• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » حوادث » هیچ مدرسه ای در مناطق زلزله زده آذربایجان تخریب نشده است +عکس
  کد خبر : 725554

  هیچ مدرسه ای در مناطق زلزله زده آذربایجان تخریب نشده است +عکس

  هیچ مدرسه ای در مناطق زلزله زده آذربایجان تخریب نشده است +عکس Reviewed by Aryan on Aug 18Rating:   زلزله در سه شهر اهر، ورزقان و هریس در آذربایجان شرقی به تخریب کامل روستاهای متعددی منجر شده است. آمار مختلفی درباره تخریب صد در صدی روستاهای این مناطق به گوش می رسد. اما نکته اینجاست…

  هیچ مدرسه ای در مناطق زلزله زده آذربایجان تخریب نشده است +عکس Reviewed by Aryan on Aug 18Rating:

   

  زلزله در سه شهر اهر، ورزقان و هریس در آذربایجان شرقی به تخریب کامل روستاهای متعددی منجر شده است.

  آمار مختلفی درباره تخریب صد در صدی روستاهای این مناطق به گوش می رسد. اما نکته اینجاست که در این زلزله هیچ مدرسه ای تخریب نشده و فرو ریختگی نداشته است.

  مرتضی رییسی، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور دراین باره به خبرآنلاین می گوید: “به دنبال زلزله ای که در اهر هریس و ورزقان اتفاق افتاد، تیم های مختلفی برای بررسی حسارت های وارد شده به فضاهای آموزشی از سازمان نوسازی مدارس استان آذربایجان شرقی و سازمان مرکزی به مناطق زلزله زده اعزام شدند. خبرهای اولیه ای که ما داشتیم حکایت از این بود که هیچ مدرسه ای دچار فروریختگی نشده است. بررسی ها هم نشان داد آسیب های زلزله به 713 مدرسه در این منالطق جزیی بوده است.”

  به گفته او بیشترین خسارتی که به یک مدرسه در مناطق زلزله زده وارد شده، حداکثر 40 درصد است: بقیه بسیاری جزی و در حد تعمیرات است. به همین دلیل اکثر مدارس تبدیل شده اند به پایگاه امداد و نجاتو بیمارستان صحرایی و کار امداد از مدارس انجام می شود.”

  رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به مدارسی که در طرح نوسازی مدارس از سال 84 تاکنون اجرا شده است، اشاره می کند و می گوید: “مخصوصا مدارسی که طی 7-8 سال گذشه ساخته شده اند مکان مطمئنی برای امداد و پناه دادن به زلزله زده ها هستند. همچنین بازدیدهای میدانی از مدارس نوساز توسط کارشناسان، بیانگر این است که این مدارس در زلزله اخیر عملکرد سازه ای خوبی از خودشان نشان دادند بدون خسارت هستند. همچنین مدارسی که مقاوم سازی شده اند، بدون هرگونه خسارت سازه ای مشغول سرویس دهی امدادی هسنتد و به عنوان پایگاه های امداد و نجات استفاده می شوند. فکر می کنم نوع ساخت و ساز مدارس به شکلی بوده است باعث آبروی کشور و نظام جمهوری اسلامی شده است.”

  به گفته رییسی، مدارسی که احتیاج به تعمیرات دارند، تا مهرماه آماده پذیرش دانش آموزان می شوند.

  60 درصد مدارس قدیمی ایران، نوساز شده است
  در مجلس هفتم، 4 میلیارد دلار برای نوسازی و مقاوم سازی مدارس ایران تصویب شد. در سال 1384 براوردی که در کشور صورت گرفته بود کل زیربنای تخریبی 13 میلیون متر مربع بود. اکنون رییس سازمان نوسازی مدارس ایران می گوید از این 13 میلیون متر مربع، 7.8 میلیون متر مربع ساخته شده است؛ یعنی 60 درصد مدارس.

  رییسی می گوید: ” تا مهر امسال یک میلیون و 200 هزار متر مربع تحویل می شود. یک میلیون و 200 هزار متر مربع هم نیمه کاره است که تا پایان سال تحویل می شود. بقیه مدارس هم در سال جاری و سال آینده نوسازی می شوند. البته اگر مانند سال های گذشته بودجه مصوب کامل اختصاص پیدا کند، این اتفاق می افتد. بودجه امسال هزار میلیارد تومان است که تاکنون 30 درصد اختصاص پیدا کرده.”

  او همچنین می گوید: “1300 میلیارد تومان بودجه برای سال 92 لازم داریم درصورتی که این اعتبارات اختصاص پیدا کند مدارس تخریبی کشور را به نقطه مطمئنی می رسانیم تا نگرانی بابت نا ایمن بودن مدارس وجود نداشته باشد.”

  به گفته رییس سازمان نوسازی مدارس از سال 84 تا 90، 17 میلیون و 600 هزار متر مربع فضای آموزشی تحویل شده است. یعنی هر روز 7500 متر مربع فضای اموزشی ساخته است؛ 25 هزار پروژه با 117 هزار کلاس درس. هر ساعت در کشور 2 کلاس مستحکم که آیین نامه های مهندسی و ساختمانی در ان رعایت شده، ساخته شده است. واقعا نظام جمهوری اسلامی برای ساخت و ساز فضای آموزشی قدم های بزرگی برداشته است. اگر دولت کمک کند و خیرین هم کمک کندو اعتبارات امسال مانند سال های قبل به طور صددرصد اختصاص پیدا کند، 3میلیون و 200 هزار متر مربع فضای اموزشی تا پایان 91 تحویل می شود.”

   


   

    
    
    
   برخی مدارس به محلی برای اسکان موقت مردم زلزله زده تبدیل شده‌اند.
   
   

   در مناطق زلزله زده برخی مدارس به محلی برای اسکان مردم تبدیل شده‌اند.
   
   

   برخی مدارس مانند مدرسه شهید رجایی ورزقان به بیمارستان صحرایی تبدیل شده است؛ این مدرسه که از سال گذشته مقاوم‌سازی آن آغاز شد، در برابر زلزله ورزقان هیچ آسیبی ندیده است.
   
   

   
   

  در مناطق زلزله زده، برخی مدارس به پایگاه امداد و نجات، بیمارستان صحرایی و محلی برای اسکان موقت زلزله زده ها بدل شده اند


   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.