• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » قرار فیس‌بوکی زنان عربستان برای رانندگی
  کد خبر : 6553

  قرار فیس‌بوکی زنان عربستان برای رانندگی

  قرار فیس‌بوکی زنان عربستان برای رانندگیReviewed by Aryan on May 24Rating: به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه القدس العربی چاپ لندن، گروهی از زنان سعودی فراخوانی را برای شکستن ممنوعیت رانندگی تحت عنوان ” ماشینم را خودم می رانم” آغاز کرده اند. هدف از این اقدام اقناع دیگر زنان سعودی برای رانندگی خودروست….

  قرار فیس‌بوکی زنان عربستان برای رانندگیReviewed by Aryan on May 24Rating:

  به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه القدس العربی چاپ لندن، گروهی از زنان سعودی فراخوانی را برای شکستن ممنوعیت رانندگی تحت عنوان ” ماشینم را خودم می رانم” آغاز کرده اند. هدف از این اقدام اقناع دیگر زنان سعودی برای رانندگی خودروست.

  شماری از زنان سعودی نیز در همین ارتباط در فیس بوک نوشته اند: ما دختران و زنان و خواهران و مادران شما هستیم. ما نیمی از جامعه هستیم.

  یکی دیگر از زنان سعودی هم در این ارتباط به روزنامه الحیات گفت: آنچه که هم اکنون ما برای آن فعالیت می کنیم آگاه سازی زنان از موضوع رانندگی خودرو است تا جامعه این موضوع را بپذیرد.

  روزنامه سعودی الحیات چاپ لندن در این ارتباط نوشت: همزمان با جنبش هایی در جهان عرب که از طریق فیس بوک و تویتر هدایت می شوند مجموعه ای از دختران سعودی قصد دارند از طریق هماهنگی در فراخوانی در سایت فیس بوک و تویتر اعلام کردند آنها برای شکستن ممنوعیت رانندگی زنان، در روز 27 خرداد آینده اقدام به رانندگی خودرو در خیابان ها می کنند.

  در جدیدترین نظرسنجی در عربستان سعودی نیز مشخص شد که سه چهارم تایید کنندگان حق زنان در رانندگی از اهالی ساکن منطقه الشرقیه، واقع در شرق عربستان سعودی بودند.

  منطقه الشرقیه در شرق عربستان سعودی ، منطقه نفت خیز است و بیشتر ساکنان آن را شیعیان تشکیل می دهند.

  انجمن حمایت و دفاع از حقوق زنان در عربستان سعودی نیز هم اکنون فراخوان مردمی را برای جمع آوری امضا در تایید حق زنان در رانندگی در عربستان سعودی آغاز کرده است. این انمجمن می گوید که روز به روز شمار این امضاها افزایش می یابد.
  این انجمن البته شمار امضاها را اعلام نکرده است .

  برای نخستین بار مطالبات علنی برای اعطای حق رانندگی به زنان در عربستان سعودی در سال 1990 و پس از اشغال کویت توسط عراق مطرح شد. در آن مقطع دهها نفر از زنان سعودی در راهپیمایی در شهر ریاض (پایتخت) خواستار اعطای حق رانندگی به زنان شدند.

  این راهپیمایی با واکنش تند نهادهای دولتی و دینی در عربستان روبه رو شد. همه زنان شرکت کننده در این راهپیمایی علاوه بر اخراج از مشاغل خود، تهدید شدند که با اقدامات شدیدتری روبه رو خواهند شد.

  براساس قوانین فعلی راهنمایی و رانندگی در عربستان سعودی مانعی بر رانندگی زنان در عربستان سعودی وجود ندارد اما روحانیون و نهادهای دینی به شدت با این موضوع مخالف هستند و در فتواهایی، رانندگی زنان را زمینه ساز بروز فتنه دانستند.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.