• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » نرخ دلار به 1500 تومان می رسد
  کد خبر : 766200

  نرخ دلار به 1500 تومان می رسد

  نرخ دلار به 1500 تومان می رسد Reviewed by Farnaz on Sep 3Rating: به گزارش خبرنگار جام جم هنوز از ماجراي «افزايش قيمت مرجع ارز» مدت زمان زيادي نگذشته است. نيمه مرداد بود كه محمود بهمني در گفت‌وگو با مهر از افزايش قيمت ارز مرجع تا 10 روز آينده خبر داد و اذعان كرد كه…

  نرخ دلار به 1500 تومان می رسد Reviewed by Farnaz on Sep 3Rating:

  به گزارش خبرنگار جام جم هنوز از ماجراي «افزايش قيمت مرجع ارز» مدت زمان زيادي نگذشته است. نيمه مرداد بود كه محمود بهمني در گفت‌وگو با مهر از افزايش قيمت ارز مرجع تا 10 روز آينده خبر داد و اذعان كرد كه قيمت جديد مورد نظر هنوز روشن نيست.

  وي با كساني كه در زمينه قيمت ارز نيز اظهارنظر مي‌كنند، حمله كرده و اظهار داشته بود: بايد اجازه بدهند تا سازمان‌هاي ذي‌ربط در اين زمينه اظهارنظر كنند، نه اين كه كساني از بخش‌هاي مختلف مانند سازمان غله بيايند و در اين زمينه سخن بگويند. روزي كه اين اظهارنظر منتشر شد، قيمت دلار حدود 2020 تا 2030 تومان بود، اما بلافاصله يك روز بعد قيمت دلار با جهشي 120 توماني به حدود 2160 تومان رسيد.

  روزهاي بعد نيز دلار ركوردهاي بالاتري زد و سرانجام اوضاع آنچنان آشفته شد كه قيمت دلار در بازار قابل محاسبه نبود؛ چرا كه نوسانات قيمتي آن متعدد و شديد بود، برخي مراجع اعلام قيمت در اقدامي كم‌سابقه از درج قيمت دلار خودداري كردند تا به اين وسيله كمكي به آرام كردن فضاي ملتهب بازار ارز كرده باشند.
   
  با اين حال در روزهاي پس از اين اظهارنظر، كمي از شتاب افزايش قيمت دلار كاسته شد، اما روند افزايشي آن هيچ‌گاه متوقف نشد. اين اتفاقات در حالي رخ داد كه تنها چهار روز پس از اعلام خبر افزايش قيمت ارز مرجع، مقامات اقتصادي از منتفي شدن آن خبر دادند، اما همين اعلام و تائيد و تكذيب‌ها‌، آستانه قيمتي دلار را حدود 150 تا 170 تومان افزايش داد تا اكنون نيز انتظار افزايش قيمت بيشتري از آن برود.
   
  وعده تازه

   
  اما نگاهي به اظهارنظر جديد رييس كل بانك مركزي كه ديروز توسط خبرگزاري ايلنا‌ منتشر شد، نشان مي‌دهد ظاهرا بانك مركزي همچنان به روند سابق خود ادامه مي دهد. همچنين ماجراي نيمه مردادماه و افزايش قيمت ناشي از آن نيز باعث خودداري از تكرار موارد مشابه نشده است.
   
  وي ديروز با بيان اين كه نرخ ارز در بازار آزاد طي روزهاي آينده با روند نزولي مواجه مي‌شود، پيش‌بيني كرد: نرخ دلار در بازار تا مرز 1500 تومان كاهش پيدا خواهد كرد.
   
  رييس كل بانك مركزي همچنين ادعاي گروهي از كارشناسان اقتصادي را مبني بر اين كه در روزهاي آينده قيمت دلار به 3000 تومان خواهد رسيد تكذيب كرد.
   
  وي از كاهش روند نزولي قيمت سكه و طلا در بازار خبر داد و گفت: با نزديك شدن نرخ بازار آزاد دلار به نرخ مرجع و كاهش تفاوت آن، قيمت سكه و طلا طي روزهاي آينده روند نزولي خواهد داشت.
   
  محمود بهمني با اشاره به اين كه قيمت سكه به بهاي طلاي به كار رفته شده در آن نزديك شده، اظهار كرد: با توجه به اين موضوع و همچنين كاهش فاصله نرخ مرجع با بازار آزاد و همچنين كاهش تاثيرگذاري نرخ ارز در قيمت سكه و طلا پيش‌بيني مي‌شود بهاي طلا و سكه در بازار با كاهش مواجه شود.
   
  رييس كل بانك مركزي همچنين از پيش‌فروش سكه و اوراق گواهي سپرده سكه در صورت لزوم در آينده نزديك خبر داد.
   
  بهمني تاكيد كرد: بانك مركزي با سياست عرضه سكه به بازار، مانعي در برابر افزايش قيمت اين كالاي سرمايه‌اي ايجاد مي‌كند.
   
  پشتوانه دارد؟
   
  نگاهي به تاثير اظهارنظرهاي بانك مركزي درباره قيمت ارز در ماه‌هاي گذشته نشان مي‌دهد كه معمولا اين اظهارنظرها در كوتاه مدت و در طول چند روز در كاهش قيمت‌ها موثر بوده است، زيرا بازار در انتظار اقدامات احتمالي بانك مركزي براي كاهش قيمت‌ها كه پشتوانه اظهارات رئيس كل است، مي‌ماند.
   
  اما وقتي خبر خاص و موثري از اقدامات عملي بانك مركزي براي كاهش قيمت‌ها ـ مثلا توزيع‌ گسترده دلار در بازار ـ نمي‌شود، قيمت‌ها به طور جهشي افزايش مي‌يابد. چرا كه بازار به طور طبيعي اين علامت را دريافت مي‌كند كه بانك مركزي از توانايي عملي لازم براي كنترل قيمت‌ها برخوردار نيست، لذا اثر رواني اين علامت بر معامله‌گران باعث رشد تقاضا براي خريد دلار و افزايش قيمت‌ها مي‌شود.
   
  اين سيكل معيوب چند بار در ماه هاي گذشته تكرار شده و بانك مركزي با وجود آن كه اثرات مخرب آن را بر قيمت‌ها مشاهده مي‌كند، اما باز به تكرار آن ادامه مي‌دهد لذا در اين شرايط مي‌توان بدرستي سوال كرد آيا بهتر نيست آقاي رئيس كل مدتي تلفن همراه خود را خاموش كرده و در برابر مصاحبه ودرخواست رسانهها مقاومت كند؟

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.