• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » شانس آخر، برای نجات یورو
  کد خبر : 739970

  شانس آخر، برای نجات یورو

  شانس آخر، برای نجات یورو Reviewed by Farnaz on Aug 25Rating: صدر اعظم آلمان و رییس‌جمهوری فرانسه در جلسه‌ای پیرامون بحران اقتصادی یونان به گفت‌وگو نشستند. آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند در این دیدار بر لزوم ادامه اصلاحات اقتصادی یونان تاکید کردند. به گزارش دویچه وله، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری فرانسه،…

  شانس آخر، برای نجات یورو Reviewed by Farnaz on Aug 25Rating:

  صدر اعظم آلمان و رییس‌جمهوری فرانسه در جلسه‌ای پیرامون بحران اقتصادی یونان به گفت‌وگو نشستند. آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند در این دیدار بر لزوم ادامه اصلاحات اقتصادی یونان تاکید کردند.

  به گزارش دویچه وله، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری فرانسه، در دیدار روز پنج‌شنبه (۲۳ اوت، ۲ شهریور) خود بر ادامه اصلاحات اقتصادی یونان برای کاهش هزینه‌های دولتی تاکید کردند.

  این دیدار در شرایطی صورت گرفت که پیش از این آنتونیوس ساماراس، نخست‌وزیر یونان، از اتحادیه اروپا خواست تا برای تحقق اصلاحات زمان بیشتری برای این کشور قائل شود.

  وی در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «بیلد» در این رابطه گفت: «ما نیازمند پول بیشتر نیستیم. تنها چیزی که نیاز داریم، کمی فضای بیشتر برای تنفس است تا بتوانیم هر چه سریع‌تر چرخ اقتصاد را به گردش درآوریم و سطح درآمدها را افزایش دهیم.» ساماراس دیروز، جمعه، از آلمان دیدن کرد و قرار است امروز شنبه از فرانسه دیدن کند.

  به گزارش خبرگزاری آلمان، مرکل در دیدار شام خود با رییس‌جمهوری اولاند گفت: «من یونان را به پیشروی در مسیر اصلاحات که بیشتر برعهده مردم یونان خواهد بود ترغیب می‌کنم.»

  اولاند نیز در این دیدار با تاکید بر این‌که «می‌خواهم یونان در محدوده یورو باقی بماند،» تاکید کرد: «این موضوع بستگی به یونان دارد تا تلاش‌های ضروری را در نیل به این هدف به کار گیرد.»

  آلمان و فرانسه پیش از این مشخص کرده بودند ترجیح می‌دهند پیش از اتخاذ هر گونه تصمیمی درباره آتن در انتظار گزارش سه جانبه صندوق بین‌المللی پول، اتحادیه اروپا و بانک مرکزی اروپا بمانند که قرار است در ماه سپتامبر درباره میزان پیشرفت آتن در کاهش هزینه‌ها منتشر شود.

  مرکل در جلسه پنج‌شنبه گفت: «برای من مهم است که همه ما به تعهدات خود پایبند بمانیم و مهم‌تر این‌که منتظر گزارش سه‌جانبه بمانیم بعد ببینیم نتیجه چه خواهد بود.»

  هیچ نشست مطبوعاتی مشترکی برای مرکل و اولاند پس از جلسه آن دو با یکدیگر پیش‌بینی نشده بود اما مقامات آلمان گفتند که اولاند بعد با خبرنگاران فرانسوی سخن خواهد گفت. مرکل پس از دیدار خود با ساماراس روز جمعه در جمع خبرنگاران حاضر شد.

  این دیدارها در پی آن انجام می‌شود که نشانه‌هایی از تنش‌های سیاسی در حال رشد در آلمان بر سر موضوع کمک‌های این کشور به یونان مشاهده می‌شود. یونان مصمم است که به‌رغم پنج‌سال رکود اقتصادی همچنان یکی از هفده کشور منطقه یورو باقی بماند.

  ساماراس روز پنج‌شنبه در مصاحبه با رسانه‌های آلمان گفت: «آلمان قروض خود را باز پس خواهد گرفت، من شخصا ضمانت می‌دهم.» بعد از انتشار نتایج گزارش سه جانبه در ماه سپتامبر، قرار است یک مرحله دیگر از وام‌های بین المللی به مبلغ ۳۱ میلیارد یورو به یونان اعطا شود.

  آلمان به تنهایی تا کنون ۲۴۰ میلیارد یورو به یونان برای جلوگیری از ورشکستگی این کشور کمک کرده است.

  بحث درباره نهاد نظارتی مستقل بانک اروپا

  وزیر دارایی آلمان ولفگانگ شویبله و وزیر اقتصاد کشور فیلیپ روسلر، با اعطای فرصت بیشتر به یونان برای اجرای کاهش بودجه ۱۱ و نیم میلیارد یورویی مخالفت کرده‌اند. شویبله در گفت‌و گویی رادیویی گفت که دادن وقت بیشتر به یونان برای عمل به تعهدات مالی‌اش هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. با این حال دیگر مقامات ارشد آلمان گفتند که آلمان شاید بتواند اجازه دهد که برخی از طرح‌های ریاضت اقتصادی به تعویق افتد.

  خطرات عظیم اقتصادی ناشی از خروج یونان از منطقه یورو باعث می‌شود نه آلمان و نه فرانسه هیچ کدام آمادگی فشار به آتن برای خروج را نداشته باشند. گزارش سه جانبه مشخص خواهد کرد که آیا یونان آمادگی بازپس دادن قروض خود را دارد یا نه. اولاند و مرکل همچنین بیان داشتند که درباره ایجاد یک نهاد نظارتی مستقل برای بانک اروپا گفت‌وگو خواهند کرد.

  ژان کلود یانکر، رییس گروه یورو نیز روز چهارشنبه پس از دیداری با ساماراس از «آخرین شانس» یونان برای سامان دادن به اوضاع اقتصادی‌اش یاد کرده بود. ساماراس خواستار آن است که برای برگرداندن کسری بودجه کشور به رقم قابل پذیرش از سوی اتحادیه اروپا به جای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به یونان فرصت داده شود.

  به گزارش بی‌بی‌سی، ژان کلود یانکر، رییس نشست‌های وزرای اقتصادی حوزه یورو هم ، به مردم یونان هشدار داد که آنها باید آگاه باشند که این «آخرین شانس کشورشان» است. یانکر، بعد از دیداری با نخست وزیر یونان، آنتونیس ساماراس، «تلاش‌‌های شگرف» مردم یونان برای کاستن از میزان بدهی هایشان را ستود.

  در عین حال او تاکید کرد که «اولویت شماره یک» برای یونانیان این است که در بخش دولتی اقتصاد به ثبات برسند. او اضافه کرد که آتن باید تغییرات اقتصادی و ساختاری را شروع کند.

  از جمله اینکه تغییراتی در بازار کار بدهند و خصوصی سازی که قول داده بودند و انجام نداده بودند را آغاز کنند.

  نخست وزیر یونان هم گفت که تا چند هفته آینده، این کشور برنامه‌ای را نهایی می‌کند که بنا به آن ۱۴ میلیارد دلار از هزینه‌هایش کاسته می‌شود.

  او همچنین خواست تا کشورش برای اعمال سیاست‌های کاهش هزینه دو سال فرصت داشته باشد.

  اما یانکر که نخست وزیر لوکزامبورگ است، گفت که تصمیم‌گیری برای این درخواست منوط به گزارشی است که ماه دیگر منتشر می‌شود و وام‌دهندگان اصلی به یونان آن را منتشر می‌کنند.

  او که همراه نخست وزیر یونان در یک کنفرانس خبری بود، گفت که «درباره مدت زمان و ابعاد دیگر این درخواست» بحث شود.

  وام دهندگان اصلی به یونان، بانک مرکزی اروپا، صندوق بین‌المللی پول و کمیسیون اروپایی هستند. آنها ماه بعدی گزارشی منتشر می‌کنند که در آن بررسی می‌کنند آیا این کشور در مسیر رسیدن به اهداف خود برای بازپرداخت بدهی‌هایش هست یا نه.

  در پاسخ، ساماراس گفت که یونان، برای جلوگیری از فرار از مالیات مصر است و در عین حال به امنیت شهروندانش هم فکر می‌کند.

  به گفته ساماراس سه نهادی که به یونان وام داده‌اند با برنامه‌های کاهش بودجه یونان موافق هستند.

  او گفت که یونان «در زمینه‌‌های اقتصادی، سیاسی و مدنی مشغول عوض کردن شرایط موجود است.»

  ساماراس گفت او و یانکر، درباره مسائل دیگری هم حرف زدند. از جمله درباره اینکه کمبود منابع مالی چطور بلای جان بنگاه‌‌های کوچک و متوسط شده است.

  در این نشست همچنین نخست وزیر یونان گفت که با تلاش‌‌های مردم کشورش و نه تنها با حرف، آنها اثبات می‌کنند که یونان لازم نیست از حوزه یورو خارج شود.

  یانکر هم در مورد نظر خود درباره خروج یونان از منطقه یورو گفت که او «کاملا مخالف» است.

  دیدارهای اخیر ساماراس، برای این است که ببینند آیا یونان قسط سوم از کمک‌‌های جهانی به ارزش ۳۱/۵ میلیارد یورو را دریافت می‌کند یا نه.

  از شرایط سه نهاد وام دهنده به یونان یکی هم این است که این کشور باید نشان دهد آیا تا دو سال آینده می‌تواند با کم کردن از هزینه‌های عمومی ۱۱/۵ میلیارد یورو در هزینه‌های عمومی صرفه‌جویی کند.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.