• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , ورزشی » فيروز کريمی از شیث و نصرتی دفاع کرد
  کد خبر : 77763

  فيروز کريمی از شیث و نصرتی دفاع کرد

  فيروز کريمی از شیث و نصرتی دفاع کردReviewed by Aryan on Nov 2Rating: فیروز کریمی در هجدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها حاضر شد و در نشستی 40 دقیقه‌ای به سؤالات خبرنگاران و بازدید کنندگان پاسخ داد که ماحصل این نشست را در زیر می‌خوانید: * یک بار پس از شکست استقلال بازیکنان این…

  فيروز کريمی از شیث و نصرتی دفاع کردReviewed by Aryan on Nov 2Rating:

  فیروز کریمی در هجدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها حاضر شد و در نشستی 40 دقیقه‌ای به سؤالات خبرنگاران و بازدید کنندگان پاسخ داد که ماحصل این نشست را در زیر می‌خوانید:
  * یک بار پس از شکست استقلال بازیکنان این تیم را مجبور کردید دور زمین بدوند که در آن موقع بازتاب زیادی هم داشت، راجع به آن قضیه صحبت می‌کنید؟
  موقعی که من این عمل را انجام دادم شاید نظر این بود که ما از سقز خوردن فرگوسن تقلید کنیم. دلیلی نداشت که از او تقلید کنیم اما الان این دلیل وجود دارد که فرگوسن از این حرکت ما تقلید کند. البته آن زمان گذشته. من نیتم بحث فنی بود و اینکه بچه ها یاد بگیرند تمام توانشان را به کار بگیرند. استقلال قبل از ما استقلال بوده و بعد از ما هم استقلال است. یکی از بهترین و پرطرفدارترین تیم های آسیایی است. خدمت به تیم های استقلال و پرسپولیس که قلب مردم کشورمان به دنبال نتایج این تیم ها است، در حد عبادت است. ما نباید از هیچ کوششی فروگذار کنیم. در آن مقطع تشخیص دادم که این کار می تواند از لحاظ فنی و روحی به تیم کمک کند و به همین دلیل این کار را انجام دادم. حالا چون خیلی از آن وقت گذشته نمی خواهم در موردش صحبت کنم. برای استقلالی که الان با قاطعیت صدر جدول را در اختیار دارد امیدوارم این موفقیت ها ادامه دار باشد.

  * استقلالی هستید؟
  من قلباً استقلال و پرسپولیس را دوست دارم. چون معتقدم بدون وجود این دو فوتبال در کشور ما معنا ندارد. 17 سال در پاس بازی کردم، 25 سال در این لباس خدمت کردم، 11 سال در پاس مربیگری کردم و موقعی که به عنوان رقیب مقابل استقلال و پرسپولیس به میدان رفتیم، معتقد بودم که فوتبال ما بدون استقلال و پرسپولیس معنا ندارد. پاس هم می توانست به عنوان قطب سوم فوتبال در کنار این دو تیم باشد که امیدوارم این امر هرچه زودتر محقق شود.

  * در هر تیمی که رفتید دیسیپلین داشتید و همه فکر می کردند با پیوستن به استقلال در نیم فصل می توانید این تیم را نجات دهید اما این اتفاق نیفتاد. قبول دارید که نباید به استقلال می‌رفتید؟
  از 2-3 نفر از افراد تنومند حاضر در مجلس خواهش می کنم این دوستمان را از تونل زمان بیرون بکشند. امروز شرایط کاملاً متفاوت است. معتقدم که بهتر است بحث های به روزتری داشته باشیم. استقلال و پرسپولیس برای من بزرگ و عزیز هستند. مطمئن باشید هرکاری که برای سرافرازی این دو تیم باشد با کمال میل قبول می کنم اما یک چیز را به شما بگویم. در نیم فصل پیوستن به هریک از دو تیم استقلال و پرسپولیس پیوستن اشتباه است؛ چون مردم توقع دارند و حق هم دارند. مردم به تیمشان عشق می‌ورزند. ما به عنوان مربی باید خودمان نفرات را گزینش کنیم و هر مربی جوابگوی سلیقه خودش است. آن سال هم به عشق سرافرازی استقلال به این تیم آمدم. برای کمک به استقلال و اثبات دوستی به مرحوم ناصر حجازی از طریق سعید رمضانی در نیم فصل 86 به استقلال پیوستم و اعتقاد دارم که در عالم رفاقت کار درستی انجام دادم. اگر قرار باشد 100 سال از این ضربات بخورم اما دوستی خود را اثبات کنم و یک ساعت به سلامتی دوستان خوبم مثل آقای حجازی اضافه شود، این کار را خواهم کرد.

  * حال کمی سؤال به روز بپرسیم؛ با برگشت شما به لیگ برتر بازار کمیته انضباطی داغ شده…
  همه می دانند که گفتمان من عوامفریبانه نیست. فرهنگ گفتمانم در محل کار، زندگی، خانواده و در میان بچه های محل همین است. هیچ تعمدی ندارم. شما بهتر می دانید که قبل از بازی هیچ سؤالی بین ما رد و بدل نشده که من خودم را برای جواب دادن آماده کنم. بدترین موقع ممکن خبرنگاران به سراغ ما می آیند. اگر چنین شرایطی به سراغ ما بیایند مطمئن باشید نه پای ما به کمیته انضباطی کشیده می شود و نه مسائل دیگری رخ می دهد. همه چیز الان خوب است، شیرینی و بیسکویت هست؛ دوستان رفیق و شفیق هستند و همه چیز زیباست؛ داوران زیبا هستند، مسئولان و دست اندرکاران، مطبوعات و عوامل همه زیبا هستند. در اوج فشار روحی و جسمی 90 دقیقه کنار زمین در حال تلاش بودیم. بازی چنان پرفشار بود که به اندازه 5 تا 90 دقیقه خسته شدیم. در چنین شرایطی خبرنگار به سمت ما می آید و می پرسد مثلا قرمه سبزی دوست دارید یا قیمه! باید چه بگویم؟ شرایط، شرایط ویژه ای است.
  مسئولان کمیته انضباطی در فدراسیون باید نسبت به زمان های مسابقه نگاه ویژه ای داشته باشند. هر موقع کمیته انضباطی می خواهد ما را دعوت کند و نظر رسمی ما را بداند، ظهر دعوت کند به ناهار تا در خدمتشان باشیم. میوه هم اگر باشد بیشتر تشکر می کنیم. آن وقت ببینید زندگی چه قدر می شیرین می شود. یک مواقعی خیلی سخت است خودمان را کنترل کنیم. باید جوابگوی یک ملت باشیم. از حال و روز ما خبر ندارند. در طول تمرینات کمتر شرکت داشتند و از مشکلات ما خبر نداشتند. فقط علاقمند هستند که بازیکن مورد علاقه خودشان را در زمین ببینند. چه طور این فرد به خودش اجازه داده به ساحت یک مربی تعارض کند، به ساحت باشگاه و مدیر باشگاه توهین شده و این ها برای من مهم است و از آن نخواهیم گذشت.
  چند روز پیش در یکی از تیم هایی که در آن زحمت کشیدم برخورد ناصحیحی دیدم که یک بازیکن به یک پیشکسوت توهین کرد. اگر من بودم به شدت با او برخورد می کردم. سلسله مراتب را باید در ورزش رعایت کرد. ممکن است طرفداری که می آید از این مسائل خبر نداشته باشد. این ما هستیم که می دانیم چه می کشیم. در یکی از بازی های بسیار مهم شرایط بسیار سختی را در زمین تجربه کردیم که در این 2 ساعت از کسانی که رفته اند شنیدم که فشار این دو ساعت از فشار شب اول قبر بیشتر است. آن وقت ما باید جوابگوی 70 هزار طرفدار باشیم که قرمه سبزی دوست داریم یا قیمه.

  * در خصوص اتفاقات رخ داده در بازی پرسپولیس و داماش گیلان چه نظری دارید؟
  بازی ما با بازی پرسپولیس همزمان بود. قبول ندارم چنین اتفاقی افتاده باشد. اینها احتمالا شیطنت‌هایی بوده و برخورد شدید و غیر رئوفانه با این قضیه مؤید این است که ما بعد منفی این قضیه را در نظر گرفته‌ایم. از تمام مسئولان خواهش می‌کنم به عنوان کسی که تحصیلات عالیه‌اش روانشناسی بوده، از من این حرف را بپذیرند. محمد نصرتی از بچگی پیش خودم بزرگ شده؛ یک انسان فرهیخته و بچه مؤمن است و خانواده فرهیخته‌ای هم دارد؛ همینطور شیث رضایی. من در تقابلی که با دایی داشتم گفتم که جز صداقت، دیانت، حفظ حرمت بزرگتر و پیشکسوت در یک سالی که در کنار شیث بودم ندیدم. بهترین بازی‌ را هم برای ما کرد و 3 گل زد و به تیم ملی هم دعوت شد. قبول نمی‌کنم چنین چیزی از غائله تعرض به حریم ورزش صورت گرفته باشد؛ اگر هم رخ داده باشد در ضمیر ناخودآگاه بوده است.
  دو نفر از بهترین فوتبالیست‌های ما دارای سجای اخلاقی هستند. حالا شاید شیث شیطنت‌هایی از جمله قضیه هواپیما داشته باشد. اصلا خود قضیه هواپیما نشان می‌دهد که این ضمیر ضمیر ناخودآگاه است و قصد و تعمدی در این قضیه نیست. کسانی که تصمیم‌گیرنده هستند و به مسائل روحی و روانی افراد آگاهی دارند بدانند نباید این مسائل را بزرگ کرد. کسانی که دارند این تیترها را می‌زنند نمی‌دانند که محمد نصرتی چنین آدمی نیست و این همه سال در فوتبال زحمت کشیده و تاکنون چنین مسئله‌ای نداشته. یک تیتر جالب و پربیننده ارزش خراب کردن دو بازیکن خوب ما را ندارد.

  * با این حرف‌ها فرافکنی نمی‌کنید؟
  اول صحبتم هم گفتم دقیقا بازی آنها با بازی ما همزمان بود؛ این صحنه را ندیدم و نمی‌توانم قضاوت کنم اما حرکاتی هست که در ضمیر آگاه شکل می‌گیرد و برخی در ناخودآگاه. 25 سال به عنوان افسر پلیس و ضابط قانون فعالیت کردم. اولین بحث را بحث انگیزه در نظر می‌گیریم. یعنی انگیزه‌ ها در ارتکاب به برخی حرکات غیرقابل انکار است. اینجا دفاع نکردم بلکه گفتم برخی حرکات در ضمیر ناخودآگاه شکل می‌گیرد و بحث انگیزشی در آن مطرح نیست اما حرکاتی که در ضمیر خودآگاه شکل می‌گیرد بد آموزی هم دارد. به محمد نصرتی اعتقاد دارم چون تحت تعلیم خودم بوده؛ نمی‌توانم چنین چیزی را قبول کنم. در این 12-13 سال یک حرکت غیراخلاقی از محمد نصرتی دیده‌اید؟ جز صداقت، عزت، دیانت، انسانیت و اسلامیت چزیی از او دیده‌اید؟
  خدا را گواه می‌گیرم یک روز بدون روزه شیث را تمرین ندادم. به عنوان یک پدر می‌ گویم بچه شما اشتباهی انجام دهد چه رفتاری با او دارید؟ 2-3 ماه پیش توی گوش پسر خودم زدم برای اینکه تا کمی بازو درآورد تو روی مادرش ایستاد؛ کشیده زدم تا جایگاه ها را بداند. تنبیه‌اش کردم اما اینکه بخواهم از خانه بیرونش کنم تا به مفاسد اجتماعی فراوانی که بیرون از خانه انتظارش را می‌کشند مبتلا شود، کار درستی است؟ بعد هم بگویم تنبیه کردم و یک کار تربیتی انجام دادم؟
  در انگلیس اتفاقاتی رخ داده و آنها به راحتی از کنارش گذشتند. ما نمی‌گوئیم به راحتی از کنارش بگذریم. در لیگ انگلیس خیلی اتفاقات می‌افتد ما نباید از آنها تبعیت کنیم. ما در ایران هستیم و خیلی هم سرافرازتر هستیم.

  *‌ نظر شما در خصوص حضور کی‌روش در تیم ملی چیست؟
  سؤال خوبی بود که جواب آن صحبتی که کرده بودم و فدراسیون تصورش این بود کی‌روش مخاطب من است را بدهم. کی‌روش مربی بزرگی است و برترین تیم‌های باشگاهی و ملی را مربیگری کرده است. کسی نمی‌تواند منکر چنین مربی بزرگی شود. من را به عنوان فردی معرفی کرده‌اند که با وجود مربیان خارجی همیشه مخالف است؛ درصورتی که اصلا چنین نیست. یک سری از مربیان خارجی آمدند (که حالا نروند در کمیته انضباطی فدراسیون خودشان از دست ما شکایت کنند) مثلا مربی استیل آذین چند ماه پیش آمده بود اگر اشتباه نکنم اسمش “تنباکوویچ” یا “تاپاله‌ویچ” بود. من می‌گویم این “ویچ” هایی که می‌آیند اینجا و ما حتی نمی توانیم اسمشان را به درستی تلفظ کنیم؛ یعنی ما مثل مربی استیل آذین نداشتیم؟ اگر نتوانیم تیمی را قهرمان کنیم، اوت کردن آن کار سختی نیست.

  من این بحث را کردم که آنها به کی‌روش منتسب کردند. کی‌روش مربی بسیار باشخصیتی است؛ گوشه‌ای از فوتبال روز دنیا را در تیم ملی داریم می‌بینیم اما باز هم می‌گویم هیچ مربی با 5 تا 10 جلسه نمی‌تواند خواسته‌های خود را عملی کند. مربیگری خم رنگرزی نیست. ما میادین سختی پیش رو داریم. از دور برگشت مقابل بحرین خواهید دید که کار سخت است. نتیجه بسیار خوبی در تهران کسب کردیم؛ باید این نتیجه را حفظ کنیم و بی‌گدار به آب نزنیم. تیم بحرین با همان ممیزات همیشگی منتظر ما است که خوب می‌شناسیم و برای اینکه نوع کار کی‌روش را مورد ارزیابی قرار دهیم؛ الان وقتش نیست. اجازه بدهید در مراحل بالاتر این کار را انجام دهیم.
  زدن 6 گل به یک تیم 10 نفره هم کار سختی است، اما الان زمان قضاوت نیست. در گذشته هم به تیم‌های بزرگ آسیا 6 گل زده‌ایم. مطمئن باشید در مسابقات آینده با تدابیر و تفکرات حرفه‌ای کی‌روش تیم ملی راه درستی در پیش خواهد گرفت و فوتبال ما تا صعود به جام‌جهانی پیش خواهد رفت و همه ما بهره مند خواهیم شد. با تمام وجود برای کیروش و دستیارانش که عزیزترین دوستان من هستند، آرزوی موفقیت دارم. اگر بخواهم عزیزترین بازیکنی که زیر نظر من کار کرد را نام ببرم، مارکار آقاجانیان است که اکنون در کنار کی‌روش کار می‌کند. نمازی هم دارای توانمندی‌های فنی است و آرزو دارم تیم به جام جهانی برود.
  * شرایط حال حاضر پرسپولیس و حضور علی‌پروین به عنوان مدیر فنی این تیم را چه طور ارزیابی می‌کنید؟
  معتقدم حضور علی آقا با کوله باری از تجربه می‌تواند به تیم کمک کند. ممکن است حمید استیلی این روزهای پرسپولیس را ندیده باشد اما علی آقا این روزها، روزهای شادی، غم، شکست‌ها و تجربه‌های بزرگ را دیده و با تجربه خودش می‌تواند به این تیم کمک کند. این روزها هم پرسپولیس در آغاز بیرون آمدن از این منجلاب است.
  پرسپولیسی‌های واقعی باید الان خودشان را نشان دهند. روزهایی که پرسپولیس به صورت طبیعی دارد نتیجه می‌گیرد، زیاد نمایان نیست. نازش تیم‌های پرطرفدار به این است که در روزهای سخت دست من را بگیرند. امروز پرسپولیسی‌ها باید دست به دست هم بدهند و به حمید استیلی و پروین کمک کنند. پرسپولیس الان در این شرایط است به خاطر قصور طرفدارانش است. در بازی با مس در جام حذفی تا دقیقه 120 به پای تیمشان ماندند و دیدی که در دقیقه 118 گل برتری پرسپولیس به ثمر رسید. این درس را استقلالی‌ها به من دادند. تا زمانی که زنده هستم خوبی‌های استقلالی‌ها را فراموش نمی‌کنم. درسی بود که به تیم‌های پرطرفدار دادند. در یک نیم‌فصل تیم 5 شکست را با من تجربه کرد، اما تا روز آخر که با شکست از استقلال رفتم، طرفداران به پای من ایستادند و به بقیه یاد دادند که فرق طرفدار با تماشاگر چیست.
  * مصاحبه‌های شما همیشه جنجالی است…
  در کمیته انضباطی هم قواعدی وجود دارد. من هیچ وقت در مصاحبه‌هایم قصد تخریب، اهانت و جسارت به کسی نداشتم. حرفی را می‌زنی و 10 برداشت از حرفت می‌شود. هرچه من مصاحبه کردم تمام حقایقی بود که در فوتبال ما موجود است. وقتی من به دست خودم با همکاران 2 فرغون میخ طویله از زمین در آورم، چه باید بگویم؟ بگویم این‌ها گل رز و لاله است؟ تا این بحث را نکنید زمین همواره دارای میخ طویله است. اگر میخ طویله در زمین کار گذاشتند به خاطر این بود که المپیاد دانش آموزی در زمین برگزار کرده بودند و تمام پولک‌های رنگارنگ به جز پولک‌های سبز را که یادشان رفته، در آوردند. ما مسئول جان بازیکنان هستیم. این پولک‌ها به مرور رنگش از بین رفته و مشخص شده این شی‌ء است که اگر بازیکنی تکل رود، استخوان لگنش خرد می‌شود. از مربیان مشهدی پرسیدند، گفتند ما میخ طویله‌ها را درآوردیم. می‌گویند یکی شانس دارد طلا کشف می‌کند، ما 2 روز وقت گذاشتیم میخ طویله درآوردیم.
  * در خصوص شرایط حال حاضر شاهین بوشهر بگویید.
  شاهین تیم خوبی است. مردم بوشهر مردم خوب و فوتبال دوستی هستند که به شاهین عشق می‌ورزند. با پشتکار فراوان باید خواسته‌های آنها را اجابت کنم. بعد از وقفه 20 روزه‌ای که در مسابقات افتاده چهره جدید شاهین را خواهید دید و قول می‌دهم شاهین بازی‌ای کند که مورد توجه همه قرار بگیرد. نتیجه هم دست خدا است. ممکن است تیمی در اوج برتری و تیمی هم دراوج ضعف نتیجه بگیرد. جذابیت فوتبال به همین است که غیر قابل پیش‌بینی است. قولی که می‌توانم بدهم این است که فوتبال‌دوستان، فوتبالی زیبا از تیم من ببینند. تنها چیزی که در سال‌‌های مربیگری‌ام توانسته‌ام به طرفداران خوب فوتبال ارائه دهم، این بوده که تیمم فوتبال بازی کرده است. ما در یک فصل به استقلال و پرسپولیس 3 بر 2 باختیم اما مربیان دو تیم اذعان داشتند که تیم ما به زیبایی فوتبال بازی کرد. سعی می‌کنیم فوتبال خوبی به منایش بگذاریم.
  * هر کس شما را می‌بیند، لبخند بر چهره‌اش می‌نشیند…
  دیدن دوست انبساط خاطر می‌آورد. ما دوست عزیزمان آقای دزفولی را دیدیم، روحمان شاد شد. به احترام حضور وی با تمام وجود ایستادم تا اجازه نداد، ننشستم و تا رخصت نداد، مصاحبه نکردم. دستش را به عنوان یک پیشکسوت می‌بوسم ولی موقعی که داور بود خیلی ما را اذیت کرد، خیلی سخت‌گیری کرد و از مقرراتی‌ترین و به‌روز‌ترین داورها بود که شاید بیشترین فاصله‌اش با صحنه به 5 متر هم نمی‌رسید. ما در تیم پاس بیشترین اخطار را هم از وی می‌گرفتیم، ولی بهترین داوری‌ها را کرد. برای وی و تمام پیشکسوتان ورزش و تمام مسئولان ورزشی بهترین آرزوها را دارم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • bahareh66

   نمیدونسیم کسی که در گذشته بازی خوب داشته( ما که ندیدیم) و پر حاشیه است . و گند کاری میکنه باید گذشت. گرچه ما از اول میدونستیم این اقایون بخشیده میشن. اما واسه شما متاسفم . ضمیر ناخوداگاه.! چطوری از کسی که تعادل روحی نداره میاد فوتبال! :)) . خوشحالی شیطنتی ! وای این دیگه چه مدل خوشحالیه. تازه یاد گرفتیم. جالب شد @-) . وقتی شنا همچین حرفایی میزنید و موافقید دارید یاد میدید این کارا همچین زشتم نیست . دو روز دیگه لخت میشن. متاسفم. لطفا به اینا مدل تشویقی بدید. افرین ماشالله . دوباره دوباره =D>

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.