• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل » دلایل شرکت نکردن ترکیه در اجلاس تهران
  کد خبر : 739260

  دلایل شرکت نکردن ترکیه در اجلاس تهران

  دلایل شرکت نکردن ترکیه در اجلاس تهرانReviewed by Aryan on Aug 25Rating: در حالی که ایران پیش از این اعلام کرده بود از رئیس جمهور ترکیه برای شرکت در اجلاس عدم تعهد در تهران دعوت به عمل آورده است، اخبار حاکی از رد این دعوت از سوی دولت ترکیه است. یکی از مقامات دفتر ریاست…

  دلایل شرکت نکردن ترکیه در اجلاس تهرانReviewed by Aryan on Aug 25Rating:

  در حالی که ایران پیش از این اعلام کرده بود از رئیس جمهور ترکیه برای شرکت در اجلاس عدم تعهد در تهران دعوت به عمل آورده است، اخبار حاکی از رد این دعوت از سوی دولت ترکیه است. یکی از مقامات دفتر ریاست جمهوری این کشور، دلایل این امر را برای رسانه های ترکیه ای تشریح کرده است.
   
  به گزارش «تابناک»، روزنامه «تودی زمان» ترکیه امروز خبر داده که با وجود دعوت رسمی ایران از رئیس جمهور این کشور برای شرکت در شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها، ترکیه نه در سطح رئیس جمهور و نه در سطح وزیر در این اجلاس شرکت نخواهد کرد.
   
  این روزنامه به نقل از یکی از مقامات دفتر ریاست جمهوری ترکیه که نخواسته نامش فاش شود، به بیان دلایل این امر پرداخته است. وی اظهار داشته ترکیه از همان ابتدا نیز قصد شرکت در اجلاس عدم تعهد را نداشته، زیرا عضو اصولاً جزو اعضای جنبش عدم تعهد نیست.
   
   با این حال، به بیان وی، حتی اگر ترکیه قصد شرکت در اجلاس را نیز داشت، عوامل چندی مانع از آن می شد:
   
  نخست اینکه برای اولین بار در طول تاریخ ترکیه، به مناسبت «روز پیروزی» در تاریخ 30 اوت، تنها یک جشن به میزبان رئیس جمهور در کاخ «چانکایا» برگزار می شود. این در حالی است که در سال های قبل، فرماندهان عالیرتبه نظامی مهمانی های جداگانه ای را در تأسیسات نظامی این کشور ترتیب می دادند.
   
  به این ترتیب، از آنجا که اجلاس سران عدم تعهد نیز در تاریخ 29 اوت برگزار می شود، «عبدالله گل» نمی تواند در اجلاس حضور داشته باشد.
   
  دلیل دومی که مورد اشاره قرار گرفته، بیماری عبدالله گل است. گل که روز چهارشنبه به منظور شرکت در اجلاس «شورای همکاری دولت های ترک زبان» به قرقیزستان رفته بود، ناچار شد به دلیل بیماری و بروز مشکل شنوایی، زودتر از موعد به ترکیه بازگردد. اگرچه بعدتر اعلام شد که حال گل خوب است، اما پزشکان به وی توصیه کرده اند به سفر نرود.
   
  تودی زمان می افزاید به گفته یکی از مقامات وزارت امور خارجه ترکیه، «احمد داووداوغلو»، وزیر خارجه این کشور نیز به دلیل پر بودن برنامه اش در اجلاس تهران حاضر نخواهد شد. این مقام گفته هنوز مشخص نیست که اگر ترکیه بخواهد در این اجلاس حاضر شود، این حضور در چه سطحی خواهد بود.
   
  البته در رابطه با خبر عدم حضور ترکیه، خود تودی زمان به این نکته اشاره کرده که روابط ایران و ترکیه طی ماه های اخیر بر سر موضوع سوریه نسبت به گذشته سرد شده است. به این ترتیب، بعید نیست تصمیم عدم حضور نیز به همین دلیل اتخاذ شده باشد.
   
  با این حال، حتی اگر عامل سردی روابط نیز در این موضوع دخیل باشد، نباید از این نکته گذشت که ترکیه روشی بسیار مناسب از نظر دیپلماتیک را برای توجیه عدم حضور خود انتخاب کرده و سعی کرده با فراهم کردن دلایلی منطقی ، همچنان درهای رابطه خود با ایران را باز نگهدارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.