• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » خبرهای داغ از بازار بسیار آشفته پول و ارز
  کد خبر : 780607

  خبرهای داغ از بازار بسیار آشفته پول و ارز

  خبرهای داغ از بازار بسیار آشفته پول و ارز Reviewed by Farnaz on Sep 10Rating:  یکی از نکات جالب توجه در برگزاری روز اول همایش پخش تصاویری از همایشهای پیشین بود که در آن چندین بار تصاویر محمود رضا خاوری مدیر عامل متخلف بانک ملی دیده شد.بیست و سومین همایش بانکداری اسلامی در حالی برگزار…

  خبرهای داغ از بازار بسیار آشفته پول و ارز Reviewed by Farnaz on Sep 10Rating:

   یکی از نکات جالب توجه در برگزاری روز اول همایش پخش تصاویری از همایشهای پیشین بود که در آن چندین بار تصاویر محمود رضا خاوری مدیر عامل متخلف بانک ملی دیده شد.
  بیست و سومین همایش بانکداری اسلامی در حالی برگزار شد که دلار 2400 تومانی دیروز نقل محافل بود .

  بی اطلاعی از اخلالگران ارزی! 
  رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه این همایش و در جمع خبرنگاران از شناسایی اخلالگران نظام ارزی اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: بهتر است در این مورد کسانی که صحبت کرده‌اند، پاسخگو باشند. 
  محمود بهمنی در مورد توقف پرداخت ارز مرجع به بعضی از واردکنندگان اظهار داشت: هم اکنون اولویت ما پرداخت ارز مرجع به کالاهای اساسی و ضروری است که اولویتهای آن تعیین شده است. در چند ماه اخیر برای کالاهایی گشایش اعتبار شد که امروز وارد کشور می‌شود، اما وارد کنندگان با اینکه آن را با ارز مرجع وارد کرده‌اند ، با قیمت آزاد به مردم می‌فروشند.
  رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد:نباید وارد کننده کالایی که با ارز مرجع وارد کشور می‌کند، ضربدر ارز آزاد کند و به مردم بفروشد، در غیر این صورت یا باید مابه التفاوت آن را بپردازد و یا اینکه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت کنترل بسیار دقیقی بر نحوه واردات کالاها به کشور اعمال شود.
  بهمنی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که این رانت و تفاوت را از یک عده حذف کنیم تا منابع به خزانه وارد شود.
  وی اظهار داشت: می‌خواهیم ارز مرجع را فقط به کالاهای اساسی بپردازیم، پس اگر امروز وارد کننده‌ای درخواست ارز مرجع بدهد ما به او می‌گوییم باید کالای وارد شده را با همان نرخ به مردم بفروشد، در غیر این صورت، باید ما به التفاوت و اختلاف ارز مرجع و آزاد را به خزانه بپردازد. 
  رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: اینکه وارد کننده‌ای بیاید با ارز 1226 تومانی اتومبیلی را وارد کشور کند و سپس با محاسبه آن به قیمت ارز آزاد بفروشد و میلیونها تومان قیمتها را افزایش دهد ما باید به سراغ آنها برویم و وزارت صنعت نیز باید جلوی آنها را بگیرد و مازاد ارز مرجع و آزاد را از آنها مطالبه کند یا با آنها به شیوه نرخ ارز آزاد برخورد نماید.
  رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: پورتال ارزی که اول مهر ماه راه اندازی می‌شود می‌تواند نظارت دقیقی بر ثبت سفارش کالا بویژه با نرخ ارزمرجع در کشور اعمال کند. وی گفت: شخصا معتقدم بیشتر تورم حاصل شده در بازار ارز به دلیل آثار روانی و بی ربطی است که متأسفانه امروز بازار به آن دچار شده است.

  تورم بیشتر از نرخ سود
  رئیس کل بانک مرکزی همچنین در بیست و سومین همایش بانکداری اسلامی گفت:در سال جاری 37 درصد از منابع‌ را به صنعت و معدن ، 25 درصد به تولید مسکن، 20 درصد به کشاورزی، 8 درصد به صادرات و 10درصد را به خدمات و بازرگانی اختصاص دادیم. 
  وی خاطر نشان کرد: وقتی تورم بیشتر از نرخ سود باشد نباید انتظار داشته باشیم مردم پولشان را پیش ما بگذارند، چون یکی از وظایف ما حفظ ارزش پول مردم است.
  وی در خصوص نرخ رشد اقتصادی کشور نیز خاطر نشان کرد: این نرخ در پایان سال 89، 8/5 درصد بود که در شش ماهه سال گذشته به 2/4درصد رسید و با توجه به میانگین رشد اقتصاد جهانی که بین 5/3 تا 9/3درصد بود در دو سال گذشته رشد اقتصادی کشور نسبت به میانگین جهانی افزایش یافته است. 
  رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: افزایش بعضی اقلام و قیمت آنها اجتناب‌ناپذیر بود و بانک مرکزی نمی‌تواند همواره قیمت ارز را پایین بیاورد، اما سعی کردیم آن را کنترل کنیم. 
  وی در ادامه گفت:اگر چه امروز بانکداری اسلامی در خیلی از کشور‌ها شکل جدیدی به خود گرفته، ولی ما از بانکداری خودمان به صورت فعلی رضایت کامل نداریم.

  انتقاد از غیبت وزیر اقتصاد
  در این همایش همچنین رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری کشور گفت: رشد اقتصادی سالهای84 تا 90 در مقایسه با 80 تا 84 حدود 50درصد کاهش داشته است.
  مرتضی ا… داد از حضور نیافتن وزیر امور اقتصادی و دارایی در این همایش انتقاد کرد و افزود: شاید کاری مهمتر از حضور در همایش بزرگ بانکداری اسلامی برای ایشان پیش آمده است!

  کلیدواژه ها : ، ,
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.