• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » برای قرائتی متاسفم از ایشان که ۳۰ سال است وقت سیما را گرفته اند، انتظاری نیست
  کد خبر : 665677

  برای قرائتی متاسفم از ایشان که ۳۰ سال است وقت سیما را گرفته اند، انتظاری نیست

  برای قرائتی متاسفم از ایشان که ۳۰ سال است وقت سیما را گرفته اند، انتظاری نیستReviewed by Farnaz on Jul 25Rating: حجت الاسلام و المسلمین رسول جعفریان مورخ و از مولفان حوزه دین و تاریخ اسلام در وبلاگش نوشت: اخیرا آقای حجت الاسلام قرائتی مطالبی در میان کتابداران در باره کتابخوانی و ماهیت علم مفید…

  برای قرائتی متاسفم از ایشان که ۳۰ سال است وقت سیما را گرفته اند، انتظاری نیستReviewed by Farnaz on Jul 25Rating:

  حجت الاسلام و المسلمین رسول جعفریان مورخ و از مولفان حوزه دین و تاریخ اسلام در وبلاگش نوشت:

  اخیرا آقای حجت الاسلام قرائتی مطالبی در میان کتابداران در باره کتابخوانی و ماهیت علم مفید مضر و بی فایده بیان کرده اند که باید از آن اظهار تأسف کرد. اظهار تأسف برای مردمی که در دنیای علم و دانش فعلی، به توصیه ایشان باید با کنار گذاشتن هر نوع مطالعه ای، فقط قرآن بخوانند.

  در مطالبی که آقای قرائتی در میان کتابداران بیان کرده، چنان شأن علم و عالم و دانش با استدلالهای سست و بی پایه کوچک شده که آدمی با مرور بر آن می تواند به عمق فاجعه‌ای که در تمدن اسلامی برای عقب ماندگی ما رخ داده پی ببرد.

  مقدمتا باید عرض کنم که یکی از دشواری‌های ما در این تمدن اسلامی، و یکی از اصلی ترین علل عقب ماندگی ما همین تعریف نادرست از علم است که سبب شده ما مسلمانان دانش و دانایی را جز در حوزه متون دینی کنار گذاشته، به بهانه خواندن قرآن و با استناد به برخی از استدلالهای بظاهر دینی اما در باطن ضد علم، علوم طبیعی و ریاضی را خوار کنیم.

  شگفت آن که اکنون هم پس از آن که پانصد سال است غرب با تصرف حوزه علم و دانش دنیا را تحت سلطه خود در آورده، یک مربی دینی، با موقعیت و محبوبیتی که به خاطر مثل ها و داستانهایش دارد، دوباره به بیان آموزه هایی پرداخته است که اگر ما به آنها عمل کنیم ما را به دوره انحطاط بر می گرداند. البته روشن است که خواندن قرآن به عنوان کتاب هدایت توصیه ای است قرآنی و دینی، اما آیا همه متفکران مسلمان، حتی در امر هدایت دینی، تنها به خواندن قرآن تمسک کرده اند؟ جای حدیث کجاست؟ جای تأمل و تفکر کجاست؟ جای این همه فقه و حقوق کجاست؟ جای این همه تاریخ اسلام کجاست؟

  بنده البته از آقای قرائتی و امثال ایشان که وقت و فرصت سیما و صدا را غالبا گرفته‌اند، انتظاری ندارم، از کسانی انتظار دارم که تصور می کنند ایشان باید در باره هر چیزی اظهار نظر کند و الزاما باید پخش شود.

  عجله نکنید و از آنچه عرض کردم، تعجب نکنید. اگر مطالبی که در فارس و خبرآنلاین از قول ایشان نقل شده درست باشد، مرور بر آنها می‌تواند خوانندگان محترم را با عمق این نگاه نادرست آشنا سازد.

  در متن خبر آمده است:
  ایشان در ادامه خطاب به کتابداران حاضر در جمع گفت: «من شما را نمی‌شناسم ولی می‌دانم حقوقتان کم است دوم این‌که آدم‌های خوبی هم هستید، سوم این‌که گزینش هم شده‌اید، اما زیر همین سقف از شما می‌خواهم نذر کنید یک دوره کامل تفسیر قرآن را مطالعه کنید. شما به هیچ کتابی نیاز ندارید و قرآن برای شما کافی است. من ۳۳ سال در صدا و سیما هر پنجشنبه برنامه داشتم و یک شب هم این برنامه تعطیل نشده است هیچ کتابی هم مطالعه نمی‌کنم اگر شما تفسیر قرآن را بخوانید بی‌نیاز می‌شوید، هر چه که بخواهید در قرآن هست.»

  از مطالب بعدی معلوم می شود که مقصود ایشان فقط دانش دینی نیست، بلکه همه دانشهاست. حتی روزنامه خوانی و دانستن این که ارتفاع هیمالیا چه قدر است و در دوره سلجوقی چه گذشته است. تازه اگر مقصودشان همان علم دینی هم بود، که نیست، باید گفت، ایشان چندان قرآن گرا شده اند که به حدیث اهل بیت هم توجهی نکرده‌اند. اما واقعیت آن است که از مجموع خبر چنین بر می آید که مقصود ایشان کلیت علم و دانش است.

  اکنون باید از ایشان پرسید: اگر همه چیز در قرآن هست و مقصود از همه چیز، همه دانش های بشری است که آدمی باید با مطالعه تجارب و تحقیقات گذشته و حال بشر به دست آورد، پس این دنیای عریض و طویل علم و دانش از طب و نجوم و محصولات آن دانش در صنعت و علم و فن چیست؟

  هزار سال، ایشان و اسلافشان سوار الاغ و اسب و قاطر و شتر می شدند و یک ماه طول می کشید تا به مشهد بروند، اکنون بلیطی گرفته، سوار هواپیما شده، هواپیمایی که محصول چند هزار سال دانش بشر است، و ساعتی بعد در فرودگاه مشهد پیاده می شوند. پس این هم علم پزشکی و پیشرفت و دانش طب چیست؟ ایا همه این علوم در قرآن هست؟

  مقصود ایشان خطاب به کتابدارانی که وظیفه شان راهنمایی دیگران به خواندن کتاب است، در این که فقط قرآن بخوانید، با چه مقصودی ابراز شده است؟

  جالب است که ایشان در همان سخنرانی، به کتابهای درسی مدارس که اساس پیشرفت علم در مدارس ماست، ایراد گرفته و بسیاری از مطالب را بی فایده و حتی مضر می دانند. ایشان در همین جمع کتابدار که باید راهنمای کودکان و جوانان ما برای مطالعه انواع کتابها در هر نوع دانش و دانستنی باشند گفته است:
  خیلی از اطلاعاتی که در کتاب‌های دانشگاهی و کتاب‌های مدارس آمده است لغو و بیهوده است مثلا به بچه‌های ما چه ربطی دارد که کوه هیمالیا چند متر است، به شما چه، پدرت بالای کوه هیمالیا رفته؟ مادرت بالای کوه هیمالیا رفته؟ خودت می‌خواهی بروی؟ یا این‌که تاریخ سلجوقیان چه ربطی به بچه ما دارد.»

  راستی این اندازه تاریخ و جغرافیا بی ارزش است؟ ایشان چه تعریفی از علم دارند؟ این همه تلاش در جغرافیا و دانش نقشه کشی، و اندازه گیری های دقیق، کشف راه های مهم دریایی و سفرهای دور و دراز بر اساس آن کشفیات که ایشان آنها را علم بی فایده و یا حتی مضر و وقت گیر برای دانش آموز می دانند، همه پرت و پلاست و باید از کتابهای درسی حذف شود؟ آیا غرب جز از راه همین کشفیات بر جهان تسلط یافته است؟ و هزار پرسش واضح دیگر برای بشر که ما هنوز اندر خم یک کوچه آن مانده ایم.

  عجیب است که حضرت قرائتی در همین سخنرانی مدعی می شوند که همین قرآن را تا بحال کسی درست نفهمیده است و فقط عده اندکی که  لابد خود ایشان هم از آنهاست آن را خوب درک کرده است.

  عبارت ایشان چنین است:
  من قصد دارم درباره مهمترین کتاب یعنی قرآن صحبت کنم. به جرأت می‌توانم بگویم که کسی تاکنون قرآن را نفهمیده است به جز اهل بیت و افراد بسیار اندکی.

  آخرین افاضه ایشان این است که:
  من در یک سال یک ساعت هم روزنامه نمی‌خوانم، کمبود هم ندارم. خلاصه اخبار کافی است
  بنابراین یک دنیا آدم در این دنیا که در کار نشر و پخش و تدوین و ترویج علم از طریق روزنامه ها هستند آدم های بیکاره اند.

  اگر این روش در ترویج مفهوم در میان ما جاری باشد، مطمئن باید باشیم که هرچه زودتر باید سفره و علم و دانش را برچیده و مثل برخی از سلفی ها فقط به حفظ کردن قرآن و حدیث بپردازیم و باب عقل و علم ودانش را ببنیدیم.

  در پایان باید عرض کنم آنچه برای بنده جالب است این که، در کشوری که رهبری آن دو دهه است به طور مکرر روی علم و دانش تکیه می کند و به دنبال پیشرفت کشور از راه توسعه دانشگاه ها و علم و پژوهش است و بارها در سال برای دیدار با استادان و دانشجویان نخبه وقت می گذارد و دهها سخنرانی در ترویج علم دارد، چنین مطالبی ابراز می شود.

  از دیگر افتخارات ایشان در آن سخنرانی این است:
  من ۳۰ سال معاون وزیر بودم، اما کاری به وزیرها نداشته‌ام. اصلا بعضی وزیرها آمدند و رفتند و من ندیدمشان. مثلا آقای فرشیدی چند سال وزیر بود و من یک بار هم ندیدمش.

  درباره اهمیت علم و دانش هم در قرآن این افاضه ایشان جای تأمل دارد:
  وی در ادامه با شمردن مثال‌هایی از قرآن گفت: «مثلا در یکی از آیات قرآن آمده است بدترین صدا، صدای خر است حالا اگر شما این را به یک نفر در کانادا یا آمریکا نشان دهید می‌گوید این بود دین شما که می‌گوید صدای خر بدترین صدا است؟ اما همین خودش یک پروژه علمی است. شما بزرگترین دکترهای اعصاب را دعوت کنید تا بر روی تأثیر صدای همه موجودات روی اعصاب انسان آزمایش کنند و آن‌گاه نظر بدهید.»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲۳)  • جانباز

   حجت الاسلام جعفریان با سلام . درسهای حجت الاسلام قراعتی در برخی دروس منشع گرفته از درس قبلی است و در مواردی بدلیل مقطعی بودن اینگونه دروسی که مربوط به مخاطب خواصی است ایجاد تناقض میشود . منظور حجت الاسلام قراعتی به مخاطب جانبازی است که با خواندن قران توانسته تمامی علوم را از طریق رسانه و بحث در اجتماعات بطور کلی در علوم تمامیت نشان دهد . . تدریس مباحثه ایست لازم است در پخش تنظیم شود . فراموش نشود تدریس یا انتشار کتب نیست .

  • جواد

   همین نگاه تک بعدی مسئولان به مسائل است که امروز کار ما را به اینجا رسانده است حیف ان پولی که صرف صدا سیما میشود و امثال قراعتی انر تلف میکنند

  • محمود نصرتی

   جناب اقای جعفریان که از علمای دینی ایراذ میگیرید برای نمونه عرض میکنم مثلا شخصی مانند علامه امینی که کتاب الغدیر رانوشته گفته که برای نوشتن این کتاب15000جلد کتاب را مطالعه کرده ونیز15000جلد کتاب رانیز مورد بررسی قرار داده حتی برای خواندن یک نسخه خطی تا هند سفر میکردند اقای جعفریان در طول عمرت چند تا کتاب خواندی

  • ناشناس

   جناب آقای جعفریان لطفا تاملی به این مطالب داشته باش تا زود قضاوت نکنی.
   وقتی ما رفتیم تلویزیون، امام بحث‌های ما را دید و خوشحال شد یک سالی گذشت حاج احمد آقا می‌گفت امام از برنامه تو خوشش می‌آید. من در راه برگشت از جبهه، نزدیک خرم آباد بودم که رادیو را روشن کردم و دیدم امام می‌گوید تو نماینده من در نهضت سوادآموزی هستی.

   وقتی آیت الله خامنه‌ای من را به خانه‌اش برد

   قبل از انقلاب جلسهء ما وقتی رشد کرد و سی، چهل تا جوان شدند، ما موفق به زیارت مشهد‌الرضا علیه‌السلام شدیم. به امام رضا (ع) عرض کردم آمده‌ایم زیارت و باید زود برگردیم و به جلسهء کاشان برسیم، ولی دوست داریم چند روزی در مشهد بمانیم. هنوز از حرم بیرون نیامده بودیم که یک سید روحانی که در آن زمان دبیر بود، من را دید. او من را می‌شناخت. گفت این‌جا سمینار دبیران تعلیمات دینی است و من به آن‌جا می‌روم، شما هم با ما بیا. من گفتم من که دبیر نیستم. گفت باشد، بیا برویم.
   ما به فلکهء آب رفتیم و منتظر تاکسی بودیم که یک ماشین ترمز کرد. یک روحانی پشت فرمان بود. آن سید را شناخت و سوارش کرد. ما را هم سوار کرد. بعد معلوم شد این روحانی عزیز دکتر باهنر است؛ نخست‌وزیر شهید دولت شهید رجایی. بنده اسم دکتر باهنر را شنیده بودم. وقتی این دوست ما به ایشان گفتند که این قرائتی است، گفت عجب! آن قرائتی که در کاشان جوان‌ها را جمع می‌کند، شمائید؟ گفتم: من هستم.
   خلاصه پشت عبای آقای باهنر به سمینار رفتیم. دیدیم جمعیت سنگینی از دبیران تعلمیات دینی جمع شده‌اند و افرادی را دعوت کرده‌اند؛ از جمله دکتر بهشتی، استاد مطهری، آقای خامنه‌ای و… ما صحنه را که دیدیم، گفتیم می‌شود 5 دقیقه هم به ما وقت بدهید؟ من یک طرحی دارم. گفتند باشد. رفتیم روی سن و گفتیم. آن‌ها هم خیلی پسندیدند.
   صادقی نامی هم بود در آن جلسه که بعد از انقلاب نمایندهء مشهد شد و شهید شد. ایشان چهل دقیقه وقت داشت که وقتش را به من داد. من آنجا معرکه‌ای گرفتم از بحث‌های درجهء یکمان. جمعیت هم بسیار خندیدند. بعد از این بحث، حضرت آقای خامنه‌ای آمدند. خب من آن‌وقت ایشان را نمی‌شناختم. گفتند من یک مسجدی دارم در مشهد؛ مسجد امام حسن مجتبی (ع) که رژیم آن را تعطیل کرده است. من منبرم ممنوع است. شما بیا و بعد از نمازِ من همین تخته‌سیاه را بگذار و کلاس‌داری کن. الان هم بیا برویم خانهء ما.
   از‌‌ همان جلسه آیت‌الله خامنه‌ای ما را برد خانه‌اش. چند شبی در خانه‌ی ایشان می‌خوابیدم و صبح‌ها در مسجد صحبت می‌کردم. به این ترتیب آغاز آشنایی ما با ایشان این بود که ما به امام‌رضا (ع) متوسل شدیم که جلسه می‌‌خواهیم. سیدی ما را از حرم به فلکهء آب برد و از فلکهء ‌آب به همراه شهید باهنر به سمینار رفتیم، از سمینار به همراه آیت‌الله خامنه‌ای به خانه‌شان رفتیم.

   صبح جلسه‌ای برای بچه‌ها می‌خواستیم، شب جلسه برای جوان‌های انقلابی جور شد و این آشنایی ما ادامه پیدا کرده و ما از ارادتمندان ایشان هستیم. یا امام رضا (ع)!

   • چي بگم

    پناه بر خدا _هر چه بادا باد _ نوعن كه ناشناس نيستيد _ اين همه خاطرات گفتيد و هيچ نگفتيد جز اين كه انگار پايان تبليغات انتخاباتي است _ بايد راي خود را به صندوق بيندازيد پس ارادتمندي تان را به اطلاع برسانيد _ پشر به يك حال نمي ماند _ در آينده حق انكار همين ها را هم براي خود محفوظ داريد _ در حانه اگر كسي نيست در زدن را چه سود …

  • ناشناس

   باعرض سلام
   بنده برای آقای جعفریان متاسفم که این مطالب را بیان کردن.
   حضرتعالی چه نفعی برای قران و اسلام داشته اید که این جور فردی را که تمام توان خود را بکار میگیرد که بتواند قرآن را با روشهای مختلف به مردم بیاموزد اظهار نظر میکنید. فکر میکنید چون حضرتعالی چون چهار تا کتاب تاریخی نوشته اید به شما توهین کرده یا اینکه می ترسید کتابهایی را که نوشته اید به فروش نرسد و دستت باد کند نه عزیز دل برادر یک مقدار از خدا بترسید و زود اظهر نظر نکنید.
   ضمنا سی سال در رسانه ایشان دارند کار میکنند چون امام (ره) مهر تایید را بر درسهای ایشان زده بود.
   با تشکر

  • م

   سلام حرف آقای قرائتی عالم عزیز و بصیر توضیح و توجیه دارد ومعلوم است جناب جعفریان به عمق آن نرسیده اند. معلوم است که علوم دیگر در برابر قران هیچند فلسفه که دقیقترین علم شمرده می شود هم جای بحث دارد. تاریخ که دیگر جای خود دارد. چرا تعجب می کنید. قران علم یقینی الاهی است ولی علوم رایج فضل مشکوک انسانی! اساس پیشرفت ما کتاب مدرسه نیست بلکه قران کتاب پیشرفت است. بله که در قران پزشکی و تاریخ و ریاضی و علوم هسته ای و … هست ولی جز اهل بیت و عده کمی که اقای جعفریان هم جزوشان نیست می توانند از قران بفمند.قران روشن کننده هر چیزی است حتی پزشکی حتی الاغ شناسی و خر سواری و طیّ الارض و …ولی مثل ماها نمی تواند از قران بفمد اولیای خدا می فهمند. البته تا تعریف پیشرفت را چه بدانیم. کسانی مانند اقای قرائتی که به زبان مردم سخن می گویند از نظر بعضیها امّلند و عامل عقب افتادگی و تلف کردن وقت و صداوسیما انوقت کتابهای تاریخی اقای جعفریان موجب پیشرفت و بالندگی همه مردم!!! اقای جعفریان اشکال کار جای دیگری است برادر نه حرفهای اقای قرائتی!!!

   • چي بگم

    … آقاي قرائتي كه براي همگان درس مي دهند – ديگر چه نيازي به توضيح و توجيه بيشتر دارد يا مگر عمق بياناتشان از حد خارق العاده هم پائين تر رفته است ؟ … مگر جناب ااستاد قرائتي خود را هم پايه معصومين دانسته اند كه اشكال گرفتن از او مجاز نباشد … چرا اين همه چيز هائي كه نخودي ها از قرآن كشف كرده اند را ما خودمان زحمتش را نكشيديم كه حالا افسوس بخوريم يا بي ارزش بدانيم و مثل بچه ها قهر كنيم و بگوئيم من دوست ندارم … … …

   • جواد

    اقا جان قراعتی است دیگر مخاطبانش هم بیشتر از قران نمیتوانند بخوانند(سواد عربی دارند)یاد سخنی از برنارد شاو افتادم که خطاب به مرد ی که ریشش سفید شده بود ولی موی سرش سیاه بود افتادم.

  • مهدی

   خیلی جالب بود! ممنون

  • بنکداران

   اقاجان من پیغامی روکه دادم چراتوسایت قرارندادید ….قرارنشدها…………………….

  • بنکداران

   سلام خدمت دوست خوبم که این مقاله زحمت کشیدی ونوشتی…..من مطالب زیبای شماروخوندم ..حرف حاج اقاکلی بوده شماکه اهل تحقیق ودرس هستی نبایدخورده بگیری.بله منم کلام اقای قرائتی روتاییدمیکنم همه چی توقران هست.حتی علم امروز وحتی علم اینده.چه پزشکی وچه فضایی …وچه زیرزمین وحتی دردریاها..درجواب شما باید بگویم همون تفسیری روکه ایشان فرمودنندکامل بخوانید.تاکیدمیکنم کامل کامل.راستی درباره کوهها هم اشاره شده صرفاجهت اطلاع…………….قبول باشه

   • چي بگم

    … يكي بود مي گفت (( من آنم كه رستم بود پهلوان )) …شيخ شيرازي يا هر كي ديگه گفته (( گيرم پدر تو بود فاضل — از فضل پدر تو را چه حاصل )) … با داشتن بهترين ها كه نمي شه بهترين ها را بسازيم بلكه بايد بلد باشيم چي كار كنيم … همين خود شما مي خواهيد به غير از قرآن كتاب ديگه اي به نام تفسير هم بخوانيم … دانايان به دين معمولن از آيه هاي قرآن و سنت پيغمبر و عقل انساني ومرسومات اكثريت براي استخراج احكام استفاده مي كنند … … …

  • اندیمشکی

   خیلی بی ادبی آقای جعفریان
   آقای قرائتی معصوم که نیست او هم مثل همه ما اشتباهاتی دارد ولی نباید ایچنین به ایشون بی ادبی کرد هرچه باشد ایشان استاد قرآن هستند و خیرکم من تعلم القرآن و علمه
   می شد خیلی محترمانه این انتقاد رو نوشت
   یعنی چی که ایشان سی سال وقت صدا و سیما را تلف کرده

  • سام

   سخنان قرائتی از بعضی از برنامه های سیما که بهتره بعضی از فیلم ها یا آگهی ها را میبینی که نه جنبه علمی و یادگیری داره مثل فیلم انحرافی . حالا ایشان میگوید ایشان وقت سیما را گرفته یا این فیلم های مزخرف

   • چي بگم

    … توي بازار دنيا خيلي چيزها پيدا ميشه چون براي همه از خوب و بد آخرش خريداري پيدا ميشه … استدلال آماده تو آستين اينه كه مي گوئيم اين به اون در …

  • مهران

   من با این جمله که ایشان سی سال وقت سیما را گرفته اند کاملن موافق نیستم ایشان بحث های اخلاقی مفیدی هم داشته اند و سزاوار نیست به خاطر بخش ناچیزی از سخنان غیر معقول ایشان همه سخنان ایشان غیر مفید تلقی شود.

  • نام شما...

   خدارا شکر بالاخره یکی پیدا شد که ……………
   تفسیر سوره لقمان از ایشان را بخوانید تا بیشتر پی به استدلالهای جالبشان ببرید

  • ali225

   واقعا از اقای جعفریان ممنونم که منطقی به قضیه نگاه کردن و مثل خیلی ها چشم بسته از کسی دفاع نکردند

  • ناشناس

   واقعا جای تاسف داره
   از شما هم ممنونیم که روشنگری میکنید اجرتون با خدا

  • miady

   موافقم…موافقم…موافقم..خیلی ممنون… خوشحالم یکی بلاخره منطقی به این قضیه نگاه کرد.

  • miady

   موافقم…موافقم…موافقم..خیلی

   • چي بگم

    با كدام موافقي ؟

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.