سیاست‌های خارجی ایالات متحده محسوب می‌شود

  رابرت کِیگان هنگامی که سوءتفاهم‌ها درمورد تنزل جایگاه آمریکا و تاریخ روزی که چین به عنوان یک رقیب جدی برای ایالات متحده محسوب می‌شود را اصلاح می‌کرد، عملکردی بسیار هوشمندانه از خود نشان داد. اما دلایل متعددی وجود دارد که تلاش‌های آمریکا برای عدم جنگ همزمان در افغانستان و عراق را غیرمحتمل می‌داند. در حین جنگ سرد، یعنی هنگامی که تئوری‌های متنوع، سیاست‌های خارجی را احاطه کرده بودند و ایدئولوژی های دشمن به عنوان وسیله ای برای نابودی طرف مقابل استفاده می‌شد، مصلحت‌گرایی به شدت تنزل یافت. سیاست‌های دولت بوش مبنی بر «جنگ علیه تروریسم»، خواستار نیروی تازه بخشیدن به این تئوری‌ها بود. اما تعداد اندکی از کارشناسان هنوز بر این عقیده هستند که تهدیدات ازجانب گروه‌های افراط‌گرای اسلامی، با تهدیدات گذشته از جانب مارکسیسم و عقاید لنین، قابل مقایسه هستند. بنابراین، شیوه مناسب درمورد فلسفه و اصول ایالات متحده برای هدایت سیاست‌های خارجی این کشور، مصلحت گرایی است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.