• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » روانشناسی , كودكان و مادران » وقتی کودک جیغ می زند، ما چه کار کنیم؟
  کد خبر : 708801

  وقتی کودک جیغ می زند، ما چه کار کنیم؟

  وقتی کودک جیغ می زند، ما چه کار کنیم؟ Reviewed by Farnaz on Aug 10Rating: بهترین برخورد با جیغ کودک          «نزدیک یک ماه است که پسرم هرچه می خواهد جیغ می زند. اگر آنچه را که می خواهد به او بدهم، جیغ نمی زند اما هر چیزی را هم نمی توان دست…

  وقتی کودک جیغ می زند، ما چه کار کنیم؟ Reviewed by Farnaz on Aug 10Rating:

  بهترین برخورد با جیغ کودک         

  «نزدیک یک ماه است که پسرم هرچه می خواهد جیغ می زند. اگر آنچه را که می خواهد به او بدهم، جیغ نمی زند اما هر چیزی را هم نمی توان دست بچه داد. از جیغ های او خسته شده ام…

  از همسایه ها خجالت می کشم و همیشه در حال عذرخواهی هستم… لطفا راهنمایی ام کنید./ فهیمی»

  آنچه خواندید، متن یکی از پیامک هایی است که به «سلامت» رسیده و سؤال های نظیر این را در طول هفته زیاد می شنویم و می بینیم. شاید این مشکل، مشکل شما هم باشد. برخی می گویند کودک جیغ می زند چون نمی تواند حرف بزند. گاهی برخی بچه ها مشکلات شنوایی دارند و بلندتر حرف می زنند اما والدین فکر می کنند کودک جیغ می زند. کودکی که تاخیر کلامی دارد نیز با جیغ سعی می کند اطرافیان را متوجه خود کند. نوع مزاج کودک نیز در این میان موثر است اما جیغی که مادر و پدر را به تنگ می آورد و برای طلب خواسته ای از والدین است، ربطی به تاخیر کلامی و بیماری شنوایی ندارد و رفتاری بیمارگونه محسوب می شود. کودکانی که جیغ می زنند را به دو گروه تقسیم می کنیم؛ بچه های ۵/۱ تا ۲ ساله و بچه های بالای ۳ سال.

  بچه ها در ۱۸ ماهگی تا ۳ سالگی هویت کسب می کنند یعنی به نحوی خود را می یابند و خواسته هایشان خودنمایی می کند. تا قبل از این سن، کودک تنها نیازهای فیزیولوژیک دارد اما بعد از ۱۸ ماهگی، خواسته های فردی پیدا می کند یعنی اسم خود را می شناسد و می داند مثلا این توپ مال اوست.

  کودکی که در این سن است، می خواهد وسایل اطراف مال او باشد و سر این مساله با سایرین دعوا می کند. جیغ زدن یعنی کودک سعی می کند با این رفتار به خواسته خود برسد. بعد از ۳ سالگی این وضعیت باید فروکش کند اما به دلیل رفتارهای نادرست والدین و برخوردهای اشتباهشان با جیغ کودک نه تنها فروکش نمی کند بلکه شدت می یابد.

  ● با بچه ای که جیغ می زند چه کار کنیم؟

  یکی از دلایل شدت یافتن جیغ زدن های کودک بعد از ۳ سالگی این است که والدین پاسخ های تشویقی نامناسب به کودک می دهند یعنی مثلا کودک جیغ می زند و خواسته ای از مادر دارد اما مادر نمی خواهد به او پاسخ دهد. در این شرایط کودک سعی می کند به زور با جیغ زدن به خواسته اش برسد. معمولا مادر ابتدا مقاومت می کند اما چون جیغ زدن زیاد می شود در نهایت تسلیم می شود و خواسته کودک را اجابت می کند. در این شرایط در واقع کودک به نحوی تشویق می شود و برای جیغ زدنش جایزه می گیرد. گاهی وسیله ای دست کودک است و مادر می خواهد از او بگیرد اما وقتی کودک شروع می کند به جیغ زدن مادر از گرفتن وسیله منصرف می شود. این کار هم در واقع تقویت منفی است و کودک با جیغ زدن به خواسته اش می رسد. این ۲ نوع تقویت که در جامعه زیاد هم به کار گرفته می شود، عامل تشدید جیغ زدن کودک بعد از ۳ سالگی است.

  ● برخورد با بچه های ۵/۱ تا ۲ ساله

  خواسته های کودک و جیغ زدن های او در یک مقطع تا حدودی منطقی است و والدین نباید واکنش شدیدی از خود نشان دهند. باید بپذیرند جیغ زدن در این سن جزئی از روند تکامل فرزندشان است. توصیه بنده این است والدین کودکان ۲ ساله به جیغ کودک بی تفاوت باشند. نباید کاری کرد که جیغ زدن تبدیل به نوعی بازی برای کودک با بزرگ ترها شود. نباید کودک را با کارهایی که در بالا به آن اشاره شد به نحوی تشویق به جیغ زدن کرد. اگر در خانه کودک جیغ می زند بی تفاوت باشید اما در مهمانی ها بهتر است از قبل مسایل را پیش بینی کنید و قبل از آنکه کودک بخواهد با جیغ به خواسته ای برسد آن را انجام دهید تا موقعیت جیغ زدن برای او فراهم نشود. درواقع باید کودک را مدیریت کرد.

  ● برخورد با بچه های بالای ۳ سال

  بعد از ۳ سال که کودک رشد عقلانی پیدا می کند، در حدی که مفاهیم را متوجه می شود و می تواند حرف بزند باید در روند رفتاردرمانی با او برخورد مناسبی شود تا این حرکت زشت را کنار بگذارد. در این سن بهتر است با یک متخصص روان پزشک کودک و نوجوان مشورت کنید.

  ● اگر اعصابتان ضعیف است…

  بسیاری از والدین از جیغ زدن های کودک عصبی می شوند و او را کتک می زنند تا دیگر جیغ نزند اما تنبیه بدنی کودک هیچ کمکی به ما نمی کند و کار درستی نیست. کتک زدن تنها باعث شدت یافتن این رفتار در او می شود. اگر والدینی بیش از حد حساس هستند و نسبت به جیغ زدن کودک نمی توانند بی تفاوت باشند، بهتراست رفتار او را پیش بینی کنند. اگر قرار است با جیغ زدن کودک خواسته اش را اجابت کنند قبل از جیغ این کار را انجام دهند. والدینی که کودک ۲ ساله دارند باید اعصابشان خوب باشد اما اگر نیست باید به روان پزشک کودک مراجعه کنند. البته والدین به کمک برخی تمهیدات می توانند تحمل خود را بالا ببرند. حتی حذف عوامل پایین آورنده تحمل نیز می تواند مفید باشد. فراموش نکنیم والدین یک کودک ۲ ساله باید فوق العاده صبور باشند. در این صورت این دوره به خوبی می گذرد و در آینده اوضاع بهتر می شود.

  ● اگر کودکتان تحت تأثیر مادربزرگ و پدربزرگ است…

  یکی از معضلات امروز جامعه ما این است که کودک به مادر و پدربزرگ سپرده می شود و نمی تواند بین شرایط تفاوت قائل شود و به همین دلیل لوس تربیت می شود. بهتر است شرایط و قوانین تربیتی را برای کودک یکنواخت کنیم اما در صورتی که امکان این کار فراهم نیست، بهتر است به کودک اعلام کنیم اینجا خانه مادربزرگ است و قانون را مادربزرگ تعیین می کند پس هر چه او بگوید اما در خانه ما مادربزرگ نیست و هرچه ما بگوییم قانون است. نباید اجازه داد تضاد بین دو خانه مساله ساز شود. بهترین کار این است که کودک را بیشتر به مهد بسپاریم یا خودمان او را بزرگ کنیم.
          
      
      
  دکتر نسرین امیری
  فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی     
  روزنامه سلامت

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۸)  • شیوا

   حالا ما یه پسر بچه شیطون تخس داریم هر موقع گریه میکنه شروع میکنه به جیغ زدن

   • احمدنیا

    خدا نگه دارش باشه انشالله

  • ساغر

   سلام پسر تقریبا ۲ساله دارم . وقتی وسیله یاچیزی بخواد یا حتی گشنش باشه یا خوابش بیاد جیغ میزنه و گریه میکنه واقعا خیلیی جیغ میزنه اوایل سرش داد میزدم یا قربون صدقش میرفتم اروم بشه ولی واقعا نمیدونم چکارکنم شاید قریب به ۱ساعت برای خواستش جیغ بزنه وتا وقتی اون شئو بش ندم گریش بند نمیاد…یک دختربزرگ و کمی پرخاشگردارم واقعا ازاین جیغها و گریه ها عصبی میشود نمیدونم باید چطور این بچرو ساکت کنم..میشه راهنمایی کنید.و بچه های همسنو ساله خودشو میزنه واقعا پیش بقیه شرمنده میشم .صورت هارو چنگ میزنه و کلا خشمشو نشون میده …ازوتون خواهش دارم بگید چکارکنم واقعا دارم رنج میکشم ..ممنون میشم جوابتونو ایمیل کنین

  • مژده آسايش

   سلام .من پسر سه ساله اي دارم كه بسيار باهوش وبسيار بازيگوش است تمركز بسيار خوبي روي مسايل آموزشي وداستان و…دارد اما هنگام بازي نوعي ذوق زدگي همراه با داد دارد تقريبا بيشتر از شش ماه است كه داد ميزند بغير ازمواقع بازي و بشدت عاطفي ووابسته به اطرافيان علي الخصوص من ميباشد وناگفته نماند كه چند باراو راتنبيه و در صورت از دست دادن كنترلم سرش داد كشيده ام براي اصلاح رفتا رش چه كنم خواهش ميكنم پاسخ بدهيد

  • بهناز

   برادر زاده ی من تازه وارد 11 ماهگی شده و تا به حال خیلی شیرین و خوش خنده بود ولی به تازگی در کنار تمام شیطنت ها و ناز کردنهاش برای تمام خواسته هاش جیغ می زنه حتی زمانی که داره بازی می کنه و دور و برش ساکته. تا یک هفته پیش وقتی چیزی رو می خواستیم ازش بگیریم بهش می گفتیم خودش میداد ولی الان دیگه احساس سلطه طلبی رو همه چی رو داره و گاهی باهامون دعوا هم می کنه گاهی برای خواسته هاش به گاز گرفتن هم متوسل میشه. نمی دونم رفتاراش طبیعیه یا خیر….

  • ترنم

   پرهام من یک کودک اوتیسمیه 4 سالشه و حرف نمیزنه منظورش رو کاملا میفهمم ولی اکثر اوقات جیغ میزنه الان 2 ماهه که مهد میره و از اون موقع خیلی هم لجباز شده البته منهم در تمامی لحظات باهاش هستم و سعی میکنم که شرایط و قوانین مهد رو براش حلاجی کنم اوایل بسیار سخت بود و حتی داخل مهد هم نمی رفت ولی الان با ذوق اینکارو میکنه از محرک های تشویقی استفاده کردم طوری که با اشتیاق تکالیف مهد رو انجام میده ولی هنوز بعضی از رفتارهاش تکراری هست و بعضی دیگه مثل مهمون اومدنی بسیار هوله و نمیدونه چکار کنه درست یا غلط انجام میده و اکثرا در جهت آزار منه لطفا عاجزانه تقاضا دارم که چگونگی برخورد با این گونه بچه هارو به من بگویید متشکرم

   • ترنم

    با سلام و خسته نباشیدخدمت خانم دکتر امیری من راجع به پسرم پرهام نوشتم خواهش میکنم به من جواب بدین البته خیلی دوست دارم اگه امکان داره مستقیما با شما در ارتباط باشم در این صورت خواهش میکنم که ادرس ایمیل خودتونو برام بفرستید

  • مهرک

   سلام دختر4ساله ونیم من فقط به خاطر اذیت کردن من واطرافیان جیغ میزند چرا نمیدانم لطفا کمکم کنید

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.