• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » به ارز سیاسی نگاه نکنیم
  کد خبر : 786680

  به ارز سیاسی نگاه نکنیم

  به ارز سیاسی نگاه نکنیم Reviewed by Farnaz on Sep 12Rating: نرخ ارز امروز از جمله مسائل اقتصادی کشور محسوب می‌شود که باید به نحوی مناسب ساماندهی شود چرا‌که هرگونه تلاطم در این حوزه و عدم ثبات در بازار ارز، کل اقتصاد را به تلاطم وا‌می‌دارد. امروز با توجه به ابعاد ملی این موضوع باید…

  به ارز سیاسی نگاه نکنیم Reviewed by Farnaz on Sep 12Rating:
  نرخ ارز امروز از جمله مسائل اقتصادی کشور محسوب می‌شود که باید به نحوی مناسب ساماندهی شود چرا‌که هرگونه تلاطم در این حوزه و عدم ثبات در بازار ارز، کل اقتصاد را به تلاطم وا‌می‌دارد. امروز با توجه به ابعاد ملی این موضوع باید به جای خرده‌گیری از یکدیگر به سراغ یافتن راه‌حل برویم.  به عبارتی در مرحله نخست باید به دنبال آن برویم که عرضه و تقاضای ارز از چه ناحیه‌هایی صورت می‌گیرد، بخشی از عرضه ارز در کشور توسط دولت صورت می‌گیرد.

   

  یکی دیگر از عرضه‌کنندگان ارز را بنگاه‌های دولتی، نیمه‌دولتی و خصوصی تشکیل می‌دهند که برای تبدیل ارز خود به ریال وارد بازار می‌شوند. بخشی از ارز نیز توسط افرادی که خارج از کشور بوده و ایران را بازار خوبی برای مبادلات خود دیده و اقدام به نقل و انتقالات ارزی می‌کنند براین اساس از کانال‌های مختلفی ارز در بازار کشور عرضه می‌شود.  در طرف تقاضا نیز گروه‌های مختلفی از جمله یکسری واردکنندگان و تولیدکنندگان داخلی قرار دارند که برای واردات کالای نهایی و مصرفی یا مواد اولیه و قطعات، وارد بازار ارز به عنوان متقاضی می‌شوند.

   

  گروه‌های دیگری نیز هستند که با هدف سفر، خروج دارایی‌های خود از کشور و تبدیل دارایی‌هایشان به ارز برای حفظ ارزش آن، متقاضی این کالا هستند.  با این وجود، وضع اقتصادی کشور ما به گونه‌ای نیست که اجازه داده شود عرضه و تقاضا قیمت ارز را در بازار تعیین کند. همچنین باید توجه داشت که تعیین نرخ ارز به صورت دستوری امکان‌پذیر نیست.

   

  براین اساس بهترین گزینه در شرایط حال حاضر اقتصاد کشور، تعیین نرخ ارز به صورت شناور مدیریت شده است که به تبع آن می‌توان ارز را به سمت تک نرخی شدن سوق داد.  لازم به ذکر است اگر میان بخش‌های مرتبط هماهنگی وجود نداشته باشد، قدرت مانور در این حوزه از دست می‌رود. برمبنای این امر ما نیازمند وجود نهادی هستیم تا علاوه بر ایجاد هماهنگی و انضباط در میان دستگاه‌های مرتبط، اجرای مدیریت را نیز در دست بگیرد. به عبارتی باید نهادی همچون بورس ارز راه‌اندازی شود که با یک دید غیرسیاسی و حرفه‌ای بازار را مدیریت کند.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.