• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , ادبی , شخصیت ها » گذری بر زندگی صادق هدایت
  کد خبر : 665884

  گذری بر زندگی صادق هدایت

  گذری بر زندگی صادق هدایتReviewed by Farnaz on Jul 25Rating:   صادق هدايت در سه شنبه 28 بهمن ماه 1281 در خانه پدري در تهران تولد يافت. پدرش هدايت قلي خان هدايت (اعتضادالملك)‌ فرزند جعفرقلي خان هدايت(نيرالملك) و مادرش خانم عذري- زيورالملك هدايت دختر حسين قلي خان مخبرالدوله دوم بود. پدر و مادر صادق از…

  گذری بر زندگی صادق هدایتReviewed by Farnaz on Jul 25Rating:

   

  صادق هدايت در سه شنبه 28 بهمن ماه 1281 در خانه پدري در تهران تولد يافت. پدرش هدايت قلي خان هدايت (اعتضادالملك)‌ فرزند جعفرقلي خان هدايت(نيرالملك) و مادرش خانم عذري- زيورالملك هدايت دختر حسين قلي خان مخبرالدوله دوم بود. پدر و مادر صادق از تبار رضا قلي خان هدايت يكي از معروفترين نويسندگان، شعرا و مورخان قرن سيزدهم ايران ميباشد كه خود از بازماندگان كمال خجندي بوده است. او در سال 1287 وارد دوره ابتدايي در مدرسه علميه تهران شد و پس از اتمام اين دوره تحصيلي در سال 1293 دوره متوسطه را در دبيرستان دارالفنون آغاز كرد. در سال 1295 ناراحتي چشم براي او پيش آمد كه در نتيجه در تحصيل او وقفه اي حاصل شد ولي در سال 1296 تحصيلات خود را در مدرسه سن لويي تهران ادامه داد كه از همين جا با زبان و ادبيات فرانسه آشنايي پيدا كرد.

  در سال 1304 صادق هدايت دوره تحصيلات متوسطه خود را به پايان برد و در سال 1305 همراه عده اي از ديگر دانشجويان ايراني براي تحصيل به بلژيك اعزام گرديد. او ابتدا در بندر (گان) در بلژيك در دانشگاه اين شهر به تحصيل پرداخت ولي از آب و هواي آن شهر و وضع تحصيل خود اظهار نارضايتي مي كرد تا بالاخره او را به پاريس در فرانسه براي ادامه تحصيل منتقل كردند. صادق هدايت در سال 1307 براي اولين بار دست به خودكشي زد و در ساموا حوالي پاريس عزم كرد خود را در رودخانه مارن غرق كند ولي قايقي سررسيد و او را نجات دادند. سرانجام در سال 1309 او به تهران مراجعت كرد و در همين سال در بانك ملي ايران استخدام شد. در اين ايام گروه ربعه شكل گرفت كه عبارت بودند از: بزرگ علوي، مسعود فرزاد، مجتبي مينوي و صادق هدايت. در سال 1311 به اصفهان مسافرت كرد در همين سال از بانك ملي استعفا داده و در اداره كل تجارت مشغول كار شد.

  در سال 1312 سفري به شيراز كرد و مدتي در خانه عمويش دكتر كريم هدايت اقامت داشت. در سال 1313 از اداره كل تجارت استعفا داد و در وزارت امور خارجه اشتغال يافت. در سال 1314 از وزارت امور خارجه استعفا داد. در همين سال به تامينات در نظميه تهران احضار و به علت مطالبي كه در كتاب وغ وغ ساهاب درج شده بود مورد بازجويي و اتهام قرار گرفت. در سال 1315 در شركت سهامي كل ساختمان مشغول به كار شد. در همين سال عازم هند شد و تحت نظر محقق و استاد هندي بهرام گور انكل ساريا زبان پهلوي را فرا گرفت. در سال 1316 به تهران مراجعت كرد و مجددا در بانك ملي ايران مشغول به كار شد. در سال 1317 از بانك ملي ايران مجددا استعفا داد و در اداره موسيقي كشور به كار پرداخت و ضمنا همكاري با مجله موسيقي را آغاز كرد و در سال 1319 در دانشكده هنرهاي زيبا با سمت مترجم به كار مشغول شد.

  در سال 1322 همكاري با مجله سخن را آغاز كرد. در سال 1324 بر اساس دعوت دانشگاه دولتي آسياي ميانه در ازبكستان عازم تاشكند شد. ضمنا همكاري با مجله پيام نور را آغاز كرد و در همين سال مراسم بزرگداشت صادق هدايت در انجمن فرهنگي ايران و شوروي برگزار شد. در سال 1328 براي شركت در كنگره جهاني هواداران صلح از او دعوت به عمل آمد ولي به دليل مشكلات اداري نتوانست در كنگره حاضر شود. در سال 1329 عازم پاريس شد  او 48 سال داشت که در 19 فروردين 1330 در همين شهر بوسيله گاز دست به خودكشي زد. مزار او در گورستان پرلاشز در پاريس قرار دارد. او تمام مدت عمر كوتاه خود را در خانه پدري زندگي كرد.

   

  کتاب های منتشر شده توسط صادق هدایت : بوف کور،زنده بگور ،سگ ولگرد ،سه قطره خون ،افسانه آفرینش ،سگ ولگرد ،کاروان اسلام و… 

   

  چند جمله از صادق هدایت :

   

  “تنها مرگ است که دروغ نمی گوید”

  _________ 

  “عشق چیست؟ برای همه رجاله ها یک هرزگی  یک ولنگاری موقتی است . عشق رجاله ها را باید در تصنیفهای هرزه و فحشا و اصطلاحات رکیک که در عالم مستی و هشیاری تکرار میکنند پیدا کرد”

  _________________________ 

  “زنان به سه مرد نیاز دارند:

  مردی برای عشق ورزیدن ، مردی برای نیاز جنسی و مردی برای آزردن

  اما مردان هنرمند می دانند که با عهده دار شدن هر سه نقش می توان زنان را از دو نفر دیگر بی نیاز کرد.”

  _______________________________ 

  “مرگ، مادر مهربانی است که بچه ی خود را پس از یک روز طوفانی در آغوش کشیده، نوازش میکند و می خواباند.”

   _______________________________ 

  “در زندگی زخم هایی هست كه مثل خوره روح آدم را آهسته در انزوا می خورد و می تراشد. این دردها را نمی شود به کسی اظهار کرد چون عموما عادت دارند این درددهای باور نکردنی را جزو اتفاقات و پیش آمدهای نادر و عجیب بشمرند  و اگر کسی بگوید یا بنویسد مردم بر سبیل عقاید جاری و عقاید خودشان سعی می کنند آنرا با لبخند شکاک و تمسخرامیز تلقی بکنند.” 


   

   
   
  منبع: دفتر هدایت
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۴)  • علی

   آخه چرا دنبال ورطه نابودی هستین. کسی که دست به خود کشی میزنه معلوم چه جور آدمی هست…. شما ها که طرفدار شاهین و صادق… هستید پس هر وقت که شکست خوردید برید خود کشی کنید. !!!!!!!!!!

  • حسین

   باسلام
   میتوان ازانسانهای بهتری به جای هدایت صحبت کرد گفت باید مراقب افکار پلید بعضی هابود!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • سیامک

   بازهم ببخشید اگه از جایی میشه دانلود شون کرد میشه آدرسش روبرام بفرستید

  • سیامک

   سلام میشه تمام کتابهای استاد صادق هدایت روبرام تهیه کنید مبلغش مهم نیست.من اهل کرمانم وکتابهای بدون دستکاری شدش اینجا گیرنمی یاد.ممنون

  • Elahe

   سلام
   ممنون از مطالب تون بخصوص جمله های زیبایی که در آخر ذکر کردید علاقه مند به مطالعه آثار شون شدم اگر امکانش بود دانلود آثار را بذارید اما من راجع به ایشون و عقایدشون خیلی اطلاعی ندارم کاش منابع معتبرتری از صادق هدایت ارائه بدید البته با عدم جانب داری از این شخصیت تا بهتر بشه قضاوت کرد و نظر داد…..

  • ساره

   سلام ای کاش در مورد عقاید واقعی و دین و مذهب او و شکل قبر او نیز مطالبی می نوشتید نه فقط متنی که به سطح زندگی او پرداخته است صادق هدایت شاید بعضی از کتاب هایش خوب باشد اما الگوی مناسبی برای یک ایرانی با عقاید دینی و مذهبی یا در کل یک مسلمان نمی باشد.صادق هدایت یک اسوه کامل برای آدم هایی مانند شاهین نجفی است؟آیا از خودمون پرسیدیم که چرا؟!!!!

   • من

    دقیقا

  • tala

   درود بر شما
   ممنونم از اینکه در مورد صادق هدایت نوشتید خیلی دوست داشتم در مورد ایشون بیشتر بدونم .
   با تشکر

  • فرشته

   سپاس. اما کاش به جای یک بیوگرافی کوچک کمی از زندگی واقعی هدایت می گفتید یعنی تفکرات و اعتقادات و آثار او. باز هم سپاس

  • bahar

   مرسی از مطلب خوبتون .

  • صفا67

   بسیار عالی بود ازاینکه اندیشه های صادق هدایت همچنان باقی مونده جای امیدواری هست برای فرداهای بهتر ممنون و خسته نباشید

  • sad

   سلام
   سگ ولگرد رادوبارنوشتید

  • نام شما...

   salam,matlabeton kheili baram jaleb bod,dalile khodkoshi chi bod???
   kashki ino ham mineveshtin
   ba tashkor az shoma

  • samira varahzardi

   salam. man sadeqe hedayat ro kheili qabool daram. tashakor mikonam az matni ke ersal kardid ali bod

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.