• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » ارزش شب قدر را بدانیم
  کد خبر : 700141

  ارزش شب قدر را بدانیم

  ارزش شب قدر را بدانیم Reviewed by Farnaz on Aug 5Rating: در كشورهاي شيعه به مناسبت مشخص‌تر بودن اقوال شب قدر اين اوج مذهبي و نيايشي در سه شب نوزدهم، بيست و يكم و بيست و سوم به نحو محسوس‌تري جاري است. در اين شب‌ها كه با ذكر اميرالمؤمنين حضرت امام علي (ع) آميخته شده…

  ارزش شب قدر را بدانیم Reviewed by Farnaz on Aug 5Rating:

  در كشورهاي شيعه به مناسبت مشخص‌تر بودن اقوال شب قدر اين اوج مذهبي و نيايشي در سه شب نوزدهم، بيست و يكم و بيست و سوم به نحو محسوس‌تري جاري است. در اين شب‌ها كه با ذكر اميرالمؤمنين حضرت امام علي (ع) آميخته شده مراسم مختلف و آداب خاصي به اجرا مي‌رسد و علاوه بر نماز و دعا مردم به آيين‌هايي چون قرآن به سر گرفتن مي‌پردازند. نكته بسيار جالب اين است كه براي بسياري از مردمان ما اين سه شب به عنوان پيوندگاه آنها و مساجد مطرح است و حتي كساني كه به دلايل مختلف زمان لازم براي تشرف به مسجد در ساير زمان‌هاي سال را ندارند در اين شب‌ها سعي مي‌كنند مطابق حديث پيامبر، در شب قدر خود را به مسجد برسانند و بتوانند همراه ديگر مردمان در شب سرنوشت خود را به معدن عظمت متصل كنند. 
  در چنين شب‌هايي اما همزمان با چنين اقبالي از ديرباز كم‌سليقه‌گي‌هايي صورت مي‌گيرد كه مخل اين رونق و مزيد عدم استمرار آن در ساير شب‌هاست، به عنوان مثال برخي از مساجد و اماكن مذهبي در چنين خجسته شب‌هايي، به ياد حل مشكلات مالي ساختمان مسجد و آب و برق و تلفن آن مي‌افتند و صندوق‌هاي كمك به مساجد – چه بي‌موقع – در ميان ميهمانان يك شبه مسجد دست به دست مي‌شود. باز بسيار ديده شده كه امام جماعت يا برخي از امناي مسجد در شب شلوغي آن فضا را مناسب گلايه‌هاي محلي ديده و با حرف‌ها و بعضاً برخوردهاي بي‌ربط در اين شب‌هاي پراهميت باعث دلزدگي مؤمنين از مسجد مي‌شود. البته در سال‌هاي اخير يك كار بي‌ربط و نامناسب به كارهاي سنتي مذكور اضافه شده كه مجري آن صدا و سيما و به عبارتي رسانه ملي است و آن اينكه صدا و سيما به فكر مي‌افتد به يكباره كل كمبود ساعات برنامه‌هاي مذهبي‌اش در اين شب‌ها را جبران كند، بنابر اين از ابتداي شب قدر تا انتهاي آن ده‌ها مراسم كامل شب قدر از شبكه‌هاي مختلف پخش مي‌شود تا علاوه بر كساني كه توانايي رفتن به مساجد ندارند مانند بيماران و سالمندان، بسياري از افرادي كه مي‌توانند به مساجد بروند هم از رفتن به مسجد منصرف شوند و بتوانند در سوپرماركت مذهبي صدا و سيما هر مراسم احياي معروف و خوب شهر و كشور را تماشا و انتخاب نمايند. فهم اينكه نشان دادن فضاي معنوي ديگران و زير دوربين بردن اشك و ناله مردم در بهترين ساعات با فيلمبرداري و استقرار گروه‌هاي رسانه‌اي چقدر مضر است و خدا مي‌داند كه گروه‌هاي فيلمبرداري رسانه ملي چه بر سر بهترين احياي شب قدر در مساجد و هيئت‌هاي معروف مي‌آورند و چه حال‌هاي معنوي كه به خاطر نور لازم دوربين‌هاي تلويزيون به هم نخورده است. پيام اين كار بي‌موقع رسانه اين است كه در خانه بمانيد و به جاي شركت در مساجد ما مساجد را به خانه‌تان مي‌آوريم. قديم‌تر‌ها صدا و سيما با نشان دادن حداكثر يك يا دو مراسم احيا آن هم از جاهاي پرعظمت و پرنوري مانند حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه (س)، امكان توسل بيشتر را براي افراد ناتوان خانواده‌ها فراهم مي‌كرد، اما متأسفانه در سال‌هاي اخير همانطوري كه در شب‌هاي ماه رمضان صدا و سيما محكم پاي كم‌رونق شدن مساجد و عدم‌حضور جوانان در آن با اجراي سريال‌هاي زنجيره‌اي ايستاده، ظاهراً شب قدر هم به روش معلمان غربي آن بايد در سوپرماركت معنوي رسانه ارائه شود تا تصادفاً كسي در اين شب‌ها هم هوس نكند كه به مسجد محله‌اش برود و همه اينها از كرامات رسانه‌اي است كه براي كارهايش تحليل دكترينال ندارد!

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.