• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » دشمنی تمام نشدنی امریکا با ایران
  کد خبر : 75389

  دشمنی تمام نشدنی امریکا با ایران

  دشمنی تمام نشدنی امریکا با ایرانReviewed by Aryan on Nov 2Rating: آبان هر سال که فرا می رسد خاطرات واقعه ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران زنده شده و از این رو روابط و مناسبات ایران و آمریکا نزد محافل سیاست و خبر بار دیگر ورق می خورد و بررسی می شود….

  دشمنی تمام نشدنی امریکا با ایرانReviewed by Aryan on Nov 2Rating:

  آبان هر سال که فرا می رسد خاطرات واقعه ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران زنده شده و از این رو روابط و مناسبات ایران و آمریکا نزد محافل سیاست و خبر بار دیگر ورق می خورد و بررسی می شود. این موضوع امسال از این رو اهمیت دوچندان یافته که در فصل بیداری اسلامی ملت های منطقه آمریکا از یک سو تلاش زیادی برای اعمال فشار و تخریب وجهه الهام بخش ایران در منطقه به عمل می آورد و از دیگر سو سیاستمداران این کشور به دروغ و نعل وارونه زدن متوسل شده و خود را هوادار گفت وگو با ملت ایران معرفی می کنند.

  دیوار بی اعتمادی میان ایران و آمریکا پس از گذشت سالیان متمادی نه تنها شکاف بر نداشته بلکه به ضخامت آن نیز افزوده شده است. آمریکا سال هاست که سیاست دشمنی خود با ملت ایران را حفظ کرده و حاضر نیست حقیقت وجودی نظام جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد. در این میان مقامات این کشور ریاکارانه از سیاست گفت وگو با ایران سخن می گویند.

  این در حالی است که رویکرد و رفتار آمریکا با گذشت ۳۳ سال از انقلاب اسلامی نه تنها تغییری نکرده بلکه آنچه در ذهن مردم و مسوولان ایران تداعی می شود این است. آمریکا دولتی مداخله گر است که جز بدبینی و بی اعتباری، سرمایه ای در میان ایرانیان برای خود نیندوخته است مروری بر عملکرد این کشور در قبال ملت ایران از گذشته تاکنون دلیل این امر را روشن می سازد.

  ● کودتای ۲۸ مرداد

  نقطه آغاز دخالت آشکار آمریکا در ایران به کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بازمی گردد. بسیاری بر این باورند که این کودتا زمینه ساز دخالت های بعدی و گسترده آمریکا در مسائل ایران شد.

  جرقه اقدام آمریکا و انگلیس علیه مردم ایران در این کودتا پس از آن شکل گرفت که دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت سیاست ملی شدن صنعت نفت را در ایران دنبال کرد و به تصویب مجلس رساند. از این رو منافع نفتی انگلیس در ایران به خطر افتاد.

  روزولت در کتاب خود که در دهه ۱۹۷۰ به چاپ رساند محمدرضاشاه پس از بازگشت از تبعید در کاخ مرمر به وی گفت که سلطنتش را به آمریکا و شخص روزولت مدیون است.در اسنادی که توسط سازمان سیا منتشر شد، یک سند «به کلی سری» از سال ۱۹۵۳ وجود دارد که در وزارت خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا تنظیم شده و حکایت از آن دارد که دولت آمریکا قصد داشته در صورتی که کودتا علیه دولت دکتر محمد مصدق شکست بخورد، در ایران یک جنگ چریکی دامنه دار به راه بیندازد.

  ● همراهی با شاه و تقویت ساواک

  اما حضور آمریکا در صحنه سیاست های ایران در قبل از انقلاب به این کودتا ختم نشد. آمریکا بعد از این حادثه حمایت از حکومت پهلوی و تشکیل و تقویت ساواک را در برنامه های اصلی خود در ایران قرار داد. حکومت آیزنهاور به عنوان بخشی از استراتژی خود مبنی بر تقویت حکومت های ضدشوروی، در اواسط دهه ۱۳۴۰ دست به تلاش گسترده ای برای آموزش و تجهیز نیروهای شبه نظامی، پلیس و سازمان های اطلاعاتی در کشورهای دوست آمریکا در جهان سوم، ازجمله در ایران زد. به این ترتیب آمریکا یکی از تشکیل دهندگان سازمان بدنام ساواک بود که بسیاری از مبارزان ایرانی را شکنجه کرد و به شهادت رساند.

  شکل گیری ساواک در سال ۱۳۳۵ توسط اعضای سیا و با طرح و برنامه ریزی مستشاران آمریکایی تاسیس شد. به منظور سازماندهی و هدایت این سازمان یک سرهنگ ارتش آمریکا که به مدت چند سال در خاورمیانه برای سیا کار کرده بود، تحت پوشش وابسته نظامی، به ایران فرستاده شد.

  ملاحظات امنیتی آمریکا،واشنگتن را وادار می کرد که در سیاست خود در قبال ایران در دوره حکومت شاه، بیش از هر چیز به تقویت نیروهای امنیتی ایران بپردازد و از یک رژیم استبدادی و سرکوبگر حمایت کند.

  هنگامی که در تظاهرات ۱۵ خرداد، شاه عده بسیاری از مردم را به خاک و خون کشید، لیندون جانسون رئیس جمهوری وقت آمریکا ضمن حمایت از انقلاب سفید شاه از سرکوب مردم در تظاهرات ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ حمایت کرد و بر این عقیده بود که شاه باید با خشونت بیشتری مخالفانش را سرکوب می کرد. پس از جانسون و با روی کار آمدن ریچارد نیکسون دور جدیدی از مناسبات صمیمانه و بسیار نزدیک میان شاه و دولت آمریکا آغاز شد. نیکسون در تمام طول دوران ریاست جمهوری اش، با سرازیر کردن سیل تسلیحات و مستشاران آمریکایی به ایران، شاه را در اعمال سرکوبگرانه اش همواره به طور کامل مورد حمایت قرار می داد. در دوران نیکسون، ریچارد هلمز ـ رئیس سابق سازمان سیا ـ به عنوان سفیر کبیر آمریکا در ایران تعیین شد و این دوران اوج همکاری های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و ایران به حساب می آمد. گرچه این دوران مصادف با دستگیری های گسترده مخالفان رژیم شاه و اعدام ها و شکنجه های بسیار گسترده بود، اما آمریکا هیچ گونه عکس العمل و مخالفتی در برابر این حوادث از خود نشان نداد. اسنادی که از پس اشغال سفارت آمریکا به دست آمد، نشان می دهد دولتمردان آمریکا بارها بر برخوردهای سرکوبگرانه با مردم و محدود کردن مطبوعات تاکید کرده اند.

  ● آمریکا پس از انقلاب ایران

  دشمنی آمریکا با مردم ایران پس از انقلاب به شکل آشکارتری عیان شد. وقوع انقلاب اسلامی در ایران تمامی برنامه های ایالات متحده در منطقه را دچار اخلال کرد. آمریکا از همان ابتدا راه چاره جست و سفارتخانه آمریکا در تهران به ستاد ایجاد هماهنگی میان نیروهای مخالف انقلاب و مرکز سازماندهی اقدامات ضدایرانی بدل شد. این امر موجب شد تا دانشجویان ایرانی موسوم به دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره) در سیزدهم آبان ۱۳۵۸ در حرکتی فعال، این سفارتخانه را به اشغال خود دربیاورند و خواستار استرداد شاه که آن موقع توسط آمریکا پذیرفته شده بود، شوند.

  نکته: رویکرد و رفتار آمریکا با گذشت ۳۳ سال از انقلاب اسلامی تغییری نکرده است. آمریکا دولتی مداخله گر است که جز بدبینی و بی اعتباری، سرمایه ای در میان ایرانیان برای خود نیندوخته است

  اما آمریکا در اقدامی یکجانبه روابط خود را با ایران قطع کرد و ۲ هفته پس از آن در چهارم اردیبهشت ۱۳۵۹ در عملیاتی موسوم به دلتا، باهدف آزاد کردن گروگان های آمریکایی، نیروهای خود را عازم صحرای طبس کرد تا آنها طی یک عملیات چریکی در تهران به سفارت حمله کرده و جاسوسان خود را آزاد کنند. این عملیات به دنبال توفان شن به صورتی معجزه گونه شکست خورد و به یکی از بزرگ ترین رسوایی های واشنگتن در برابر انقلاب اسلامی مبدل شد.

  پس از آن، آمریکا به تشویق صدام به جنگ علیه ایران پرداخت؛ تهاجمی که عراق آن را در شهریور ۱۳۵۹ به مدت ۸سال بر مردم انقلابی ما تحمیل ساخت.آمریکا در تمام مدت جنگ از هیچ گونه کمک به صدام دریغ نکرد. آمریکا نه تنها اطلاعات ماهواره ای و محرمانه از درون مرزهای ایران را به عراق انتقال می داد بلکه مستقیما با فروش تکنولوژی های پیشرفته نظامی و تسلیحاتی به عراق، به این کشور در پیشبرد جنگ کمک می کرد. روزنامه واشنگتن پست در این رابطه می نویسد: منظور از کمک به عراق، ارائه اطلاعات حساس برای انجام حملات دقیق به هدف های ایرانی و کمک به افزایش فشار نظامی به ایران بود.

  انتشار اسناد محرمانه صدام در یک هفته اخیر نیز نشان می دهد که آمریکا در صدد طولانی تر کردن جنگ با ایران بوده است.

  ● فشارها و تحریم های اقتصادی

  تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران از سال ۱۹۸۰ و پس از تصرف سفارت آمریکا در تهران آغاز شد. در پی این تحریم ها ۱۲میلیارد دلار از دارایی های دولت ایران از سوی واشنگتن بلوکه شد. بعد از این تحریم ها بود که سال ۱۹۹۵ میلادی، واشنگتن نخست به دستور بیل کلینتون تحریم کامل اقتصادی علیه ایران وضع کرد و شورای امنیت نیز با تحریک دولت آمریکا و به بهانه فعالیت های صلح آمیز هسته ای ۲ قطعنامه تحریمی علیه ایران به تصویب برساند. البته این تحریم ها خود باعث خوداتکایی و پیشرفت ایران در بسیاری از حوزه ها و علوم و فنون مربوط شده است.

  ● سناریوسازی آمریکا و تلاش های نرم

  تلاش های دولت آمریکا برای مقابله با مردم ایران همچنان ادامه دارد، سنای آمریکا سالانه مبالغ کلانی را برای دخالت در امور ایران در بودجه​های سنواتی ایالات متحده تصویب می​کند. به عنوان مثال ۱۴ فوریه ۲۰۰۶ (۲۵ بهمن ۱۳۸۴) کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه وقت آمریکا به کمیته روابط خارجی کنگره این کشور رفت و درخواست ۷۵ میلیون دلار برای بهبود وضعیت آزادی و حقوق بشر در داخل ایران را ارائه داد که این امر مورد موافقت قرار گرفت. اختصاص چنین بودجه ای مصادق دخالت مستقیم آمریکا در امور داخلی ایران است.

  همچنین سال ۲۰۰۷ مبلغ ۶۶ میلیون دلار برای «گسترش دموکراسی در ایران»، سال ۲۰۰۹ مبلغ ۵۵ میلیون دلار برای «جنگ نرم با ایران»، سال ۲۰۱۰ مبلغ ۵۵ میلیون دلار برای«نفوذ در ایران، مقابله با فیلترینگ سایت های ضد ایرانی، تحریک قربانیان سانسور در ایران، آموزش الکترونیکی ایرانیان مخالف نظام برای براندازی نرم و شبکه سازی اینترنتی برای اغتشاشگران بعد از انتخابات ریاست جمهوری، ارائه آموزش های لازم رسانه ای و کامپیوتری برای راه اندازی سایت های اطلاع رسانی» و مبلغ ۲۰ میلیون دلار بودجه تکمیلی برای «مبارزه با ایران از طریق فعالیت​های اینترنتی» و در سال ۲۰۱۱ مبلغ ۲۵ میلیون دلار برای «حمایت از هکرها برای تخریب فضای سایبری ایران»، در بودجه دولت آمریکا تخصیص یافته است.دولت آمریکا همچنین در اقدامی که به تازگی علیه ایران انجام داده است بدون داشتن سند و مدرک معتبر و با یک سری مدارک که مورد قبول رسانه های غرب هم قرار نگرفته ایران را به دست داشتن در ترور سفیر عربستان متهم کرده و به بهانه آن، از تصویب تحریم های جدید علیه ایران خبر داده است. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکاهم هفته گذشته در شبکه خبری بی بی سی، مردم ایران را برای تلاش در جهت تغییر نظام تشویق کرد .

  با همین نگاه اجمالی به سیر خصومت های دولت های آمریکا با انقلاب اسلامی ایران طبیعی است که ایرانیان به ادعاها و رفتارهای به ظاهر فریبنده سیاستمداران آمریکایی به دیده نفی نگریسته و آن را رد کنند، آن هم در حالی که علاوه بر ایرانیان سیاست های مداخله گرانه و خشن آمریکا در منطقه و حمایت های طولانی آنها از رژیم های دیکتاتوری امروز، آمریکا را منفورترین دولت در میان ملت های منطقه کرده است به گونه ای که حنای واشنگتن امروز بی رنگ و بی مشتری ترین کالا در منطقه محسوب می شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.