• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » روانشناسی » نگهداری از حیوان خانگی یا گیاهان ضد افسردگی
  کد خبر : 660202

  نگهداری از حیوان خانگی یا گیاهان ضد افسردگی

  نگهداری از حیوان خانگی یا گیاهان ضد افسردگیReviewed by Farnaz on Jul 23Rating: هر چند این روزها در جامعه ما، نگهداری حیوانات در آپارتمان های چند ده متری به نوعی نمایش شأن اجتماعی تبدیل شده، اما در دنیا برخی روان شناسان معتقدند برای برخی افراد که مستعد ابتلا به بیماری های روانی هستند، حیوان می…

  نگهداری از حیوان خانگی یا گیاهان ضد افسردگیReviewed by Farnaz on Jul 23Rating:

  هر چند این روزها در جامعه ما، نگهداری حیوانات در آپارتمان های چند ده متری به نوعی نمایش شأن اجتماعی تبدیل شده، اما در دنیا برخی روان شناسان معتقدند برای برخی افراد که مستعد ابتلا به بیماری های روانی هستند، حیوان می تواند اثر درمانی داشته باشد.

  بر همین اساس، آنها تحقیقات گسترده ای در خصوص پت تراپی به مفهوم نگهداری حیوانات در منزل برای درمان انجام داده اند.

  مورد ملموس و جالب این نوع از درمان، به سندرم «آشیانه خالی» برمی گردد و در خصوص والدینی مطرح می شود که فرزندانشان به دلایل مختلف نظیر ازدواج، کار و حتی مهاجرت از خانه پدری رفته اند و والدین دچار تنهایی و بحران روحی شده اند.

  نگهداری از حیوان خانگی یا گیاهان به عبارتی باغبانی به این نوع از والدین توصیه می شود تا بتوانند با سندرم آشیانه خالی مواجه شده و ابعاد روانی این تنهایی اجباری را راحت تر پشت سر بگذارند.

  دکتر بهنام اوحدی، روان شناس و روان درمانگر خانواده با اشاره به این موضوع می گوید: «در کشور های توسعه یافته کلینیک هایی تاسیس شده که با آموزش حیوانات خانگی و بررسی سالمندانی که نگهداری از حیوانات یا گیاهان می تواند برای بهبود سندرم آشیانه خالی مفید واقع شود، توصیه می شود نسبت به نگهداری و پرورش آنها اقدام کنند.»

  به گفته او، علاوه بر این موارد در خصوص کسانی که دچار اختلالات روانی نظیر افسردگی یا اضطراب خفیف هستند نیز پت درمانی و در واقع توصیه به نگهداری حیوانات به عنوان یک روش درمانی کمکی توصیه می شود.

  اما این موضوع با نظر روانپزشک یا روان شناس و بر اساس شاخص های مشخصی انجام می شود که اولا قابل توصیه برای همه نیست و ثانیا نمی تواند لزوما جای درمان دارویی را بگیرد یا پروسه مراجعه به روانپزشک و درمانگر را حذف کند.

  اوحدی در خصوص فواید نگهداری حیوانات خانگی برای این دسته از افراد ادامه می دهد: «در دنیای زندگی شهری و صنعتی که پدیده تنهایی و خدشه در روابط انسانی در آن زیاد شده است، نگهداری از حیوانات یا گیاهان سبب می شود که روند پیوند و دلبستگی که از کودکی در فرد شکل گرفته و سبب ترمیم زخم های روانی و روحی می شود، تداعی شود.»

  او به احساس مسئولیت، شفقت، مهربانی و لطافت روحی اشاره می کند و می گوید: «اما فرد باید برای چنین روش درمانی مورد تایید باشد و هر کسی حائز شرایط نگهداری از حیوانات یا گیاهان نیست.»

  به گفته این روان پزشک و روان درمانگر خانواده، افرادی که می خواهند نسبت به نگهداری حیوانات خانگی اقدام کنند باید توانایی مالی و حس مسئولیت نسبت به این موضوع را دارا باشند و علاوه بر این فضا و مکان نگهداری از آنها بسیار مهم و قابل توجه است.

  او به زندگی شهرنشینی و فرهنگ آپارتمان نشینی اشاره می کند و ادامه می دهد: «نگهداری از حیوان خانگی ظرافت هایی دارد که لزوما با فرهنگ و آداب و رسوم آپارتمان نشینی هماهنگ نیست و نمی توان بدون در نظر گرفتن حق و حقوق شهروندان و همسایه ها نسبت به این کار اقدام کرد.»

  اوحدی به نگهداری مار، عقرب یا سوسمار که در حال حاضر رایج شده، اشاره می کند و معتقد است در مبحث درمان با حیوان خانگی منظور حیواناتی نظیر اسب، سگ، گربه یا خرگوش است و نگهداری خزنده ای مانند مار در این بحث درمانی هیچ جایگاهی ندارد.

  ● من حیوان خانگی دارم، به من توجه کنید!

  هرچند پژوهش ها نشان می دهد نگهداری از گیاهان یا حیوانات خانگی می تواند در حفظ سلامت روحی افراد موثر باشد، اما این مساله در کشور ما با پدیده ای روبه رو شده که بیشتر به نمایش و جلب توجه شباهت دارد تا ابعاد روحی نگهداری از این موجودات.

  افرادی که جا و مکان لازم برای نگهداری حیوان یا گیاه را ندارند یا افرادی که به دلایل مشغله تحصیلی و شغلی نمی توانند به آنها رسیدگی کنند، به دنبال ابعاد مثبت نگهداری حیوانات یا گیاهان نیستند.

  اوحدی در این باره می گوید: «هنوز فرهنگ درست نگهداری از حیوانات برای افرادی که می توانند حائز شرایط نگهداری باشند، در کشور ما وجود ندارد و اغلب شاهد هستیم که نگهداری از حیوانات خانگی به یک کار نمایشی شباهت پیدا کرده است.»

  به گفته این روانپزشک، نگهداری از پرندگان، حیوانات یا گیاهان باید در چارچوب قوانین مشخصی باشد و برای همه توصیه نمی شود.

  با این تفاسیر، جلب توجه دیگران، چشم و هم چشمی با اقوام و دوستان در نگهداری از نژادی خاص یا حیوانی گران قیمت برای عده ای تبدیل به تفریح شده و این موضوع گاهی در تناقض با علاقه و توجه به ابعاد روانی نگهداری از حیوانات قرار دارد.

  ذات انسان با طبیعت آشنا و قابل انس است و علاقه به نگهداری گیاه و حیوان قابل درک و طبیعی است، اما ناهمخوانی فرهنگی، ایجاد مزاحمت، بی مسئولیتی در نگهداری حیوانات خانگی، سرایت بیماری های مشترک میان انسان و حیوان و از سوی دیگر ناتوانی در تامین هزینه های نگهداری و مراقبت از حیوانات مشکلاتی را ایجاد می کند.

  ● کودکان و آشنایی با حیوانات

  کودکان معمولا از دوستداران حیوانات محسوب می شوند و روان شناسان نیز نسبت به آشنایی و نگهداری حیوانات خانگی به آنها توصیه هایی دارند.

  به اعتقاد روان شناسان، کودکان در پروسه نگهداری از حیوانات نسبت به موضوعاتی نظیر مسئولیت پذیری و رشد مسائل عاطفی آگاهی پیدا می کنند، اما کودکانی که حیوانات خود را آزار می دهند، در واقع احساس مسئولیت نسبت به حیوان خانگی را بدرستی نپذیرفته اند.

  بر اساس توصیه روان شناسان، در صورتی که حیوان آزاری از سوی کودک ادامه پیدا کند، احتمال بروز مشکلات عاطفی در کودک وجود دارد و احتمال این که در بزرگسالی مشکلات روانپزشکی پیدا کنند، زیاد است.

  پس نگهداری از حیوانات برای کودکان نیز سازوکار و توجه خاصی می طلبد. ناگفته نماند باید حیوانی برای کودک انتخاب شود که هم برای سلامت او ضرری نداشته باشد و هم مطابق با سبک زندگی خانوادگی و فرهنگی اش باشد. مثلا عنوان می شود نگهداری از سگ یا گربه برای کودک خطر داشته و ممکن است رفتار آن با خلق و خوی کودک همخوانی نداشته باشد.

  نگهداری از جوجه، مطلوب ترین گزینه است. اگر فرزندتان تمایل زیادی به نگهداری حیوان خانگی دارد و اگر شرایط فیزیکی این کار در منزلتان فراهم است، می توانید با خرید یک جوجه که اتفاقا در فصل بهار قابل دسترس هم هست، نگهداری از حیوان خانگی را امتحان کنید؛ به شرط این که به کودک، رفتار صحیح با این حیوان را آموزش دهید و با این حیوان حس مراقبت و مسوولیت پذیری او را تقویت کنید نه این که حیوان به وسیله ای برای بازی و سرگرمی کودک تبدیل شود.
          
      
      
              مستوره برادران نصیری     
              روزنامه جام جم

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.