• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گیاه شناسی، کشاورزی و باغبانی » عشقی خاص در نگهداری از گیاهان
  کد خبر : 657474

  عشقی خاص در نگهداری از گیاهان

  عشقی خاص در نگهداری از گیاهان Reviewed by Farnaz on Jul 23Rating: نگهداری از گیاهان عشق خاصی می خواهد و همه نمی توانند به راحتی از هر گیاهی نگهداری کرده و طراوتش را به خوبی حفظ کنند. ولی بعضی از گیاهان آنقدر سخت جان هستند که هر کسی به راحتی می تواند از آنها نگهداری…

  عشقی خاص در نگهداری از گیاهان Reviewed by Farnaz on Jul 23Rating:

  نگهداری از گیاهان عشق خاصی می خواهد و همه نمی توانند به راحتی از هر گیاهی نگهداری کرده و طراوتش را به خوبی حفظ کنند. ولی بعضی از گیاهان آنقدر سخت جان هستند که هر کسی به راحتی می تواند از آنها نگهداری کند، بدون اینکه زحمت خاصی داشته باشد و وقت زیادی بخواهد. «فیلودندرون برگ انجیری» از همین دسته گیاهان است که از خانواده آراسه هاست و جزو گیاهان بومی آفریقای جنوبی قرار دارد.

  این گیاه برگ های سبز براق دارد که با بزرگ تر شدن شکاف ها و دندانه های برگ، عمیق تر و شکل برگ انجیری به خود می گیرد. همان طوری که از نام انگلیسی (upright philodendron ) آن بر می آید فیلودندرون را راست قامت نام نهاده اند یعنی احتیاج به قیم ندارد و برگ ها از مرکز می رویند، هوای گرم و مرطوب از شرایط ایده آل آن است و به علت گستردگی بوته و برگ ها باید دور از محل پررفت وآمد باشد.

  ● نور ملایم دوست دارد

  کنار پنجره با نور ملایم بهترین مکان برای این گیاه است. اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر به برگ های گیاه صدمه وارد می کند، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم اصلا گلدان را زیر نور مستقیم نگذارید.

  ● دمای معتدل می خواهد

  دمای معتدل اتاق برای این گیاه مناسب است، یعنی در زمستان حداقل درجه حرارت ۱۲ درجه سانتی گراد و حداکثر آن در تابستان ۲۴ درجه سانتی گراد بهترین حالت است. البته باید بگوییم در درجه حرارت بالاتر غبارپاشی می تواند به گیاه طراوت بیشتری ببخشد.

  ● مواد براق کننده ممنوع!

  گاهی فروشندگان گل و گیاه برای جلب مشتری برگ ها را با مواد براق کننده تمیز می کنند اما باید بدانید که روزنه های موجود در سطح برگ برای اعمال حیاتی باید باز باشند و نباید مسدود شوند، به همین دلیل تنها غبارپاشی برای تمیز شدن برگ ها کافی است.

  ● هر سال تعویض گلدان فراموش نشود

  هر سال در فصل بهار با شروع فصل رشد، این گیاه احتیاج به تعویض گلدان دارد. البته در سال های بعد با سنگین شدن حجم شاخ و برگ ها تعویض خاک سطح گلدان با خاک نو و غنی احتمالا برایتان راحت تر باشد.

  ● آب خیلی زیاد نمی خواهد

  در روزهای گرم سال بهتر است هفته ای دو بار به گیاه آب دهید اما در روزهای سرد هفته ای یک بار آبیاری کافی است پس حواستان باشد که هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی از آب شود.

  ● هفته ای دوبار مه پاشی می خواهد

  حواستان باشد، این گیاه علاقه زیادی به رطوبت دارد به همین دلیل باید در تمام طول سال هفته ای دوبار با آب ولرم آن را مه پاشی کنید. بهتر است آبی که برای این کار استفاده می کنید بیات شده و کلر آن از بین رفته باشد.

  ● خاک مناسب ضامن رشد بیشتر گیاه

  بهترین خاکی که می تواند رشد این گیاه را تضمین کند خاک لیمونی و کمپوست با کودشیمیایی است که بهترین محیط برای رشد ریشه را تشکیل می دهد.

  ● تکثیر را به متخصصان بسپارید

  ازدیاد فیلودندرون در منزل کار آسانی نیست و بهتر است این کار را به حرفه های مخصوص این کار بسپارید زیرا آنها برای تکثیر از بذر و قلمه استفاده می کنند.

  ● چندان کود نمی خواهد

  این گیاه نیاز چندانی به کود دهی ندارد. کوددهی بیش از اندازه باعث تجمع املاح درخاک می شود. پس درصورت نیاز، هر ماه یک بار کوددهی کنید.

  ● مشکلات گیاه را بشناسید

  لکه های سوخته روی برگ ها: اشعه مستقیم آفتاب یا غبارپاشی در آفتاب باعث آن می شود، گلدان را در نیمی از سایه قرار دهید و از غبارپاشی در آفتاب بپرهیزید.

  برگ های جدید یا ظاهر نمی شوند یا خیلی کوچک هستند: به گلدان بزرگ تری احتیاج دارد و درصورت عدم امکان تعویض تغذیه گیاه توصیه می شود.

  برگ ها زرد می شوند و می ریزند: آبیاری زیاد است سوراخ ته گلدان را بازدید کنید که آب بتواند از آن خارج شود.

  ساقه ها دراز و ضعیف هستند: نورکم است گلدان را به محل روشن تر با اشعه غیرمستقیم آفتاب منتقل کنید.

  برگ ها رنگ پریده و رشد کم شده است: هوا سرد است و باید گلدان را به محل گرم تری انتقال دهید.

  زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگ ها مشاهده می شود: عامل آن حشره آفت است. با سم حشره کش ۲ هفته یک بار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شود.

  برگ ها خشک و چروک هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است. پس فورا آن را آبیاری کنید.
          
     
  مجله سیب سبز

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.