• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » منافع ایران و برگزاری اجلاس کشورهای عدم تعهد
  کد خبر : 754980

  منافع ایران و برگزاری اجلاس کشورهای عدم تعهد

  منافع ایران و برگزاری اجلاس کشورهای عدم تعهد Reviewed by Farnaz on Aug 30Rating: آیا اجلاس سران “نم” تأثیری بر فضای سیاسی- اقتصادی ایران دارد؟ چگونه می‌توان ازکنار برگزاری این اجلاس ایران به اهداف بین المللی خود و به دنبال آن کسب منافع ملی خود باشد؟  به طور مسلم این اجلاس در این سطح از…

  منافع ایران و برگزاری اجلاس کشورهای عدم تعهد Reviewed by Farnaz on Aug 30Rating:

  آیا اجلاس سران “نم” تأثیری بر فضای سیاسی- اقتصادی ایران دارد؟ چگونه می‌توان ازکنار برگزاری این اجلاس ایران به اهداف بین المللی خود و به دنبال آن کسب منافع ملی خود باشد؟ 

  به طور مسلم این اجلاس در این سطح از حضور و در این برهه تاریخی از تحولات جهانی کارکردهای مختلفی بر کشورهای عضو و به خصوص ایران دارد. ارتقای نقش ایران در معادلات جهانی و حل‌و‌فصل مناقشه‌های بین‌المللی، اصلاح اساس‌نامه‌ سازمان ملل و موضوعات جهانی همچون مبارزه با مواد مخدر و تروریسم، لغو حق وتو برای برخی از اعضای شورای امنیت و یا حتی وارد کردن چند کشور عضو نم به این قانون، و بسیاری از موضوعات مهم روز جهانی که امروزه موضوعاتی کلیدی در سطح بین‌الملل محسوب می‌شوند.

  در بعدی دیگر می توان به اهداف بین المللی ایران اشاره کرد. اهدافی که می توان با آن منافع ملی و اهداف سیاست خارجی ما را در حفظ و به پیشبرد و ثباتشان کمک کند. ازاین قبیل می شود به نظرات ایران در سوریه، رابطه با عربستان، امنیت خلیج فارس، افغانستان، حمایت از مقاومت فلسطین و همراه کردن کشورهای عضو نم با این حمایت و در نهایت پیشبرد اهداف هسته ای خود با حمایت دو سوم از اعضای سازمان ملل اشاره کرد.

  دربحث اقتصادی و نقش کشورهای عضو نم و تاثیر آنها بر فشارهای تحریم علیه ایران نیز می توان از تهدیدهایی که جبهه غرب علیه کشورمان ایجاد نموده به فرصت تبدیل کرد.
  اگر بتوانیم به خوبی از اجلاس جنبش عدم تعهد بهره‌برداری کنیم و سیاست‌های درستی به کار گیریم باید اعضای آن را به جایی برسانیم که در مسئله‌ی تحریم‌ها جانب ما را بگیرند و نظر ما را تأیید کنند.
  به طورمسلم بسیاری از کشورهای غیرمتعهد نقش پررنگی را می توانند در بحث تحریم ها ایفا کنند. هند، اندونزی، و برخی کشورهای آفریقایی و اخیرا کشورهای آمریکای لاتین از این دست از کشورها می باشند. اگر برای این کشورها محرز شود که حمایت قاطع و همه جانبه از اعضا وظیفه ذاتی ایشان در عضویت در کشورهای عضو نم می باشد به طور قطع به نوع دیگری با مسئله تحریم علیه ایران برخورد خواهند کرد.
  این برخوردها را می توان به شکل حمایت اعضای جنبش عدم تعهد از تصمیم گیری علیه ایران با تصویب قطعنامه وضع قوانین تحریمی علیه ایران برشمرد.

  می‌توانیم از فرصتی که پیش آمده، کشور‌ها را به اتخاذ موضعی مشترک در قبال پرونده‌ی هسته‌ای خود برسانیم و این می‌تواند بسیار تأثیر‌‌گذار باشد.

  حمایت این کشورها از موضع ایران در مجمع عمومی سازمان ملل و آژانس بین الملی انرژی هسته ای کمک بزرگی برای ایران محسوب می شود. این حمایت در شورای امنیت و دربرابر  تصمیمات کشورهایی مانند آمریکا فرانسه و انگلیس را که علیه برنامه هسته ای ایران اعمال فشار می کنند به نحوی قابل توجه است  که می تواند اتخاذ تصمیم نهایی تحت تاثیر قرار دهد.

  ایران می‌تواند از تمام امکانات خود استفاده کند تا بتواند تأثیری اساسی و فرا‌گیر بر سران کشور‌های عضو بگذارد تا از این راه بتواند به نتایج مطلوب خود برسد. مسائل سیاسی، استفاده از جاذبه‌های توریستی و حتی مسائلی همچون تشریفات، امکانات و چگونگی برگزاری مراسم، البته همراه با سیاست‌گذاری صحیح می‌تواند در این راستا به ما کمک کند تا بتوانیم از این اجلاس به خوبی بهره گیریم.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.