• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » روانشناسی , كودكان و مادران » مادر در فراغ کودک
  کد خبر : 691581

  مادر در فراغ کودک

  مادر در فراغ کودکReviewed by Farnaz on Aug 2Rating: نسرین کوچولو لب های خشکش را در جستجوی شیر مادر جمع می کند و حالت مکیدن به خود می گیرد، اما تنها کسی که به سراغ او می آید، مریم جون از مهد کودک است.   نسرین شش ماهه در کنار ده نوزاد دیگر در یکی…

  مادر در فراغ کودکReviewed by Farnaz on Aug 2Rating:

  نسرین کوچولو لب های خشکش را در جستجوی شیر مادر جمع می کند و حالت مکیدن به خود می گیرد، اما تنها کسی که به سراغ او می آید، مریم جون از مهد کودک است.

   

  نسرین شش ماهه در کنار ده نوزاد دیگر در یکی از مهد های کودک تهران نگهداری می شود.

  مریم پرستار او می گوید: در این مهد کودک و همه مهد های دیگر، کودکان شیرخوار زیادی هستند.

  ● مادر در فراغ کودک

  سهیلا وقتی شش ماه مرخصی بعد از زایمان را به پایان رسانده، ناچار است دوباره به اداره برگردد. او کارمند یک شرکت نیمه دولتی است و اگر بیش از این در مرخصی بماند، ممکن است کارش را از دست بدهد.

  این مادر ۳۰ ساله در مورد وضعیت خود می گوید: پسر کوچکی دارم که از هر حیث به من احتیاج دارد و هر طوری که برآورد می کنم، خانواده به درآمد من نیز احتیاج دارد. بحث استقلال مالی، استعداد شخصی و وظیفه اجتماعی به کنار، اگر خانه بمانم و او را بزرگ کنم، کم می آوریم. او آرزوی روزی را می کند که اشتغال برای مادران یک انتخاب آزادانه باشد نه یک ضرورت و یک زن بتواند تصمیم بگیرد در صورت بچه دار شدن به اشتغال ادامه دهد یا نه و حق بازگشت او بعد از به ثمر رساندن کودک محفوظ باشد.

  سهیلا می گوید: وقتی شیر و سینه ام انباشته می شود، اشک در چشمم حلقه می زند و با خود می گویم کودکم گرسنه است. این برای من یک عذاب هر روزه است، اما چاره ای ندارم. دلم برایش تنگ می شود و با مهد کودک تماس می گیرم و می خواهم او را نزدیک گوشی تلفن بیاورند تا صدایش را بشنوم، اما اغلب این کار امکان ندارد.

  ● بچه های اداری

  اداری شدن برای یک نوزاد شش ماهه خیلی زود است. یک برنامه منظم خروج از منزل و ورود به محیط غریبه را بچه های شش هفت ساله هنگام ورود به مدرسه نیز بسادگی نمی پذیرند چه رسد به یک نوزاد شش ماهه.

  صدیقه نظری، روان شناس کودک می گوید : وقتی کودک شش ماهه می شود هنوز به تماس بدنی و شنیدن صدای مادر و دیدن چهره آشنای او نیاز دارد. او به دنبال شیر از سینه او می گردد و این جدا از یک تغذیه سالم برای او یک نیاز عاطفی را برآورده می سازد.

  اگر کودک در سنین غیرمناسب به مهدکودک فرستاده شود، حس طردشدگی و دوری از خانواده در او ایجاد شده و در شکل گیری شخصیت او تاثیر می گذارد. نوزادانی که به شیرخوارگاه مهد کودک سپرده می شوند، ممکن است عصبی و پرخاشجو شوند.

  وی با تاکید بر ضرورت نگهداری کودک توسط مادر در خانواده تا دو سالگی می افزاید: اگر چنین امکانی فراهم نباشد، وجود مهد کودک در تمام ادارات می تواند به کودکان کمک کند که فضای مهد را راحت تر بپذیرند و هر از گاهی مادر خود را ملاقات کنند و کمتر احساس دوری و طردشدگی پیدا کنند.

  مادرانی که چنین امکانی ندارند باید حتی المقدور فرزند خود را در خانواده نزد مادربزرگ یا پدربزرگ یا خاله و عمه بگذارند. اگر چنین حمایتی در خانواده وجود داشته باشد، به مراتب برای نوزاد بهتر از مهد کودک است.

  روان شناسان معتقدند این بچه ها که در سنین شیرخوارگی از مادر جدا شده و به اردوگاهی به نام شیرخوارگاه سپرده می شوند، یک روز با لجبازی و عدم پذیرش والدین، انتقام این روزها را می گیرند.

  همچنین تحقیقات نشان داده است کودکانی که بیش از۳۰ ساعت در هفته را در مهدکودک می گذرانند، در ناهنجاری های رفتاری همچون جنگ و دعوا، بیرحمی، حمله و نیز رفتارهای نامناسبی چون جدال، پرتوقعی و پرحرفی نمره بیشتری می آورند و آموزگاران آمادگی و مادران این کودکان، از آنها به عنوان کودکان تهاجمی، بهانه گیر، نترس، دردسرآفرین و افرادی که باید خواسته هایشان بسرعت عملی شود، یاد می کنند.

  محققان هنوز نتوانسته اند دلیل این رفتارها را دقیقا مشخص کنند اما برخی، علت مشکلات رفتاری این کودکان را خستگی والدین بر اثر کار و کم توجهی به کودک یا بی توجهی مسؤلان مهدکودک ها عنوان می کنند.

  ● امکاناتی برای مادران

  اگر ضرورتی بر اشتغال مادر نباشد و در عین حال امکان اشتغال او در هر زمان ممکن باشد و زنی که شغل مادری را برمی گزیند، متضرر نشود بزرگ کردن فرزند خود را با هیچ چیز دیگر عوض نمی کند. به این منظور شایسته است برای تربیت فرزندانی سالم، جامعه نیز به مادران کمک کند.

  بی حد و حساب بودن برنامه کاری زنان و اشتیاق آنان به فعالیت های شغلی اگر کسالت بار، خسته کننده و فرساینده باشد، زنان و مادران خانواده شادابی و انرژی خود را که باید به زندگی خانوادگی اختصاص دهند، محدود می سازند و در نتیجه کیفیت زندگی خانوادگی آنها تحت تاثیر قرار می گیرد.

  زهرا محمدی، جامعه شناس معتقد است با توجه به گستردگی و ارزش مسوولیت ها و وظایفی که زنان خارج از تکالیف شرعی خود در خانه به عهده می گیرند و در اقتصاد خانواده و جامعه نیز نقش بسزایی دارند، جا دارد جامعه نیز امتیازاتی به آنان بدهد. زن شاغل که مادری نیز می کند و کارهای خانه را نیز انجام می دهد باید فرقی با مرد که موظف است کار کند و خرج خانه را تامین کند، داشته باشد.

  اگر دولت یا قانون، ارزش زحمات مادران و حضور آنان را در خانواده دریابد هرچه زودتر برای امنیت شغلی آنان فکری می کند چنانکه مادر بتواند انتخاب کند چه وقت کار را ترک کند و به فرزندانش رسیدگی کند و تحت شرایطی با عنوان ترک کار به ضرورت مادری وقتی مدارک لازم را ارائه دهد، دستگاه موظف به استخدام مجدد او باشد.

  یعنی زنی که در اداره ای اشتغال دارد، اگر به ضرورت مادری آنجا را ترک کند، بتواند بعد از دو سه سال دوباره به سر کار خود یا کار دیگری در آن اداره که هم شأن کار قبلی اش باشد، بازگردد. این کار سبب می شود جای خالی بیشتری در ادارات باز شود و مادرانی که دوره ضروری مادری خود را طی کرده اند، جای مادران جدید را بگیرند.

  گسترش مهدهای کودک اداری و تشکیل انجمن حمایت از مادران شاغل نیز می تواند به این قشر کمک کند.امکان دورکاری و ساعت کاری شناور و نیمه وقت از سایر امکاناتی است که قانون می تواند در اختیار مادران شاغل بگذارد.

  مسوولان باید بدانند در این زمینه هر کاری که انجام دهند برای ارتقای خانواده و سلامت آن انجام داده اند و به نوعی این کار تکریم مادری و خانه داری است.
          
      
      
  زهره زیارتی     
  روزنامه جام جم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.