• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » آمريكا و حمله به ايران؟
  کد خبر : 789009

  آمريكا و حمله به ايران؟

  آمريكا و حمله به ايران؟ Reviewed by Farnaz on Sep 15Rating: البته اين بدان معنا نيست كه حمله اسرائيل به ايران، حتمی تلقی شود اما می توان گفت كه احتمال آن افزايش يافته است. اين در حالی است كه اختلاف آمريكا و اسرائيل در اين خصوص افزايش يافته و حتی در اوضاع تبليغات انتخاباتی ميت…

  آمريكا و حمله به ايران؟ Reviewed by Farnaz on Sep 15Rating:

  البته اين بدان معنا نيست كه حمله اسرائيل به ايران، حتمی تلقی شود اما می توان گفت كه احتمال آن افزايش يافته است. اين در حالی است كه اختلاف آمريكا و اسرائيل در اين خصوص افزايش يافته و حتی در اوضاع تبليغات انتخاباتی ميت رامنی كانديدای جمهوری خواه عليه باراك اوباما،علنی هم شده است چرا كه تبليغات در زمينه حمله به ايران و حمايت از موضع رسمی اسرائيل می تواند در كسب آرا مؤثر باشد. 
  هرچه به زمان انتخابات آمريكا نزديك می شويم اهميت موضوع، بيشتر می شود اما نكته اينجاست كه خود اسرائيلی ها هم در مورد حمله به ايران اختلاف نظر دارند، سياستمداران اين كشور به طور اجمالی، از تهديد نظامی عليه ايران حمايت می كنند اما اعضای نهاد راهبردی- امنيتی اسرائيل نسبت به خطرات اجرای اين تهديدات، هشدار می دهند. اين روزها صحبت از اين موضوع به ميان می آيد كه واشنگتن در تلاش برای تفاهم غير مستقيم با ايران است تا در صورت عملی شدن حمله نظامی اسرائيل به ايران، بتواند بی طرفی خود را برای تهران به اثبات برساند و مانع از حمله ايران به پايگاهها و اهداف آمريكا در خليج فارس و خاورميانه شود.
  در گرماگرم تنش به وجود آمده بر سر يكی از مهمترين و داغترين پرونده های خاورميانه از حيث بازتابهای مستقيم و راهبردی آن در منطقه و جهان، پنج سؤال در ذهن مطرح می شود:
  ۱- آيا اختلاف آمريكا و اسرائيل بر سر زمان حمله است به گونه ای كه واشنگتن، حمله نظامی را آخرين گزينه در صورت شكست فشارهای ديپلماتيك، سياسی و اقتصادی می داند؟ ۲- آيا اختلاف بر سر رسيدن به نقطه خطری است كه مسأله را وارد دايره راهبردی ديگری می كند؟: وزير دفاع آمريكا مكرراً بيان می دارد كه نقطه بی بازگشت يعنی دستيابی ايران به سلاح هسته ای و به عبارت دقيقتر كوارتر پايانی مسابقه – يعنی اندكی قبل از ساخت سلاح اتمی –. اين در حالی است كه اسرائيلی ها اصل دستيابی ايران به توانمنديهای هسته ای و نه ضرورتاً ساخت سلاح هسته ای را برنمی تابند چرا كه در اين صورت – به قول وزير دفاع اسرائيل ايهود باراك – ايران وارد منطقه مصونيت يا امنيت هسته ای می شود و ديگر نمی توان اهرم قدرت هسته ای را از اين كشور سلب كرد. ۳- آيا اختلاف بر سر چگونگی تعامل با پرونده هسته ای ايران است و آيا هدف – چنانكه دولت اسرائيل می گويد – يك رهيافت نظامی است كه زمانش فرا رسيده و بايد موعد دقيق آن را مشخص كرد؟ آيا هدف، يك رهيافت غيرنظامی است چنانكه واشنگتن و متحدين غربی اش به صورت غير مستقيم بيان می كنند چرا كه اعلام علنی اين موضع، اهرمهای فشار بر دو طرف معادله يعنی ايران و اسرائيل را از كشورهای غربی و گيرد؟
  ۴- آيا اختلاف بر سر مشخص كردن اولويتها در اين مرحله انقلابی در خاورميانه و ترس واشنگتن و متحدان غربی اش از اين امر است كه حمله به ايران، موجب درهم و بر هم شدن اوضاع، پراكندگی اولويتها و ورود به يك فضای ناشناخته، گردد؟ اين در حالی است كه اسرائيل، اولويت مطلق را به خطر افتادن موجوديت خود می داند و بر اساس « نقشه بيگن »، ممانعت از دستيابی كشورهای خاورميانه به توانمندی هسته ای نظامی را مهمترين اولويت خود تلقی می كند تا جاييكه حمله نظامی به كشورهای خطرآفرينی چون مانند عراق و سوريه در چارچوب همين ايده انجام شد.
  ۵- آيا اختلاف آمريكا و اسرائيل بر سر سبك و سنگين كردن هزينه و نتيجه است زيرا بر اساس خوشبينانه ترين سناريوهای اسرائيلی و غربی، حمله اسرائيل به ايران در بهترين حالت می تواند برنامه هسته ای ايران را دو سال به تعويق بيندازد. ايران از پتانسيل های علمی و انسانی لازم برای ازسرگيری توان هسته ای، بهره مند است و در صورت حمله اسرائيل به تأسيسات هسته ای، ممكن است فرآيند توليد بمب هسته ای را سرعت ببخشد. حال آيا اين نتيجه كم ارزش می تواند هزينه كشاندن منطقه به فضای ناشناخته را جبران كند؟ اين هزينه امنيت راهبردی سياسی و اقتصادی كشورهای غربی را نيز تحت تأثير شديد خود قرار خواهد داد.
  فارغ از اين پرسشها نوعی گفتگوی تلويحی استراتژيك ميان آمريكا و قدرتهای غربی با ايران در جريان است. از نظر غربی ها پايه گفتگوی مذكور بر اين امر استوار است كه دست كشيدن ايران از برنامه هسته ای احتمالاً نظامی و پذيرش شروط غرب می تواند مدخلی ضروری و نه كافی برای آغاز عادی سازی روابط ميان طرفين باشد بی آنكه اختلافات راهبردی بنيادين ميان ايران و غرب ناديده گرفته شود. در مقابل، موضع ايران بر اين اساس استوار است كه عادی سازی روابط غرب با ايران در چارچوب اذعان به جايگاه و نقش ايران در منطقه – حتی در يك حيطه اختلافی – ، مدخل تعامل موفق با پرونده هسته ای ايران محسوب می شود. 
  خلاصه اينكه در خاورميانه ای با اين همه اختلاف و كانونهای تو در توی بحران، ايران با همه عناصرش نقشی اساسی در بازی كشمكش و رقابت منطقه ای و فرامنطقه ای ايفا می كند.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.