• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی , مطالب برگزیده سایت » آقای بهمنی! لطفا زیاد مصاحبه نکنید / پیشنهاد یک کارشناس اقتصادی به رییس کل بانک مرکزی
  کد خبر : 731533

  آقای بهمنی! لطفا زیاد مصاحبه نکنید / پیشنهاد یک کارشناس اقتصادی به رییس کل بانک مرکزی

  آقای بهمنی! لطفا زیاد مصاحبه نکنید / پیشنهاد یک کارشناس اقتصادی به رییس کل بانک مرکزیReviewed by Aryan on Aug 22Rating: رئیس کل بانک مرکزی در دوره کنونی به یکی از پرمصاحبه ترین مسئول اقتصادی کشور تبدیل شده است در حالی که یک رئیس زمانی باید حرف بزند که حرف های او در جهت تثیبت…

  آقای بهمنی! لطفا زیاد مصاحبه نکنید / پیشنهاد یک کارشناس اقتصادی به رییس کل بانک مرکزیReviewed by Aryan on Aug 22Rating:

  رئیس کل بانک مرکزی در دوره کنونی به یکی از پرمصاحبه ترین مسئول اقتصادی کشور تبدیل شده است در حالی که یک رئیس زمانی باید حرف بزند که حرف های او در جهت تثیبت سیاست های پولی و مالی بوده و فعالان اقتصادی روی حرف های وی حساب بازکنند نه اینکه سخنگوی بی ثباتی سیاست های پولی و مالی باشد.

  دستورالعمل ها و سیاست های جدید بانک مرکزی در همین یک ماه گذشته به اندازه ای فراوان بوده که سردرگمی فعالان اقتصادی و واکنش کارشناسان را در پی داشته است.
  تغییر سیاست های ارزی آن هم در فواصل کوتاه که به شوک های بخشنامه ای معروف شده اند علاوه بر بی ثباتی در سیاست های پولی و مالی و ارزی باعث سردرگمی، عدم تصمیم گیری و برنامه ریزی فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران و همچنین نوسانات شدید نرخ ارز در بازار شده است.

  اظهار نظرهای مسئولان اقتصادی بخصوص رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با نرخ ارز مرجع در همین یکی دو هفته گذشته علاوه بر اینکه بازار را ملتهب و آشفته کرد قیمت ها در این بازار را نیز تا 2300 تومان پیش برد.
  از این رو فعالان و کارشناسان اقتصادی همواره بر ثبات بخشی به مقررات سیاست های پولی و مالی و ارزی و همچنین سنجیده سخن گفتن مسئولان اقتصادی و در رأس آن رئیس کل بانک مرکزی تاکید دارند.

  یک کارشناس اقتصادی در این باره با بیان اینکه مدیران بانک های مرکزی و خزانه داری در دنیا تامین کننده ثبات سیاست های ارزی، پولی و مالی هستند، گفت: در کشورهای صنعتی که دارای اقتصاد های بزرگ با صادرات و منابع ارزی فراوان هستند مدیران خزانه داری طولانی ترین عمر ریاست را دارند به گونه ای که در برخی مواقع حتی با تغییر مدیران کل کشور و حتی دولت، این مدیران همچنان در سمت خود باقی می مانند.

  غلامرضا کیامهر اظهار داشت: مقام رئیس کل بانک مرکزی به عنوان پشتوانه و تضمین کننده سیاست های پولی آن کشور به شمار می رود بنابراین وقتی امضای مدیری روی برگه های اسکناس و اوراق بهادار یک کشور ثبت می شود این مدیریت و تصمیم گیری های آن باید با ثبات ترین مدیریت ها باشد نه اینکه هرروز سیاست های ارزی جدیدی اعلام کرده و فعالان اقتصادی را سردرگم کند.

  وی اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون در کشورما به واسطه بی ثباتی در سیاست های پولی و مالی و همچنین سیاست های ارزی که بانک مرکزی مسئول آن است آسیب های همه جانبه ای به فعالان اقتصادی، صادر کنندگان و وارد کنندگان وارد می شود.
  کیامهر با بیان اینکه رؤسای بانک های مرکزی و خانه داری در اقتصاد های پیشرفته از کم حرف ترین و کم سخن ترین مقام های اقتصادی به شمار می روند، گفت: وقتی یکی از روسای بانک های مرکزی زیاد حرف زده و مصاحبه کنند از حرف ها و صحبت های او تعبیرهای و تفسیرهای زیادی می شود که این ارکان سیاست های پولی و مالی و ارزی کشور را متزلزل می کند.

  وی تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون در کشورما بخصوص در دوره کنونی رئیس کل بانک مرکزی که به عنوان پشتوانه سیاست های پولی و مالی کشور به شمار می رود از پر مصاحبه ترین مقام های اقتصادی است و به طور میانگین هر هفته و در فواصل کوتاه اقدام به مصاحبه بدون توجه به عواقب آن بر بازارهای مالی می کند که این روش اصلا روش درستی به شمار نمی رود.

  این کارشناس اقتصادی ادامه داد: این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی زمانی باید سخن بگوید که حرف یا گفته ای در جهت ثبات سیاست های پولی و مالی داشته باشد ضمن اینکه نیازی نیست تمام حرف های بانک مرکزی از زبان خود مدیر کل زده شود بلکه مدیران دیگراین بانک هم می توانند این سخنان را بگویند.
  کیامهرتاکید کرد: بنابراین رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه باید رفتارهای مدیریتی خود را برای ثبات سیاست های اقتصادی اصلاح کند.

  وی با بیان اینکه هم اکنون فعالان اقتصادی و سرمایه گذران در رابطه با نرخ ارز سردرگم هستند، گفت: زمانی که تولید کنندگان یا وارد کنندگان ما با توجه به تحریم های کنونی و با کلی مشقت و دور زدن تحریم ها در بانک های دنیا lc( ال سی) باز می کنند در صورتی که برای ادامه کاربه واسطه بی ثباتی نرخ ارز از آینده ارزی کشور حتی برای یک هفته بعد خود نیز خبر ندارند چگونه می توانند تجارت و سرمایه گذاری کنند ضمن اینکه هم اکنون فعلان اقتصادی ما علاوه براینکه به بازار اطمینان ندارند نمی توانند برنامه ریزی و تصمیم گیری کنند بنابراین دچار روزمرگی می شوند.

  کیامهرگفت: بی ثباتی نرخ ارز کاهش بیشتر ارزش پول ملی کشور را به دنبال دارد که متاسفانه در زمان کنونی مدیران اقتصادی ما هیچ رحمی به پول ملی کشور نکرده و آن را در برابر پول ملی کشورهای همجوار ما که بعضا از ثبات اقتصادی نیز برخوردار نیستند با سیاست گذاری های مقطعی خوار و ذلیل و کم ارزش کرده اند و این ضربه سنگینی برای پول ملی ما به شمار می رود.

  این کارشناس حوزه اقتصاد با اشاره به اینکه هم اکنون به خاطر بی ثباتی سیاست های ارزی کشور چیزی به عنوان برنامه ریزی در میان صنعتگران و فعالان اقتصادی ما نمی تواند وجود داشته باشد، گفت:مسئولان اقتصادی باید در این زمینه اقدام به برگزاری همایش هایی در جهت شناسایی تاثیر این سیاست های مقطعی بر اقتصاد کشور کرده چرا که سیاست های غلط پولی و ارزی آسیب های جبران ناپذیری بر پیکره اقتصاد وارد می کند.
  کیامهر در ادامه از رئیس کل بانک مرکزی در دوره کنونی به عنوان سخنگوی بی ثباتی سیاست های ارزی در کشور نام برد و خاطر نشان کرد: این به ضرر بانک مرکزی و اقتصاد خواهد خواد بود و رئیس کل باید زمانی که می زند همه افراد و فعالان روی حرف های او حساب بازکرده تا بتوانند برنامه ریزی کننند بنابراین مصاحبه های نسنجیده نتیجه ای جز سردرگمی فعالان اقتصادی و بی ثباتی بیشتر در بازار پولی و مالی و ارزی به دنبال ندارد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.