• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » بستن تنگه هرمز، کابوس بزرگ اقتصادی غرب
  کد خبر : 659002

  بستن تنگه هرمز، کابوس بزرگ اقتصادی غرب

  بستن تنگه هرمز، کابوس بزرگ اقتصادی غرب Reviewed by Farnaz on Jul 23Rating: تیر ماه بود که تحریم نفتی ایران رسما آغاز شد تا تنش های اقتصادی بین ایران و غرب اوج بگیرد.بعد از آغاز رسمی تحریم ها علیه ایران بود که همه چیز در کشور نشان از یک عزم ملی برای مقابله با تحریم…

  بستن تنگه هرمز، کابوس بزرگ اقتصادی غرب Reviewed by Farnaz on Jul 23Rating:

  تیر ماه بود که تحریم نفتی ایران رسما آغاز شد تا تنش های اقتصادی بین ایران و غرب اوج بگیرد.بعد از آغاز رسمی تحریم ها علیه ایران بود که همه چیز در کشور نشان از یک عزم ملی برای مقابله با تحریم ها داشت.

  چهارعضو اقتصادي كابينه در همان روزها در جلسه‌اي براي تمام سناريوهاي تحريمي جديد غرب عليه كشورمان برنامه تدوين كردند و آنها را در اختيار احمدي‌نژاد گذاشتند.

  معاون پارلماني رييس‌جمهوري نیز، از ارايه پيشنهاد خود به رييس مجلس براي تشكيل كميسيوني مشترك بين دولت و مجلس جهت تدوين يك برنامه راهبردي مشترك بين اين دو قوه خبر داد.

  رئیس اتاق بازرگانی نیز در خصوص تحریم ها گفته بود: امروز اگر نفت ۵۰ دلاری تبدیل به ۱۰۰ دلار شده است باعث شده که ما درآمدمان ۸۰ میلیارد دلار اضافه شود اما هزینه‌های آنها چندین برابر شده است و تحریم نفت ایران به تحریم‌کنندگان ۴۰۰ میلیارد دلار ضربه زده است تا عملا از تاثیر عکس تحریم ها خبر دهد.

  هر چند اخبار رسیده از گوشه و کنار نیز حاکی از این است که تحریم ها عملا برای غرب بیشتر مشکل زا است تا ایران، اما در هر حال اجماع مجلس و نظر سیاسیون در بستن تنگه هرمز در صورت ادامه این اقدامات خصمانه غرب را با نگرانی های جدی مواجه کرده است.

  در این میان عربستان سعی دارد، کنترل اقتصادی منطقه را با توجه به تحریم ایران در دست بگیرد و صادرات نفت را به انحصار خود در آورد اما بستن تنگه هرمز عملا اقتصاد دنیا را با مشکل مواجه خواهد کرد و هیچ کشوری نمی تواند این مساله را حل کند.

  یک کارشناس انرژی با تشریح وضعیت همه خطوط لوله انتقال و ظرفیت ذخیره‌سازی نفت در منطقه خلیج فارس می گوید: در صورت بسته شدن تنگه هرمز، عرضه حدود ۹ میلیون بشکه نفت در روز به بازارهای جهانی متوقف می شود که این امر می تواند بزرگترین شوک تاریخ بازار نفت جهان باشد.

  علی خواجوی با بیان اینکه مجموع ظرفیت خطوط لوله عربستان برای انتقال نفت خام به دریای سرخ در حال حاضر ۶.۷ میلیون بشکه است، اظهار داشت: عربستان برای دور زدن تنگه هرمز دو خط لوله صادرات نفت خام به دریای سرخ در اختیار دارد که یکی از آنها پترولاین نام دارد که ظرفیت انتقال ۵.۱ میلیون بشکه در روز نفت خام سبک و فوق سبک عربستان را از منطقه آبقیق به بندر ینبوع در دریای سرخ دارا می باشد.

  وی افزود: البته در حال حاضر تنها از ۲.۵ میلیون بشکه در روز این خط لوله برای صادرات به کشورهای اروپایی و پالایشگاههای موجود در غرب این کشور استفاده می شود.

  وی تاکید کرد: نکته مهم در این زمینه این است که حتی در شرایطی که عربستان قادر باشد تمام خط لوله را با تمام ظرفیت فعال نماید، تنها می تواند ۷.۲ میلیون بشکه در روز از نفت خام خود را صادر نماید و این در حالی است که غرب مانور زیادی روی ظرفیت مازاد نفت خام عربستان برای شرایط بحرانی می‌دهد.

  این کارشناس انرژی تصریح کرد: در واقع در شرایط بحرانی نه تنها عربستان نمی تواند نفت مازاد خود را روانه بازارهای جهانی نفت خام کند بلکه از صادرات بخشی از توان فعلی خود نیز محروم می شود.

  خواجوی گفت: بر این اساس با بسته شدن تنگه هرمز ۲ میلیون بشکه در روز از صادرت نفت عراق و ۸۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات نفت امارات کاسته خواهد شد.

  وی اضافه کرد: برای صادرات نفت خام قطر و کویت نیز هیچ راهی بجز تنگه هرمز وجود ندارد و لذا حدود ۳ میلیون بشکه نیز از ناحیه این کشورها به بازار عرضه نخواهد شد.

  خواجوی که با فارس سخن می گفت، همچنین اظهار داشت: در شرایط عادی ۱۷ تا ۱۸ میلیون بشکه نفت خام از تنگه هرمز عبور می‌کند که در صورت بسته شدن این تنگه، عرضه حدود ۹ میلیون بشکه در روز به بازارهای جهانی متوقف می شود که این امر می تواند بزرگترین شوک تاریخ بازار نفت جهان باشد.

  به این ترتیب، با توجه به اظهارات کارشناسان اقتصادی، بستن تنگه هرمز می تواند برای غرب فاجعه بار تلقی شود.از سوی دیگر شرکت های ایرانی حتی بدون بستن تنگه هرمز و با وجود تحریم های سفت و سخت همچنان به کار خود ادامه می دهند و به اصطلاح تحریم ها را دور می زنند.

  همین چند روز پیش بود که رويترز در گزارشي از تغییر استراتژی فروش نفت ایران به اروپا و عرضه نفت ايران به تجار نفتي اروپايي توسط شرکت‌های خصوصی گمنام خبر داد.

  بر اساس این گزارش تجاری که نفت را برای پالایشگاه‌های اروپایی می‌خرند، می‌گویند روزانه پیشنهادهايي را برای خرید نفت ایران دریافت می‌کنند، که به ادعای آنها گاهی برخی از این پیشنهادها حتی با قول انجام کاغذبازی‌های ساختگی جهت پنهان کردن منبع اصلی خرید نفت است.

  اين در حالي بود كه خبرگزاري فارس نيز از ابتكار يكي از شركت‌هاي خصوصي به نام تدبير انرژي در خريد پالايشگاه تعطيل‌شده فرانسوي‌ها خبر داد و افزود: یک شرکت خصوصی ایرانی برای دور زدن تحریم نفتی اروپا علیه ایران، ابتکار هوشمندانه‌ای را به کار برده و پالایشگاهی تعطیل شده در فرانسه را خریداری کرده تا توانمندی اقتصاد ایران را در سخت ترین تحریم‌ها به رخ بکشد.

  خرید سهام پالایشگاه‌ها در کشورهای مختلف، یکی از روش‌های متداول بازاریابی فروش نفت در جهان و یکی از ابزارهای مهم تثبیت این بازارها در کشورهای مصرف‌کننده از سوی کشورهای تولید کننده نفت به شمار مي‌رود

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.