• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , گوناگون » اجرای برنامه پزشک خانواده از فردا در استان تهران آغاز می‌شود
  کد خبر : 673745

  اجرای برنامه پزشک خانواده از فردا در استان تهران آغاز می‌شود

  اجرای برنامه پزشک خانواده از فردا در استان تهران آغاز می‌شودReviewed by Farnaz on Jul 27Rating: حسن ابوالقاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به کلیدخوردن اجرای برنامه پزشک خانواده در تهران از فردا (شنبه 7 مرداد) اظهار داشت: ان شاءالله از فردا شنبه برنامه پزشک خانواده توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی…

  اجرای برنامه پزشک خانواده از فردا در استان تهران آغاز می‌شودReviewed by Farnaz on Jul 27Rating:

  حسن ابوالقاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به کلیدخوردن اجرای برنامه پزشک خانواده در تهران از فردا (شنبه 7 مرداد) اظهار داشت: ان شاءالله از فردا شنبه برنامه پزشک خانواده توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای پوشش 10میلیون نفر در استان تهران به عنوان بزرگترین برنامه کشوری حوزه سلامت (پزشک خانواده)‌ شروع خواهد شد.

  وی افزود: طرح پزشک خانواده فردا در تهران با حضور وزیر بهداشت، استاندار تهران، نمایندگان کمیسیون بهداشت مجلس، مسئولان وزارت رفاه، بیمه‌ها و رؤسای شبکه‌های بهداشت کلید خواهد خورد.

  ابوالقاسمی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد پزشک برای شروع با این برنامه همکاری می‌کنند، تصریح کرد: ما نیاز به 4هزار پزشک در این طرح داریم که تاکنون هزار و 500پزشک ثبت نام کرده‌اند.

  وی در پاسخ به این پرسش که آیا برآوردی مبنی بر کاهش هزینه‌های دارویی و درمانی در تهران با اجرای برنامه پزشک خانواده شده است، گفت: برآورد برای چنین مسئله‌ای تاکنون محاسبه نشده است ولی آن چیزی که قابل محاسبه است آن خواهد بود که به هر حال یک طرح پیشرفته و خوبی در حوزه پزشکی برای برقراری عدالت در سلامت اجرا خواهد شد.

  ابوالقاسمی اظهار داشت: پزشک خانواده وقتی کار خود را شروع کند یک عده‌ای از پزشکان پیش‌قدم خواهند شد و عده‌ای دیگر منتظر خواهند بود تا این طرح به چه صورت اجرا می‌شود و به نظر بنده از نظر تعداد پزشک مشکلی نخواهیم داشت.

  وی در پاسخ به این پرسش که برخی مشکلات از جمله پرداخت یکسان به یک پزشک عمومی و متخصص داخلی و اطفال در طرح پزشک خانواده صورت می‌گیرد که باعث بی‌انگیزه شدن متخصصان می‌شود و در این مورد چه اقدامی خواهید کرد، گفت: یکی از خوبی‌های برنامه پزشک خانواده در نسخه “02” این است که قابل انعطاف بوده یعنی موارد آن قابل تجدید نظر است و هر کجا اشکالی وجود داشته باشد می‌توان آن را ترمیم کرد ولی مهم عزم جدی برای شروع برنامه پزشک خانواده است تا مردم خیالشان راحت باشد که همیشه به یک پزشک دسترسی دارند.

  ابوالقاسمی در پاسخ به این پرسش که شیوه اجرای طرح پزشک خانواده با وضعیت کنونی ثبت نام پزشکان به چه صورت خواهد بود، بیان داشت: در مناطقی که پزشکان ثبت نام کرده‌اند این طرح با ثبت نام از مردم شروع می‌شود و پزشکان نیز همزمان کار خود را آغاز می‌کنند و مردم نیز حداقل 3 ماه فرصت دارند تا برای ثبت نام در برنامه پزشک خانواده اقدام کنند.

  وی در پاسخ به این پرسش که آیا خانواده‌ها می‌توانند چند پزشک در طرح پزشک خانواده به خصوص پزشک زنان انتخاب کند، گفت: مردم و خانواده‌های می‌توانند پزشک خود را انتخاب کنند ولی مسئله مهم این است که این برنامه پزشک خانواده مربوط سطح اول است و در این سطح کارهای تخصصی صورت نمی‌پذیرد بلکه تمرکز و سلامت محوری و مسائل اولیه سلامت مطرح است.

  ابوالقاسمی ادامه داد: در سطح دو و 3 انتخاب پزشک متخصص با خود فرد است که می‌تواند پزشکش را انتخاب کند و حتی اعضای خانواده می‌تواند هر کدام مثلا یک پزشک زن یا یک پزشک مرد انتخاب و مراجعه کنند ولی در سطح نخست خانواده‌ها باید یک پزشک انتخاب کنند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این پرسش که آیا اجرای برنامه پزشک خانواده تأثیری بر کاهش بر زیرمیزی‌ها نیز خواهد داشت، اظهار داشت: ما فکر می‌کنیم که سطح یک پزشک خانواده مزایای زیادی دارد و قطعاً اگر پزشکان از نظر مالی تأمین شوند که به نظر هم می‌رسد وضعیت پرداختی در سطح یک خیلی خوب است اقداماتی که ممکن است با فشار بیمار انجام شود، کاهش پیدا ‌کند و آنجا دیگر پزشک مجبور نیست که هرطور بیمار می‌خواهد عمل کند بلکه آنچه به صلاح بیمار است عمل می‌شود بنابراین از این نظر بسیاری از هزینه‌های گزاف کاهش می‌یابد.

  ابوالقاسمی خاطرنشان کرد: البته در شروع برنامه پزشک خانواده ممکن است به خاطر بحث‌های چکاب افراد یا ویزیت‌های اولیه قدری مراجعه بیشتر شود و یک مقداری هزینه بالا رود ولی وقتی طرح پایدار شود مسلمأ هزینه‌های درمانی کاهش پیدا می‌کند.

  منبع:{فارس}

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.