• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , علمی و فضایی » فیسبوک دروغ می گوید شما فقط ۱۵۰ نفر دوست دارید
  کد خبر : 734680

  فیسبوک دروغ می گوید شما فقط ۱۵۰ نفر دوست دارید

  فیسبوک دروغ می گوید شما فقط ۱۵۰ نفر دوست دارید Reviewed by Farnaz on Aug 23Rating: داستان معروف شرکت Gore-Tex که تولیدکننده ی پوتین های کوهنوردی، و کتهای بارانی است موضوع تحقیق بسیاری از جامعه شناسان بوده است. داستان ازآنجا شروع می شود  که “بیل گور” شرکت گورتکس را در حیاط خلوت خانه اش بنا…

  فیسبوک دروغ می گوید شما فقط ۱۵۰ نفر دوست دارید Reviewed by Farnaz on Aug 23Rating:

  داستان معروف شرکت Gore-Tex که تولیدکننده ی پوتین های کوهنوردی، و کتهای بارانی است موضوع تحقیق بسیاری از جامعه شناسان بوده است. داستان ازآنجا شروع می شود  که “بیل گور” شرکت گورتکس را در حیاط خلوت خانه اش بنا کرد و از همان روزهای نخست این شرکت پرسود بود و به تدریج شروع به رشد کرد و هر روز بزرگتر شد.
  سپس یک روز “گور” وارد شرکت شد و متوجه شد هیچ یک از کارکنانش دیگری را نمی شناسد. گور تحقیق کرد و متوجه شد که هر چه شرکت بزرگتر شده بود، کارمندانش از روحیه ی کار گروهی فاصله ی بیشتری گرفته بودند و کمتر به یکدیگر کمک می کردند.
  گور یک سرشماری انجام داد و دریافت که پس از آنکه بیش از ۱۵۰ نفر را در یک واحد قرار می داد کارها به خوبی پیش نمی رفتند. افراد به خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کردند و رحیه کارر گروهی به کلی از بین می رفت.
  از اینرو گورتصمیم گرفت تا کارمندان هر واحد تولیدی اش را از ۱۵۰ نفر بیشتر نکند. و هر زمان که نیاز به افزایش نیرو داشت به جای افزودن نیرو به واحد قبلی یک واحد جدید تاسیس می کرد. به این صورت کارها بهتر پیش رفتند و سود دهی نیز افزایش بیشتری داشت. همه  ی افراد همدیگر را می شناختند و می دانستند که چه کسی مدیر، آشپز و یا حسابدار است.
  کسب و کار بهتر از این نمی شد و ۱۵۰ به نظر عدد جادویی می آمد.

  واقعیت درباره ی دوستان فیسبوک

  “رابین دانبار” استاد جامعه شناسی دانشگاه آکسفورد بیشتر تحقیقاتش را بر روی این موضوع معطوف کرده که چرا مدل گورتکس موفق بود. آن مدل بر این فرضیه استوار بود که مغز انسان تنها توانایی نگهداری و برقراری ارتباط   فیزیکی و کلامی جدی با ۱۵۰ نفر را داراست.
  از سوی دیگر خنده دار است که در فیسبوک داشتن ۱۵۰ نفر دوست در لیست دوستان کم هم محسوب می شود.
  اغلب مردم ممکن بگویند که دوستان بسیاری در فیسبوک دارند که نیمی از آنها را نمی شناسند.
  “دانبار” این فرضیه را به دقت مورد بررسی قرار داده و دریافته که ۱۵۰ عددی است که در تمامی گروههای اجتماعی در کل دنیا به چشم می خورد. از قبایل وحشی در آفریقا گرفته تا قبایل محلی آمریکا گرفته، یک گروه به طورمعمول ۱۵۰ نفر عضو دارد. حتی بیشتر کمپانی های نظامی در دور دنیا به نظر از این قانون پیروی می کنند.
  “دانبار” بر این عقیده است که “دلیل آن هم اینست عدد ۱۵۰ از آن رو بهینه است که به اجداد اولیه ی انسانها و پستانداران باز می گردد. در گروههای موچک پستاندارن راحتتر می توانند با یکدیگر همکاری کنند و در صورت بروز مشکل آنرا حل کنند. ۱۵۰ نیز به نظر بالاترین حد گنجایش مغز ماست.”
  اما تمامی اینها چه ارتباطی به ما و فیسبوک دارد؟
  یک شبکه ی دوستی، هر چه بیشتر کشیده می شود، نازک تر می شود

  “دیوید دابز” وبلاگ نویس می گوید “ما انسانها حد ۱۵۰ را زمانی بوجود آوردیم که بیشتر مان از لحاظ جغرافیایی نزدیک به هم زندگی می کردیم.”
  شبکه ی دوستان آقای “دابز” نیز گواه “عدد دانبار” و روبرویی آن پیچیدگی های دنیای امروزی است.
  پدر “دابز” در تگزاس و خواهرش در کالفرنیا و دوستان نزدیکش در نیو همسشیر و ایلینویز زندگی می کنند. بعلاوه “دابز” همکارانی دارد که در کل دنیا پراکنده اند.
  تمامی این افراد به صورت نا پیوسته در نهایت شبکه ی ۱۵۰ نفری را تشکیل می دهند.
  “دانبار” می گوید ” به طور مثال شما در یک شهر بزرگ می شوید، در یک شهر دیگر آن سوی کشور به مدرسه می روید. شغلی پیدا می کنید که در اروپاست و به آنجا می روید. در این صورت برای ما خیلی سخت تر است که روابطمان را فعال حفظ کنیم. بخصوص زمانی که اینچنین شبکه دوستانم و آشنایمان پراکنده هستند.”
  “دانبار” می گوید مکانیزم عصبی در بدن ما وجود دارد که به ما کمک می کند تا با هر گروهی که در زندگی با آن سروکار داریم ارتباط برقرار کنیم. به طور مثال مغز انسان می تواند تا ۱۵۰۰ چهره را تشخیص دهد که یک مناسب برای تعداد دوستان برخی افراد است.
  اما مشکل با عدد چنین بزرگی اینجاست که رابطه با چنین حجمی از دوستان غیرجدی و بسیار معمولی خواهد شد و دیگر معانی و مفهوم روابط عمیق دوستی بهمراه احساس داشتن وظیفه در مقابل دیگران در این روابط از بین می روند.
  به عقیده “دانبار” این مشکل تنها با گروه و دسته بندی کردن دوستان از بین می رود.
  در نهایت جوامع مدرن امروزی در ارتباط بودن با دوستانی که از لحاظ جغرافیایی از ما دور هستند را سخت کرده اند. شما اگر دوستانتان را کمتر ببینید علاقه و اشتیاقتان نسبت به آنها هر روز کمتر می شود. ولی در این میان یک استثنا وجود دارد که نام آن خانواده است. روابط درون خانواده به نظر بسیار بیشتر ثابت هستند. مهم نیست چقدر از آنها فاصله می گیرید. مهم اینست که زمانی که باز می گردید آنها همچنان شما را دوست دارند.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.