• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » روانشناسی » ارتباط رنگ و شخصیت افراد
  کد خبر : 704477

  ارتباط رنگ و شخصیت افراد

  ارتباط رنگ و شخصیت افرادReviewed by Farnaz on Aug 8Rating: رنگ یکی از شگفتی های عالم خلقت است که در زمینه های مختلف زندگی افراد جامعه، تاثیر بسزایی دارد و ایجاد شادی، نشاط و تحرک و حتی احساس سرما و گرما در انسان و یا کسالت و دلمردگی در انسان از جمله این تاثیرگذاری ها…

  ارتباط رنگ و شخصیت افرادReviewed by Farnaz on Aug 8Rating:

  رنگ یکی از شگفتی های عالم خلقت است که در زمینه های مختلف زندگی افراد جامعه، تاثیر بسزایی دارد و ایجاد شادی، نشاط و تحرک و حتی احساس سرما و گرما در انسان و یا کسالت و دلمردگی در انسان از جمله این تاثیرگذاری ها محسوب می شوند، تا جایی که می توان گفت: رنگ های انتخابی هر فرد، می تواند معرف شخصیت او باشد.

  با توجه به همین اثربخشی است که متخصصان علم روانشناسی و حتی سایر علوم مانند: مدیریت؛ توجه خود را به این مسئله معطوف داشته اند.

  بدیهی است هرگاه رنگ ها این قدرت را داشته باشند که روحیه انسان را تحت تاثیر خود قرار داده و در آن تحول ایجاد نمایند، مسلما می توانند بطور غیرمستقیم و یا حتی مستقیم، در راندمان کار و فعالیت روزانه، نیز موثر واقع شوند، اما این موضوع یافته جدیدی نیست، بلکه بیش از ۱۴۰۰ سال پیش، اسلام این مسئله را همچون بسیاری از دیگر موضوعات علمی که در سال های اخیر کشف یا در دستور کار دانشمندان و کارشناسان علوم مختلف قرار گرفته مورد توجه قرارداده است.

  برای مثال؛ خداوند در آیه ۳۱ سوره کهف در وصف بهشتیان می فرماید: «و لباس های سبز و حریر و دیبا می پوشند» و یا در آیه ۲۱ سوره انسان می فرماید: «برپاهای بهشتیان دیبای سبز و حریر استبرق و بر دست هاشان دستبند نقره فام و خدایشان شرابی پاک و گوارا می نوشاند» نکته قابل توجه در این آیات این است که هرکجا قرآن به توصیف بهشت و اهل بهشت پرداخته، از رنگ سبز و جایی که ساکنانش در آرامش روحی و امنیت و وجد و سرور و در نعمت به سر می برند، نام برده است.

  اصولا در طبیعت و دنیای حاضر نیز انسان ها هرگاه دچار خستگی و کسالت روحی می شوند به فضای سبز پارک ها، کوهستان ها و دشت ها پناه می برند. اما در پاسخ به این سؤال که آیا در اسلام تنها رنگ سبز مورد تاکید قرار گرفته است؟ باید گفت با توجه به محدودیت تنوع رنگ ها در آن زمان و با استناد به روایات و احادیث موجود، رنگ های دیگری از جمله سفید، زرد، عدسی و حتی سرخ نیز از رنگ هایی است که استفاده از آنها توصیه شده است، اما نکته قابل توجه دیگر این است که اولا در اکثر موارد بر رنگ های ملایم (کم رنگ) تاکید شده و از استفاده از رنگ های تیره به جز در پوشش بانوان در مقابل نامحرمان برحذر شده است و ثانیا برای استفاده از هر رنگ در هر موضوع؛ مثلا در لباس و کفش، کاربردهای مختلفی تعریف شده است، در همین رابطه اخیرا در یکی از برنامه های علمی سیمای جمهوری اسلامی به مورد جالبی اشاره شد.

   

  براساس این گزارش تلویزیونی کارشناسان خارجی، علت خودکشی قابل توجه مردم یکی از شهرهای انگلیس بر روی پل معروف به بلاک فلایر را، رنگ تیره آن تشخیص دادند و هنگامی که رنگ آن را از تیره به سبز بسیار ملایم و خوشرنگ تغییر دادند، دریافتند که آمار خودکشی به شدت کاهش یافته است.

  آزمایش های علمی قرن حاضر نیز ثابت نموده است که نور و رنگ اتاق ها و سالن های یک کارخانه به چه میزان در افزایش یا کاهش تولید موثر است یا رنگ بسته بندی کالاهای مختلف و رنگ آمیزی دکور و تابلوهای مغازه ها تا چه حد می تواند درجلب نظر و جذب مشتری موثر واقع گردد، در بیمارستان ها نیز پیوسته تلاش بر این بوده که در رنگ آمیزی اتاق ها و انتخاب رنگ روپوش کارکنان از این شگرد استفاده شود و برای اتاق عمل از روپوش سبزرنگ و در سایر موارد از روپوش سفید استفاده شود که هرکدام برای خود دلایل مختلفی دارد.

  مثلا گفته می شود که رنگ آبی در انسان ها احساس سرما بوجود آورده و رنگ زرد باعث تحریک عصبی می شود. رنگ ارغوانی باعث آرامش و برخلاف رنگ آبی گرمابخش است. در حالی که رنگ سبز نیز باعث ایجاد سرور و عشق به زندگی در انسان ها بوده و برای چشم ها خوشایند و آرامش بخش است.

  با توجه به این نکات؛ آیا بهتر نیست مسئولین ما فرهنگ و علوم اسلامی را بیش از پیش مورد توجه قرار داده و در امور مختلف شهرسازی و خدمات شهری و سایر امور کاری مورد استفاده قرار دهند؟ برای مثال رنگهای تیره مورد استفاده در رنگ قطارها و دیوارهای سیمانی و تیره ایستگاه های راه آهن، از جمله موارد کسالت آوری هستند که مردم در جریان تعاملات اجتماعی و مسافران قطار، در طول مسیر خود با آن مواجه می باشند.

  با عنایت به توضیحات فوق پیشنهاد می شود:

  ۱ در رنگ آمیزی وسایل نقلیه عمومی از جمله قطارها، اتوبوس ها و… تجدیدنظرشده، از رنگهای روشن و مناسب تری استفاده شود.

  ۲ برای فعالیت هر صنف رنگ مناسبی تعیین شود. به طوری که نوع رنگ معرف فعالیت آن صنف باشد، بدیهی است، انتخاب رنگها می تواند در قالب طراحی های متفاوت مورد استفاده قرارگیرد.

  ۳ خودروی ادارات و سازمان های مختلف دولتی وحتی غیردولتی متناسب با فعالیت آنها به صورت یکسان با طرحهای متفاوت و متناسب برای هر دستگاه رنگ آمیزی شوند.

  ۴ رنگ آمیزی در مغازه ها، ساختمان ها و اماکن، نرده های خیابانی، جداول و موارد مشابه از موضوعاتی است که به بحثهای کارشناسی بیشتری نیاز دارد.

  ۵ در مورد رنگ آمیزی اعم از خودروها یا سایر موارد، از رنگ های مختلف وطرح های مناسب استفاده شود (گاهی طرح و نوع استفاده از رنگها، بیشتر از خود رنگ جلب توجه نموده و به آن روح و جلا می بخشد.)

  ۶ به جای طرح های مبتذل و ضدفرهنگی خارجی بر روی لباس ها، با ایجاد تنوع بیشتر در رنگ البسه، به نیاز جوانان در این زمینه پاسخ داده شود.

  ۷ با توجه به دستورات اسلام، مردم به استفاده از لباس سفید و روشن تشویق و ترغیب شوند.
          
      
      
  روزنامه کیهان

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • mitra

   ببینم شما یدور مطلبو خوندین؟
   تیتر :ارتباط رنگ و شخصیت افراد!!!
   متن یه چیز دیگه میگه اصلا به شخصیت ربط نداره….

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.