• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » كودكان و مادران » بهترین زمان برای آموزش و مدیریت زمان چند سالگی است ؟
  کد خبر : 688898

  بهترین زمان برای آموزش و مدیریت زمان چند سالگی است ؟

  بهترین زمان برای آموزش و مدیریت زمان چند سالگی است ؟Reviewed by Farnaz on Aug 1Rating: بهترین زمان برای آموزش و مدیریت زمان، شش سالگی است …              چگونه یک کودک وقت شناس داشته باشیم؟              حتما بچه هایی را دیده اید که صبح ها پشت در مدرسه می…

  بهترین زمان برای آموزش و مدیریت زمان چند سالگی است ؟Reviewed by Farnaz on Aug 1Rating:

  بهترین زمان برای آموزش و مدیریت زمان، شش سالگی است …   

   


          
  چگونه یک کودک وقت شناس داشته باشیم؟         
      

  حتما بچه هایی را دیده اید که صبح ها پشت در مدرسه می مانند و انتظار می کشند که ناظم در را باز کند تا راهی کلاس درس شان شوند. باز مدرسه ام دیر شد! جمله ای آشنا برای کسانی است که نسل قبل برنامه های تلویزیونی را تجربه کرده اند. این عنوان شامل سریالی درباره کودکی بود که هر گاه می خواست به مدرسه برود، دیر می رسید و بازیگوشی او در حین رفتن به مدرسه باعث می شد تا همیشه دیر برسد.

  متاسفانه بیشتر اوقات، سرعت حرکت بچه ها در آماده شدن برای رفتن به مدرسه، لاک پشت وار است. آنها به کندی حرکت می کنند و وقت ما را نیز تلف می کنند. به نظر روان شناسان کودک بهترین زمان برای آموزش و مدیریت زمان از همان روز اول مدرسه یعنی شش سالگی است. اولین ساعات روز، بهترین زمان برای آموزش وقت شناسی به کودکان است.

  برای این که به او آموزش دهیم چگونه از وقت خود استفاده کند، مسئولیت کارهایی را مثل آماده کردن کیف، لباس پوشیدن و صبحانه خوردن به عهده خودش می گذاریم. در واقع کارهایی را که باید انجام دهد، یادداشت می کنیم و به او آموزش می دهیم که هر کاری را در چه زمانی باید انجام دهد.

  والدین برای آموزش وقت شناسی کودکان باید از تذکر و یادآوری کارها جداً خودداری و اجتناب کنند. این تذکرات فرصت انجام اشتباهات را از بچه ها می گیرد. اگر کودک یک روز دیر به مدرسه برسد و پشت در بماند، متوجه این نکته می شود که باید سر وقت کارهایش را انجام دهد تا توبیخ نشود. اگر شما هنگام حضور در محل کار یا قرارهای کاری و خانوادگی، نسبت به وقت بی توجه هستید، به طور غیرمستقیم به آموزش این امر به فرزند خود پرداخته اید و به قول معروف: «رطب خورده منع رطب نتوان کند» و کودک شما با وجود الگویی تمام عیار در طول زندگی، محال است که به حرف ها و نصایح شما در مورد اهمیت وقت توجه نشان دهد.

  وقت شناسی در انجام امور شخصی، موضوع دیگری است که باید به او آموخته شود. حضور بموقع در مدرسه یا کلاس های فوق برنامه، توجه به ساعت خواب یا مطالعه و… از مواردی است که هر روز کودک با آنها درگیر است. شما به عنوان والدین او باید در مورد برنامه ریزی دقیق این کارها دقت و به او کمک کنید با انجام بموقع کارهای خود، به وظایف روزانه اش برسد. برخی کودکان شب ها هر ساعتی که دوست دارند می خوابند یا گاهی به علت بازیگوشی بیش از حد، انجام تکالیفشان به نیمه شب می کشد. آموزش وقت شناسی باید از همین امور به ظاهر ساده آغاز شود. دیر خوابیدن کودکان هنگام شب و بازیگوشی آنها را باید مدیریت کرد و این موضوع می تواند با تدبیری بجا از سوی والدین برطرف شود.

  بد نیست که بعضی اوقات برنامه های زمانی کوچک خانواده از قبیل رفتن به پیک نیک، سفرهای یکروزه، برنامه ریزی برای رفتن به سینما، پارک و… را به او بسپارید تا او زمان را به اطلاع اعضای خانواده برساند. این مساله باعث می شود کودک با توجه به آب و هوا، زمان تاریکی، شروع برنامه ها، زمان شام و ناهار و… به برنامه ریزی بپردازد و در نتیجه ناچار به زمان بندی از ساعاتی قبل برای این برنامه تفریحی کوچک خانوادگی می شود. این کار به او کمک می کند بتدریج با مشکلات و برنامه های پیش بینی نشده، آشنا شود و با بزرگ تر شدن، آمادگی برنامه ریزی جهت انجام کارهای مهم تر را نیز پیدا کند.

  به عقیده این کارشناس، باید در مورد بدقولی و عدم توجه به وقت با فرزندان صحبت کرد. صحبت دراین باره سبب می شود که او با ناپسندی این موضوع از جنبه عمومی بیشتر آشنا شود، زیرا بسیاری از کودکان متوجه نیستند که وقت نشناسی آنها می تواند منجر به چه مشکلاتی شود. اهمیت این مساله را با ذکر مثال هایی از زندگی اطرافیان یا حوادثی که برای خودتان رخ داده، بیان کنید تا ارزش وقت شناسی برایش بیشتر آشکار شود.

  شما می توانید به آرامی در مورد این که بی توجهی او به وقت موجب ناراحتی شما شده، صحبت کنید و در صورت تکرار این مشکل پس از چند بار، او را از انجام برخی کارهای مورد علاقه اش برای مدتی کوتاه محروم کنید. او باید بفهمد که بی توجهی به زمان، گاهی سبب می شود که فرصت های بسیار خوبی را از دست بدهد و در نتیجه تاوان های زیادی برای آن در زندگی بپردازد. این سختگیری های کوچک شما سبب می شود او با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شده و بتدریج به مبحثی جدایی ناپذیر از زندگی وی تبدیل شود.
          
      
      
  روزنامه جام جم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.