• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل » حاشیه های اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران
  کد خبر : 755602

  حاشیه های اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران

  حاشیه های اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهرانReviewed by Aryan on Aug 30Rating: حاشیه های برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران به ترتیب زمانی به قلم خبرنگار عصر ایران مستقر در محل اجلاس به این شرح است: – تهران صبح امروز پنجشنبه میزبان شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد است. در این…

  حاشیه های اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهرانReviewed by Aryan on Aug 30Rating:

  سران اجلاسحاشیه های برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران به ترتیب زمانی به قلم خبرنگار عصر ایران مستقر در محل اجلاس به این شرح است:

  – تهران صبح امروز پنجشنبه میزبان شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد است. در این مراسم ریاست دوره ای و سه ساله این سازمان از مصر به ایران منتقل می شود.

  – سران کشورها و رؤسای هیئت های عالی رتبه شرکت کننده در نشست جنبش عدم تعهد پس از ورود به سالن اجلاس سران ،  در ابتدا مورد استقبال علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه قرار می گرفتند و سپس با همراهی وی ، به دیدار و استقبال محمود احمدی نژاد رئیس جمهور هدایت می شدند.

  – صالحی علاوه بر همراهی، در هنگام سلام و احوالپرسی و گفتگوی کوتاه سران با احمدی نژاد، سخنان رد و بدل شده میان سران مهمان و احمدی نژاد را ترجمه می کرد. البته مترجم عربی نیز در کنار احمدی نژاد حضور داشت تا مکالمات و احوالپرسی احمدی نژاد و سران کشورهای عربی را ترجمه کند.

  – محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور نیز در کنار احمدی نژاد از سران و رؤسای هیئت های شرکت کننده استقبال می کرد.

  – سران و روسای هیئت های شرکت کننده پس از دیدار کوتاه با احمدی نژاد راهی سالن انتظار می شدند. سران کشورها قبل از آغاز رسمی اجلاس، در این سالن مستقر می شوند.

  – در حالی که احمدی نژاد در سالن اجلاس سران معروف به سالن کنفرانس اسلامی در ولنجک تهران مشغول استقبال و خوش آمد گویی از سران کشورها بود سران برخی کشورها نیز در حال ورود به تهران بودند که از جمله می توان به امیر قطر اشاره کرد که هواپیمای حامل وی حدود ساعت 9 و 15 دقیقه در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

  – همزمان با استقرار سران کشورها در سالن انتظار، وزیران خارجه و دیگر مقامات کشورهای شرکت کننده وارد سالن اصلی اجلاس شده و در جایگاه های خود مستقر می شدند. در این شرایط سالن اجلاس قبل از آغاز رسمی نشست میزبان مذاکرات دو یا چند جانبه غیررسمی وزیران خارجه و دیگر مقامات ارشد کشورها بود.

  – فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، یحیی رحیم صفوی ، ولایتی و حداد عادل مشاوران مقام معظم رهبری،  سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی، محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه وارد سالن اجلاس سران شدند و به عنوان مهمانان ویژه در ردیف دوم در سالن اجلاس مستقر شده اند.

  – آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان (همسر بی نظیر بوتو) به همراه پسرش وارد سالن اجلاس شد و مورد استقبال قرار گرفت.

  – مان موهان سینگ نخست وزیر هند، محمد مرسی رئیس جمهور مصر، محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطین، عمر البشیر رئیس جمهور سودان، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و شاهزاده عبدالعزیز بن عبدالله فرزند ملک عبدالله پادشاه عربستان و فرستاده ویژه وی، حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان در هنگام ورود به سالن اجلاس، مورد استقبال و احوالپرسی ویژه احمدی نژاد قرار گرفتند.

  – محمد مرسی نخستین رئیس جمهور مصر است که در 33 سال گذشته به ایران سفر می کند.

  – علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز وارد سالن اجلاس سران شدند.

  – آیت الله العظمی سید علی خامنه ای مقام معظم رهبری با استقبال احمدی نژاد، آیت الله هاشمی رفسنجانی، علی لاریجانی ، آیت الله لاریجانی وارد سالن اجلاس شدند.

  – امیر قطر نیز وارد سالن اجلاس سران شد و در سالن انتظار، مورد استقبال احمدی نژاد قرار گرفت.

  – سران کشورهای مهمان در اجلاس تهران با خروج از سالن انتظار در حال ورود به سالن اصلی اجلاس سران و استقرار در جایگاه های از پیش تعیین شده خود هستند.

  – رایزنی ها و مذاکرات غیر رسمی میان سران و مقامات ارشد کشورها در سالن اصلی اجلاس نیز ادامه دارد. محمد مرسی، امیر قطر و نخست وزیر هند شاهد بیشترین رایزنی ها هستند.

  – در مراسم افتتاحیه اجلاس سران، حاضران به احترام رهبران فقید جنبش عدم تعهد یک دقیقه سکوت خواهند کرد.

  – آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس سابق قوه قضائیه ایران با حضور در کنار صندلی مرسی، ضمن خوش آمدگویی با وی به احوالپرسی طولانی مدتی پرداخت.

  – مقام معظم رهبری در کنار  سران سه قوه و هاشمی رفسنجانی وارد سالن اصلی اجلاس شدند.

  – سرود ملی جمهوری اسلامی ایران به صورت زنده و با اجرای گروه کر متشکل از زنان و مردان در اجلاس سران اجرا شد.

  – هاشمی رفسنجانی، هاشمی شاهرودی و سران سه قوه در ردیف نخست مهمانان در کنار رئیس جمهور مصر، نخست وزیر هند، دبیر کل سازمان ملل متحد قرار گرفتند. هاشمی با مرسی و بان کی مون به احوالپرسی پرداخت. سران کشورهای مصر و هند بر خلاف دیگر کشورها، در ردیف نخست سالن نشسته اند. در کنار آنها نیز “ناصر بن عبدالعزیز النصر ” سفیر قطر در سازمان ملل متحد و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز حضور دارد.

  – کریم منصوری به تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم پرداخت. منصوری در اختتامیه اجلاس سران کنفرانس اسلامی در تهران در سال 1376 نیز قرائت به یاد ماندنی قرآن کریم داشت.

  – مقام معظم رهبری سخنرانی خود را در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران آغاز کردند.

  – شماری از خانواده های دانشمندان شهید هسته ای با در دست داشتن تصاویر شهدای خود در سالن اجلاس سران حضور دارند.

  – مقام معظیم رهبری در سخنان خود در اجلاس سران جنبش عدم تعهدند گفتند: ما امروز اینجا جمع شده ایم که به جنبش عدم تعد جان و تحرکی تازه ببخشیم. آرمان های اصلی عدم تعهد آرمانی هایی مانند استعمار زدایی همچنان پابرجا هستند. اتاق فرمان جهان نباید با دیکتاتوری چند کشور غربی اداره شود.  همه از این هندسه غلط بین الملل خسته شده اند.

  – سخنرانی مقام معظم رهبری به طور مستقیم و زنده از شبکه های خبر و یک صداوسیما و شبکه های الجزیره، العربیه، اسکای نیوز عربی، المیادین، بی بی سی عربی در حال پخش است.

  – سران کشورها و حاضران در سالن اجلاس پس از پایان سخنرانی مقام معظم رهبری، ایستاده و برای مدت زمانی به تشویق پرداختند.  ایشان سپس از درب اصلی سالن اجلاس در پشت جایگاه سخنرانی ، سالن را ترک کردند.

  – محمد مرسی رئیس جمهور مصر ، احمدی نژاد، نخست وزیر هند ، دبیر کل سازمان ملل، صالحی وزیر خارجه و الناصر رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در جایگاه هیئت رئیسه قرار گرفته اند.

  – مرسی به عنوان رئیس جمهور مصر، رئیس دوره سه ساله جنبش عدم تعهد که امروز به پایان می رسد سخنرانی می کند تا ریاست را به همتای ایرانی محمود احمدی نژاد واگذار کند.

  – مرسی پس از مقام معظم رهبری، نخستین سخنرانی کننده اجلاس سران است. او با نام خدا و ذکر نام چهار خلیفه یعنی جناب ابوبکر، عمر، عثمان و امام علی و صحابه و نزدیکان پیامبر و درود بر آنها، سخنرانی خود را آغاز کرد. وی همچنین از میزبانی و تلاش های ایران و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور، برای برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد تشکر و قدردانی کرد.

  – محمد مرسی: دو ملت فلسطین و سوریه برای کسب آزادی، قهرمانانه تلاش می کنند / شورای امنیت سازمان ملل متحد باید اصلاح و توسعه یابد تا بیش از پیش، بیانگر و نمایندگی جامعه جهانی را داشته باشد / اختیارات مجمع عمومی سازمان ملل متحد باید افزایش یابد.

  – محمد مرسی :  اعلام همبستگی با مردم سوریه در مقابل حکومتی که مشروعیت خود را از دست داده است ، وظیفه اخلاقی است / از انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه به حکومت دموکراتیک و آزاد حمایت می کنیم / باید سوریه را از ورود به جنگ داخلی یا تجزیه باز داشت /آماده همکاری برای جلوگیری از خون ریزی در سوریه هستیم. توقف این خون ریزی بدون دخالت تاثیر گذار و فعال همه ما امکان پذیر نیست / مصر آماده همکاری کامل با همه طرف ها برای توقف خون ریزی در سوریه است / آماده حمایت از سوریه جدید و آزاد هستیم / حوادث فعلی در سوریه امتداد بهار عربی است که از تونس آغاز و پس از مصر و لیبی به سوریه رسیده است.

  – مرسی در سخنرانی خود به موضوع فلسطین و مبارزات مردم این کشور در مقابل اشغالگری اسرائیل، مشارکت همه کشورها در اداره جهان و ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای پرداخت.

  – محمد مرسی: به استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای پایبند هستیم / اطمینان داریم ایران قدرت اداره و ریاست جنبش عدم تعهد را با حفظ تعهدات خود دارد.

  – مرسی در بخش پایانی سخنرانی اش به ارائه گزارشی درباره عملکرد مصر در دوره ریاست سه ساله اش بر جنبش عدم تعهد پرداخت.

  – مرسی به حاضران پیشنهاد داد احمدی نژاد ریاست نشست اجلاس را برعهده بگیرد . حاضران نیز با تشویق ممتد این پیشنهاد را تایید کردند.

  – سپس “ناصر بن عبدالعزیز النصر ” سفیر قطر در سازمان ملل متحد و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از محل هیئت رئیسه به سخنرانی پرداخت. او بر حق ایران بر استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی به مانند دیگر کشورها تاکید کرد.

     سپس  بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به سخنرانی پرداخت تا پس از وی محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس دوره ای جنبش عدم تعهد به سخنرانی بپردازد.-
  ( عصر ایران )
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.