• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مناطق دیدنی ایران » شهر ماسال ؛ بهشت گم شده گيلان
  کد خبر : 789

  شهر ماسال ؛ بهشت گم شده گيلان

  شهر ماسال ؛ بهشت گم شده گيلانReviewed by Aryan on Mar 19Rating: شهرستان ماسال در گيلان همچون بهشت گم شده اي است که ديدن و تماشايش حتي براي کساني که ساليان متمادي در آن زندگي کرده اند تازه و تماشايي است. به گزارش مهر، اين شهرستان داراي جاذبه هاي توريستي و مناظر زيبا و دلپذير…

  شهر ماسال ؛ بهشت گم شده گيلانReviewed by Aryan on Mar 19Rating:
  شهرستان ماسال در گيلان همچون بهشت گم شده اي است که ديدن و تماشايش حتي براي کساني که ساليان متمادي در آن زندگي کرده اند تازه و تماشايي است.

  به گزارش مهر، اين شهرستان داراي جاذبه هاي توريستي و مناظر زيبا و دلپذير از قبيل جنگل هاي سر به فلک کشيده، درختان تنومند، آبشارهاي طبيعي، حيات وحش و مراتع سرسبز است.
  «بام سبز ماسال» چشم انداز زيباي شهر ماسال که در يک کيلومتري شهر واقع و اين پروژه که در دست مطالعه و اجرا است مي تواند در آينده نزديک يکي از بي نظير ترين مناطق گردشگري استان محسوب شود زيرا اين منطقه علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش هاي از شهرستان هاي صومعه سرا و بندرانزلي با مناظر بسيار زيبا قابل رويت است.


  اختصاص 700 ميليون ريال اعتبار به پروژه بام سبز ماسال

  در اين ارتباط  نماينده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس گفت: رياست جمهوري به صورت ويژه براي اجراي پروژه بام سبز ماسال 700 ميليون ريال اعتبار اختصاص داده است.
  بهمن محمدياري افزود: بام سبز ماسال، چشم انداز زيباي شهر ماسال که در يک کيلومتري شهر واقع و اين پروژه که در دست مطالعه و اجراست، مي تواند در آينده نزديک يکي از بي نظيرترين مناطق گردشگري استان محسوب شود.اين منطقه علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش هاي از شهرستان هاي صومعه سرا و بندرانزلي با مناظر بسيار زيبا قابل رويت است.

  نماينده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در ادامه توانمندي گردشگري شهرستان ماسال را بسيار بالا دانست و گفت: ماسال از شرايط طبيعي و بکر مانند جنگل هاي انبوه و چشم اندازي منحصر بفرد برخوردار است که همه ساله در ايام تعطيلات گردشگران بسيار زيادي را جذب خود مي کند.

  وي اضافه كرد: شهرستان ماسال به دليل نزديکي با مرکز استان موقعيت و وضع خوبي به لحاظ گردشگري دارد و در اين زمينه طرح هاي زيادي در دست اجرا است.

  محمدياري اجراي طرح گردشگري «بام سبز» ماسال را از مهمترين طرح هاي اين شهرستان عنوان کرد و ياد آورشد: اين طرح در زميني به وسعت ??? هکتار در دست اجرا است.
  بدين ترتيب در اين شهرستان تاکنون آبشارهاي از قبيل آبشار ويوز در مجاورت منطقه ييلاقي النزه در شاندرمن، آبشارخون با ارتفاع بيش از 15 متر، آبشار تولي نساء و آبشار رامينه با ارتفاع 10 متر  مشاهده و شناسايي شده است.
  آويشو بزرگترين غار ماسال است
  همچنين يکي از مناطق ديدني شهرستان ماسال غارهاي آن است، در اين شهرستان حدود 17 غار شناسايي شده که بزرگترين و مهمترين آن غار آويشو است.

  اين غار در 22 کيلومتري شهر ماسال واقع است، اين غار با دهانه اي به ارتفاع 15 متر با دهليزهاي به ارتفاع 50 سانتيمتر تا 30 مترتشکيل شده است، در داخل اين غار رودخانه اي جريان دارد، چند آبشار نيز در مسير اين غار واقع که ارتفاع آنها از هشت تا 12 متر مي رسد و بيشتر داراي شيب معکوس است، در داخل غار قنديل هاي آهکي تشکيل شده که بلندي برخي از اين قنديل ها بيش از يک متر است، طول اين غار تا هزار و 700 متر قابل دسترس براي غارنوردان بوده و هنوز قابل استفاده عموم نيست.

  غارهاي ديگري چون غار باستاني خنديله پشت، غار چسلي، غار کلچال  را مي توان در اين شهرستان نام برد.

  «دهکده ييلاقي اولسبلنگاه» از ييلاقات ميان کوهي و پر جمعيت و داراي ساختمان هاي مسکوني زياد با اسکلت چوبي است که اغلب ساکنان آن از شهروندان ماسال هستند که براي استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگي مي کنند، اين ييلاق در مسير راه ييلاق به خلخال واقع شده و از دو تالار مهمان پذير برخوردار است که در تمام فصول سال آماده سرويس دهي به توريست و گردشگران است.

  «ديواره سنگي اسبه ريسه ماسال» داراي يکي از صخره هاي بلند سنگ نوردي کشور است که اقداماتي براي آماده سازي  اين ديواره سنگي با هدف استفاده سنگ نوردي در دست اجرا است که با آماده سازي آن سنگ نوردان بتوانند از اين مکان استفاده کنند، همچنين وجود رودخانه خروشان در دامنه اين صخره که استعداد کاياک سواري در آب هاي خروشان را دارد.

  «ارتفاعات آلاله پشته» با توجه به اينکه شهيد ميزا کوچک خان جنگلي ماسال را به عنوان منطقه امني در نظر گرفته بود و از اين منطقه براي عزيمت به خلخال عبور کرده متاسفانه در ارتفاعات آلاله پشته ماسال بر اثر کولاک و يخبندان به شهادت مي رسد، با اينکه فقط سنگ ياد بود در محل شهادت نصب شده است، سالانه هزاران نفر از مردم و دوستداران ميرزا از آن محل بازديد مي کنند و احداث بناي يادبود باعث ارج نهادن به آرمانهاي شهيد بزرگوار و موجب بازديد بيشتر و جذب دوستداران وي  خواهد شد.
  «پارک ساحلي ماسال»  در کنار رودخانه خالکايي قرار دارد که مکاني تفريحي و داراي جاذبه هاي ديدني فراواني است.
  در سفر استاني هيئت دولت دراسفند ماه سال 1385از اين مناطق ديدني سه منطقه شامل بام سبز، اسبه ريسه و دهکده ييلاقي اولسبلنگاه بعنوان مناطق نمونه گردشگري معرفي شده است.

  استاندار سابق گيلان نيز بر لزوم توسعه گردشگري در ماسال تاکيد و اظهار داشت: شهرستان ماسال به دليل داشتن مواهب طبيعي، آثار تاريخي و اماکن باستاني موقعيت مناسبي براي توسعه گردشگري دارد.

  روح الله قهرماني چابک توسعه گردشگري در منطقه ماسال را يکي از راهها و اهرم هاي توسعه و شکوفايي ذکر کرد و يادآورشد: در اين زمينه بايد زيرساخت فراهم و بستر لازم براي توسعه و شکوفايي ايجاد شود.
  توسعه اکوتوريسم اهرمي قوي براي پيشرفت اقتصادي ماسال
  وي اضافه كرد:با توجه به جاذبه هاي طبيعي فراوان شهرستان ماسال توسعه اکوتوريسم و گردشگري به عنوان اهرمي قوي در پيشرفت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اين شهرستان است.

  به هر حال شهرستان ماسال با مساحت 622 کيلومتر مربع و با جمعيتي حدود 50 هزار نفر در غرب گيلان و در تالش مرکزي قرار دارد، زبان مردم ماسال «تالشي» بازمانده زبان باستاني ايران است.

  اين شهرستان به دليل داشتن آب و هوايي معتدل جنگل ها، مراتع و ييلاق هاي باشکوه در زمره محوريت صنعت توريسم و اکوتوريسم دراستان گيلان قرار گرفته است.

  ماسال داراي مناطق باستاني و تاريخي بسياري است که مي توان به قلعه کول ، شهرگاه ، گورستان دوره اشکانيان در اسبه ريسه، دره خون، منطقه باستاني خنديله پشت، منطقه ييلاقي درآ، النزه و ساختمان قدميمي خاندان رحيمي در بيتم شاندرمن و … اشاره کرد.

   

  تصاویر زیبا از شهرستان ماسال گرد آوری شده اختصاصی توسط گروه ایران ویج

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • eby

   لازم به ياد اوري هست كه غار (آويشو )مربوط به بخش شاندرمن مي باشد

   ا

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.