• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار هنری , طراحی صنعتی » ورشوسازی، هنر فراموش شده
  کد خبر : 705373

  ورشوسازی، هنر فراموش شده

  ورشوسازی، هنر فراموش شدهReviewed by Aryan♥ on Aug 8Rating: هنر ورشوسازی از کشور لهستان به ایران وارد شده و نام ورشو به دلیل شهر ورشو مرکز کشور لهستان بر روی این فلز ماندگار شده است. در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی هنر ورشوسازی در ایران به اوج خود رسید و سابقه هنر ورشوسازی…

  ورشوسازی، هنر فراموش شدهReviewed by Aryan♥ on Aug 8Rating:

  ورشو سازی

  هنر ورشوسازی از کشور لهستان به ایران وارد شده و نام ورشو به دلیل شهر ورشو مرکز کشور لهستان بر روی این فلز ماندگار شده است. در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی هنر ورشوسازی در ایران به اوج خود رسید و سابقه هنر ورشوسازی در ایران مربوط به شهرستان‌های دزفول و بروجرد است. قلمکاران لرستانی قبل از ورود ورشو به ایران از ورق زرد رنگ برنج برای ساخت ابزار و وسایل مورد نیاز در منازل استفاده می‌کردند.

  پس از ورود ورشو به ایران، هنرمندان خوش ذوق دزفول و بروجرد این فلز را در دست گرفته و با دقت و ظرافت خاصی آن را نرم کرده و پس از شکل‌گیری نهایی به دست استادان قلمکار می‌سپردند.

  استادان قلمکار ورشو نیز با چشمان خوش بین و دستان هنرمند خود بر روی این جسم بی‌جان، فضایی رویایی را قلمکاری می‌کردند.

  هنر ورشوسازی در ایران اکنون به صورت پایه در شهرستان بروجرد وجود دارد و نام ورشو و ورشوکاران این دیار در همه جای دنیا مشهور شده است.

  در زمان حاضر سماورهای ورشویی در همه نقاط ایران مختص استادان ورشوسازی بروجرد است.

  اسناد و مدارک فرهنگی برجای مانده از گذشته به ویژه ابزار و ظروف بیانگیر آن است که بروجرد نیز از لحاظ تولید صنایع‌دستی سابقه‌ای دیرینه دارد.

  ورشوسازی عبارتست از ساخت و تهیه انواع ظروف از جنس ورشو که خود آلیاژی از ٢٠ درصد نیکل، ٣٥ درصد روی و ٤٥ درصد مس است.

  آبخوری، سینی و فنجان، منقل، سرمه دان، گلاب پاش و سماور از تولیدات متنوع ورشویی هستندکه به استناد برخی متون، کار ساخت این لوازم خانه از زمان سلجوقیان و صفویان در این منطقه رواج داشته و در زمان قاجار این هنر به اوج خود رسیده است.

  ورشو، خود به رنگ نقره است و آلیاژی است که به خوبی فرم گرفته و می‌توان زیرساخت‌های مصرفی و زیبایی که کاملاً جنبه کاربردی دارند، تهیه کرده سپس روی آن را قلم زنی و بر زیبایی آن افزود.

  صدایی که از کوبیدن چکش‌ها به ظروف مسی به صورت همنوا ایجاد و در کوچه‌های بازار بروجرد طنین انداز میشد، این حرفه را از میان دیگر صنایع متمایز می‌ساخت.

  امروز به دلیل تحولات گوناگون، صنعتگران و هنرمندان این هنر- صنعت به شغل‌های دیگر روی آوردند.

  متأسفانه به دلیل اهمیت ندادن به این صنایع، ماشته، گلیم و جاجیم‌های صنعتی، ظروف ورشوی ماشین ساز، صنایع چرمی مصنوعی و تابلوهای پلاستیکی چوب نما شده‌اند و با قیمت‌های بالا به مردم عرضه می‌شود.

   

  صنعت ورشوسازی بروجرد

  ورشو سازی

  دراین میان صنایع دستی نیز به عنوان بخشی از میراث کهن و فرهنگی ملت‌ها، نقش مهمی در معرفی تمدن و پیشینه تاریخی سرزمین دارد.

  نوآوران و استادان صنایع‌دستی در بروجرد همواره به موازات آفرینش‌های ذوقی صنعتگران و هنرمندان دیگر شهرهای کشور از جمله اصفهان در خلق آثار شگفت انگیز گام برداشته‌اند.

  مسگری، جاجیم بافی، گلیم بافی، صابون پزی، گیوه دوزی، ماشته بافی، چاقوسازی و صنایع‌دستی ورشو از پرآوازه‌ترین تولیدات محلی بروجرد بوده که در گذشته از رونق خاصی برخوردار بوده‌اند.

  ورشوسازی شاخص‌ترین صنایع‌دستی بروجرد است که با بیش از دو قرن رونق‌، نام این شهرستان را در داخل و خارج کشور مطرح کرده، اما امروز آرام آرام در بوته فراموشی فرو غلطیده است.

  ورشو سازی

  آبخوری، سینی و فنجان ،منقل، آفتابه لگن، سرمه دان، گلاب پاش و سماور از تولیدات متنوع ورشویی هستندکه به استناد برخی متون، کار ساخت این لوازم خانه از زمان سلجوقیان و صفویان دراین منطقه رواج داشته و در زمان قاجار این هنر به اوج خود رسیده است.

  امروز دیگر صدای دلنشین چکش صنعتگران پر ذوق در کوچه پس کوچه‌های بازار قدیمی بروجرد به گوش نمی‌رسد و دگرگونی‌های صنعتی نقش و نگار ظروف ورشو را از یاد برده است.

  ورشو سازی

  در تاریخ ورشوسازی بروجرد استادانی از جمله محمد رحیم میناگر، رضا رئوفیان، رضا گلدوز و محمد بادآور پا به عرصه وجود نهاده و با تحمل مشکلات فراوان صنعت ورشوسازی را با دستان خود به اوج و تکامل رساندند.

  گلیم بافی، جاجیم بافی و ماشته نیز از دیگر صنایع دستی بروجرد بوده که در گذشته از رونق خوبی برخوردار و این صنایع مورد استفاده اغلب خانواده‌ها و مصارفی چون رختخواب پیچ و زیر انداز قرار می‌گرفت.

  ورشو سازی

  از آنجا که در گذشته حرفه اغلب مردم بروجرد دامداری بوده این منطقه از لحاظ دارا بودن نخ و پشم ،غنی بوده، این مهم موجب گرایش افراد به سمت این صنعت و هنر دستی می‌شده است.

  امروز تار و پود این هنر به دلیل کم توجهی مسوولان نخ‌نما شده و در کوچه‌های باریک بازار قدیمی بروجرد تنها تعداد انگشت شماری از کارگاه‌های بافندگی به جا مانده که از انها به عنوان انبار استفاده می‌شود.

  گیوه دوزی و جوراب بافی نیز از دیگر صنایع دستی بروجرد محسوب میشد که این حرفه‌ها نیز با حضور فناوری‌های جدید در عرصه تولید کفش و پاپوش‌ها، رونق خود را از دست داده و به طور کامل فراموش شده است.

  مسگری از دیگر حرفه‌های پر رونق بروجرد بوده که به دلیل وجود انواع ظروف مدرن، فراموش شده و امروز تنها نام “بازار مسگرها” رونق و معروفیت این پیشه را در ذهن تداعی می‌کند.

  هنر چاقو سازی نیز از دیگر صنایع دستی بروجرد محسوب می‌شود که امروز به دلیل تحولات گوناگون، صنعتگران این هنر به شغل‌های دیگر روی آوردند.

   

  ورشو سازی

  ورشو سازی

  میناگر (پدر ورشوسازی ایران)

  مرحوم حاج علی میناگر را بعنوان پدر ورشوسازی ایران می‌شناسند . اینک نیز آقای شهریار میناگر فرزند آن مرحوم در بروجرد صنعت ورشوسازی را سر پا و زنده نگه داشته است. تمامی مسافرینی که به بروجرد می‌آیند و علاقه به صنایع دستی بروجرد دارند می‌توانند از صنعت ورشوسازی بروجرد دیدن نمایند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.