• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » ماجرای اصلاح قانون انتخابات جدی تر شد
  کد خبر : 715570

  ماجرای اصلاح قانون انتخابات جدی تر شد

  ماجرای اصلاح قانون انتخابات جدی تر شد Reviewed by Farnaz on Aug 12Rating: “کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی سه شنبه با دعوت از کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون انتخابات را بررسی می کند.” این آخرین خبر در خصوص تغییر قانون انتخابات است که به نظر می رسد با وجود مخالف های دولتی…

  ماجرای اصلاح قانون انتخابات جدی تر شد Reviewed by Farnaz on Aug 12Rating:

  “کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی سه شنبه با دعوت از کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون انتخابات را بررسی می کند.” این آخرین خبر در خصوص تغییر قانون انتخابات است که به نظر می رسد با وجود مخالف های دولتی ها روز به روز رنگ و بوی جدی تری به خود می گیرد. 

  ماجرای تغییر قانون انتخابات اما حرف امروز نیست.از مدت ها قبل در آستانه انتخابات های سرنوشت ساز برای کشور، همواره صحبت از اصلاح و تغییر قانون انتخابات پیش می آید و هر از گاهی مطرح می شود و به دست فراموشی سپرده می شود. 

  این بار اما موضوع با موافقت شورای نگهبان جدی تر شد ه و همین امر مخالفت دولتی ها را در پی داشته است. 

  بعد از این که علی لاریجانی در دیدار با برخی از مراجع قم از تغییر قانون انتخابات سخن گفت و موافقت مجلس برای این تغییر را تلویحا اعلام کرد، سخنگوی شورای نگهبان نیز سخنان علی لاریجانی را تایید کرد و قانون انتخابات را دهه ۶۰ ای خواند و نیزمند تغییر دانست. 

  اولین واکنش دولتی ها به این اظهارات را اما محمدرضا ميرتاج‌الديني معاون رييس‌جمهوري در اجراي قانون اساسي که در واقع سمتی غیر قانونی است! نشان داد. 

  معاون رييس‌جمهوري در اجراي قانون اساسي طي يادداشتي اعلام كرد: «هرگونه تضعيف دولت، تضعيف نظام جمهوري اسلامي است.» 

  ميرتاج‌الديني همچنين تاكيد كرد: «معلوم نيست طرح‌كنندگان چنين موضوعي چه ايده‌اي را در خلوت ذهن‌شان مي‌پرورانند ولي به شخصيت‌هاي انقلابي و دلسوز يادآور مي‌شوم، طوري نباشد كه غافلانه در ميدان دگرانديشان بازي كنيم كه اين نشستن بر شاخه و بن بريدن است.» 

  بعد از آن بود که بار دیگر عباس علی کدخدایی سخنان خود را تکرار کرد .هرچند موضع شورای نگهبان این بار نرم تر بود و کدخدایی اعلام کرد نباید دستگاه مجری انتخابات تغییر کند بلکه باید نظارت بر کار دولت بیشتر شود اما با زهم سیل اعتراضات دولتی ها به تغییر قانون انتخابات ادامه دار شد. 

  این بار اما نوبت استاندار تهران بود تا از موضع شورای نگهبان انتقاد کند. مرتضي تمدن ، اظهارنظر درباره تغيير مجري انتخابات را همانند سخن بيگانگان مبني بر دخالت ناظران خارجي در امر برگزاري انتخابات دانست. 

  تمدن همچنین گفت: «دولت امين مردم است و مردم نيز آن را باور دارند و پذيرفته‌اند و همين گونه خواهد ماند.» تا به ین ترتیب سخنان میر تاج الدینی را تایید کند. 

  در هر حال، سخنگوی شورای نگهبان که بارها اعلام کرده این شورا موافق تغییر قانون ا نتخابات است این بار نیز بعد از واکنش های دولتی ها که هنوز هم در رسانهی دولتی ادامه دارد در پاسخ به سوالي مبني براینکه آیا انجام اصلاحات در قانون انتخابات به منزله تایید تخلفات انتخاباتی و ایجاد شبهه در سلامت انتخابات نیست؟ گفت: برخي از دوستان به جاي طرح سوال تحليل خود را ارائه مي‌دهند و من تحلیل‌ها را تایید نمی‌کنم. اصلاح قانون انتخابات به معنای بروز تخلف در گذشته نیست.انتخابات در طول سالیان گذشته در جمهوری اسلامی ایران در کمال سلامت برگزار شده و هیچ‌گونه خدشه به سلامت انتخابات وارد نبوده و نیست.

  وی با بیان اینکه قانون انتخابات نيازمند اصلاح است و این اصلاحات نسبت به همه موارد هم وجود دارد، افزود: آیا وقتی که قانون تجارت یا هر قانون دیگری اصلاح می‌شود، باید فرض را بر این گذاشت که قبل از این تخلف صورت می‌گرفته است؟ در واقع این طور نیست؛ زمانی که مجلس برای اصلاح یک قانون ورود می‌کند، به منزله بروز تخلف در گذشته نیست.

  کدخدایی با بیان اینکه با توجه به موارد۱۰گانه‌اي كه رهبري به مجمع تشخيص مصلحت نظام داده‌اند،بحث قانون انتخابات هم‌اکنون در دستور‌کار مجمع است، اضافه کرد: معلوم نیست که زمان اصلاح این قانون چه زمانی باشد.تا به این ترتیب، سخنگوی شورای نگهبان بار دیگر نظر قاطع شورای نگهبان در خصوص تغییر قانون انتخابات را اعلام کند. 

  به این ترتیب به نظر می رسد با بررسی این طر ح در مجلس آن هم با حضور مصلحت نظامی ها، تغییر قانون انتخابات این بار دیر یا زود محقق خواهد شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.