• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل » رئیس سازمان جاسوسی قذافی به زور تحویل لیبی شد +عکس
  کد خبر : 774761

  رئیس سازمان جاسوسی قذافی به زور تحویل لیبی شد +عکس

  رئیس سازمان جاسوسی قذافی به زور تحویل لیبی شد +عکسReviewed by Aryan on Sep 7Rating: “عبدالله السنوسی”رئیس سازمان جاسوسی حکومت قذافی تحویل دولت انقلابیون لیبی شد. به گزارش عصر ایران به نقل از سایت شبکه الجزیره، مقامات موریتانی در ماه مارس گذشته السنوسی را به دلیل ورود به این کشور با استفاده از گذرنامه غیرقانونی…

  رئیس سازمان جاسوسی قذافی به زور تحویل لیبی شد +عکسReviewed by Aryan on Sep 7Rating:

  “عبدالله السنوسی”رئیس سازمان جاسوسی حکومت قذافی تحویل دولت انقلابیون لیبی شد.

  به گزارش عصر ایران به نقل از سایت شبکه الجزیره، مقامات موریتانی در ماه مارس گذشته السنوسی را به دلیل ورود به این کشور با استفاده از گذرنامه غیرقانونی در فرودگاه نواکشوط دستگیر کرده بودند. او با استفاده از گذرنامه جعلی کشور مالی ، از کشور مراکش وارد موریتانی شده بود.

  السنوسی از جمله مقامات ارشد حکومت معمر قذافی بود که تا آخرین روزهای حکمرانی قذافی در سمت خود باقی مانده بود. او حتی یک روز پس از تصرف بخش اعظم شهر طرابلس پایتخت لیبی به دست انقلابیون مسلح، در هتل محل استقرار خبرنگاران خارجی در طرابلس حاضر شد و  در گفتگو با آنها ضمن تکذیب سقوط طرابلس، اطمینان داد حکومت قذافی پابرجاست.

  “عبدالله السنوسی ” رئیس سازمان جاسوسی حکومت سابق لیبی در کنار معمر قذافی رهبر وقت این کشور

   

  هیئتی متشکل از وزیران اقتصاد و دادگستری لیبی برای ارائه تضمین های لازم  به دولت موریتانی روز چهارشنبه گذشته به این کشور سفر کردند و توانستند السنوسی را به همراه خود به لیبی بازگردانند. تسلیم السنوسی پس از ارائه تعهدات مقامات لیبی به موریتانی درباره محاکمه عادلانه وی صورت گرفت.

  عبدالله السنوسی رئیس سازمان جاسوسی حکومت قذافی در حال ورود به طرابلس

   

  “عبدالله السنوسی ” پس از انتقال به لیبی در با سر و صورت تراشیده شده در جلسه بازجویی

  “حسن زقلام” وزیر اقتصاد لیبی هم گفت:”حال السنوسی کاملا خوب است. او در موریتانی در مقابل ورود به هواپیما برای انتقال به لیبی مقاومت کرد به همین دلیل السنوسی را به زور و کشان کشان به درون هواپیما منتقل کردیم.”

  او افزود:”السنوسی در درون بالگرد، مقاومتی از خود نشان نمی داد و از خوردن یا نوشیدن خودداری می کرد.  او به مقامات و نیروهای دولتی لیبی گفته بود: من عبدالله السنوسی هستم نمی توانید بر دستانم دستبد بزنید.”

  مقامات موریتانی عصر دیروز چهارشنبه السنوسی را به لیبی تحویل دادند.  یکی از شبکه های تلویزیونی لیبی نیز تصاویری را از ورود السنوسی به فرودگاهی در لیبی پخش کرد.
  نخستین تصاویر منتشر شده از او در فرودگاهی در لیبی هم نشان می داد وی بر خلاف آخرین روزی حکومت قذافی که در طرابلس دیده شده بود، ریش داشت و در حالی که لبخند می زد از بالگرد پیاده شد. شبکه های تلویزیونی سپس تصاویر دیگری منتشر شد که نشان می داد السنوسی پس از ورود به طرابلس، با سر و صورت تراشیده شده در جلسه بازجویی حضور دارد.

  السنوسی با استفاده از یک فروند بالگرد غیرنظامی لیبی به فرودگاه معیتیقه در حومه طرابلس منتقل و سپس تحویل زندان الهضبه شد. این زندان به تازگی ساخته شده و مقامات ارشد حکومت قذافی در آن نگهداری می شوند.

  السنوسی پس از سقوط حکومت قذافی ناپدید شد ولی پس از گذشت چند ماه خبر دستگیری او در موریتانی منتشر شد. مقامات موریتانی تاکنون از تحویل دادن او خودداری می کردند اما در نهایت با دریافت تضمین های لازم از لیبی، او را تحویل دادند. قرار است السنوسی در لیبی محاکمه شود.

  دادگاه جنایی بین المللی در27 ژوئن 2011 نیز حکم بازداشت السنوسی را به اتهام جرایم ضدانسانی صادر کرده بود.

  این دادگاه برای سیف الاسلام پسر ارشد و مهمترین مهره حکومت قذافی نیز حکم بازداشت صادر کرده بود. سیف الاسلام هم اکنون در زندان دولت لیبی است و این دولت از تحویل او به دادگاه جنایی بین المللی خودداری کرد.

  از السنوسی به عنوان یکی از چهره های حلقه محدود و نزدیک به معمر قذافی یاد می شود. او همچنین از طرف مخالفان و سازمان های فعال حقوق بشر مسئول دهها جنایت در لیبی شناخته می شود که از جمله می توان به اعدام بیش از 1200 زندانی سیاسی به وسیله شلیک گلوله در مدت سه ساعت در سال 1996 اشاره کرد.

  هم اکنون همسر، دختر و دو پسر قذافی در الجزایر هستند و بارها درخواست مقامات لیبی برای تحویل گرفتن آنها بی نتیجه بوده است.

  قبل از این دولت تونس هم “البغدادی المحمودی “آخرین نخست وزیر حکومت قذافی که به این کشور فرار کرده بود را به دولت لیبی تحویل داد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.