• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , ورزشی » چینی ها با ۴۰ هزار دلار، نام ایران را کرایه کرد!
  کد خبر : 683488

  چینی ها با ۴۰ هزار دلار، نام ایران را کرایه کرد!

  چینی ها با ۴۰ هزار دلار، نام ایران را کرایه کرد!Reviewed by Farnaz on Jul 30Rating: هرچند به نظر می‌رسید آغاز بزرگترین رقابت ورزشی جهان در لندن صفحات روزنامه‌های ایران را مانند بیشتر روزنامه‌های دنیا فتح کند، گویا در ایران پرداختن به موضوعاتی چون عاقبت نرخ ارز، گزارش بانک مرکزی از اقتصاد ایران در سال…

  چینی ها با ۴۰ هزار دلار، نام ایران را کرایه کرد!Reviewed by Farnaz on Jul 30Rating:

  هرچند به نظر می‌رسید آغاز بزرگترین رقابت ورزشی جهان در لندن صفحات روزنامه‌های ایران را مانند بیشتر روزنامه‌های دنیا فتح کند، گویا در ایران پرداختن به موضوعاتی چون عاقبت نرخ ارز، گزارش بانک مرکزی از اقتصاد ایران در سال ۹۰ و تغییر قانون انتخابات مهمتر از حضور ورزشکاران سراسر جهان در لندن است. با این حال، بسیاری از روزنامه‌ها نتوانستند از درخشش تیرانداز زن ایرانی در روز نخست این رقابت‌ها چشم‌پوشی کنند.

  مقاومت ارزی دولت

  روز گذشته رسانه‌ها جزییات طرح مجلس برای «حمایت از تولید ملی با استفاده از ساماندهی نظام ارزی» را در ۹ ماده منتشر کردند که گفته می‌شود در صورت تصویب، اختصاص ارز با نرخ مرجع (دولتی) فقط برای کالاهای اساسی و راهبردی محدود می‌شود.

  روزنامه‌های قدس، شرق، تهران امروز، جمهوری اسلامی، اطلاعات و جهان صنعت این موضوع را برای تیتر یک صفحه نخست خود برگزیدند.

  روزنامه شرق در گزارش اقتصادی خود با نام «ترافیک اولویت‌بندی ارزی» از طرح ۹ بندی مجلس پس از اولویت‌بندی ده‌گانه دولت خبر داد و نوشت: «دولت مکلف است تأمین ارز برای واردات با نرخ مرجع را طرفا به کالاهای اساسی و استراتژیک راهبردی محدود کند. بر اساس این ماده فهرست کالاهای موضوع این ماده توسط دولت تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد».

  شرق همچنین در سرمقاله امروز خود به قلم محمد نهاوندیان «خطر رانت ارزی» را هشدار داده است. تهران امروز هم در گزارش خود با نام «جزییات مقاوم‌سازی اقتصاد در برابر تحریم» نوشته: «همزمان با احضار دوباره وزرای اقتصادی دولت به مجلس متن طرحی ۹ ماده‌ای منتشر شده است که بر اساس آن حمایت از تولید ملی برای سازماندهی نظام ارزی عملیاتی می‌شود. طرح یاد شده به‌ عنوان بخشی از اقدام عملی مجلس برای مقاومتی کردن اقتصاد کشور برابر تحریم‌ها ارزیابی می‌شود. اقدام جدید مجلس برای مصونیت سازی اقتصاد در برابر فشار‌ها و تحریم‌ها پس از سخنان هفته گذشته مقام معظم رهبری آغاز شده است که ایشان در دیدار با مسئولان و کارگزاران نظام تاکید کردند اقتصاد مقاومتی راه عبور از گردنه‌های سخت است».

  این روزنامه در ادامه گزارش خود با اشاره به چکش‌کاری این طرح در روزهای آینده می‌نویسد: «البته این طرح در شرایطی برای بررسی‌های کار‌شناسی به کمیسیون‌ها و مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه شده است که در حال حاضر برخی برنامه‌های در نظر گرفته شده در آن در حال اجراست. به‌ عنوان مثال رئیس‌جمهور دستور ذخیره‌سازی سه ماهه کالاهای اساسی چون گندم، برنج، روغن و شکر را صادر کرده و ارز مسافرتی جز برای حج تمتع و سفر به عتبات عالیات حذف شده است. همچنین ستادهایی در درون دولت و خارج دولت تشکیل شده است تا بر فرآیند ذخیره‌سازی کالا‌ها نظارت شود و مجلس نیز جلسات پی‌در‌پی علنی و غیر علنی برای رصد دقیق تحولات اقتصادی کشور تشکیل داده است که امروز یک‌شنبه هم جلسه‌ای دیگر این بار با رویکرد حمایت از تولید در مجلس برگزار می‌شود» .

  سونامی نمک در راه تهران

  یک خبر محیط زیستی پس از مدت‌ها به موضوع یک برخی روزنامه تبدیل شد و این خود جای بسی شکر دارد که همه به جز نرخ ارز و طلا و مرغ، اندکی به مسائل زیست محیطی هم توجه نشان داده‌اند. سه روزنامه اصلاح‌طلب شرق و اعتماد و آفتاب یزد در صفحه نخست خود به این موضوع پرداختند.

  در گزارش اعتماد در این باره آمده است: «با خشک شدن دریاچه ارومیه، به تدریج از رونق بنادر این دریاچه نیز کاسته شد و چندین کشتی و قایق تفریحی و مسافربری آن در نزدیکی ساحل این بنادر به نمک نشستند. دریاچه ارومیه که بزرگترین دریاچه آب شور جهان به شمار می‌رفت، هم‌اکنون در بحرانی‌ترین وضعیت خود قرار دارد و بیش از ۶۵ درصد آن خشک شده است. معاون سازمان حفاظت محیط زیست از غبار سونامی نمک دریاچه ارومیه می‌گوید که در راه است تا تهران و شهرهای نزدیک به پایتخت را هم سپیدپوش کند».
   
  تغییر قانون انتخابات، موافقان و مخالفان

  مانند چند روز گذشته و چند هفته گذشته بحث تغییر قانون انتخابات که این روز‌ها بیشتر روی قسمت مجری آن تمرکز کرده‌اند تا سایر بخش‌ها به یک مجادله ادامه‌دار میان روزنامه‌های اصلاح‌طلب و دولتی تبدیل شده است.

  امروز هم روزنامه‌های اعتماد و ایران در دو گزارش جداگانه به این موضوع پرداخته‌اند. این دو روزنامه هر دو تیتر یک صفحه نخست خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند. ایران در گزارش خود با نام «بازی سیاسی با قانون انتخابات» مطرح شدن این بحث‌ها در ادامه طرح‌هایی چون کمیته صیانت آرا و کمیسیون ملی انتخابات می‌داند.

  این روزنامه در گزارش خود می‌نویسد: «اصلاح قانون انتخابات با هدف خلع ید قوه مجریه از اجرای آن بحثی است که متعاقب ادعای دروغین تقلب در انتخابات ۸۸ و از سوی فتنه گران کلید خورد. زمانی که محسن رضایی طرحی برای تشکیل کمیسیون ملی انتخابات ارائه می‌داد، کدخدایی با این طرح مخالفت کرد و تغییر نهادهای انتخابات را خلاف قانون اساسی دانست. حالا اما عباسعلی کدخدایی می‌گوید که اصل ۹۹ قانون اساسی نظارت بر انتخابات را جزو وظایف شورای نگهبان قرار داده اما درباره اجرای انتخابات صحبتی نکرده است لذا اجرای انتخابات می‌تواند بر عهده بخش دیگری قرار بگیرد. نگاهی به مسائل اخیر کشور نشان می‌دهد تلاش برای تغییر در قانون انتخابات تنها حوزه‌ای نیست که اختیارات و مسئولیت‌های اجرایی دولت در آن نقض می‌شود، بلکه تفسیر جدید از اصل ۱۱۳ قانون اساسی، طرح دوباره استقلال بانک مرکزی و پیشنهادی برای تشکیل ستادی که تصمیمات اقتصادی کشور را از دولت سلب کند نیز بخشی از این پروژه است».

  اما اعتماد که در یکی از گزارش‌های هفته گذشته خود مشخصا به بحث تغییر مجری انتخابات اشاره کرده بود، در گزارش یک سیاسی امروز خود نوشت: «سرانجام هم آنچه مورد توجه قرار نگرفت انتقاداتی بود که غالبا اصلاح‌طلبان به نحوه بررسی صلاحیت‌ها و نظارت بر انتخابات وارد می‌دانستند و روز گذشته هم همه تلاش اصولگرایان معطوف به این بود که آیا باید انتخابات را دولت برگزار کند یا بهتر است نهادی مستقل برای این کار ایجاد شود».

  این روزنامه همچنین در گزارش خود جدولی از اظهارنظرهای گوناگون را درباره تغییر قانون انتخابات توسط چهرهای سیاسی منتشر کرده که نشانگر سمت و سوی این افراد در خصوص تغییر قانون انتخابات است.

  حضور سپاه در خلیج عدن و مأموریت فرا‌تر از خط استوا

  فرمانده یگان‌ ویژه دریایی سپاه روز گذشته با اشاره به فعالیت‌های این نیرو در آب‌های آزاد از حضور سپاه در ورودی و خروجی خلیج عدن سخن گفت؛ رخدادی که وی را به تیتر و عکس نخست روزنامه رسالت بدل کرد و سخنان وی در روزنامه دیگری نظیر فرهیختگان و آرمان هم در صفحات نخست خود به آن پرداختند.

  رسالت در گزارش خود در این خصوص از ۱۱۷ روز حضور مقتدرانه سپاه در خلیج عدن خبر داد و نوشت که مأموریت‌های سپاه در آن سوی خط استوا افزایش می‌یابد.

  در بخشی از گزارش این روزنامه از قول این فرمانده سپاه در خصوص ریشه فعالیت‌های دزدان دریایی آمده است: «فرمانده یگان‌ ویژه دریایی سپاه درخصوص دزدان دریایی سومالی نیز گفت: دزدان دریایی خلیج عدن یک سری ماهیگیران ساده هستند که اسپانسر‌ها و سرهرم‌های اصلی آن‌ها شیوخ‌ امارات، یمن و عربستان هستند و این غائله را آن‌ها به پا کرده‌اند».
   
  درخشش الهه ایران و لباس چینی ورزشکاران

  بیشتر روزنامه‌ها در بخش کوتاهی در صفحه نخست خود به عملکرد دور از انتظار تیرانداز تیم ملی بانوان اشاره کرده‌اند که روز گذشته در فینال ماده تفنگ ده متر به مقام ششم المپیک دست یافت. با این حال این مقام ارزشمند ورزشکار زن ایرانی به چشم روزنامه‌های ورزشی صبح ایران نیامد و آن‌ها همچنان به ماجرای رفتن مجتبی جباری به قطر و بازوبند کاپیتانی فرهاد مجیدی و پس گرفتن پست علی پروین در پرسپولیس پرداختند.

  اما علاوه بر این موضوع لباس‌های چینی ورزشکاران ایرانی هم مورد توجه دو روزنامه آفتاب یزد و خورشید قرار گرفت. خورشید در این خصوص نوشت: «جمشید بصیری، دبیر سابق انجمن صنایع نساجی، با انتقاد شدید از چینی بـــودن لباس‌های ورزشکاران ایران در المپیک می‌گوید: «یک شرکت چینی در ازای پرداخت تنها ۴۰ هزار دلار نام ایران را در بازی‌های المپیک کرایه کرده و برای خود تبلیغ می‌کند».

  وی با طرح این پرسش که آیا نام ایران تنها چهل هزار دلار می‌ارزد و آیا نمی‌شد سفارش ساخت لباس‌های ورزشکاران ایران را در المپیک به تولیدکنندگان داخلی داد، گفت: «چین خودش بزرگ‌ترین خریدار ماشین‌آلات نساجی خارجی بوده و این در حالی است که از نام ایران برای تبلیغ در المپیک سوءاستفاده کرده است. تبلیغ یک برند چینی در المپیک توسط کاروان ورزشی ایران بزرگترین توهین به ملت ایران است. واقعا جای تأسف است که کاروان ورزشی ایران در المپیک به ‌جای پوشیدن لباس تولید داخل، لباس ساخت چین را بر تن داشت».

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۳)  • maryam

   وای بر مردمی که چیزی می پوشند که خود نمی بافند. از ائمه (ع)

  • چي بگم

   احتياجي به واردات رجال نداريم _ نوبت به نوبت برخي از پائيني ها به جايگاه بالائي ها مي رسند _ و يادشان مي رود _ سازگاري پنهان ميان اكثريت پائين و اقليت بالاي جوامع لازمه گردش چرخ دنياست …

  • nnn

   وجود افراد بی لیاقت بر سر مسئولیت های بزرگ تر از قد و اندازه شان درحکومت محمود کبیر آبا غیر از این توقع داشتیم ؟

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.