• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ارزيابي وزيران خارجه 8 كشور از نشست تهران
  کد خبر : 753339

  ارزيابي وزيران خارجه 8 كشور از نشست تهران

  ارزيابي وزيران خارجه 8 كشور از نشست تهرانReviewed by Aryan on Aug 30Rating: در حاشيه برگزاري نشست وزيران خارجه شانزدهمين اجلاس جنبش غيرمتعهدها، خبرنگار و نم به ميان مهمانان اين اجلاس رفت و نظر آنان را در رابطه با اهميت نشست تهران جويا شد.  وزير امور خارجه لبنان عدنان منصور برگزاري اجلاس جنبش غيرمتعهدها در…

  ارزيابي وزيران خارجه 8 كشور از نشست تهرانReviewed by Aryan on Aug 30Rating:

  در حاشيه برگزاري نشست وزيران خارجه شانزدهمين اجلاس جنبش غيرمتعهدها، خبرنگار و نم به ميان مهمانان اين اجلاس رفت و نظر آنان را در رابطه با اهميت نشست تهران جويا شد. 

  وزير امور خارجه لبنان عدنان منصور
  وزير امور خارجه لبنان عدنان منصور برگزاري اجلاس جنبش غيرمتعهدها در تهران را امري بسيار مثبت ارزيابي نموده و در اين رابطه عنوان نمود كه ايران مصداق كامل كشوري غيرمتعهد در چارچوب تمامي معيارهاي يك كشور غيرمتعهد است و از زمان انقلاب اسلامي تاكنون در رابطه با تمام مسائل سياسي، اقتصادي و فرهنگي خود به صورت مستقل تصميم‌گيري نموده است. عدنان منصور در ادامه سخنان خود اضافه نمود: از آنجا كه ايران نمونه كاملي براي جنبش عدم تعهد است، برگزاري چنين اجلاسي در ايران با توجه به نقش‌آفريني ايران در اين زمينه، منجر به آن مي‌گردد كه كليه كشورهاي جهان با نمايندگي بيش از 120 كشور، جهت بنا نهادن پايه‌هاي اساسي براي جهاني عدالت‌مدار براساس صلح و پايداري و امنيت گرد هم آمده و جهت فعال‌سازي كار مشترك بين كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد به منظور پيشرفت روزافزون و پايدار و همچنين همكاري‌هاي اقتصادي ثمربخش براي انسان‌سازي و پيشرفت توان اقتصادي در اين كشورها، اقدام نمايند. 

  اجلاس تهران بسيار حساس است 

  مراد مدلسي وزير امور خارجه الجزاير
  از سويي ديگر، مراد مدلسي وزير امور خارجه الجزاير، نشست تهران را بنابر دلايل اساسي، بسيار مهم برشمرد و در اين رابطه گفت: يكي از دلايل اصلي مهم بودن اين نشست، آن است كه در حال حاضر ما در برابر چالش‌هاي بسيار سنگين و مهمي هستيم. وي همچنين افزود كه اين چالش‌ها در رابطه با يك هدف اصلي و اساسي مي‌باشد كه همانا بازگرداندن صلح و آرامش به مناطقي است كه نياز به صلح و آرامش دائمي دارند. چالش ديگري كه با آن مواجه هستيم، در رابطه با بحران اقتصادي و مالي بسيار خطرناكي است كه تأثير منفي آن بر روي كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد مشخص گرديده است، بنا بر اين،‌ كشورها بايد از اين بحران درس عبرت گرفته و با يكديگر متحد گرديده و همكاري‌هاي مشترك خود را افزايش داده و تقويت نمايند تا توانايي مقابله با اين بحران را داشته باشند و بتوانند از تأثيرات منفي آن بكاهند. وزير امور خارجه الجزاير افزود: نشست تهران در زمان بسيار حساسي برگزار مي‌گردد و اين مشاركت وسيع در اين نشست، فرصتي را براي آن فراهم مي‌نمايد تا بتواند جهشي منحصر به‌فرد را تحقق بخشد و اين موضوعي است كه از زمان اجلاس بالي و بلگراد در انتظار آن بوده‌ايم و اميدواريم كه اجلاس تهران، جنبش عدم تعهد را به سوي صلح و پيشرفتي عادلانه براي تمامي كشورهاي عضو اين جنبش به پيش براند. 

  رياض المالكي وزير امور خارجه فلسطين
  رياض المالكي وزير امور خارجه فلسطين نيز برگزاري شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد را در تهران بسيار مهم ارزيابي نمود و گفت: با توجه به شرايط سختي كه در حال حاضر بسياري از كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در آن به سر مي‌برند، اميدواريم كه اهداف اين اجلاس در رابطه با مصالح جنبش عدم تعهد تحقق يابد. 
  به نشست تهران خوش‌بين هستيم 

  از سوي ديگر عاشور بن خيال وزير امور خارجه ليبي نيز با اشاره به اهميت بسيار زياد برگزاري شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها در تهران گفت: حضور تعداد بسيار زيادي از كشورهاي عضو اين جنبش در شرايطي كه دلالت بر اهميت دادن به مسائل و قضاياي كنوني است، خود گواهي است بر اهميت برگزاري اين اجلاس در تهران. وي همچنين افزود: ما با خوش‌بيني تمام اميدواريم كه نتايج نشست‌هاي تهران بسيار مثبت و سازنده باشد. 

  وزير امور خارجه زيمبابوه نيز جنبش عدم تعهد را از مهمترين سازمان‌ها و گروه‌هاي بين‌المللي در جهان برشمرد و گفت: با توجه به تعداد اعضاي آن، در حقيقت اين جنبش پس از سازمان ملل، در رتبه دوم قرار مي‌گيرد. وي در ادامه سخنان خود افزود: كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد كه نماينده كشورهاي در حال پيشرفت است در اين مرحله زماني كه شاهد سلطه كشورهاي استعمارگر بر ضد كشورهاي در حال پيشرفت هستيم لازم است كه جهت مقابله با ظلم و طمع كشورهاي استعمارگر و مستكبر، براي تقويت روزافزون جنبش عدم تعهد تلاش نماييم. وزير امور خارجه زيمبابوه با تأكيد بر اهميت رياست تهران بر اين جنبش گفت: ايران كشوري مستقل است كه حاكم بر تصميم‌گيري‌هاي خود است و نهايت تلاش خود را جهت كمك به كشورهاي در حال پيشرفت نموده است كه در اينجا از تلاش‌هاي ايران در اين زمينه تشكر مي‌نماييم. 

  اجلاس تهران، فرصتي متمايز براي جنبش عدم تعهد 
  حاجي محمد المؤمني، وزير امور خارجه غنا نيز با تشكر از ميزباني بسيار خوب ايران اين اجلاس را بسيار مهم عنوان نموده و گفت: اين اجلاس فرصتي براي همكاري كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد با يكديگر جهت رويارويي با چالش‌هاي پيش‌رو. وي افزود: اين اجلاس جهشي مثبت و متمايز براي اين جنبش است تا بتواند در خدمت مصالح كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد باشد و اتحاد كشورهاي عضو اين جنبش مايه پيشرفت كشورهاي عضو آن مي‌باشد. 

  يكي ديگر از وزيران امور خارجه شركت‌كننده در اين نشست، عثمان صالح محمد وزير امور خارجه اريتره بود كه در رابطه با برگزاري اين اجلاس در تهران گفت: ايران توانايي آن را دارد كه در تحقق يافتن صلح و آرامش در منطقه كمك‌هاي زيادي نمايد و تحقق يافتن اين موضوع با توجه به توانايي ايران جهت كمك به كشورهاي در حال پيشرفت از طريق كمك‌هاي تجاري و اقتصادي است. وزير امور خارجه اريتره با تأكيد بر ضرورت اتحاد كشورهاي عضو جنبش در زمينه تصميم‌گيري‌هاي لازم جهت تحقق يافتن اهداف آن به بهترين نحو ممكن افزود: كشورهاي در حال پيشرفت كه عضو اين جنبش هستند، جهت مقابله با امپرياليسم بايد با يكديگر متحد گردند. 
  حركت رو به جلوي جنبش 

  در پايان نيز وزير امور خارجه عراق هوشيار زيباري، شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد را در تهران رويدادي بسيار مهم عنوان نموده و گفت: اجلاس تهران در جهت حركت رو به جلوي جنبش عدم تعهد و تجديد افكار و مباني اين جنبش است كه رياست آن را با موافقت تمام كشورهاي عضو اين جنبش، بر‌عهده خواهد گرفت. 
  گفت‌و‌گو: مختار پرتو 
  عكس: فرج صمدي 
  ترجمه: مونا خواسته

  ( روزنامه ایران )

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.