• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » دانستنی ها , مطالب برگزیده سایت » 10 زبان اول جهان را بشناسید
  کد خبر : 73724

  10 زبان اول جهان را بشناسید

  10 زبان اول جهان را بشناسیدReviewed by Aryan on Nov 2Rating:  ( اختصاصی ایران ویج ) 10. فرانسوی به گزارش اختصاصی ایران ویج ، تعداد افرادی که به این زبان صحبت می کنند: 129 میلیون نفر زبان فرانسوی که به عنوان عاشقانه ترین زبان دنیا هم مشهور است در بسیاری از کشورها استفاده می شود،…

  10 زبان اول جهان را بشناسیدReviewed by Aryan on Nov 2Rating:

   ( اختصاصی ایران ویج )

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  10. فرانسوی
  به گزارش اختصاصی ایران ویج ، تعداد افرادی که به این زبان صحبت می کنند: 129 میلیون نفر
  زبان فرانسوی که به عنوان عاشقانه ترین زبان دنیا هم مشهور است در بسیاری از کشورها استفاده می شود، از جمله در بلژیک، کانادا، رواندا، کامرون، هائیتی و البته فرانسه. این از شانس ما است که زبان فرانسوی اینقدر محبوب است وگرنه زبان آلمانی جای آن را می گرفت.

  برای گفتم سلام به زبان فرانسوی بگویید: بُن ژوق (bone-JOOR)

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ايران ويج‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  9. مالایی- اندونزیایی
  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: 159 میلیون نفر
  مردم کشورهای مالزی و اندونزیبه زبانمالایی-اندونزیایی صحبت می کنند. درواقع زبان مالایی به لهجه های بسیار متفاوتی صحبت می شود اما همه ی آنها از ریشه ی یک زبان هستند و مهم تریم آنها لهجه ی اندونزیایی است. کشور اندونزی بسیار جالب است و از 13,000 جزیره ی کوچک و بزرگ تشکیل شده و ششمین کشور پر جمعیت جهان است. کشور مالزی از دو طرف با اندونزی مرز مشترک دارد و بیشتر به خاطر شهر کوالالامپور که پایتخت این کشور است مشهور است.

  برای گفتن سلام به زبان اندونزیایی بگویید: سِلامت پاگی ((se-LA-maht PA-gee

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ايران ويج‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  8. پرتقالی
  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: 191میلیوننفر
  در قرن دوازدهم میلادی کشور پرتقال از اسپانیا جدا شد و کشور مستقلی را تشکیل داد و به لطف جهانگردان مشهوری چون واسکو دا گاما و پرنس هنری دریانورد وسعت پیدا کرد. از آنجایی که کشور پرتقال به سرعت در امر اکتشاف سرزمین های جدید وارد شد، زبان این کشور هم جای خود را در میان کشور های جدید یافت و در سراسر دنیا، از جمله در برزیل (جائی که در آن زبان رسمی است)، ماکائو، آنگولا، ونزوئلا و موزامبیک استقرار یافت.

  برای گفتن سلام به زبانان پرتقالی بگویید: بُن دی آ (bohn DEE-ah)

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ايران ويج‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  7. بنگالی
  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: 211میلیون نفر
  در کشور بنگلادش با بیش از 120 ملیون نفر جمعیت، تقریباً همه ی افراد به زبان بنگالی صحبت می کنند؛ و از آنجایی که بنگلادش با کشور هندوستان محصور شده و بخاطر رشد سریع جمعیت در این منطقه، تعداد کسانی که به این زبان صحبت می کنند بسیار بیشتر از حد تصور است.

  برای گفتن سلام به زبان بنگالی بگویید: آی جِی (EYE-jay)

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ايران ويج‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  6. عربی
  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: 246میلیوننفر
  زبان عربی که یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا است در خاور میانه و در کشور هایی مثل عربستان سعودی، کویت، عراق، سوریه، اردن، لبنان و مصر مورد استفاده است و از آنجایی که زبان عربی زبان قرآن نیز هست، میلیون ها مسلمان در سراسر جهان و در کشور های دیگر به این زبان صحبت می کنند. بسیاری از مردم نیز قوائد نحوی این زبان را می دانند. در سال 1975 زبان عربی به عنوان ششمین زبان رسمی سازمان ملل متحد انتخاب شد.

  برای گفتن سلام به زبان عربی بگویید: السلام علیکم

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ايران ويج‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  5. زبان روسی
  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: 277میلیوننفر
  زبان روسی هم که یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل متحد است، علاوه بر کشور مادر (یعنی روسیه) در کشور های بلاروس، قزاقستان و حتی آمریکا هم برای صحبت کردن استفاده می شود.

  برای گفتن سلام به زبان روسی بگویید: زدراست وت یا (ZDRAST-vet-yah)

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ايران ويج‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  4. اسپانیایی
  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: 392میلیوننفر
  علاوه بر همه ی دانش آموزانی که در دبیرستان زبان اسپانیایی را انتخاب می کنند تقریباً در همه جای آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی مردم به این زبان صحبت می کنند. علاوه بر اینها در کشور های اسپانیا، کوبا و آمریکا هم از این زبان استفاده می شود. مردم آمریکا علاقه ی زیادی به زبان فرانسوی دارند و بسیاری از لغات انگلیسی از زبان اسپانیایی وام گرفته شده اند.

  برای گفتن سلام به زبان اسپانیایی بگویید: او لا (OH-la)

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ايران ويج‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  3. زبان هندی
  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: 497میلیوننفر
  زبان هندی ، زبان اصلی کشور پر جمعیت هندوستان است و به لهجه های مختلف تکلم می شود. بسیاری از متخصصین عقیده دارند که جمعیت هندوستان بزودی از چین هم بیشتر خواهد شد اما از آنجایی که زبان انگلیسی هم در کشور هندوستان اهمیت زیادی دارد و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، زبان هندی اولین زبان جهان نخواهد شد. اگر دوست دارید با این زبان آشنا شوید یک فیلم هندی اجاره کنید. صنعت فیلم سازی در کشور هند بسیار پر قدرت است و سالانه صدها فیلم حادثه ای، عاشقانه و موزیکال را روانه ی بازار می کند.

  برای گفتن سلام به زبان هندی بگویید: نَماسته (Nah-MAH-stay)

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ايران ويج‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  2. انگلیسی
  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: 508میلیوننفر
  با وجودی که زبان انگلیسی دراین ایست اول نیست اما زبان رسمی بسیاری از کشور ها است. مردم در تمام دنیا به این زبان صحبت می کنند از جمله نیوزیلند، آمریکا،استرالیا، انگلستان، زیمبابوه،جزایر کارائیب،هنگ کونگ، آفریقای جنوبی و کانادا.

  برای گفتن سلام به زبان انگلیسی بگویید: هِلو (Hello)

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ايران ويج‌

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  1. چینی مندرین
  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: یک میلیارد نفر
  اولین زبان که مردم بیشتری بوسیله ی آن با هم ارتباط برقرار می کنند مربوط به پر جمعیت ترین کشور جهان است. زبان چینی مندرین دو برابر بیشتر از زبان انگلیسی که در مقام دوم است مورد استفاده قرار می گیرد. اما فکر نکنید یاد گرفتن این زبان ساده است. صحبت کردن به این زبان می تواند بسیار هم مشکل باشد چون هر کلمه به چهار روش یا آوای مختلف تلفظ می شود و برای افراد مبتدی تشخیص دادن این آوا های مختلف مشکل است. اما اگر بیش از یک میلیارد نفر توانسته اند به این زبان صحبت کنند، حتماً شما هم می توانید.

  پس تلاش کنید به زبان چینی مندرین بگویید سلام.

  برای گفتن سلام به زبان مندرین بگویید: نی هائو(Nee HaOW) بخش هائو را باید به عنوان یک هجا تلفظ کنید اما به طوری که در وسط بخش صدای شما اصطلاحاً پایین بیاید و در انتها دوباره بالا رود.

  مترجم : تینا اقدسی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۵۵)  • شاکی

   خاک بر سرتون که خودتون هم نمی دونید چی می خواین و چی میگین . اخه ادم عاقل خودشو زیر سئوال میبره . احمق کچ تو سرتون پر کردن آذری و فارسیو شیعه و سنی نداره که اینها همه توطئه دشمنه که شما رو بجون هم بیندازند . اونهایی که ۱۰۰ سال پیش از ایران جدا شدن الان بفکرن که چه طوری خودشون رو وصل کنن حلا شما دم از من ترکمو ، من فارسم میزنید.

  • شیدا

   سلام خدمت مردم غیور و ((متحد)) و یکپارچه ی ایرانی که سر یه سری چیزای مسخره و پیش پا افتاده افتادن به جون هم…یک سری از نظرها هم بود که من احساس کردم افرادی که این نظرا رو نوشتن از نظر روانی یکم مشکل دارن برای بر طرف کردن این اختلال روانی چندتا توصیه دارم…اول اینکه یه نگاه به نقشه ی ایران بکنن ببینن که تبریز و ارومیه و اردبیل و…جزئی از کشور ایران هست یانه…بعد بیان اینجا حرف مفت از جدایی و اینجور چرت و پرتا بزنن..سوال اگه این استان ها جدا شن آب و برق و گاز و تلفن و …میخوان از سر قبرشون بیارن؟ دوم اینکه هرجای ایران که هستن یه نگاه به اون شناسنامه شون بکنن ببینن ملیتشون چیه….اگه ملیت یه نفر با نفر دیگه توی این سایت فرق داشت بیاد بزنه تو سر من….اگر این دوتا کار کارساز نبود تشریف ببرن پیش روانپزشک….مشکل ما ایرانی ها اینکه هممون اعم از فارس و ترک و کرد و آذری و…انقده وحدت نداریم…تعصبای الکیمون مانع پیشرفتمون شده مثلا توی اون برنامه ی فیتیله مگه چه کار بددددددییی انجام داده بودن که تبریزیا اونجوری ریختن به هم؟؟؟یکم جنبه داشته باشین و این روپوش غیرت که افتاده رو چشاتونو بردارید لدفن….بارها شده که توی برنامه ها و سریال ها به اقوام دیگر ایرانی ها برای خنداندن سایر ایرانی ها توهین شده و لام تا کام نگفتن بعد سر یه برنامه کودک…..بیخیال…خلاصه ما ایرانیا اگه این غیرت و تعصبی که چشمامون گرفته رو کم میکردیم تا حالا آمریکا رو گذاشته بویدم تو جیب پشتیمون…

  • رایان

   در ضمن قابل توجه ناقلای بیماری جدایی آذربایجان ، پان ترکیسم و از این پدر سوختگی ها اگر قرار بود موفق بشید ۸۰ سال پیش موفق می شدید اونموقع حتی بازور نتونستید چون آذری های باغیرت ، دلیر و بزرگزاده جلوتون وایستادن . اصلا می دونید چیه ؟ تو ژن ما ایرانیها ژن ایرانپرستی هست و این ربطی به گویش و زبونمون نداره (آزمایش های DNA خودتون ثابت کرده ژن آذری ها بیشتر از اونوری بودن اینوریه!) و ما هم پاشونیم تا پای جون و عاشق زبون آذری هستیم (اگر شما پان ترکای عوضی بذارید)

  • مهیار

   با یه سرچ ساده به زبان اینگلیسی رتبه بندی زبونهارو ببینین البته رتبه بندی از نظر تعداد صحبت کننده هم هست بافت زبانی هست

  • فقط ایران

   با عرض سلام و ادب و احترام خدمت تک تک ایرانیا چه کرد چه ترک چه عرب چه فارس زبان!دمه همتون گرم که دارین دشمنای ایارن و اسلام شاد میکنید،به جای اینکه تو این برهه خطیر از زمان باهم متحد باشیم،اومدین اینجا فقط متلک بار هم میکنین!من خودم ترکم اما کاری ندارم که قبلا تو دنیای قدیم چه اتفاقاتی افتاده و چیا گذشته،مهم اینه که ایارن با وجود اینکه در منطقه ی خاورمیانه هست،خدا رو شکر امنیت ما تامینه و داریم به خوبی و خوشی زندگی میکنیم.به جای اینکه خدا رو پاس این نعمت گران قدر و بزرگ شاکر باشین،اومدین اینجا باهم دیگه جدل میکنید ،یکی میگه فارسی لهجه است یکی میگه ترک زبونا حدوده۸۰۰تا۸۵۰ساله وارد ایران شدن و…!به هرحال،میخوام اینو بگم که ما در حال حاضر تو یه کشور زندگی میکنیم ، چه عزیزان فارسی زبان ما رو به رسمیت بشناسن و چه نه!مهم اینه که یه پرچم داریم،که هممون حاضریم واسه این پرچم جون بدیم،این درسته که ایارن یه کشور باتمدن تودنیای قدیم بوده و هست،اما خودتون مقایسه کنید فرهنگ اون زمان و این زمانو،اون موقع هممون یکی بودیم اما حالا چی؟؟؟!!!!حالا دولت های غربی به هدفشون رسیدن،مسلمونا رو تو دنیا با یه چهره ی مخدوش و وحشتناک به دنیا معرفی کردن،تو کتب درسیشون مینویسن مسلمونا ملخ میخورن ،وحشین،تروریستن،اون وقت به جای اینکه متحد باشیم اومدیم اینجا میگیم لهجه عربی و… !الان واقعا وقت اون نیست که ما بشینیم رو سره این مسائل جزیی اختلاف ایجاد کنیم ،همه باید یکی باشیم به عنوان یه ایارنی،با یه پرچم و یک زبان رسمی به نام فار سی ،باید سعی کنیم به ملت های همسایه اتحاد داشته باشیم.از این مسائل و تحولات موجود در سوریه،یمن و کشورای عربی درس بگیریم و اینا رو الگو و سرمشق خودمون قرار بدیم و به خودمون یه لحظه بگیم”ممکنه اکه اتحادمونو از دست بدیم کشورای دیگه بر ما غالب بشن و نهایتا ما مجبور بشیم به یه زبان دیگه به غیر از فارسی رسمی صحبت کنیم.امیدوارم همه ی شما که تک تکتون برای من عزیزید چه ترک چه فارس چه لر چه بلوچ و خلاصه هرچی که هستید و به هر زبان که صحبت میکنید فراموش نکنید الان در حال حاضر ما باید متحد و یکپارچه باشیم تا مجبور نشیم مستعمره کشورای غربی باشیم و یا پناهنده ی اونا بشیم.اونا فقط همینو میخوان! والسلام علیکم و الرحمه الله و برکاته*********زنده باد ایارن و ایر انی********

  • world

   درود
   متاسفم برای مردم ایران که دوباره سر این موضوعات به جان هم افتادن.
   شما اول از همه یاد بگیرین که همه ما انسانیم و از یک ریشه و سیستم به وجود امدیم، حال با توجه به پراکندگی بشر طی هزاران سال، به مرور زمان و به طور تدریجی زبان های مختلفی شکل گرفته اند، حال اگر کسی ادعای برتری دارد این را بداند که از همان ریشه بقیه زبان هاست که در اصل بوده.
   بیایید والاتر از این افکار بیاندیشیم و در پی برتری خود بر دیگری نباشیم، ملا ک امروز همبستگی تمام مردم جهان با هم، خارج از سیاست های دولت ها با هم، و یگانگی بین مردم بدون هیچ گونه تبعیض نژادی، فرهنگی، دینی و . . .

   • ALI

    اوناییکه میگن زبان ترکی زبان قوی است سرچ کنند how much foreign word in turkey language یعنی چقدر لغت خارجی در زبان ترکی است می بینید نوشته ۱۴ درصد لغت خارجی در حال حاضر در ترکی وجود دارد جالبه بدونین در زمان اتا تورک خیلی لغات خارجی معادل سازی شد تا الان تازه لغات خارجی بشه ۱۴ درصد اگه نظر منو منتشر نکنید معلومه شما مغرض و من هم نفرینتون می کنم

  • بیلیجی

   طبق آمار ناقص ویکیپدیای فارسی، جمعیت ترکهای جهان 250 میلیون نفر هستش، در حالی که منابع غیر رسمی این تعداد رو به 400 میلیون هم می رسونن، حالا چی شده که دهم هم نیست؟!

  • mohsen mostaed

   توصیه می کنم برید درباره ی شیرین ترین زبان دنیا یعنی ترکی تحقیق کنید.

   • hiva

    ۷۰ درصد زبان ترکی از زبان عربی فارسی و فرانسوی گرفته شده سرچ کنین دکتر محرم ارگین کتاب ترک دیلی بخونین

  • افشین

   اقا پسر تورکی با 400 میلیون نفر یادت رفته

  • ياشار

   لطفا برين تحقيقاتنو تكميل كنين. زبان تركي زبان سوم دنيا است و از لحاظ پراكنش جغرافيايي اول. مغرضانه با حقايق بديهي و مسلم رفتار نكنين. ياشاسين توركي ديلي

   • احمدنیا

    با درود ممنونم بله شاید حق با شماست لطف میکنید مبع حرفتون رو برای ما ارسال کنید ؟!

  • بهروز

   سلام امیدوارم خوب باشید همتونو میخوام

   • بهروز

    مدیر سایت خیلی اقایی

  • ترک اغلی

   زبان فارسی زبانه ۲۸دنیاست وترکی زبان سوم دنیا
   اصلا نمیشه زبان فارسیو یه زبون مستقل دونست چون اون لحجه ی سی و دوم زبانه عربیه.
   پس حالا می تونیم بگیم: (لحجه ی فارسی را پاس بداریم!!!)

   • احمدنیا

    درود ترک اغلی جان تبریک میگم توهم لحجه بودن و اینکه فارسی از عربی گرفته شده در حالی که ساختار عربی از زبان پارسی وام گرفته شده . بهتره کمی دانش خودتون رو زیاد کنید و بعد اقدام به ارسال نظر کنید

    نه منه !

    • سپهر

     زنده باد ایران و پرچم سه رنگ ایران زمین

   • رامین

    اون دوستی که دم از ترک و ترک بودن میزنه و میگه زبان فارسی لهجه ۳۳ عربی هست آخه بی سواد تو میدونی عربی چندتا لهجه داره که میگی زبان فارسی لهجه ۳۳ عربی هست. برو سوادتو ببر بالا بعد نظر بده.
    جهت یاد آوری دوستان نا گفته نماند اون دوستایی که خیلی به ترک بودنشون می نازن بدونن وردو ترک ها به ایران فقط ۸۰۰تا ۸۵۰ سال رسمیت داره نه بشیتر. زیاد به ترک بودن افتخار نکنبد چون ایران هیجوقت ترک نداشته اون ترک هایی هم که در ایران هستن ترک زبان هستن نه ترک.

    • نام...

     اگه ریشه یابی کنید همه اقوام مهاجرن چه ترک چه فارس از چندین هزارسال پیش وارد این منظقه جغرافیایی شدن نمیتونید بگید همگی از ازل اینجا بودن

   • رامین

    جالب است بدانیم در سال ۱۸۷۲ در نشست ادیبان و زبان‌شناسان اروپایی در برلین، چهار زبان یعنی یونانی، فارسی، لاتین و سانسکریت به عنوان زبان‌های کلاسیک جهان برگزیده شدند. بر پایهٔ تعریف، زبانی کلاسیک به شمار می‌آید که یکم، باستانی باشد، دوم، ادبیات غنی داشته باشد و سوم در آخرین هزاره عمر خود تغییرات اندکی کرده باشد ؛ در نشست برلین، زبان‌شناسان پذیرفتند که ادبیات فارسی در قرون وسطی در صدر(پیشگاه) ادبیات دیگر ملت‌‌ها بوده و ایران در آن سده‌ها بیش از هر ملت دیگری سراینده، نویسنده و اندیشمند ‌(حکیم یا فیلسوف) داشته‌ است. همچنین در نشست‌های سال‌های ۱۹۲۲ و ۱۹۳۶، جایگاه زبان فارسی ، به عنوان یک زبان کلاسیک هند و اروپایی بار دیگر تایید شد. ).

  • مین

   ما حدود 80 میلیون پارسی زبان تو ایران و حدودا 120 میلون دیگه هم تو افغانستان و تاجیکستان و…. هست که کم کم میشه 200 میلیون نفر و چرا ما نباید تو این لیست باشیم ؟!!!

  • آیلین

   ترکی سومین زبان دنیاست و فارسی چهلمین لهجه عربی ست

   • نازنین

    زبان ترکی از ریشه زبان های مغولی است و ۴۷ زبان دنیا می باشد

    • رایان

     قربونت برم باغیرت

  • آیلین

   شما تحریف کنید ولی براوو به ترکها که جایگاه زبانشان را میدانند و با این تحریفا هنوز میدانند دنیا، بیشتر از ایران به ترکی ارج مینهد.چرا اینقدر زبان ترکی حسود دارد؟

   • مهدی

    حسود؟ خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ بابات بره بوووووووووووووووووق

  • hamed

   sepas gozaram

  • یه ترک

   سلام.میدونید چند کشور هستند که ترکی صحبت میکنند؟میدونید هرکدوم این کشورها چند میلیون جماعت دارن؟پس یه تجدید نظری در مورد این ایمیلتون بکنید.شاید بگید به دلیل تفاوت در گویش هاست که مد نظر قرار ندادیم.اگه اینطوره پس چرا در مورد عربها اینطور نبوده؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • مهدی

   هیچ زبانی شیرینی و احساس پاک و بشردوستیه پارسی رو نداره و پارسی زبان ها همه ی هجا ها رو میتونن تلفظ کنن در حالی که عرب ها گ،پ،ژ،چ ندارند!ترکها ق رو در سیلاب اول گ تلفظ میکنن! فرانسویها ر رو در سیلاب وسط ق تلفظ میکنن! انگلیسی ها هم ژ و خ ندارند و برای تلفظ ش ،چ،خ ،از دو واج ترکیب باh استفاده می کنن! شعر هاشون هم از نظر آوایی مسخره است و به گرد در دری یا قند پارسی نمیرسه!!پس باید به پارسی سروری داد و احترام گذاشت!

   • مینو

    مرسی وعالی بود وموافقم

   • محمد

    مهدی جون اینقدر ادعا نیا ترکها میوتنن ق رو درست تلفظ کنن ولی به خاطر راحتی گ میگن ولی ما حروفی داریم که فارسها نمیتونن تلفظش کنن مثلا اگه خودت رو بکشی هم نمیتونی معنای شماره 4 رو درست تلفظ کنی یا همون بازیکن فوتبال مسعود اوزیل چیزی که شما تلفظ میکنید نیست حالا اگه خیلی ادعا داری چرا توی شهر های ایرانی همراه با زبانهای دیگه ترکی هم یاد میدن ضمنا یادگرفتن زبان ترکی اصلا آسون نیست .گاهی اتفاق می افته که یه کلمه بسته به کاربردش چند تا معنی داره

  • رضا

   در سال 1384 جمعیت ترک ها 400 میلیون نفر
   مقم سوم را داراست

   • مهدی

    شکر شکن شوند همه طوطیان هند / زین قند پارسی که به بنگاله می رود:انگلیسی ها وقتی هند رو گرفتند با تعجب دیدند اسناددیوان های دولتی هند همه به پارسی است و بابی عرضگی ما اینگلیسی رو جاش گذاشتن!و آریانای باستانی رو از ما جدا کردند اسمشو گذاشتن افغانستان و پاکستان و برای محدود گردن پارسی زبان های قومی پشتو و اردو رو علم کردند ! روس ها هم آسیای میانه و قفقاز رو از ما گرفتند و زبان روسی رو به اونها تحمیل کردند و حتی ترک و فارس زبان ازبک تاجیک رو مجبور کردند با خط روسی بنویسند!

  • رضا

   ای نادان ها همه می دونن که زبان ترکی جزو 10 زبان دنیاست
   فارسیم که……
   چی بگم؟ تاریخی وارزشی نداره که بگم

   • مهدی

    گی گفته زبان فارسی تاریخ نداره!گذشته با افتخاری داره! ما خودمون مقصریم که وضعش امروز اینه!به جز زبان تک کشوری(چینی،هندی، اندونزیایی،بنگالی) بقیه زبانها با استعمارگری توسعه یافتند!زیباترین ،پراحساسترین ،عرفانی ترین،شیرین ترین زبان دنیا پارسی است!که زبانهای ترکی و اردو خواهران این زبانند!سلطان رشاد امپراتور عثمانی این زبان رو اساس زبان ترکی میداند و در مسجد ایاصوفیه استانبول اشعار پارسی نقش بسته است و پارسی در گذشته زبان دوم عثمانی ها بوده استاز روی علاقه نه استعمار ولی امروز پان ترکیسم بین پارسی و ترکی مرز جعلی کشیده!

   • م

    فارسی تاریخ و ارزشی نداره لاشی؟ آخه تو ایرانی ایی بی پدر؟

   • بایرام

    من خودم ترکم وبه ترک بودن خودم می گم آفرین ،ما از زمان چنگیز مغول بودیه ایم هیچکیم هیچی نمی تونه بگه

   • ناشناس

    زبان ترکی گسترش پیدا کرد حاصل جنایت و قتل و غارت توسط ملل ترک از اتیلا و چنگیز تا تیمور !! مانند اعراب، چنگیزخان ، تیمور لنگ ، اتیلاهون ( جزو ۱۰ انسان خونخوار تاریخ که ترک بودند)
    پس اهات نکن برادر با کشورت ترکیه مرد مریض اروپا ، در ضمن زبان ترکی پایین تر از فرانسوی هست نابغه!
    زبان رمانتیک فرانسوی است و زبان اسپانیولی زبان شیرین ( در کار انگلیسی)
    ترکی زبان تحفه ای هم نیست بزرگش میکنید!!

    • سارا

     کاملا موافقم

  • فرهاد

   دوستان جای زبان ترکی ، زبان بنگالی رو نوشتن . نه به خاطر اینکه سهوا اشتباه ده باشه بلکه همه اینها به خاطر اینه که فارسی جز 40 زبان زنده دنیا هم نیست و به همین خاطر و حسادت بیش از حد از نام بردن زبان ترکی اجتناب شده است

  • Anahita

   یعنی بنگالی جزو ده زبان اول دنیاست ولی ایران نه!!! #-o :((

  • dilovan

   سلام عکسهای خیلی قشنگی بود،عالی بودن. سلام هم به چند زبان یاد گرفتم.اینم عالی بود.مرسی

  • فرشته

   %%- زبان فارسی در چه رده ای هست؟نگفتید. سپاس

   • مهدی

    بی عرضگی ما ایرانیها در حفظ مرزها و عدم توجه به دستور و نگارش این زبان و تحقیر این زبان توسط ایرانیها نه پارسی زبانها( چون تاجیک ها پارسی رو ارج می نهند)خودشون رو نسبت به زبانشون بی تعصبند و اون رو با جمله فارسی رو پاس بداریم مسخره میکنن و از همه مهمتر بی توجهی به درس مهم انشا که باعث شده 90درصد ایرانی ها حتی تحصیلکرده ها هم یک درخواست اداری برای نیازشون رو نمی تونن درست بنویسن!

   • تارا

    خارج از رده است عزیزم خودتو خسته نکن خخخخخخخخخخخخخخخخخ واقعا خیلی زبان مزخرفیه!!!!!!!!!!!!!!!

  • محمد رضا

   عربی کاملترین زبان دنیاست ولی بعد از عربی زبان ترکی تو رده ی دوم قرار داره که جزو زبان هایی هست که یاد گرفتنش بسیار سادست

   • Anahita

    جون من عربی ساده ست.. شوخی میکنی.. من از کلاس عربی همیشه در میرفتم.. هیچوقت نتونستم نمره درست درمون ازش بگیرم.. کجاش ساده ست.. شما خیلی باهوشی ^:)^

    • محمد رضا

     من منظورم عربی نیست که یاد گرفتنش خیلی سادست من منظورم زبان ترکی هستش

     • محمد رضا

      اینم بگم شما 10 زبان اولی که ازش صحبت میکنید طوری جلوه دادید که انگار کاملترینن یا از بقیه برترن………باید توضیحی می دادین که بر حسب کسایی هست که به اون زبون حرف می زنن

   • بایرام

    کی گفته ترکی سخت ترین زبان دنیاست ما با اینکه خودمون ترکیم بیست سال طول می کشه کا مل ترکی یاد بگیریم چه برسه به شما فارسا که اصلا هیچی بلد نیستید

  • نفس

   بسیار لذت بردم . ممنونم .بازهم از این مطالب جالب بذارین

  • anvar

   مطلب جالبی خوب خسته نباشی خیلی وقت بود دنبالش بودم
   فارسی چندمه؟

   • رامین

    سلام
    اون بی سوادی که میگه زبان فارسی ارزش تاریخی نداره باید ببریش تویه صحرایه عربستان ولش کنی که مثل سگ جون بده.
    برو چندتا کتاب تاریخی رو بخون بعد میفهمی تاریخ ایران چه تاثیر گذار بوده بر تمام دنیاااااااااا

    • محمد

     هر وقت یاد گرفتیم با احترام با هم حرف بزنیم و رفتار انسانی داشته باشیم آن وقت می توانیم با هم بحث کنیم .تعصب اجازه نمیده فکر کنیم ببخشید ما چه آثار مثبتی تو دنیا از خود بجا گذاشتیم فقط ادعا می کنیم . من بعنوان یه ترک زبان کاری به گذشته و قدمت اقوام ندارم .فقط جهت حفظ هویت خودم که با حفظ زبان مادری میسر است خواهان تدریس زبان مادریم در کنار زبان رسمی کشورم هستم خواهان نگاه و حقوق برابر با سایرین هستم.من یه قشقاییم ما در مبارزه با انگلیسی ها بدبختی های زیادی کشیدیم شهیدان زیادی دادیم گرچه وابستگان درباری و ناسیونالیستها به اسم کسان دیگری نوشتند ،هنوز صاحبان قدرت و رسانه ها و متعصبین حاضر نیستند بعنوان قوم قشقایی اسم ببرند هنوز عشایر قشقایی از ذهنشان خارج نمیشه ،قشقایی جمعیتی چند میلیونی داره و در چند استان ساکن شده درصد بسیار کمی زندگی عشیره ای دارند ضمن اینکه در هر صورت قوم قشقایی هستند.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.