• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , بین الملل » آقای پوتین حد خود را بدانید!
  کد خبر : 713015

  آقای پوتین حد خود را بدانید!

  آقای پوتین حد خود را بدانید! Reviewed by Farnaz on Aug 11Rating: شفاف: سامانه موشکی اس 300 همواره یکی از مهمترین موضوعات مطرح در روابط ایران و روسیه در سال های گذشته است. سامانه ای موشکی که روس ها اگرچه پولش را کامل از ایران گرفتند اما نه تنها هیچ گاه حاضر به پس دادن…

  آقای پوتین حد خود را بدانید! Reviewed by Farnaz on Aug 11Rating:

  شفاف: سامانه موشکی اس 300 همواره یکی از مهمترین موضوعات مطرح در روابط ایران و روسیه در سال های گذشته است. سامانه ای موشکی که روس ها اگرچه پولش را کامل از ایران گرفتند اما نه تنها هیچ گاه حاضر به پس دادن آن نشدند بلکه پس از سال ها اینک که ایران پیگیر شکایات خود برای دریافت خسارت خود شده، روس ها تهدید کرده اند اگر ایران به این شکایت ادامه دهد، روابط هسته ای دو کشور تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

  این سخنان به این معناست که اگر ایران از شکایت خود از روس ها کوتاه نیاید، آنها در روند برنامه هسته ای ایران ایجاد اخلال می کنند.

  اگرچه هیچ مقام روسی تاکنون این موضوع را به صراحت عنوان نکرده اما انتشار گسترده این موضوع در رسانه های روس آن هم به نقل از آنچه منبع آگاه خوانده می شود نشان از خط و نشان مسکو برای ایران دارد.

  در همین ارتباط، روزنامه کومرسانت، چاپ مسکواز قول يک منبع نزديک به رياست جمهوری روسيه نوشت که اگر ايران شکايت خود برای عدم تحويل سامانه موشکی اس ۳۰۰ را پس نگيرد، مسکو در قبال برنامه هسته‌ای ايران موضع سخت‌گيرانه‌تری اتخاذ خواهد کرد.

  به گزارش خبرگزاری اينترفکس، اين روزنامه روسی از قول منبع نزدیک به رياست جمهوری روسیه (پوتین) که نامش فاش نشده نوشت: ما بارها برای ايران روشن کرديم که این گونه شکايت‌ها به توسعه روابط دو کشور کمک نمی‌کند. اما درخواست‌های ما برای این که ایران شکايت خود را از دادگاه پس بگیرد بی‌پاسخ ماند. او همچنین تهدید کرده است که مسکو آماده است تا از حمایت ایران در مسئله هسته‌ای دست بردارد.

  این منبع روسی گفت: ما سعی خواهیم کرد که پیش از دور جدید مذاکرات هسته‌ای بار دیگر با فرستادن هیئتی به ایران موضع خود را به تهران اعلام کنیم. اگر ایران نپذیرد، این کشور در صحنه جهانی برای حل مسئله هسته‌ای تنها خواهد ماند.

  در باب خط و نشان روسیه برای ایران چند نکته قابل ذکر است:

  اول آنکه روس ها برای دادن اس 300 به ایران پای توافقنامه ای را امضا کردند که از لحاظ حقوقی لازم الاجرا بود و امکان پیگیری این توافقنامه در دادگاه های بین المللی در صورت پشیمانی هر یک از طرفین پیش بینی شده بود.

  دوم اینکه صدها میلیون از پول ایران سال ها در اختیار روس ها بود تا اینکه روس ها اعلام کردند حاضر به دادن سامانه اس 300 به ایران نیستند. اینکه روس ها انتظار داشته باشند ایران از حقوق خود کوتاه بیاید ناشی از عدم درک آنها از جایگاه ایران و کشوری است که با آن معامله کرده بودند. ایران کومور یا امارات و قطر نیست که بتوان به راحتی آن اینگونه گستاخانه عمل کرد.

  سوم آنکه یکی از بزرگترین آرزوهای ایرانیان استقلال کامل در حوزه هسته ای بوده است. وابستگی امروز تاسیسات هسته ای ایران به روس ها بسیار کمتر از آن چیزی است که روس ها از آن دچار توهم شده اند و برای ایران خط و نشان می کشند. حتی اگر همین امروز روس ها پای خود را از برنامه هسته ای ایران بیرون بکشند هم متخصصان ایرانی ولو با زمان بیشتری توانایی رسیدن به سطوح بالاتر توان هسته ای را خواهند داشت.

  چهارم آنکه در پای تمام قطعنامه هایی که در شورای امنیت سازمان ملل بر ضد ایران تصویب شده روس ها پای ثابت قضیه بوده اند. همین تهدید امروز روس ها هم نشان دیگری از غیر قابل اعتماد بودن آنها دارد. 

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.