• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » چرا رهبری از احمدی نژاد تعریف کردند؟
  کد خبر : 751969

  چرا رهبری از احمدی نژاد تعریف کردند؟

  چرا رهبری از احمدی نژاد تعریف کردند؟ Reviewed by Farnaz on Aug 29Rating: جملگی هواداران و هواخواهان رئیس جمهور احمدی نژاد از سال 84 تاکنون، در یکی از اصلی ترین دلایل خود برای توجیه برخی اقدامات احمدی نژاد، به سمت جملاتی از مقام معظم رهبری اشاره می کنند که معظم له در آنها از احمدی…

  چرا رهبری از احمدی نژاد تعریف کردند؟ Reviewed by Farnaz on Aug 29Rating:

  جملگی هواداران و هواخواهان رئیس جمهور احمدی نژاد از سال 84 تاکنون، در یکی از اصلی ترین دلایل خود برای توجیه برخی اقدامات احمدی نژاد، به سمت جملاتی از مقام معظم رهبری اشاره می کنند که معظم له در آنها از احمدی نژاد تمجید کرده اند.

  جملاتی که به ویژه در دیدارهای رهبر فرزانه انقلاب با هیئت دولت در 6 یا 7 سال گذشته و یا در برخی مقاطع دیگر از جانب معظم له مطرح شده اند و اطرافیان احمدی نژاد نیز حتی گاهی با احصاء و شمارش آنها، از این تعاریف برای جاانداختن مفاهیمی مثل “حمایت رهبری از احمدی نژاد” و … استفاده کرده اند.

  ضمن آنکه یکی از اصلی ترین زمینه ها در محاجّه میان این افراد و منتقدان رئیس جمهور، به ویژه تا قبل از خانه نشینی 11 روزه او نیز تمسّک هواداران احمدی نژاد به همین سخنانی است که رهبری در تأیید برخی منش و رفتارهای احمدی نژاد بیان داشته اند.

  این ماجرا اما دنباله اصلی‌تری نیز دارد و آن سخنان اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیئت دولت است. دنباله‌ای که سبب شده است برخی هواداران کج‌اندیش همه افعال دولت با عدم فهم صحیح بیانات رهبر فرزانه انقلاب به صحنه بیایند و صحبت‌هایی مثل عدم وجود مفهومی به نام “حلقه انحراف” که به گفته علامه مصباح یزدی از فتنه هم خطرناک‌تر است و یا لعن منتقدان منصف دولت را مطرح کنند.

  جالب آنکه این عده و حتی کسانیکه در فهم سخنان ولی امر زمانه از نیوش جان کلام بی‌بهره‌اند این بخش از سخنان مقام معظم رهبری در سال 81 و در دیدار با رئیس جمهور خاتمی و اعضای دولتش را به یاد نمی‌آورند که معظم‌له فرمودند:‌

  “هيچ کس نبايد از اين حقيقت غفلت کند که آرزوي موفّقيت دولت، يک آرزوي انقلابي و ملي است. همه کساني که دلسوزند و به سرنوشت کشور و نظام علاقه مندند، بايد آرزو و دعا و تلاششان اين باشد که دولت در بخشهاي مختلف، توفيقاتي را که شايسته زمان و شايسته نياز کشور است، به دست آورد. اگر فرض کنيم کسي به خاطر اختلاف سليقه يا اختلاف فکر يا برخي تحليلها و استنتاجهاي سياسي طبعاً غلط، آرزو کند دولت در کار خود موفّق نشود، يا در عمل براي عدم موفّقيت دولت کاري بکند و حرکتي انجام دهد، اين به هيچ وجه پذيرفته نيست.”

  اما غم‌انگیز آنکه به هرحال انتظار به یادآوری صحیح تالیمات و آموزه‌های میدانی انقلاب اسلامی و ولی فقیه برای آنانی که چشم خود را بصورت عمدی به انحرافات می‌بندند؛ انتظار چندان بجایی نیست.

  مقام معظم رهبری در بخشی از بیانات خود در دیداری که اخیرا با رئیس جمهور احمدی نژاد و مقامات ارشد دولت داشتند با تاکید بر اینکه “در جمع‌‌بندى نقاط قوّت و نقاط ضعف، وقتى ما نگاه ميكنيم، ترجيح را به نقاط قوّت ميدهيم”، درباره دولت فعلی فرمودند: “تلاش دولت در جهت ارتباط با مردم، تلاش فوق‌‌العاده‌‌ى كارى كه خوشبختانه در دولت مشاهده ميشود؛ اينها چيزهاى خوبى است.”

  و یا همچنین تصریح کردند: “دولت نهم و دولت دهم شناخته شده به پركارى، پشتكار و خسته نشدن؛ سعى كنيد اين حالت را، اين سُمعه‌‌ى خوب را تا آخرين لحظات حفظ كنيد.”

  رهبری و حمایت از تمام روسای جمهور
  شاید عده زیادی از جوانان، سال های دور را چندان در خاطر نداشته باشند که صفت هایی مثل “رکن رکین نظام” و یا “بازوی توانا” را نیز مقام معظم رهبری بودند که درباره آیت الله هاشمی، رئیس جمهور دولت های پنجم و ششم به کار بردند. و یا همینطور تأکیدات رهبری بر “تدیّن” و “تعبد” رئیس جمهور خاتمی و یا اعلام حمایت صریح از وی در دورانی که خاتمی و یارانش دولت های هفتم و هشتم را مدیریت می کردند و حتی پس از فتنه تیرماه سال 78 نیز از جمله سایر صحنه های مستند شده در تاریخ نظام جمهوری اسلامی ماست.

  *و مثال‌های فراوان دیگر
  مقام معظم رهبری در سخنان خود در دیدار با دولت رئیس جمهور خاتمی در سال آخر مسند نشینی آنها با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت خاتمی می‌فرمایند: “اين سه کاري که شما امسال شروع کرديد، به نظر من يکي از پيامهاي بسيار خوب و مثبتي که دارد اين است که دولت احساس نمي کند که چون سال پاياني دولت است، پس پايان نظام جمهوري اسلامي است؛ نه، دولت کارهايي را بنيانگذاري مي کند، تا ديگران بيايند و ان شاءالله آن را دنبال کنند. اتفاقاً اين کارهايي که شروع شده، کارهاي بسيار خوبي است.”

  ایشان همچنین در سال 72 و در دیداری که با رئیس جمهور هاشمی و وزرای دولت وی در هنگام شروع دوران دوم دولت سازندگی برگزار شد، در ابتدای سخن راجع به دولت وقت فرمودند:

  “لازم است به برادران عزيزمان، به خاطر شروع اين مسؤوليت جديد و بسيار مهم، تبريك عرض كنم. اگر چه وقتى انسان اين چهره‌هاى نورانىِ وزراىِ جمهورى اسلامى را مشاهده مى‌كند و نگاهى به طهارت و تقوا و خداترسى و دين باورى آنها مى‌اندازد، احساس مى‌كند كه اين تبريك را بايد به مردم گفت كه بحمداللَّه مسؤولينى معتقد، متديّن، علاقه‌مند به‌كار و عاشق به خدمت دارند.”

  با این مستندات آیا اکنون می توان این انتظار را داشت که برخی اشتباهات علنی شده آیت الله هاشمی و یا سیدمحمد خاتمی را نیز با تعاریفی که مقام معظم رهبری در آن دوران ها از این افراد کرده اند، توجیه کرد؟!

  از سوی دیگر این سوال شاید در ذهن افراد بسیاری مطرح باشد که چرا رهبر فرزانه انقلاب با اینکه می دانند امکان تغییر در منش و ممشای هرکسی وجود دارد و با علم به ضعف‌های بزرگ و بعضا خطرناک برخی از مقامات کشور، اما چنین تعاریفی را از روسای جمهور سابق و فعلی بعمل آورده اند؟!

  پاسخ اینست که مقام معظم رهبری همچنان که خود نیز در باب وظیفه ولی فقیه از عبارت “مهندسی نظام” استفاده کرده اند، همواره بر این راه استوار بوده اند که از منش و رفتارهای صحیح روسای جمهوری ایران در تمام دولت ها حمایت کنند و فضای عمومی جامعه را در سمتی هدایت کنند که منهای تمام انتقاداتی که به برخی مسئولان وارد است؛ منتج به ایستایی و استقرار تمام دولت‌ها و روسای جمهور باشد و در واقع همان‌گونه که شخص معظم‌له نیز اشاره فرموده‌اند؛ به این سبک تلاش می‌شود که نقاط قوت بر نقاط ضعف هر مسئولی مرجّح باشد.
  و این در حالی است که همانگونه که در بالا نیز به کلامی از معظم‌له اشاره شد؛ مقام معظم رهبری همواره تاکید دارند که ” آرزوي موفّقيت دولت، يک آرزوي انقلابي و ملي است.”

  *عملکردهای صحیح و جایگاه مهم ریاست جمهوری نیاز به پشتیبانی دارد
  در واقع تعاریف معظم له و صفات مطلوبی که درباره روسای جمهور سابق و البته رئیس جمهور فعلی ایران به کار برده اند را نباید ناظر به شخصیت این افراد که ناظر به عملکرد خوبشان در قسمت های مورد اشاره رهبر و نیز اهمیت جایگاه مهم ریاست جمهوری دانست.

  مثال سلیس تر، تعاریفی است که مقام معظم رهبری در زمینه خدمتگزاری، خطاب به دولت احمدی نژاد به کار برده اند. تقریباً تمام حامیان و منتقدان رئیس جمهور احمدی نژاد یکصدا معتقدند که او عطش و انرژی زیادی برای خدمت به مردم در ابعاد مختلف دارد.

  اما باید گفت که این مسئله و تعریفی که مقام معظم رهبری از دولت بیان فرموده اند به هیچ وجه نه تضمینی برای همیشه خوب و مطلوب بودن احمدی نژاد و دیگرانی مثل اوست و نه دلیلی برای توجیه برخی رفتارهای غلط که گاهاً از هر رئیس جمهور و هر دولتی سر می زند.

  باید دانست که مقام ولایت فقیه، به این دلیل که مهندس نظام است باید در ایجاد چارچوب ها و تعریف خط مشی ها توجه و انرژی زیادی را مبذول کند.

  تعاریف و اصطلاحاتی همچون بازوی توانا، دانشمند، خدمتگزار و … که همواره از سوی رهبر انقلاب خطاب به روسای جمهور ایران در هر دوره ای اطلاق شده اند، در واقع ریل گذاری در مسیر مُرّ مطلوب و هدایت افکار عمومی مردم و مسئولان ایران به سمت ارزش های مطلق و همیشگی انقلاب اسلامی مثل خدمتگزاری، تدیّن، ساده زیستی و تلاش در جهت ساختن ایران اسلامی است.

  چه اینکه باید دانست حتما تدبیر مقام معظم رهبری که در جریان تمام وقایع سیاسی و اجرایی کشور هستند، پیرامون افراد مختلف، بسیار بیشتر از همه ماست.

  در واقع، ایشان بهتر از هرکسی متوجه این حقیقت هستند که ممکن است کسی که به هر دلیلی از او تعریفی به عمل آمده در آینده مرتکب خبط و خطا شود اما نگاه مهندسی و دید کلان به ساختار نظام حکم می کند که رهبر در صورت تبلور هرنوع صفت خوب و منطبق بر سبک زندگی مردم و مسئولان در ساحت انقلاب اسلامی، به سمت آن اشاره و با تعیّن بخشیدن به آن در قالب کلمات، ارزش های نظام را پررنگ کند.

  در ادامه باید اشاره کرد که ولایتمداران واقعی نیز با پیروی از همین صفت خوب است که در قبال یک شخص و یا یک مسئول، گاهی در قامت منتقد ظاهر می شوند و گاه در قامت تمجید کننده.

  در واقع، کسی که نگاه او به جای اشخاص به سمت صفت ها و عملکردها و گفتمان معطوف است، خواه ناخواه این توانایی را پیدا می کند که بتواند هم رفتارهای غلط اشخاص را نقد کند و هم در عین حال به سمت عملکردهای مثبت آنها اشاره داشته باشد.

  حق و شایستگی درباره یک انسان به صورت مستودع و مستقر مطرح است.

  ولی فقیه، برای مهندسی مطلوب نظام همواره سعی می کند تا با بیان صفت های منطبق بر حق یک رئیس جمهور؛ ضمن نهادینه کردن صفت ها و خط مشی های مطلوب به جای اشخاص و گروه ها که آمدنی و رفتنی هستند، توجه جامعه را به سمت “حق” سوق دهد تا ملاک اصلی انتخاب ها و قضاوت ها گردد. مقام معظم رهبری در سال 88 و در خلال یکی از بیانات خود در استان کردستان فرموده ند: “من نسبت به شخص، (اشاره به رئیس جمهور است) هيچ‏گونه نظرى ابراز نمی‌كنم؛ اما شاخص‌هايى وجود دارد.”

  صورت مفهومی این معادله در کل آنست که نمی‌توان نقاط قوت یک دولت را منکر ضعف‌ها و انحرافات احتمالی و بعضا خطرناک آن دولت دانست و در عین حال نقاط ضعف یک دولت نیز نشانه وقوع ذنب‌های لایغفر و تکفیر شدن یک چهره یا یک دولت در جمهوری اسلامی ایران نیست مگر آنکه شرایط دیگری! لحاظ شود. (اشاره به تجربه ما از دولت بنی صدر)

  *رهبرى در پشتيبانى از رئيس‌جمهور هيچ‌گونه درنگى نمى‌كند/در همه دولت‌ها
  در کنار مسائل اشاره شده اما این مسئله مهم را نیز باید مد نظر قرار داد که مقام معظم رهبری بر اساس مصالحی که منطق نیز بر آنها حکم می‌کند همواره از تمام دولت‌ها و روسای جمهور حمایت کرده‌اند.

  حمایتی که در ورای رفتارهای درست و غلط روسای جمهور در گذشته و آینده، معطوف به ایجاد یک پشتیبانی محکم برای دول جمهوری اسلامی ایران است.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیرامون این مسئله بیانات مهمی را ایراد فرموده‌اند که به نظر می‌رسد مداقّه اصولی در آنها بیش از پیش روشنگر راه‌های آینده ما خواهد بود.

  معظم‌له در خلال یکی از سخنرانی‌های خود می‌فرمایند: “رئيس جمهور در كشور ما نقش بسيار مهمى دارد؛ تبليغات بيگانه مى‌خواهد عكس اين را نشان دهد. آنها دشمنانه حرف مى‌زنند. رئيس جمهور يكى از مؤثرترين، و در دستگاه اجرايى مؤثرترين عنصر براى حل مسائل كشور است. در ميان مسؤولان كشور، هيچ مسؤولى به قدر رئيس جمهور در قانون اساسى ما امكانات و توانايى‌ها و عرصه‌ى عظيم خدمتگزارى ندارد.”

  رهبر فرزانه انقلاب در بخش دیگری از همین سخنرانی که در سال 84 و در دیدار با مردم کرمان ایراد شده است می‌فرمایند: “البته رهبرى در پشتيبانى از رئيس‌جمهور هيچ‌گونه درنگى نمى‌كند. كسى را كه مردم انتخاب كنند و رئيس‌جمهور قانونى كشور شود، هميشه مورد احترام و تكريم و حمايت جامع رهبرى در همه‌ى دولت‌ها بوده؛ بعد از اين هم بايد باشد.”

  معظم‌له همچنین تصریح می‌کنند: “البته بديهى است كه رهبرى از فرد خاصى حمايت نمى‌كند؛ از معيارها حمايت مى‌كند. ما دنبال اين هستيم كه اين معيارها تحقق پيدا كند. بنده دنبال اين هستم كه شخصى سر كار بيايد و قوه‌ى مجريه را اداره كند كه خود را خدمتگزار مردم بداند و توانايى داشته باشد و به آرمان‌هاى امام و نظام اسلامى معتقد و پايبند باشد و حقيقتاً عدالت و مبارزه‌ى با فساد براى او حائز اهميت باشد.”

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.