• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » حوادث » قصاص چشم اسیدپاش بدون ريختن اسيد
  کد خبر : 6751

  قصاص چشم اسیدپاش بدون ريختن اسيد

  قصاص چشم اسیدپاش بدون ريختن اسيدReviewed by Aryan on May 28Rating: حكم قصاص چشم مردی كه با پاشيدن اسيد روی صورت مردی ديگر او را كور كرده است تاييد، اما تاكيد شد اين حكم بايد بدون استفاده از اسيد اجرا شود. شرق:این اولین حكم اسیدپاشی است كه به دلیل وارد آمدن آسیب به مجرم حین…

  قصاص چشم اسیدپاش بدون ريختن اسيدReviewed by Aryan on May 28Rating:

  حكم قصاص چشم مردی كه با پاشيدن اسيد روی صورت مردی ديگر او را كور كرده است تاييد، اما تاكيد شد اين حكم بايد بدون استفاده از اسيد اجرا شود.

  شرق:این اولین حكم اسیدپاشی است كه به دلیل وارد آمدن آسیب به مجرم حین اجرای حكم از پاشیدن اسید به داخل چشم به كور كردن فرد تغییر كرده است.

  مطابق اوراق پرونده، این رای برای جوانی به نام حمید صادر شده است. علی پنج سال قبل به اشتباه جوانی را با اسید سوازند و باعث از بین رفتن یك چشم او و كم بینایی چشم دیگرش شد. ماموران پلیس تیرماه سال 85 باخبر شدند، جوانی به نام داود دچار سوختگی شدید با اسید شده است.

  این جوان بلافاصله بعد از سوختگی به بیمارستان مطهری تهران برده شد، اما اقدامات پزشكان در مورد او بی‌نتیجه ماند و این جوان یك چشم خود را به طور كامل از دست داد.

  داود به ماموران گفت: در پارك مجیدیه مورد حمله فرد اسیدپاش قرار گرفته است و اصلا مهاجم را نمی‌شناسد. او گفت: در پارك نشسته بودم كه دیدم جوانی به من نگاه می‌كند، او عصبانی بود، جلو آمد و یكدفعه اسید را به صورتم پاشید من اصلا نفهمیدم چه شده است. فقط سوختم، مردم هم من را به بیمارستان بردند.

  یك هفته بعد از این ماجرا جوان اسیدپاش شناسایی و بازداشت شد. در حالی‌كه داود ادعا می‌كرد او را نمی‌شناسد، این جوان گفت: در دوران دانش‌آموزی در مدرسه مورد آزار داود قرار گرفته است. حمید گفت: داود و دوستانش مرتب من را اذیت می‌كردند و حتی یك‌بار هم مرا مورد آزار جنسی قرار دادند.

  به‌رغم اظهارات متهم، داود همچنان مدعی بود، حمید را نمی‌شناسد و با او همكلاسی نبود. در ادامه تحقیقات مشخص شد دو طرف پرونده در مدرسه‌های جداگانه درس می‌خواندند و از آنجایی كه داود دو سال بزرگ‌تر از حمید است، بنابراین همكلاس بودن آنها امكان‌پذیر نیست.

  بنابراین متهم دوباره مورد بازجویی قرار گرفت. او گفت: داود قصد داشت دختر مورد علاقه‌ام را از من بگیرد و به همین خاطر هم او را با اسید سوزاندم این ادعا هم به اثبات نرسید و در نهایت حمید اقرار كرد داود را با فرد دیگری اشتباه گرفته است.

  با تكمیل پرونده حمید در شعبه 71 دادگاه كیفری استان تهران محاكمه و با درخواست داود به قصاص یك چشمش محكوم شد. حمید از داود خواست گذشت كند اما مرد شاكی به خاطر اینكه بدون دلیل مورد هجوم واقع شده بود، قبول نكرد و بر قصاص پافشاری كرد.

  بعد از اینكه رای قصاص چشم با اسید از سوی قاضی عزیز محمدی -رییس شعبه 71 و مستشارانش صادر شد، این رای مورد اعتراض حمید و وكیل مدافعش قرار گرفت. آنها مدعی بودند این نوع قصاص آسیب‌های جدی به فرد وارد می‌كند. چندی بعد رای صادره توسط دیوان‌عالی كشور نقض و پرونده دوباره به شعبه 71 بازگردانده شد.

  با تاكید دوباره این شعبه بر حكم قصاص و تایید این رای از سوی دیوان‌عالی، محمدرضا قندهاری – وكیل مدافع حمید-عنوان كرد این حكم قابل اجرا نیست و اگر آسیبی حین اجرای حكم بر موكلش وارد شود، موضوع را پیگیری قضایی خواهد كرد.

  با توجه به این دفاعیه قندهاری دیوان‌عالی كشور یك‌بار دیگر حكم را مورد بررسی قرار داد و اعلام كرد با توجه به اینكه ممكن است در حین اجرای حكم برای حمید مشكلی ایجاد و قسمت‌های دیگر بدنش سوزانده شود، كور كردن چشم متهم باید بدون ریختن اسید و تحت نظر پزشكان و با یك اقدام پزشكی انجام شود.

  علاوه بر این متهم به قصاص یك‌چهارم لاله گوش با اسید محكوم شده بود كه دیوان‌عالی اعلام كرد این بخش از حكم نیز باید بدون اسید اجرا و در واقع آن بخش از گوش بریده شود. قندهاری وكیل مدافع حمید دیروز به خبرنگار ما گفت: این اولین حكم قصاص چشم است كه بدون ریختن اسید و با تدابیر پزشكی صادر شده است.

  این در حالی است كه موكل من با اسید شاكی را سوزانده بود. اگر حمید با اسید كور می‌شد، امكان داشت دچار مرگ مغزی یا سوختن قسمت‌های داخلی مغزش شود زیرا پاشیدن اسید به صورت آن هم با فاصله با چكاندن اسید به داخل چشم متفاوت است

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • شاهین

   احمد نیا اگه اخبارت حقیقت نداره نگو.مدیون میشی

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.