- ایران ویج - http://www.iranvij.ir -

سرانه مطالعه در ایران

سرانه مطالعه در ایرانReviewed by Aryan on Mar 19Rating:

سرانه مطالعه کتاب در ایران 76 دقیقه است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، مشاور عالی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در نخستین همایش تجلیل از خیرین حوزه کتاب و مطالعه در مشهد با اشاره به کنترل کمی و کیفی مطالعه گفت: تحقیقات نشان می دهد هر چه از مرکز به سمت روستاها می رویم ، مطالعه بشدت تقلیل می یابد که باید در این زمینه به فکر راه حل بود.

امین منصور با تاکید بر توجه به دانش پایگی برای رشد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و نظامی کشور بر مبنای دانش افزود :‌ برای رسیدن به این مهم و همچنین تحولات فرهنگی در جامعه نیازمند رشد مطالعه در کشور هستیم.

وی همچنین به مقایسه قبل و بعد از انقلاب در حوزه کتاب و کتابخوانی پرداخت و گفت: قبل از انقلاب 373 باب کتابخانه و 2.5 میلیون جلد کتاب در اختیار مراجعه ‌کنندگان بود که این رقم پس از انقلاب به 2 هزار و 500 باب کتابخانه و 6.5 میلیون جلد کتاب ارتقا یافته است.

مشاور عالی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود :‌ از این تعداد کتابخانه، هزار و 800 باب آن توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و بخش دولتی و بقیه با حمایت خیرین و مردم اداره می‌شود.

همایش تجلیل از خیرین حوزه کتاب و مطالعه خراسان رضوی برای اولین بار در کشور به ابتکار نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.