• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » جنبش عدم تعهد، فرصتی تاریخی برای ایران
  کد خبر : 743454

  جنبش عدم تعهد، فرصتی تاریخی برای ایران

  جنبش عدم تعهد، فرصتی تاریخی برای ایرانReviewed by Farnaz on Aug 26Rating: تهران در روزهای پنجم تا دهم شهریورماه میزبان اجلاس شانزدهم جنبش عدم تعهد است. این اتفاق شاید در تاریخ 33ساله جمهوری اسلامی به‌عنوان مهم‌ترین رخداد سیاسی و بین‌‌المللی برای کشور به‌شمار می‌آید.  در سال 76 نیز تهران شاهد برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو…

  جنبش عدم تعهد، فرصتی تاریخی برای ایرانReviewed by Farnaz on Aug 26Rating:

  تهران در روزهای پنجم تا دهم شهریورماه میزبان اجلاس شانزدهم جنبش عدم تعهد است. این اتفاق شاید در تاریخ 33ساله جمهوری اسلامی به‌عنوان مهم‌ترین رخداد سیاسی و بین‌‌المللی برای کشور به‌شمار می‌آید. 

  در سال 76 نیز تهران شاهد برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو کنفرانس اسلامی بود که به‌نوبه خود دارای اهمیتی ویژه در مناسبات بین‌المللی و منطقه‌ای ایران به‌حساب می‌آمد اما سازمان کنفرانس اسلامی با نزدیک به 50 عضو شاید با جنبش عدم تعهد با 120عضو دائم و 21 عضو ناظر در درجه اهمیت کمتری ‌باشد. 

  اهمیت این رویداد مهم سیاسی برای مسئولان دیپلماتیک کشورمان مطمئناً امری بدیهی و واضح خواهد بود اما استفاده از فرصت پیش‌آمده که نتیجه بیش از 30 سال حضور فعال ایران در این جنبش است، نشانه هوشیاری و استفاده مناسب از فرصت‌هاست. 

  ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با خروج از پیمان سنتو (مرکزی) و با پیروی از شعار مسلط مردم در صحنه‌های انقلاب که تحت عنوان «نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی» تجلی یافت و در قانون اساسی مصوب سال 1358 نیز بر آن تاکید شد، اولین درخواست خود را برای عضویت در این جنبش ارائه کرد و در اجلاس ششم جنبش عدم تعهد در هاوانا حضوری فعال و تمام‌عیار از خود نشان داد. 

  حضور ایران در 30سال گذشته در تمامی نشست‌های جنبش که بالغ بر 9نشست است، حکایت از عزم مسئولان ارشد سیاستگذاری درخصوص ارتباطی فعال، پویا و تاثیرگذار در این جنبش دارد. حضور در اجلاس‌های هاوانا (1979 و 2006)، دهلی‌نو، حراره، بلگراد، جاکارتا، کلمبیا، دوربان، کوالالامپور و آخرین آن شرم‌الشیخ همه حاکی از انباشت سرمایه‌های دیپلماتیک، انقلابی و سیاست خارجی در این سه دهه است که اکثرا با حضور روسای جمهور ایران از‌جمله اجلاس حراره در سال 86 روبه‌رو بوده است. 

  انتظار می‌رود که مسئولان دیپلماسی بتوانند درخلال سه اجلاس پیش‌رو یعنی اجلاس کارشناسان ارشد، اجلاس وزرای خارجه و اجلاس سران به اهداف از پیش تعیین‌شده دست یابند. 

  شاید تلاش کارشناسان و دیپلمات‌های ارشد کشور بتواند برای چالش‌های پیش روی جنبش عدم تعهد شکلی درخور و راهی مناسب پیدا کند. چالش‌هایی چون؛ 1-‌ به زیر سوال رفتن فلسفه وجودی جنبش پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در 1991، 2-‌عدم پایبندی اعضا به حقیقت عدم تعهد مانند کشورهای عربی و آسیای مرکزی، 3-‌ضعف ساختارهای توسعه علمی و اقتصادی اعضا در مقایسه با جهان غرب، 4-‌ وجود مشکلات بنیادین اقتصادی، بهداشتی، فرهنگی و امنیتی در میان بیشتر اعضا به‌ویژه کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین و بی‌رمقی آنان برای مشارکت فعالانه بین‌المللی، 5- اختلافات داخلی میان اعضا مانند اختلافات هند و پاکستان، کشورهای آفریقایی درگیر با یکدیگر و یا مشکلات موجود میان ایران و عربستان، 6-‌ عدم وجود دبیرخانه فعال و پویا از اهم چالش‌های جنبش به‌شمار می‌رود.

  همچنین توجه حداکثری به فرصت‌های پیش‌روی جنبش که اهم آن عبارتند از: 1- حضور کشورهای نوظهور قدرتمند مانند هند، اندونزی، آفریقای جنوبی در درون جنبش و برزیل به‌عنوان عضو ناظر. 2-‌ دارا بودن بخش بسیار عظیمی از ذخایر موجود جهان در خاورمیانه و عضویت اکثریت قریب به اتفاق اعضای اوپک در این جنبش، 3-‌ وجود جمعیت فراوان و جوان حدود 55درصد جمعیت کره زمین، 4-‌ پیشینه تمدن غنی کشورهای عضو و یا ناظر مانند ایران، مصر، هند و چین، 5-‌ وجود اعضای ناظر قدرتمند مانند برزیل و چین. به‌نظر می‌رسد برخی از راهکارهایی که می‌تواند مورد توجه مسئولان وزارت امور خارجه و دیپلماسی کشور قرار گیرد، توجه به نکات زیر است: 1- ایجاد گفتمان مشترک جهانی مبنی بر اصل مساوات و احترام متقابل در راستای ایجاد صلح پایدار در جهان، 2-‌ ایجاد سلسله نشست‌های کارشناسی میان نخبگان و فرهیختگان روابط بین‌الملل و علوم سیاسی، فلسفه و حقوق به منظور بازسازی فلسفه وجودی جنبش، 3- تشویق اعضای ناظر به عضویت دائم، 4- استفاده از فرصت‌های موجود مانند مجمع عمومی سازمان ملل در راستای متعادل‌سازی نظام بین‌الملل، 5-‌ تلاش در جهت افزایش اعضای دائم شورای امنیت با تاکید بر قدرت‌های نوظهور درون جنبش، 6-‌ تلاش برای حذف تدریجی حق وتو از شورای امنیت، 7-‌ تلاش برای ایجاد یک دبیرخانه دائمی و 8- توجه به ظرفیت‌هایی چون مبادلات اقتصادی درون جنبش و حوزه‌های فرهنگی و مبادلات بالقوه میان اعضا.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.