• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » خانه داری » روش هایی برای نگهداری نان
  کد خبر : 769733

  روش هایی برای نگهداری نان

  روش هایی برای نگهداری نانReviewed by Farnaz on Sep 5Rating: نان تازه پخت شده از نظر تغذیه ای بلافاصله قابل مصرف نیست؛ چرا که پس از فرایند پخت دستخوش تغییراتی می گردد که این تغییرات باعث قابل مصرف شدن آن می شود. از آنجا که نان قوت غالب مردم ایران است و حتی به جای…

  روش هایی برای نگهداری نانReviewed by Farnaz on Sep 5Rating:

  نان تازه پخت شده از نظر تغذیه ای بلافاصله قابل مصرف نیست؛ چرا که پس از فرایند پخت دستخوش تغییراتی می گردد که این تغییرات باعث قابل مصرف شدن آن می شود.

  از آنجا که نان قوت غالب مردم ایران است و حتی به جای سایر مواد خوراکی هم مصرف می شود، اطلاع رسانی به مردم درخصوص نحوه ی خرید، حمل و نقل و نگهداری آن همچنین پرهیز از خوردن نانهایی که بو و طعم مازوت یا گازوئیل می دهند و پرهیز ازخوردن بخشهای سوخته ی نان ضروری است .

  درمقابل لازم است کلیه ی دست اندرکاران امرتهیه نان در کشور نسبت به بهبود کیفیت نانهای مصرفی مردم بیشترتلاش نمایند، دراین راستا عدم استفاده از سوخت مازوت در کلیه ی نانوایی ها و جایگزین کردن آن با گاز شهری، جلوگیری از تماس مستقیم شعله با نان در دستگاههای نان ماشینی (که این ایراد را می توان با قرار دادن یک صفحه فلزی (هادی انرژی حرارتی) درحد فاصله نان و شعله بر طرف نمود) همچنین ترویج و توسعه نانهای سنتی مطلوب (سنگک) و نانهای حجیم و نیمه حجیم (جلوگیری از تولید ضایعات و افزایش کیفیت نان) توصیه می شود

  نانهای صنعتی و نیمه صنعتی تولید شده باید دارای بسته بندی مناسب بوده و مشخصات لازم روی برچسب درج شده باشد .

  اگرماده غذایی ما بدون بسته بندی است؛مثل انواع نان سنتی یا گندم و جو فله باید مراقب باشیم در هنگام حمل و نقل مثلاً در داخل ماشین با محیط کثیف در تماس نباشد .

  از پیچاندن انواع نان در داخل روزنامه و یا قرار دادن در داخل کیسه نایلون سیاه یا بازیافتی خودداری شود .

  درصورت تصمیم به نگهداری نان در طولانی مدت باید به شکل اصولی قبل از قرار دادن داخل فریز خنک گردد سپس درنایلون تمیز قرار گیرد، زیرا در غیراین صورت نان داغ در داخل نایلون اصطلاحاً عرق کرده با توجه به رطوبت حاصل از تعریق، ممکن است کپک بزند .

  مصرف نان هایی که از آرد کامل یا سبوس دار همچون نان سنگک تهیه شده اند به جهت ارزش تغذیه ای بالاتر توصیه می شود .

  افراد دقت داشته باشند نانهایی که درتهیه و تولید آنها از خمیرمایه به جای جوش شیرین استفاده شده مصرف نمایند .

  چنانچه نان بیش ازیک هفته در فریزر نگهداری شود باید قبل از انجماد آنها را در بسته بندیهای مخصوص که از نظربخارآب غیر قابل نفوذ هستند قرار داد .

  باید سعی شود انجماد نان در مدت بسیار کوتاهی انجام گیرد و حرارت باید در مدت حداکثر ۴ تا ۵ ساعت ۱۸ درجه برسد .

  خارج کردن نان از حالت انجماد در نانهای سنتی ایران باید سریع انجام شود . این نانها درمدت کمتر از ۴ ساعت بیات می شود و باید آنها را حداکثر ۱ تا ۵/۱ ساعت قبل از مصرف ازحالت انجماد خارج نمود .

  نگهداری نان در حرارت ۴ درجه سانتیگراد (درجه حرات یخچال )نه تنها از بیات شدن نان جلوگیری نمی کند ،بلکه موجب تسریع آن می شود ،زیرا تغییرات فیزیکی و شیمیایی بیات شدن نان در حرارت ۴ درجه سریع ترین و در حرارت ۶۰ درجه کندترین سرعت خود را دارد .این تغییرات در حالت یخ زده ( دمای ۵ درجه و پایین تر )به کلی متوقف می شود. بنابراین بهترین دمای نگهداری نان ایرانی درجه حرارت فریزر می باشد .
          
      
      
  روزنامه کیهان

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.