• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » کاهش سن استفاده از لوازم آرایشی میان دختران
  کد خبر : 700415

  کاهش سن استفاده از لوازم آرایشی میان دختران

  کاهش سن استفاده از لوازم آرایشی میان دخترانReviewed by Aryan♥ on Aug 5Rating: يك آسيب شناس و متخصص علوم رفتاري با اشاره به اينكه كشور ما در مصرف لوازم آرايشي در ميان كشورهاي آسيايي مقام دوم و در جهان مقام هفتم را دارد، گفت: سن استفاده از لوازم آرايشي در كشور ما نسبت به دو…

  کاهش سن استفاده از لوازم آرایشی میان دخترانReviewed by Aryan♥ on Aug 5Rating:

  يك آسيب شناس و متخصص علوم رفتاري با اشاره به اينكه كشور ما در مصرف لوازم آرايشي در ميان كشورهاي آسيايي مقام دوم و در جهان مقام هفتم را دارد، گفت: سن استفاده از لوازم آرايشي در كشور ما نسبت به دو دهه قبل، 10 سال كاهش يافته و به سن 17 سال رسيده است.

   

  مجيد ابهري كرد: متاسفانه 7 درصد از پسران و مردان از لوازم آرايشي استفاده مي‌كنند، اين در حالي است كه حتي بعضي از لوازم بهداشتي مانند كرم، ژل مو و اسپري‌هاي خوش بو كننده جزو لوازم آرايشي به حساب نمي‌آيند و منظور ريمل، كرم پودر و … است.

   

  افزايش مصرف لوازم آرايشي مادران و بالا رفتن مصرف شيرخشك فرزندان آنها

   

  اين پژوهشگر آسيب‌هاي اجتماعي، بيان كرد: در يك پژوهش ميداني كه در طول 5 سال توسط گروه آسيب شناسي اجتماعي بنياد علوم رفتاري با مشاركت گروه اجتماعي مركز مطالعات استراتژيك آريا انجام شد، پژوهشگران دريافتند كه ارتباط منطقي بين افزايش مصرف لوازم آرايشي مادران و بالا رفتن مصرف شيرخشك براي فرزندان آنها وجود دارد.

   

  مصرف افراطي لوازم آرايشي زنان را از وظايف مادري و همسري‌ باز مي‌دارد

   

  وي افزود: هرچه زنان جامعه به سوي مصرف افراطي لوازم آرايشي حركت كنند از وظايف مادري و همسري‌شان فاصله مي‌گيرند و مادراني كه زمان زيادي را براي آراستن ظاهر خود صرف مي‌كنند به طور عمدي و ارادي از رسيدگي به نوزاد خود سر باز مي‌زنند.

   

  ارتباط مصرف لوازم آرايشي با سرطان‌هاي زنانه و بيماري‌هاي نوپديد

   

  ابهري با اشاره به اينكه 75 درصد از لوازم آرايشي موجود در كشور تقلبي بوده و كپي سازي مي‌شوند، اظهار كرد: حتي اگر لوازم آرايشي مصرفي اصل باشند و اگر هر زن به طور متوسط روزانه يك بار آرايش كند در طول يكسال 5/2 كيلوگرم مواد شيميايي از جمله اكسيد آهن، جيوه، سرب و … را وارد بدن خود مي‌كند كه باعث بروز سرطان‌هاي زنانه، ريزش مو، مشكلات عصبي و پوستي و بيماريهاي نوپديد مي‌شود.

   

  استفاده‌ غير متعارف از لوازم آرايشي بيانگر يك ناهنجاري رواني است

   

  وي استفاده‌هاي غير متعارف از لوازم آرايشي در جامعه را بيانگر يك ناهنجاري رواني به نام «سندروم هيسترويونيك» يا «عقده‌ ي خود نمايشي» دانست و اظهار كرد: فرد با استفاده از اين ابزار در صدد جلب توجه جنس مخالف است.

   

  اين رفتار شناس و آسيب شناس اجتماعي الگوبرداري از رفتارهاي گروه‌‌هاي مرجع مانند چهره‌هاي معروف، تبليغات گسترده ماهواره‌اي، فيلم‌ها و سريال‌هاي بدآموز توسط آنها، رقابت‌هاي رفتاري منفي بين دختران و زنان جوان و قرار گرفتن در موضع لجاجت با قوانين اجتماعي در ميان بعضي دختران را به عنوان علل اصلي افراط در استفاده از لوازم آرايشي ذكر كرد.

   

  ابهري سن استفاده از لوازم آرايشي در كشورهاي اروپايي را از 50 سال به بالا دانست و در ادامه گفت: بعضي از مادران به اشتباه تصور مي‌كنند اگر لوازم آرايشي را در اختيار دختران كم سن خود بگذارند از سركوب‌هاي رواني آنها جلوگيري مي‌كنند در حالي كه از نگاه رفتار شناسي اين تصور ذهني غلط است و فقط باعث آشنايي زودرس و مصرف بي هنگام لوازم آرايشي مي‌‌شود.

   

  وي در پايان فعاليت‌هاي سلبي و چكشي را به عنوان عوامل بازدارنده موثر ندانست و تصريح كرد: تنها فعاليت‌هاي فرهنگي از طريق نهادهاي مسئول مانند خانواده، آموزش و پرورش، ‌رسانه‌هاي صوتي و تصويري و گروه‌هاي مرجع رفتاري آنهم با فرهنگ سازي و اطلاع رساني درباره مضرات و خطرات استفاده از لوازم آرايشي ثمربخش خواهد بود.

  منبع : ایسنا

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.