• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل , مطالب برگزیده سایت » آینده روابط ايران و مصر چگونه است؟
  کد خبر : 730872

  آینده روابط ايران و مصر چگونه است؟

  آینده روابط ايران و مصر چگونه است؟Reviewed by Aryan on Aug 21Rating: ايران و مصر دو کشور بزرگ و تاثيرگذار در منطقه هستند که هر يک دارای اهداف و ديدگاه های خود برای تحقق منافع هستند. اين ديدگاه ها در برخی نقاط مشترک و برخی ديگر مختلف هستند. روابط تهران و قاهره نيز همواره بر…

  آینده روابط ايران و مصر چگونه است؟Reviewed by Aryan on Aug 21Rating:

  ايران و مصر دو کشور بزرگ و تاثيرگذار در منطقه هستند که هر يک دارای اهداف و ديدگاه های خود برای تحقق منافع هستند. اين ديدگاه ها در برخی نقاط مشترک و برخی ديگر مختلف هستند. روابط تهران و قاهره نيز همواره بر اساس اين ديدگاه های مشترک و غير مشترک بنا نهاده شده است.

  روابط تهران – قاهره پیش از انقلاب اسلامی ایران 

  “انور سادات” رییس جمهور پیشین مصر يکی از بهترين دوستان “محمدرضا پهلوی” شاه ایران بود از همین رو روابط ايران و مصر پيش از انقلاب اسلامی، بسيار خوب بود. روابط پهلوی با مقامات مصر به قدری خوب بوده که پس از انقلاب اسلامی ایران، آمريکا که از شاه استقبال نکرد وی به مصر پناه آورد و مدتی هم در آنجا ميهمان بود تا اينکه در همان کشور از دنیا رفت. پهلوی و سادات افکار و ديدگاه های نزديک به هم داشتند.

   

   

   

   هر دو معتقد بودند راه حل 99% از مسائل خاورميانه در دست آمريکا و هر دو علاوه بر به رسميت شناختن اسرائیل، رابطه خوبی با اين رژيم داشتند و معتقد بودند که ديگر نبايد با اسرائیلی ها جنگيد. استقبال مصر از پهلوی، مقامات جمهوری اسلامی ايران را به خشم آورد، اما به قطع شدن کامل روابط منجر نشد.

   

  روابط دو کشور پس از انقلاب اسلامی

  چند ماه بعد از انقلاب اسلامی ایران، يعنی مارس 1979 میلادی مصر با اسرائیل توافقنامه صلح امضاء کرد. تهران پس از اين توافقنامه بلافاصله روابط ديپلماتيک خود را بطور کامل با مصر قطع کرد و پس از ترور سادات در سال 1981 میلادی توسط “خالد استانبولی” که از اسلامگرايان افراطی مصر بود، ايران فورا يکی از خيابان های خود را بنام او نهاد. اين اقدام به تيره تر شدن روابط دو کشور منجر شد.

  با آغاز جنگ عراق با ایران، قاهره بلافاصله حمايت کامل خود از بغداد را اعلام کرد و این مسأله موجب تیره تر شدن روابط دو کشور شد. مدتی بعد در حاليکه جنگ عراق و ایران ادامه داشت، “حسنی مبارک” ریيس جمهور مصر شد. پس از پايان جنگ، بلافاصله برخی رفت و آمدها مانند سفر تيم های ورزشی، هنری و غيره برای شرکت در مسابقات مختلف، ميان ایران و مصر آغاز شد. مدتی بعد نیز برخی وزرای دو کشور برای شرکت در کنفرانس های بين المللی که در پايتخت های دو کشور برگزار می شد به تهران و قاهره سفر می کردند. در سال 1990 میلادی حمله عراق به کويت آغاز شد. با حمايت ايران از کويت، روابط تهران با بسياری از کشورهای عربی از جمله مصر بهتر شد.

  آمريکا برای خارج کردن ارتش عراق از کويت، از کشورهای مختلف کمک گرفت. مصر از کشورهایی بود که به کویت نیرو اعزام کرد. پس از خروج نيروهای عراقی از کويت، ايران بقای نيروهای بين المللی را خطری برای امنيت ملی خود می ديد در حاليکه مصر بقای اين نيروها را برای حفظ امنيت منطقه خليج فارس ضروری دانست. اين مسأله از موانع بهبود روابط تهران و قاهره بود. 

  به رغم بهبود کامل روابط، اما روابط محتاطانه ميان دو کشور ادامه يافت و در سال 1991 میلادی هر دو کشور دفتر حفظ منافع برای خود در پايتخت ديگری باز کردند. روابط دو کشور پس از آن روز به روز بهتر شد و در سال 2000 میلادی”حسنی مبارک” ریيس جمهور پیشین مصر برای اولين بار طی تماس تلفنی با “محمد خاتمی” ریيس جمهور وقت ایران صحبت کرد. اين دو، در سال 2003 میلادی در حاشيه کنفرانس معلومات که در سويس برگزار شد، نیز با يکديگر ديدار و گفتگو کردند. 

  این روابط حسنه، زمان زيادی به طول نيانجاميد. در سال 2004 میلادی مصر به تهران فشار آورد تا نام خيابان “خالد استانبولی” را تغيير دهد. اما با مخالفت تهران روبرو شد. دسامبر همان سال میلادی دادستان عمومی مصر ايران را به تلاش برای تجسس در کشورش از طريق يک شهروند مصری بنام “محمد عيد” متهم کرد. مصر ادعا کرد او از طريق يک ديپلمات ايرانی در قاهره، به جاسوس تهران تبديل شده و برای انجام عملياتهای تروريستی در مصر و عربستان سعودی برنامه ريزی می کرد. اين ادعای دادستان عمومی مصر به شدت از سوی ايران تکذيب شد. روابط باز هم تیره شد. 

  پس از حمله نیرو های ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا و بریتانیا به عراق در سال 2003 میلادی، مصر ايران را به تلاش برای افزايش نفوذ در عراق متهم و اعلام کرد برای مذاکره جهت بهبود روابط بايد ابتدا تهران حسن نيت خود را از طريق تلاش برای بازگرداندن امنيت و ثبات به عراق ثابت کند. سپس آمریکا تلاش کرد توسط کشورهای عربی از جمله مصر، جبهه ای عليه ايران در منطقه ايجاد کند. این مسأله روابط تهران و قاهره را به اوج تیرگی رساند و این وضعیت تا سقوط حکومت “حسنی مبارک” ادامه داشت.

   

  پس از “بهار عربی” در مصر 

  هفته گذشته “حمید بقایی” معاون اجرایی “محمود احمدی نژاد” رییس جمهور ایران به قاهره سفر کرد تا از “محمد مرسی” برای شرکت در اجلاس سران جنبش عدم تعهد که هفته آینده (26-31 ماه اوت) در تهران برگزار می شود، رسما دعوت بعمل آورد. کارشناسان ایرانی معتقدند در صورت آمدن مرسی به تهران، نه تنها روابط مصر و ایران بهبود خواهد یافت، بلکه منطقه وارد فصل جدیدی خواهد شد که چندین پیامد را بدنبال خواهد داشت. چند روز پیش یک مقام دفتر ریاست جمهوری مصری گفت، “محمد مرسی” رییس جمهوری مصر در نشست سران جنبش غیر متعهده در تهران شرکت می کند. مرسی پیش از ورود به تهران قرار است به چین سفر کند. در صورت انجام این سفر، “محمد مرسی” نخستین رییس جمهور مصر خواهد بود که بعد از انقلاب اسلامی به ایران سفر می کند. ریاست جنبش غیر متعهد قرار است برای یک دوره سه ساله از مصر به جمهوری اسلامی ایران واگذار شود.

  به گفته کارشناسان اسرائیلی، مهم ترین پیامد سفر مرسی به تهران این است که رژیم اسرائیل تا سال ها دیگر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

  ( منبع : خبرگزاری روسیه )

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.