• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » احترام «بان کی مون» به اجلاس تهران
  کد خبر : 749425

  احترام «بان کی مون» به اجلاس تهران

  احترام «بان کی مون» به اجلاس تهرانReviewed by Farnaz on Aug 28Rating: مهدی مطهرنیا در گفتگو با «فردا» با اشاره به تحریم ها و فشارها علیه ایران و فزونی این تهدیدها در چندین ماهه اخیر، گفت: در چنین فضایی ریاست دوره ای اجلاس شانزدهم غیر متعهدها به جمهوری اسلامی رسیده و ایران نیز تلاش می کند از اجلاس…

  احترام «بان کی مون» به اجلاس تهرانReviewed by Farnaz on Aug 28Rating:

  مهدی مطهرنیا در گفتگو با «فردا» با اشاره به تحریم ها و فشارها علیه ایران و فزونی این تهدیدها در چندین ماهه اخیر، گفت: در چنین فضایی ریاست دوره ای اجلاس شانزدهم غیر متعهدها به جمهوری اسلامی رسیده و ایران نیز تلاش می کند از اجلاس بهره برداری های خاص دیپلماتیک داشته باشد تا حلقه محاصره انزوای دیپلماتیک ایران را به واسطه ایجاد فرصت های مناسب در اجلاس شانزدهم از آن خود کند. 

  وی گفت: مقاومت های متفاوتی هم در این زمینه از سوی رقیب صورت می پذیرد و سفر کشورهای عضو اجلاس عدم تعهد به تهران تحت الشعاع این تحرکات قرار می گیرد. به گونه ای که در آستانه برگزاری اجلاس سران، نگرانی های متفاوتی از سطح اجلاس و میزان شرکت کنندگان در رسانه های جهان و افکار عمومی وجود دارد و همگی متوجه این امر هستند که تا چه اندازه این اجلاس دارای شرکت کنندگانی با سطح بالا خواهد بود.

  این استاد دانشگاه بر موفقیت نسبی ایران تاکنون در برگزاری اجلاس اشاره کرد و گفت:  ایران تلاش کرده با اجلاس شانزدهم و ایجاد فضای رسانه ای مثبت در این زمینه، تا حدودی افکار عمومی در داخل کشور را در این زمینه راضی نگه دارد. با توجه به فضاسازی های رسانه ای قبل از اجلاس، پس از برگزای اجلاس سران در تهران و سطح و ابعاد گوناگون شرکت کنندگان، اگر مدیریت دقیقی در این زمینه صورت نگیرد، ابعاد مختلف شاخصه های موجود در اجلاس کنونی می تواند پتانسیل های تهدید گونه ای رسانه ای برای ایجاد فضاسازی تبلیغاتی در جهت انزوای سیاسی ایران را در خود نهفته داشته باشد. 

  وی با بیان اینکه نفس برگزاري اجلاس غيرمتعهد‌ها در تهران با وجود تبليغات سوء رسانه‌اي درباره انزواي ديپلماتيك ايران مي‌تواند واجد پيام‌هاي معنادار در سطح بين‌المللي باشد، گفت: در اين آوردگاه بايد از برگزاري اين اجلاس در تهران به عنوان يك فرصت سياسي و تبليغاتي در مورد نشان دادن چهره مصمم و با ثبات ايران بهره‌برداري شود.

  مطهرنیا جنبش عدم تعهد را دچار بحران هويتي دانست و در اینباره توضیح داد: مبنای تشکیل این جنبش عدم تعهد اعضا به دیگر قطب های نظام بین الملل است اما بسياري از اعضا خارج از نشست‌ها و بيانيه‌هاي جنبش، بالاترين تعهدات به قدرت‌هاي بين‌المللي را در سياست‌هاي اعمالي خود دنبال می کنند.

  وی با بیان اینکه تنها دستاورد قابل اتکای اجلاس شانزدهم برای ایران نوعی نمایش رسانه ای و تبلیغاتی برای نشان دادن عدم انزوای سیاسی ایران علی رغم تمام تلاش های غرب در انزوای دیپلماتیک نظام است، افزود: ايران با توجه به جايگاه خود در اين جنبش و داشتن بالاترين ميزان تعريف عملياتي از مفهوم غيرمتعهد‌ها در بعد منطقه‌اي و بين‌المللي مي‌تواند از اجلاس به عنوان يك فرصت در جهت برداشتن گام‌هاي موثر در حل بحران‌هاي هويتي و تشكيلاتي استفاده کند.

  این کارشناس مسائل سیاسی حضور بانکی مون در اجلاس تهران را احترام به جنبشی دانست که دارای 120 عضو در مقابل 200 عضو سازمان ملل است و هر کدام خواهان نوعی برخورد مناسب از سوی سازمان ملل با دیدگاه های خود در چارچوب جنبش هستند. از این رو می توان حضور او در اجلاس شانزدهم را مورد تعمق قرار داد و مثبت ارزیابی کرد.

  وی گفت: حضور بانکی مون در تهران با توجه به فضاسازی های رسانه ای و فشارهای بین المللی که از سوی کشورهای مخالف نظام جمهوری اسلامی که برای عدم حضور بانکی مون در تهران صورت پذیرفته بود، تا حدود زیادی می تواند هم برای سازمان ملل و هم شخص دبیرکل دارای بار مثبتی باشد چراکه استقلال عمل خود را به عنوان شخصیت تعریف شده بین المللی نشان می دهد و از طرفی دیگر بیانگر توجه سازمان ملل برای یکی از اعضای خودش باشد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.