• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , گوناگون » چرا نماز را عربي مي‌خوانيم
  کد خبر : 665538

  چرا نماز را عربي مي‌خوانيم

  چرا نماز را عربي مي‌خوانيم Reviewed by Farnaz on Jul 25Rating: حجت‌الاسلام قرائتي ظهر امروز با حضور در جمع دانشجويان حاضر در طرح ولايت در مسجد امام رضاي دانشگاه فردوسي مشهد، با تأكيد بر اهميت فلسفه و انجام نماز خطاب به دانشجويان تصريح كرد: در روايات بسيار ذكر شده كه زن و نماز به هم…

  چرا نماز را عربي مي‌خوانيم Reviewed by Farnaz on Jul 25Rating:

  حجت‌الاسلام قرائتي ظهر امروز با حضور در جمع دانشجويان حاضر در طرح ولايت در مسجد امام رضاي دانشگاه فردوسي مشهد، با تأكيد بر اهميت فلسفه و انجام نماز خطاب به دانشجويان تصريح كرد: در روايات بسيار ذكر شده كه زن و نماز به هم متصل‌اند حتي پيغمبر در روايتي مي‌فرمايد من از دنيايي شما هم نماز را دوست دارم و هم ازدواج را.

  دو منفذي كه مي‌تواند شيطان در جوانان نفوذ كند، غفلت و شهوت است. دواي غفلت نماز است و دواي شهوت ازدواج؛ هر دوي اينها در هم اثر دارد. كسي كه ازدواج كند، يك ركعت از نمازش برابر با هفتاد ركعت است. شما جوانان بايد به گونه اي اين مباحث را گوش دهيد كه بتوانيد آنها را تدريس كنيد. اگر امسال هزار معتاد جمع شوند، سال ديگر هزار معتاد ديگر به آنها اضافه مي‌شود. شما فكر ميليوني داريد و بايد هزار جلسه از اين جلسه تشكيل شود. اگر نتوانيد اين كار را بكنيد از آن معتادها كمتريد.

  فوايد نماز

  قرآن كريم چهار فايده در مورد نماز ذكر كرده است؛ يكي اينكه نماز شكر است، خداوند شما را آفريده پس شكر آن نيز لازم است و به قولي گفته مي‌شود تو اگر سر تكان دهي او دم تكان مي‌دهد.

  يكي ديگر از فوايد نماز اين است كه انسان را به رشد مي‌رساند. چندي پيش كتابي نوشتم كه دويست سر نخ از فوائد نماز در آن ذكر شده است، توجه كنيد كه بچه‌اي كه به دنيا مي‌آيد همه ويتامين‌ها را لازم دارد. خداوند متعال در بدن مادر شيري را قرار داده كه تمام اين ويتامين ها را براي فرزند خود تأمين مي‌كند.

  كمالات موجود در نماز نيز همين گونه است، نماز تمامي صفات و ويژگي‌هاي دنيوي و اخروي را دارد. نماز عدالت را تأمين مي‌كند و پيش نماز بايد عادل باشد. نظم در نماز مورد توجه است؛ به طوري كه صف‌ها بايد منظم باشند. در نماز از شهداي ياد مي‌شود كه حتي مهر نماز از خاك تربت شهداست. نماز استقلال را مدنظر دارد و بايد مسلمانان به سمت قبله و جداي از مسيحيان و يهوديان نماز بگذارند. به انتخابات، آزادي، معاد، خورشيد، ماه ، ستاره،‌ آب،‌ خاك، توحيد، ورزش، لقمه حلال و حتي كمك به فقرا كه در 27 آيه يقيمون الصلات و يوتون زكات آمده است نيز توجه دارد.

  حتي امام (ره) گفت: ‌نماز كارخانه آدم‌سازي است نماز نشاط را به ارمغان مي‌آ‌ورد من به شخصه هيچ كمالي را پيدا نكردم، مگر اينكه در نماز است.

  چرا نماز را عربي مي‌خوانيم

  ارزش تمام مسلمانان در چند كلمه‌اي است كه به زبان مشترك صحبت مي‌كنند مانند بعضي از مشاغل از جمله خلباني، خلبانان در تمام دنيا بايد با زبان انگليسي حرف بزنند اين موضوع براي نماز خواندن مسلمان نيز صادق است.

  آيا خدا به نماز خواندن ما نياز دارد؟ اگر خانه شما رو به خورشيد ساخته شده باشد آيا به اين منزله است كه خورشيد به شما نياز دارد همه رو به خورشيد خانه مي‌سازند و هيچ‌چيزي هم از خورشيد كم نمي‌شود در موردنماز نيز همين است و مهم نياز ماست به نماز، مانند نياز ما به خورشيد.

  همه شما نماز مي‌خوانيد اينها را براي شما نمي‌گويم براي كساني مي‌گويم كه از اين شبهات آگاهي ندارند يا به قولي زماني نانواهاي مشهدي را به محضر امام بردند، امام بني صدر را خلع كرد. اين مصداق همان است و دليل نمي‌شود كه هر چه كه اينجا گفته مي‌شود خطاب به شماست.

  چندي پيش دختري به من گفت: چون من زشت هستم خواستگار برايم نمي‌آيد؛ پس من هم نماز نمي‌خوانم ما بايد كاري كنيم كه اين مسائل حل شود و اين‌گونه تفكرات در بين جوانان ما به وجود نيايد.

  تمام مسير درس شما بايد در رابطه با نيازهايتان باشد. آنچه امروز در دانشگاه و حوزه تدريس مي‌شود يا بايد واجب باشد يا مستحب يا مشكل فردي را حل كند و يا مشكلات جامعه را كه خوشبختانه يا متأسفانه مطلبي كه در حوزه و دانشگاه مطرح مي‌شود، مطابق با نياز نيست.

  مشكل اين است كه نسل جديد دارند در شبهات غرق مي‌شوند. شما بناست بازوي امام زمان (عج) ‌باشيد و اين نسل را نجات دهيد در كنار آنچه كه در حوزه و دانشگاه مي‌خوانيد بايد به اين مسائل نيز توجه كنيد.

  البته مدرك لازم است؛ اما بيشتر حكم كش شلوار را دارد، لازم است، اما واجب نيست. دوستان و آشنايان شما پاي ماهواره نشسته اند چگونه بايد آنها رانجات دهيد. كساني كه در مسئله‌اي شكست خورده اند بايد ببينند كه در چه مسير موفقند، حتي اين موضوع در نهج‌البلاغه نيز اشاره شده است. آن دختر اگر زشت باشد بايد توجه كند كه ممكن است عمرش هشتاد سال باشد و از طرفي دختري كه زيباست ممكن است 40 سال بيشتر عمر نكند.

  سال گذشته جامعه مصطفي كتابي به نام روحاني موفق در مورد من و موفقيت‌هايم نوشت؛ اما نمي‌دانند كه من هم شكست خوردم. چند سال پيش به روستايي رفتم كه روضه بخوانم، نتوانستم به جاي روضه همه به من خنديدند؛ چون ياد نداشتم روضه بخوانم حتي براي فاتحه پدرم به منبر رفتم و هفت بار به من خنديدند، خانمم گفت: اگر تو بتواني مردم را بگرياني و آقاي صديقي بتواند مردم را بخنداند آنگاه امام زمان(عج) ظهور مي‌كند.

  هركس هم كه مشكلي دارد بايد ببيند كنار اين دره قله كجاست و هميشه مشكلات را نبيند به موفقيت‌ها و حسنات خود نيز توجه داشته باشد.

  چرا كشورهاي كه نماز در آنها اهميتي ندارد و برپا نمي‌شود از لحاظ علمي جلوتر‌ند؟

  همه كشورها اين‌طور نيستند و در علم پيشرفت نكرده‌اند. دليل اينكه ما رشد نيافته‌ايم، به اين دليل است كه به آنچه مي‌خواهيم عمل نكرده و نمي‌كنيم. به من گفتند كه ولايت مطلقه چيست؟ گفتم: يعني همه قرص‌هايي كه دكتر مي‌دهد را بخوري. حقيقتا چند ساعت در مورد نماز مطالعه كرده‌ايد يا كلاس رفته‌ايد. من از اينجا بروم با آيت الله مصباح تماس مي‌گيرم. اين‌ همه كلاس يك ساعت هم بگذاريد كه فلسفه نماز به دانشجويان گفته شود.

  پدران و مادران ما اين مباحث را مي‌خواندند. پدر من سواد نداشت؛ اما به مراتب ايمانش از فيلسوف‌ها بيشتر بود بايد توجه كرد كه حوزه بخشي از مسائل را مرتفع مي‌كند. دانشگاه نيز به همين صورت، طرح ولايت نيز همين‌طور است؛ اما كافي نيست؛ اين‌گونه سرها و اين‌گونه برنامه‌ها خوب است، اما كافي نيست. زماني كه از اين طرح ولايت فارغ شديد و برگشتيد بايد دوستان و اقوام را جمع كنيد برايشان جلسه بگذاريد و در مورد نماز صحبت كنيد.

  خيلي‌ها پس از نيم‌ساعت كه با آنها حرف بزنيد نمازخوان مي‌شوند. مردم حرام‌زاده نيستند مي‌فهمند. به قولي كنار حوزه خودت 40 تا ماهي وجود دارد مي‌خواهي از اقيانوس اطلس ماهي بگيري دانشجويان بسيجي بايد پس از اينكه مدرك گرفتند، عبارت اشهد انك قد اقمت الصلاه را نيز يدكش شوند.

  هر يك از شما براي بچه هاي 12 و 13 ساله كلاس بگذاريد و در مورد فلسفه نماز با آنها صحبت كنيد كشور ما كم تارك‌الصلاه ندارد خيلي از اين گونه مباحث بسيار ساده‌اند و به راحتي قابل حل اند و نيازي نيست آنها را بپيچاني.

  آياتي داريم در مورد اعمال انسان‌ها مثلا عبارت حبط اعمال. جواني در اين باره مي‌گفت: به خاطر يك گناه كوچك چگونه مي‌تواند تمام عباداتم از بين برود.

  در پاسخ به اين گفته بايد اين مثال را ذكر كنيم: شما اگر يك سوزن به توپ فوتبال بزنيد كل بازي لغو مي‌شود و اين توضيح همين عبارت است كه حتي گناه كوچك مي‌تواند مقدمه‌اي باشد براي گناهان بزرگ‌تر؛ بنابراين تمامي عبادات را ممكن است از بين ببرد.

  امام زمان چگونه در 4 سالگي به امامت رسيدند؟

  شما يك فلش را در نظر بگيريد. اين فلش يك فلز است و يك سانت در يك سانت نيز بيشتر مساحت ندارد، همين فلش چند لحظه بعد از اتصال به كامپيوتر يك كتابخانه در آن تشكيل مي‌شود. اين فلش را انسان ساخته است كه مي‌تواند اين همه اطلاعات را در خود جاي دهد و حتي اطلاعات فراواني را از كامپيوتر بگيرد به نظر شما آيا خداوند متعال نمي‌تواند علم را از امام به بچه‌اش منتقل كند.

  در جايي از من پرسيدند: آيا لازم است كه به امام رضا (ع) متوسل شويم و ضريح او را ببوسيم در پاسخ به اين شبه نيز بايد ماجراي فردي شيعه را مطرح كرد كه به ديدار پادشاه عربستاني رفت. اين فرد شيعه قرآني را به شاه عربستان تقديم كرد او بالافاصله آن را بوسيد مرد شيعه گفت:‌ تو كافر شدي و قرآن ساخته شده از پوست گاو را بوسيدي. شاه گفت: نه من اين چرم را به خاطر قرآن بوسيدم، مرد شيعه نيز از فرصت استفاده كرد و گفت: ما نيز فولاد ضريح امام رضا (ع) را به خاطر امام رضا (ع) مي‌بوسيم.

  عده‌اي با بيان اين مطلب كه تمام آفرينش احسن است و هيچ خلل و اشكالي در آن وارد نيست، اين شبه را وارد مي‌كنند كه اگر آفرينش خداوند احسن است؛ چرا زهرمار فايده‌اي ندارد و چگونه مي‌توان اين زهر احسن باشد، حتي در پاسخ به اين گونه شهبات نيز بايد گفت: كار خدا حرف ندارد. زهرمار مانند آب دهان كه در بدن انسان مفيد است در بدن خود مار هزار فايده دارد.

  حتي در جايي در مورد مقوله حجاب و پوشش، دختر جواني به من اين مطلب را گفت: كه من نماز مي‌خوانم و فرايضم را انجام مي‌دهم، چرا به اين يك ذره موي كه از زير مقنعه‌ام بيرون زده گير مي‌دهيد، من هم در پاسخ به او گفتم: اگر من عمامه ام را بدهم عقب كه نصفي از موهايم ديده شود و آنگاه جلوي تلويزيون بيايم، آيا به من گير نمي‌دهي، من براي توجيه شما اينجا نيامدم، شما تمام اين مطالب را مي‌دانيد، اگر در شما جوهر باشد حتي ابزارتان كم باشد مي‌دانيد چه كار كنيد به قولي اگر چاقوكش باشيد با همان حلب هم همان‌كاري را مي‌كنيد كه با چاقو مي‌كنيد.

  اين مطالب را گفتم كه بدانيد حل كردن يك شبه و يك مسئله كار ساده‌اي است و نيازي نيست آن را بپيچانيد.

  اين مسائل تنها براي اين است كه پس از اينكه اين دوره تمام شد و برگشتيد از اطلاعاتتان به آشنايان و دوستان منتقل كنيد كه يكي از تأكيدات من دعوت كردن به نماز است و بهترين راه آن نيز محبت است.

  پس از اينكه برگشتيد، تصميم بگيرد كه موضوع نماز را در خانواده حل كنيد و اگر نمازتان درست شود همه چيز درست مي‌شود حتي در هر شهر و هر دانشگاهي كه هستيد يك جلسه تفسير بگذاريد حتي شده يك سوره كوچك را تفسير كنيد قرآن در مورد هر مبحث و هر مسئله سياسي، اجتماعي و اقتصادي مطلب دارد.

  پس از اينكه درستان را خوانديد و حتي در حين تحصيل اگر مشتاق بوديد، طلبه شويد زماني با دكتر جعفر شهيدي به چين رفتيم، جالب بود آنها 300 نفر تربيت كردند تا فارسي حرف بزنند؛ اما ما يك روحاني كه بتواند براي اين ميليارد نفر مردم چين صحبت كند، نداريم.

  ازدواج را به تأخير نيندازيد. ازدواج را ماليخوليايي نكنيد و سخت نگيريد. بنده 50 مورد خواستگاري رفتم در هيچ كدام جواب نگرفتم و خدا خواست و 51 مين مي ‌شد.

  ما مثل بت‌پرستان شده‌ايم از آداب و رسوم براي خود بت تراشيده‌ايم و اكنون نمي‌توانيم آنها را درست كنيم. دانشگاه آزاد چند كار خوب انجام داد، يكي اينكه اين دانشگاه را به شهرهاي كوچك برد تا فقط در شهرها كوچك نباشد، پنج شنبه و جمعه‌ها را كلاس برگزار كرد. تصميم گرفت كه دانشگاه‌ها مي‌توانند در مناطق دور از شهر باشند جوانان و دانشجويان و متقاضيان براي ادامه تحصيل پول بدهند، اساتيد لازم نيست سن خاصي داشته باشند و بيان رنج سني براي دانشجويان نيز ضروري نيست. ما نيز بايد مانند دانشگاه آزاد اين كار را انجام دهيم.

  بعضي از آداب و رسوم را تغيير دهيم چه كسي گفته يك روحاني بايد مثل گاز اشك‌آور باشد. بايد آداب و رسوم را تغيير داد و اگر جوهري در شما باشد با علم كم هم موثر خواهيد بود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۴)  • من

   دلیل این است ، چون ما در فارسی معنی کاملی از برای ترجمه صفات خداوند نداریم! و نمی توان حق مطلب را ادا کرد! پس همین طور که خدا گفته می خوانیم!

  • احمد

   Iلبته دور از ذهن است كه آقاى قرائتى ندانندچرانماز راعربى ميخوانندولى مهمترين دليلش گسترش زبان وفرهنگ عربيست!!هركس يك أرزن وجدان داشته باشد تصديق خواهد كرد كه اين زبان عربى اگر درتربيت دينى واخلاقى كوچكترين اثرى داشت حالا عربها بايد ديندارترين وبا اخلاق ترين مردم جهان مى بودند!!!پس آقاى قرائتى بهتراست اخلاق را از گسترش فرهنگ “عرب”جدا كنند زيرا نتيجه نخواهند گرفت!

  • احمد

   آقاى قراءتى خوب ميدانند كه حكمانان در ايران دست چنين شده واهل نمازند حالابايدپرسيد:اينهمه دزدى كاركيست؟

  • علي نظر

   جناب قرائتي سفسته نكن خلبانها بايد انگليسي حرف بزنند چون هرآن ممكن است اشكالي درجائي پيش بيايد پس بايد باهم وبا برج مراقبت هرمكاني بتوانند مشكلشانرا حل كنند ولي درمورد نماز بقول شما طرف خدا است آيا فارسي بلد نيست !
   درمورد توپ هم سفسته ميكني اگردر كل بازي ها حتي يك بار يك بازي بخاطر توپ انجام نشده حرفت درست است در يك بازي فوتبال دهها توپ درميدان حاضر است شرط بازي را بهم نزن اين حرف را از آن دختر معصوم پس بگير اين حرفها الكي از حوصله خارج است

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.