• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مطالب دینی » فطریه میهمان شب عید بر عهده چه کسی است؟
  کد خبر : 727727

  فطریه میهمان شب عید بر عهده چه کسی است؟

  فطریه میهمان شب عید بر عهده چه کسی است؟Reviewed by Aryan on Aug 19Rating: می‌گویند شب عید فطر اگر کسی منزل شخصی میهمان باشد، زکات فطریه همه افراد منزل را باید صاحب خانه پرداخت کند! آیا این جمله صحت دارد و یا فقط یک عقیده عامیانه است که در میان مردم رواج یافته است؟ منطقه…

  فطریه میهمان شب عید بر عهده چه کسی است؟Reviewed by Aryan on Aug 19Rating:

  می‌گویند شب عید فطر اگر کسی منزل شخصی میهمان باشد، زکات فطریه همه افراد منزل را باید صاحب خانه پرداخت کند! آیا این جمله صحت دارد و یا فقط یک عقیده عامیانه است که در میان مردم رواج یافته است؟

  منطقه آذربایجان غربی، برای رفع شبهات درباره این عقیده با دفتر آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی تماس گرفت كه در پاسخ آمد: بنابر فتوای معظم‌له اگر کسى تنها در افطار شب عید فطر میهمان دیگرى باشد، فطریه او به عهده خودش است.

   زکات فطره بر تمام کسانى که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنى باشند واجب است، یعنى باید براى خودش و کسانى که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آن‌چه غذاى نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکى از این‌ها را بدهد کافى است.

   خبرنگار ایسنا نظر مراجع دیگر را نیز در این باره گرد آورده است که به شرح زیر است:

   

  آیت الله فاضل لنکرانی: به مجرد صرف یک افطاری فطره بر میزبان‌ واجب نیست.

   

  آیت الله وحید خراسانی: فطره میهمانی که پیش از غروب شب عید فطر با رضایت صاحبخانه وارد شده و در وقت وجوب زکات فطره نان خور او حساب می شود،‌ بر میزبان واجب است.

   

  آیت الله نوری همدانی:‌ اگر میزبان شب عید فطر در خانه،‌ مسجد، سالنهای پذیرایی یا هر جای دیگر طعام دهد، فطره هم بر عهده اوست.

   

  آیت الله سیستانی: اگر مهمان شب نزد میزبان‌ بماند و نان خور – هرچند موقتا – حساب شود، فطره اش بر میزبان واجب است.

   

  گفتنی است دفتر آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا که فطریه سربازانى كه به طور رايگان از غذاى دولتى استفاده مي‌كنند، بر عهده چه كسى است؟ گفت: اگر تمكن مالى دارد، بنابر احتياط واجب خودش بپردازد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.