• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » 6 خبر مهم از رویدادهای علمی + دهکده بی زمان و سوسک قورباغه خوار!
  کد خبر : 6731

  6 خبر مهم از رویدادهای علمی + دهکده بی زمان و سوسک قورباغه خوار!

  6 خبر مهم از رویدادهای علمی + دهکده بی زمان و سوسک قورباغه خوار!Reviewed by Aryan on May 27Rating: دنیای علم و فناوری هفته پرکاری را پشت سر گذاشت اما شاید بتوان گفت که ایستگاه فضایی بین المللی و فضانوردان آن خبرسازترین موضوعات علمی در هفته گذشته بودند. به گزارش خبرنگار مهر، اتفاقات ایستگاه فضایی…

  6 خبر مهم از رویدادهای علمی + دهکده بی زمان و سوسک قورباغه خوار!Reviewed by Aryan on May 27Rating:
  دنیای علم و فناوری هفته پرکاری را پشت سر گذاشت اما شاید بتوان گفت که ایستگاه فضایی بین المللی و فضانوردان آن خبرسازترین موضوعات علمی در هفته گذشته بودند.
  به گزارش خبرنگار مهر، اتفاقات ایستگاه فضایی بین المللی، کشف دهکده ای عجیب که زمان در آن معنا ندارد، انتشار اسناد محرمانه سیا مربوط به 50 سال قبل و معرفی اولین نمونه از تلویزیونهای آینده مهمترین رویدادهای علم و فناوری در هفته گذشته بودند.

  همه چیز درباره ایستگاه فضایی
  در هفته گذشته، فضانوردان شاتل اندیور که به سلامت به ایستگاه فضایی بین المللی رسیده بودند دستگاه “طیف نگار آلفا مغناطیس” را که فیزیکدانان سرن با بودجه دو میلیارد دلاری ساخته بودند بر روی ایستگاه فضایی نصب کردند.
  پاپ، بندیکت شانزدهم نیز در یک کنفرانس ویدیویی با فضانوردان ساکن ISS تماس گرفت و سرانجام کپسول روسی سایوز سه فضانوردی را که به مدت 157 روز در فضا اقامت داشتند به زمین بازگرداند.
  دهکده ای بی زمان
  هفته گذشته تیمی از محققان از دانشگاه پورتسماوث پس از مطالعه ای 8 هفته ای بر روی قبیله آمونداوا در میان جنگلهای آمازون اعلام کردند که زمان و سن در میان اعضای این قبیله هیچ مفهوم مشخصی ندارد.
  به گفته این دانشمندان، اعضای قبیله “آمونداوا” که در اعماق جنگلهای بارانی آمازون در برزیل زندگی می کنند هیچ ابزاری مشابه تقویم یا ساعت ندارند و زندگی خود را بر اساس الگوی روز و شب و فصول بارانی و خشک سپری می کنند. همچنین این افراد هیچ سنی ندارند و تغییر دورانهای زندگی خود از کودکی به جوانی و از جوانی به سالخوردگی را با تغییر دادن نامهای خود تعیین می کنند.
  آغاز فوران برای یک آتشفشان دیگر در ایسلند
  سال گذشته فوران آتشفشان ایجاف جالاجوکول در ایسلند دردسرهای بسیاری را برای شهروندان اروپایی و به ویژه شرکتهای هواپیمایی ایجاد کرد.
  از روز شنبه گذشته، آتشفشان دیگری در این کشور با عنوان “گریمزوُتن” واقع در زیر بزرگترین صفحات یخی ایسلند فوران و توده های مرتفعی از دود و خاکستر را از دهانه کوه به آسمان روانه کرد.
  درحال حاضر، خاکستر فوران شده از آتشفشان “گریمزوُتن” تا ارتفاع 20 کیلومتر اتمسفر نفوذ کرده و علاوه بر خطرات ناشی از اختلال در دید، صاعقه های بزرگی را نیز در آسمان خلق کرده است. به همین علت بسیاری از شرکتهای هواپیمایی باردیگر اقدام به لغو پروازهای خود کردند.
  هواپیمای سری که یوفو تصور می شد
  هفته گذشته سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) برخی از اسناد و عکسهای پایگاه سری Area 51 در بیابان نوادا را که در اوایل جنگ سرد در آن پروژه ساخت هواپیماهای آینده اجرا می شد از حالت محرمانه خارج کرد و در این راستا گروهی از نظامیان سابق این پایگاه گوشه هایی از فعالیتهای خود را فاش کردند.
  در سال 1963 یک هواپیمای سری به دور از چشم رسانه ها و مردم دنیا در نزدیکی پایگاه سری Area 51 سقوط کرد، اما “سیا” برای مخفی نگه داشتن عملیات هر ردی از حادثه این پروژه فوق محرمانه را از بین برد.
  اکنون برای اولین بار که بسیاری از اسناد مربوط به جنگ سرد از حالت محرمانه خارج شده اند، نظامیانی که در گذشته در پایگاه سری آمریکایی Area 51 خدمت می کردند تصاویری از این هواپیما را که هوشمندانه اما با فناوریهای ابتدایی ساخته و سپس سقوط کرد را منتشر کرده اند.
  “سیا” پایگاه Area 51 را در سال 1955 باهدف توسعه و آزمایش بعضی از پروژه های نظامی سری در بخشهای دورافتاده بیابان نوادا ساخت.
  درحالی که حتی امروز با گذشت بیش از 50 سال این پایگاه هنوز رسما وجود ندارد و بر روی نقشه های جغرافیایی دیده نمی شود.
  قورباغه؛ غذای لذیذ نوعی سوسک
  هفته گذشته، زیست شناسان یکی از انواع سوسکهای خاکی که عادت غذایی بسیار ترسناک و عجیبی دارد را معرفی کردند.
  این سوسک که “اپومیز” نام دارد بسیاری از دوزیستان که ابعاد بدن آنها چند برابر ابعاد بدن خودش است را می کشد و می خورد، در حالی که معمولا دوزیستان هستند از حشرات تغذیه می کنند نه حشرات از دو زیستان!
  این سوسکها ترجیح می دهند پیش از شکار کردن یک دوزیست به خوبی شکار خود را شناسایی کنند از این رو در طول روز با به اشتراک گذاشتن پناهگاهشان با دوزیستان در نزدیکی آنها زندگی می کنند اما در شب همه چیز مرگبار شده و سوسک با حمله ای ناگهانی دوزیست را می کشد.
  چشم اندازی از تلویزیون آینده
  هفته گذشته NHK، تلویزیون ملی ژاپن و شرکت شارپ پایه های تلویزیونهای آینده را معرفی کردند. این تلویزیون یک صفحه نمایشگر 85 اینچی با وضوح تصویر 33 مگاپیکسل (7 هزار و 680 در 4 هزار و 320 پیکسل) است و 22 کانال صدا دارد.
  وضوح تصویر این تلویزیون 16 برابر بیشتر از تلویزیونهای وضوح تصویر بالا (HDTV) فعلی است که وضوحی برابر با هزار و 920 در هزار و 80 پیکسل دارند.
  در این تلویزیون از فناوری Super Hi-Vision استفاده شده است. تلویزیون ملی ژاپن از سال 1995 درحال کار بر روی این فناوری جدید است.
  اولین فرستنده های تلویزیونی که برنامه هایی برپایه این فناوری را عرضه می کنند از سال 2020 آغاز به کار می کنند. هرچند در المپیک 2012 نسخه های آزمایشی این فناوری تست می شوند.
  رکورد سرعت انتقال لیزری داده ها شکست
  دانشمندان در هفته گذشته اعلام کردند که موفق شده اند در میزان انتقال اطلاعات با استفاده از تک پرتو لیزری، رکورد جدیدی را به ثبت برسانند و 26 ترابایت اطلاعات را در عرض یک ثانیه انتقال دهند.
  با چنین سرعت بالای انتقالی می توان با استفاده از یک فیبر نوری کل اطلاعات موجود در کتابخانه کنگره آمریکا را در عرض 10 ثانیه انتقال داد.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.