• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » پشت پرده سناریوی «شیمیایی»+عکس
  کد خبر : 681873

  پشت پرده سناریوی «شیمیایی»+عکس

  پشت پرده سناریوی «شیمیایی»+عکسReviewed by Farnaz on Jul 30Rating:  پشت پرده سناریوی «شیمیایی» حال که عملیات “آتشفشان دمشق؛ زلزله سوریه” (طرح ناامن سازی پایتخت سوریه) با شکست روبرو شده، ائتلاف مخالفان اسد پرونده سلاح های شیمیایی سوریه را به جریان انداخته اند و با طرح یک سری فرضیات و نتیجه گیری بر اساس آن ها، سوریه و هم…

  پشت پرده سناریوی «شیمیایی»+عکسReviewed by Farnaz on Jul 30Rating:

   پشت پرده سناریوی «شیمیایی»

  حال که عملیات “آتشفشان دمشق؛ زلزله سوریه” (طرح ناامن سازی پایتخت سوریه) با شکست روبرو شده، ائتلاف مخالفان اسد پرونده سلاح های شیمیایی سوریه را به جریان انداخته اند و با طرح یک سری فرضیات و نتیجه گیری بر اساس آن ها، سوریه و هم پیمانانش را تحت فشار قرار می دهند تا شرایط را برای تحقق اهداف امریکا فراهم کنند.
  این جبهه به شکل عام و امریکا و اسرائیل به شکل خاص، برای رسیدن به شرایط مطلوب خود سناریویی را تعریف کرده اند تا “لزوم دخالت” در سوریه را توجیه کنند. اقداماتی از قبیل ابهام آفرینی در خصوص سلاح های شیمیایی سوریه نیز در همین راستا صورت می پذیرند.

   

  محدویت‌های استفاده از سلاح های شیمیایی
  سلاح های شیمیایی به موادی گفته می شود که به منظور نابودی کورکورانه انسان و محیط ساخته می شوند و از طریق گازهای سمی، دستگاه تنفسی انسان را هدف قرار می دهند. مواد سوزاننده موجود در این سلاح‌ها به پوست بدن آسیب می زنند و برخی دیگر از مواد موجود در آن، دستگاه هاضمه یا سیستم اعصاب را تحت تأثیر قرار می دهند که در نتیجه موجب مرگ یا ناتوانی یا فلج شدن یا بی حسی یا بیهوشی دائم یا موقت می گردند.
  سلاح‌های شیمیایی در بیشتر اوقات، محیط و مواد طبیعی موجود در آن به ویژه گیاهان و آب را تحت تأثیر قرار می دهند و به همین دلیل در کنار سلاح‌های هسته ای و میکروبی، جزء سلاح‌های کشتار جمعی محسوب می شوند. تأثیر سلاح‌های شیمیایی از حد و حدود زمانی و مکانی هدف مورد نظر فراتر می رود و به همین سبب می تواند موجب کشتار جمعی شود که از نظر قوانین کیفری بین المللی، جنایت محسوب شده و پیگرد قانونی دارد؛ به همین دلیل استفاده از این سلاح‌ها بر طبق قوانین بین المللی و قانون جنگ، مقید به قواعد سفت و سختی است که هر ارتشی خود را موظف به رعایت آن می داند.

  عراق و اسرائیل تنها استفاده کنندگان سلاح های شیمیایی در خاورمیانه
  یکی از قوانین جنگ این است که استفاده از سلاح شیمیایی فقط در اراضی دشمن و در یک محدوده مکانی کوچک، آن هم در برخی شرایط خاص، امکان پذیر است و استفاده کننده نیز عموماً از قدرت یا خصوصیتی برخوردار است که حتی در صورت عدم لزوم استفاده از سلاح شیمیایی نیز می تواند از بازخواست بین المللی مصون بماند. به همین علت کمتر کشوری حاضر به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ شده است. در منطقه خاورمیانه تنها دو کشور از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند: یکی اسرائیل علیه لبنان و غزه، و دیگری عراق در زمان صدام علیه ایران و حلبچه؛ که با اطلاع، حمایت و تشویق کشورهای غربی صورت گرفت. این کشورها در آغاز کار، هیچ تلاشی برای محکومیت استفاده از این سلاح‌ها، به ویژه در مورد اسرائیل، در شورای امنیت صورت ندادند.

  سوریه نیازی به استفاده از سلاح‌های شیمیایی ندارد
  سوریه با صراحت تمام اعلام کرده که در چارچوب دفاع از موجودیت و یکپارچگی ارضی خود که مورد حمله متجاوزان قرار گرفته، به سلاح شیمیایی متوسل نخواهد شد. به دو دلیل:

  یکی اینکه هیچ انسانی به بهانه دفاع از دشمنانی که وارد سرزمین او شده اند، حاضر نمی شود به خودش ضربه‌ای وارد کند.

  دیگر اینکه هر چند تسلط نیروهای ارتش سوریه بر برخی مناطق تا حدی کم شده، اما این نیروها همچنان کنترل اوضاع را در دست دارند و با سلاح های متعارف هم می توانند نبرد را به نفع خود تمام کنند.
  پس از جنایت تروریستی دمشق که منجر به کشته شدن ارکان اتاق بحران سوریه شد، نبرد دمشق آغاز گردید و این نبرد، سطح و توان بالای نیروهای مسلح سوریه را به نمایش گذاشت؛ تا جایی که این نیروها موفق شدند بیش از 12 هزار مسلح نفوذی را عقب رانده و بیش از 9 منطقه پایتخت را از وجود آن ها پاکسازی کنند. این نبرد، غربی ها را در بهت و حیرت فرو برد و آن ها را مجبور کرد تا پرونده سلاح‌های شیمیایی را علیه سوریه به جریان بیندازد؛ اقدامی که سؤالاتی را پیرامون اهداف امریکا از به جریان انداختن این پرونده، برانگیخته است.

  رژیم صهیونیستی بزرگترین دارنده سلاح شیمیایی در منطقه
  امریکا با همراهی اسرائیل، نگرانی هایی را علیه سلاح‌های شیمیایی سوریه برانگیخته است تا به زعم خود زمینه عبور از موانع پیش روی خود در شورای امنیت را فراهم سازد. از جمله این نگرانی ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
  الف: طرح این ادعا که سوریه بخشی از ذخایر سلاح‌های شیمیایی خود را به حزب الله داده یا لااقل قصد دارد این کار را انجام دهد؛ که این به معنای تغییر واقعیات مرتبط با کشمکش اسرائیل و مقاومت اسلامی است و این اجازه را به اسرائیل می دهد تا برای جلوگیری از اختلال در توازن بازدارندگی، وارد عمل شود.

  این ادعا گزاف و بی ارزش است زیرا اسرائیل بزرگترین دارنده ذخایر هر سه نوع سلاح کشتار جمعی در منطقه است و در گذشته نیز از این سلاح علیه لبنان استفاده کرده است. بنابراین حزب الله هیچ منفعتی در استفاده از سلاح شیمیایی علیه طرفی که در این زمینه از توانمندی زیادی برخوردار است، ندارد. شرایط عینی، واقعیات و آمار و ارقام جمعیتی نیز گواه بطلان این ادعاست.
   

  ب: طرح این ادعا که سوریه در جنگ دفاعی خود به استفاده از سلاح شیمیایی متوسل خواهد شد. علاوه بر دلایلی که پیش از این درباره بطلان ادعای مذکور بیان کردیم، نکته دیگری را نیز خطاب به عقلا مطرح می کنیم و آن اینکه ملت سوریه علیه حکومت خود قیام یا شورش نکرده است، بلکه این ملت هم اکنون از طریق تروریسم امریکایی، سلاح اسرائیل و ناتو و دلارهای نفتی اعراب، مورد مجازات قرار گرفته است؛ زیرا همچنان از حکومت مقاوم و حامی مقاومت خود پشتیبانی می کند. تداوم و مصونیت حکومت سوریه در واقع مبتنی بر حمایت مردمی است، تا جایی که اکثر قریب به اتفاق مردم پشت این حکومت ایستاده اند و در هیچ یک از مناطق سوریه، اکثریت مردم علیه حکومت قیام نکرده اند. حال چگونه ممکن است که حکومت، این مردم را که حامی او هستند، مجازات کند؟!

  اهداف امریکا از سناریوی سلاح های شیمیایی
   الف: آماده سازی فضای بین‌المللی برای پذیرش ایده استفاده از سلاح شیمیایی و آمادگی حکومت سوریه برای این اقدام و آنگاه تجهیز تروریست‌ها به این سلاح جهت استفاده در یک یا چند منطقه سوریه با هدف متهم کردن حکومت سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی؛

  این سناریو درست شبیه قتل عام هایی است که توسط گروه های تروریست انجام شد اما امریکا حکومت سوریه را متهم به آن کرد. هدف امریکا این است که با اجرای سناریوی فوق، شورای امنیت را وادار سازد قطعنامه ای علیه سوریه و در جهت تأمین منافع تجاوزکارانه امریکا تصویب کند.
   ب: آماده سازی فضای بین المللی برای پذیرش اقدام نظامی سریع اسرائیل یا سایر کشورهای منطقه با هدف نابودی انبارهای شیمیایی سوریه، و آنگاه توجیه تجاوز بر این اساس که اقدامی پیش‌دستانه برای دفاع از منطقه و نجات آن از خطر این سلاح‌ها بوده است.

  به همین دلیل مشاهده می شود که اردن، ترکیه و اسرائیل از آمادگی برای رویارویی با خطر فرضی «استفاده سوریه از سلاح شیمیایی» سخن می گویند.
   ج: فشار به سازمان ملل ( شورای امنیت یا لااقل مجمع عمومی که حق وتو در آن وجود ندارد) برای صدور قطعنامه‌های شدیداللحن علیه دولت سوریه و در صورت امکان، گنجاندن پرونده سوریه در ضمن بند هفتم.

  امریکا از همان ابتدای تجاوز به دنبال این هدف بوده، زیرا بند هفتم، ابزار امریکا علیه هر کشوری است که زیر بار زیاده خواهی هایش نمی رود. به همین خاطر عربستان با خط دهی آمریکا، در صدد تهیه پیش نویس قطعنامه‌ای در مجمع عمومی علیه سوریه است تا به عنوان پشتوانه ای برای ارجاع به شورای امنیت یا اقدام خارج از چارچوب این شورا مورد بهره برداری قرار گیرد.
  امریکا که تاکنون از همه ابزارهای غیراخلاقی و نیرنگ و فریب استفاده کرده، در همه نقشه های تجاوز تروریستی خود به سوریه ناکام مانده است. اما هنوز ناامید نشده، شکست مفتضحانه در سوریه را باور ندارد و قصد تداوم تجاوز فریبکارانه خود را دارد.

  در مقابل می بینیم که جبهه حمایت از سوریه، چه در داخل این کشور و چه در سطح منطقه و جهان، با اتکا به پایداری و آگاهی، توانمندی هایی دارد که همچون گذشته حربه “احتمال استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی” را نیز خنثی می کند. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.