• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » اشتغال؛ مهم‌ترین مانع افزایش جمعیت کشور
  کد خبر : 707822

  اشتغال؛ مهم‌ترین مانع افزایش جمعیت کشور

  اشتغال؛ مهم‌ترین مانع افزایش جمعیت کشور Reviewed by Farnaz on Aug 9Rating:  بدیهی است که سیاست افزایش جمعیت برای هر کشوری، بعنوان سرمایه گذاری طولانی مدت برای تامین منابع انسانی مورد نیاز، مفید و ضروری است اما رعایت پیش شرط‌ها و فراهم کردن الزامات این طرح می‌تواند تاثیرزیادی در موفقیت آمیز بودن آن داشته باشد. …

  اشتغال؛ مهم‌ترین مانع افزایش جمعیت کشور Reviewed by Farnaz on Aug 9Rating:

   بدیهی است که سیاست افزایش جمعیت برای هر کشوری، بعنوان سرمایه گذاری طولانی مدت برای تامین منابع انسانی مورد نیاز، مفید و ضروری است اما رعایت پیش شرط‌ها و فراهم کردن الزامات این طرح می‌تواند تاثیرزیادی در موفقیت آمیز بودن آن داشته باشد. 

   نرخ بیکاری ۲۳ درصدی اعلام شده از سوی مرکز آمار به این معنی است که از هر ۱۰۰ نفر ایرانی، ۲۳ نفر فاقد هرگونه شغل هستند و این درحالی است که طبق مرکز اعلام آمار، برای تهیه نرخ اشتغال ناقص یک ساعت کار در هفته کافی است و در واقع آماری که اعلام می‌شود مربوط به اشتغال ناقص است. 

  با این شرایط، به نظر می‌رسد عدم چاره اندیشی برای اشتغال افرادی که در سال‌های آینده نیاز به ورود به بازار کار را دارند موجب بروز مشکلات اجتماعی فراوانی می‌شود که بخشی از آن نیز امروز در کشور مشاهده می‌شود. 

  اقتصاد تولید محور، پیش شرط افزایش جمعیت 

  ایجاد شغل برای متقاضیان ورود به بازار کار، پیوند مستقیمی با زیربنای اقتصاد کشور دارد. اقتصاد متکی به دلالی، بنکداری و خرید و فروش و دریافت سود آنی، نمی‌تواند زیربنای مناسبی برای پاسخ به نیاز اشتغال کشور باشد، بنابراین در سیاست‌های کلی نظام، توجه به اشتغال پایدار و تولید محور باید ارجحیت بیشتری نسبت به ایجاد شغل در بخش‌های خدماتی کشور داشته باشد. 

  طبق اعلام مرکز آمار، سهم صنعت از اشتغال کشور، تنها ۳۰ درصد است و این درحالی است که ۵۰ درصد شغل‌های کشور مربوط به بخش خدمات است که تولید ثروت برای کشور ندارد. توسعه اشتغال در بخش صنعت، نیازمند حمایت از زیرساختهای تولید کشور است و این مساله بستگی زیادی به تسهیل روند تولید در کشور است. 

  مهدی تقوی در این زمینه به ایلنا گفت: ‌ افزایش جمعیت زمانی می‌تواند مناسب باشد که چشم انداز روشنی از میزان نیروی کار لازم وجود داشته باشد و اشتغال این افراد با مشکل مواجه نشود. درحال حاضر درصد بالایی از جمعیت بالای ۱۸ سال کشور بیکار هستند و اگر این روند کنترل نشود مساله افزایش جمعیت را با مشکلاتی مواجه می‌کند. 

  ‌ با کاهش قدرت تولید کشور و عدم تولید سرمایه، علاوه بر کاهش اشتغال، قدرت خرید مردم نیز کاهش می‌یابد و از سوی دیگر در این شرایط، به دلیل افزایش هزینه‌ها و کاهش دستمزد، میل به ازدواج، تشکیل خانواده و افزایش جمعیت کاهش می‌یابد. 

  اگر در بهترین حالت نرخ رشد اقتصادی کشور سالانه ۷درصد باشد و نرخ رشد جمعیت هم به ۷ درصد برسد، عملا در رفاه این افراد تاثیری ایجاد نمی‌شود، بنابراین با افزایش و تقویت بخش تولید کشور، زمینه رشد اقتصادی و حمایت از افزایش جمعیت عملی می‌شود. 

  ضرورت تامین زیرساخت پیش از تبلیغات 

  تبلیغ سیاست افزایش جمعیت و ارائه مشوق‌های اقتصادی و اجتماعی از سوی دولت، روندی است که می‌تواند تاثیر زیادی در توده‌های جامعه داشته باشد، از این رو عدم تامین زیرساخت‌های مناسب برای ایجاد اشتغال برای مازاد جمعیتی کشور، مشکلات زیادی در آینده برای کشور ایجاد می‌کند. 

  اسماعیل حق پرستی دبیر خانه کارگر تهران افزایش جمعیت جوان کشور را تحت شرایطی مفید خواند و به ایلنا گفت: افزایش جمعیت جوان کشور در صورتی که برنامه ریزی جامعی برای اشتغال، تحصیل و ازدواج آنان صورت پذیرد می‌تواند به نفع کشور باشد. 

  این فعال کارگری با اشاره به شرایط بحرانی کنونی که بخش عمده‌ای از اشتغال کشور تهدید شده است افزود: پیش از طرح و تبلیغ سیاست افزایش جمعیت، احیا و نوسازی واحدهای تولیدی که قرار است در آینده بخش اعظمی از اشتغال جوانان کشور را فراهم کند ضروری است. 

  یکی از تهدید‌های عرصه‌های اجتماعی افزایش سهم جوانان در جمعیت کشور این است که اگر به حال خود گذاشته شوند، موجب معضلات عظیم اجتماعی و اقتصادی خواهند شد. 

  طبق آخرین سرشماری جمعیت کشور در ده سال گذشته ۶۸ میلیون نفر بوده است که این رقم درطی سرشماری اخیر با افزایش ده میلیون نفری به بیش از ۷۵ میلیون نفر رسیده است که دولت باید راهکارهای مناسبی را جهت اشتغال و درآمد آنان اتخاذ کند. 

  افزایش جمعیت کشور باید با افزایش گنجایش بازار اشتغال کشور هماهنگ باشد و پیش از اجرای این طرح زیر ساخت‌های لازم برای ایجاد فرصت‌های شغلی در نظر گرفته شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • ابراهیم

   لینک ارایه امارتون کو؟
   که از مرکز آمار ایرانه.
   که بیکاری 23 درصده.؟

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.